www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Epiphone Lp100 Bolt-On Neck


Guest xkyve
 Share

Recommended Posts

Guest xkyve

Mi-am cumparat recent un Epiphone Les Paul LP100 si mi s-a parut ciudat cum arata bolt-on neck (vezi atasamente). Nu sunt insurubate complet pe partea superioara. In rest gatul este drept.

 

E o problema mare asta? Sa o returnez sau sa dau jos corzile si sa insurubez la maxim?

 

Multumesc

post-21919-0-87321200-1342809280_thumb.jpg

post-21919-0-04343700-1342809283_thumb.jpg

post-21919-0-03418700-1342809285_thumb.jpg

post-21919-0-81627700-1342809286_thumb.jpg

Edited by xkyve
Link to comment
Share on other sites

Bineinteles ca e o problema. Actiunea e incredibil de mare si sustainul si mai incredibil de mic. Nu ar trebui sa fie SF pentru tine strangerea suruburilor. Verifica sa nu fie si alte probleme in afara de cea mentionata.

Ma mir ca luat-o asa din magazin, e ceva ce e imposibil sa nu observi cand privesti o chitara.

Edited by draugr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest xkyve

Merci de raspuns.

 

Chestia e ca aceasta chitara mi-a fost livrata dar pot sa o returnez, nu-i problema, sa stiu doar daca are rost. Nu cred ca are probleme in rest. Actiunea mai trebuie coborata si din punte.

 

Trebuie sa dau jos corzile cand strang suruburile? Sau doar le largesc?

Edited by xkyve
Link to comment
Share on other sites

Guest xkyve

esound.ro

Am luat-o de acolo fiindca am gasit-o la un pret mai ieftin.

 

Platesc scump comoditatea. Mai bine luam trenul si ma duceam personal. Nu imi imaginam ca se intampla asa.

Merci pentru raspunsuri.

 

Le-am trimis mail. Luni ii sun.

Nu stiu sigur acum ce sa fac, daca sa o returnez sau nu.

 

Daca ma pun sa o repar mi-e sa nu-mi spuna ca am umblat la ea. Voi ce ati face?

 

Tot de la ei am luat un Laney LX35 (30 W). Aud un zgomot de fond suparator atunci cand bag cablul, chiar daca e sau nu conectata chitara. Am discutat aici:

http://forums.rgc.ro...fond-suparator/

 

Concluzia a fost ca zgomotul e de la faptul ca nu am impamantare.

Atunci cand conectez chitara la amplif ma curentez cand pun mana pe punte. De-abia simt ca ma curentez, ma pisca putin. Un amic nici nu simte, dar probabil are pielea mai groasa. Oricum e nasol. Acum nu mai sunt sigur daca e doar de la impamantare, daca isi bat astia joc de clienti si livreaza chitara asa.

Edited by xkyve
Link to comment
Share on other sites

Guest xkyve

=)) yes... lucky

 

O sa returnez produsul si le cer banii inapoi. Asta e. Macar am invatat din greseli.

Ce fac daca refuza sa-mi dea banii inapoi?

Edited by xkyve
Link to comment
Share on other sites

Insurubeaza suruburile ca lumea si vezi cum se comporta. Cel mai probabil n-are nici pe dracu'. Dar nu pot sa-mi dau seama ce s-a intamplat. Griff-ul a fost dat jos si n-a mai fost pus bine la loc. Dar de ce si de cine? :blink:

Foarte ciudata treaba...

O sa-ti dea banii inapoi, n-ar trebui sa fie probleme. Vorbeste cu ei, spune-le problema si stabileste cum le-o trimiti.

Link to comment
Share on other sites

Guest xkyve

Da, ai dreptate. n-o sa umblu, o trimit direct inapoi. O sa mai postez saptamana viitoare dupa ce vorbesc cu ei.

Link to comment
Share on other sites

Guest xkyve

E super high action 8 mm la 22nd fret, hah nu-mi vine sa cred. :biglaff:

Fac haz de necaz :drunk:

Edited by xkyve
Link to comment
Share on other sites

Merci de raspuns.

 

Chestia e ca aceasta chitara mi-a fost livrata dar pot sa o returnez, nu-i problema, sa stiu doar daca are rost. Nu cred ca are probleme in rest. Actiunea mai trebuie coborata si din punte.

 

Trebuie sa dau jos corzile cand strang suruburile? Sau doar le largesc?

 

Pe cine largesti ?

 

Slabesti corzile si cu o surubelnita ce este de marimea corespunzatiare incerci sa insurubezi .Ar trebui sa mearga treaba .

 

Daca se insurubeaza prea greu ...simti dopa prima rotire ,,,este necesar sa demontezi gatul sa adancesti gaurile .Se utilizeaza un burghiu cu diametru mai mic decat diametrul exterior al surubului m chiar si cu 0,5mm poate fi mai mic dacat diametrul central al surubului ( diametrul fara filet ) .

Se pun cateva picaturi de ulei de mecanica fina in orificiile adancite din gat apoi se monteaza gatl prin strangerea suruburilor .

 

Dar prima data observa inspecteaza atent toaa chitara vazu daca nu sunr urme de fortarea gatului ..daca sunt returbezi chitara si o refuzi , nu accepti nici o reparatie sa ti-o schimbe cu alta deoarce nu ai garantia ca gatul nu mai are probleme ascunse din cauza unei fortari ..

 

Daca au uitat la fabrica sa insurubeze ..??????? trebuie doar stranse suriburile .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Scuze ca raspund asa tarziu, am fost mai mult plecat din localitate.

 

Nu au fost probleme, cei de acolo au fost amabili si banii mi-au fost returnati.

 

Multumesc tuturor pentru sfaturi

Link to comment
Share on other sites

Chitara a venit cu suruburile nestranse din fabrica, clientul a returnat-o si i-a fost rambursata contravaloarea chitarii.Speram sa va spuna el ...

Imi cer scuze ca ma bag ca musca-n lapte.. dar inainte de a expedia o CHITARA nu verifica nimeni ce e in cutie? Cred ca e de minim bun simt ca atunci cand un client comanda o chitara online(e clar ca persoana nu are posibilitatea de a veni sa vada/aleaga instrumentul) ca aceasta sa fie verificata atent si setata cat de cat. Faptul ca nimeni din magazin nu a observat acel defect(si nu era ceva greu de observat) imi sugereaza ca sunteti doar simpli vanzatori(pt voi instrumente = caramizi = sosete = paine) pt care clientul nu reprezinta nimic(maxim fraierul care da banii si are incredere ca primeste ceva ok).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

unde nu-i tragere de inima iese o mare porcarie... toti manelistii prosti care au boala pe chitari si rock lucreaza unde nu trebuie dupa parerea mea...

Chitara a venit cu suruburile nestranse din fabrica, clientul a returnat-o si i-a fost rambursata contravaloarea chitarii.Speram sa va spuna el ...

 

extraordinar... si daca a venit cu suruburile nestranse din fabrica voi nu v-ati uitat la ea... asta daca aveti vreun cunoscator in chitari pe acolo... Normal mi se pare ca orice colet care vine inainte sa-l expediezi la client il verifici si tu... dar e usor sa dai vina pe altii .... Proasta-i lumea ca prefere sa cumpere de la ei chiar dupa toate discutiile astea...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Inca o chitara cum numai Epiphone stie sa faca. Sa o adaug la lista de rebuturi

Nu stiu de ce Gibson si-a propus sa distruga un brand precum Epiphone-ul dar vad ca sunt hotarati sa duca treaba pana la capat.

Link to comment
Share on other sites

Inca o chitara cum numai Epiphone stie sa faca. Sa o adaug la lista de rebuturi

Nu stiu de ce Gibson si-a propus sa distruga un brand precum Epiphone-ul dar vad ca sunt hotarati sa duca treaba pana la capat.

 

Ok ! Deja se depăşeşte limita, după parerea mea.... Observ că pe forum , din când în când se creează un trend de genul "să dăm şi noi, ca să fim cool" ... Eu sunt fan Vintage JSH , dar mi se pare totuşi ca se cam exagerează contra Epiphone, în cazul de faţă... E un caz particular, în care cineva, pe traseu, nu şi-a făcut treaba şi cu asta basta ! Să ajungi până la a zice că Epifon e de cacao, mai e ...

Sigur, sunt oribile headstock-urile de la Epi [ :P ], dar asta e o chestie pur subiectivă. E doar parerea mea !

 

Pot şi eu să dau un exemplu, dupa care aştept să văd ce părere aveţi... Na, că nu mă pot abţine !

Mai jos vedeţi o poză, destul de recentă, cu chitara mea, cu o mufă cumparată de la Switchcraft ! Am scris corect... Switchcraft , nu ?

 

post-10823-0-23271800-1346610124_thumb.jpg

 

Ce părere aveţi ?

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Ok ! Deja se depăşeşte limita, după parerea mea.... Observ că pe forum , din când în când se creează un trend de genul "să dăm şi noi, ca să fim cool" ... Eu sunt fan Vintage JSH , dar mi se pare totuşi ca se cam exagerează contra Epiphone, în cazul de faţă... E un caz particular, în care cineva, pe traseu, nu şi-a făcut treaba şi cu asta basta ! Să ajungi până la a zice că Epifon e de cacao, mai e ...

Sigur, sunt oribile headstock-urile de la Epi [ :P ], dar asta e o chestie pur subiectivă. E doar parerea mea !

 

Pot şi eu să dau un exemplu, dupa care aştept să văd ce părere aveţi... Na, că nu mă pot abţine !

Mai jos vedeţi o poză, destul de recentă, cu chitara mea, cu o mufă cumparată de la Switchcraft ! Am scris corect... Switchcraft , nu ?

 

post-10823-0-23271800-1346610124_thumb.jpg

 

Ce părere aveţi ?

 

.

 

Nu am ceva cu brandul. Am ceva cu chitarile de proasta calitate pe care le vad in ultima vreme. Cred ca in ultima luna am vazut in jur de 12 chitari sub 2000 RON de la Epiphone cu probleme. Asa ceva este inacceptabil. Tocmai am de reglat un Epiphone care are fretboard-ul de grosime diferita de la stanga la dreapta (diferenta de 1.1 mm). Puteti spune ce vreti dar nici copiile chinezesti noname nu sunt facute in halul asta.

Daca vreti fac si cateva poze sa nu ziceti ca inventez.

Edited by serby
Link to comment
Share on other sites

Nu este mai lunga. Este doar deformata. Cu un cleste potrivit o faci in 10 secunde. Se poate sa nu aiba elasticitatea corspunzatoare si atunci trebuie sa o schimbi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.