www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Metal Brutal-Quadtracking


Gifenrich
 Share

Recommended Posts

Guest Jancsy Danko

suna bine, mie unul imi place, mai ales ca e cam pe genul meu, ca sound duce spre deathcore-ul european (Gojira,Heaven Shall Burn....) .keep up the good work\m/

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa fiu rau dar suna chiar prost. Suna imprastiat si difuz, vezi putin de eq ca acolo-i toata treaba, in rest da-i inainte ca asa ajungi meserias :)

 

Depinde unde vrei sa ajungi :-? Mie-mi place tonul asta, gandeste-te si la chitara ca e pe la drop A dupa urechea mea, oricum ceva jos. Uneori un reverb scurt bate eq-ul, sau multiband compressor, care lucreaza ca 4 compresoare pe benzi de frecvente separate, mai mult ca un simplu eq :]] Daca inveti sa le folosesti, atunci nu mai ai nevoie de eq sa slefuiesti tonul, ci doar sa filtrezi bazaituri enervante pe la 2-20khz,si iarasi intram in aceasi poveste,ca poate unora le place mai mult treble,prezenta ca suna natural, altora nu.

 

 

App gifen, ce program de tobe ai folosit :D? Mie-mi suna a superior drummer, sau ez. si pe la secunda 17 ai pus un reversed reverb :-? Ai sample-uit tobele inainte ca sa-i pui efectul ala sau e un automation pus pe on off la un reverb plugin xD ?(prin sampling ma refer sa ii pui miditrackul, sa dai mixdown si apoi noul drumtrack ii aplici efecte, ca un mastering gen ,dar cu metoda asta nu mai poti modifica dupa midi-ul. Probabil o fi si o metoda cu automation, dar eu n-am gasit cum sa fac reverbul sa sune reversed inainte, ci nu dupa, in cazul asta) Vreau sa fac si eu o chestie de genul cu un cinel :))

Link to comment
Share on other sites

Aa btw, si eu dau chitara -12semitonuri in jos. Dar e clean, direct, apoi ii pun un amp de bass din guitar rig 5, si nu faci diferenta de un bass real ^^ Doar slapping nu poti face =)) Dupa guitar rig e tot un ton clean,nu distorsionez amp-ul deloc, ii pun un compresor cu ratio 4, treshold 2 db dupa semnal, asta ca sa nu sune bass track-ul cand mai tare cand mai incet, si sa ruineze mixul. Daca vreau un ton distorsionat, ii dau duplicate la clean, si iarasi folosesc amp-uri din guitar rig, la sfarsit un convolution reverb(pe post de cabinet) si low poass filter eq de la 1kz+, n-am nevoie de compresor pe asta, distorsiunea il face drept. Astea 2(trackul clean, si distorsionat) merg impreuna, le mai ajustez volumurile la sfarsit :D + recomand sa dai tone knobul de pe chitara pe la jumate, mai putin de egalizat si compresat dupa.

Edited by SlayerAlexi
Link to comment
Share on other sites

Stiu putin care e treaba cu panoramarea, dar nu intrebam in general, ci strict in situatia de fata, cum a panoramat 4 chitare. Pana acum, nu am facut niciodata asa ceva si vroiam sa stiu cum a facut el fiindca mi se pare ca suna foarte bine si as vrea sa incerc si eu quadtracking pe viitor.

Deci, @Gifenrich, poate imi zici si mie cum ai facut panning-ul chitarelor, te rog:)

Edited by Vulgar_display_of_Alex
Link to comment
Share on other sites

Stiu putin care e treaba cu panoramarea, dar nu intrebam in general, ci strict in situatia de fata, cum a panoramat 4 chitare. Pana acum, nu am facut niciodata asa ceva si vroiam sa stiu cum a facut el fiindca mi se pare ca suna foarte bine si as vrea sa incerc si eu quadtracking pe viitor.

Deci, @Gifenrich, poate imi zici si mie cum ai facut panning-ul chitarelor, te rog:)

 

Ai buton de panoramare in mixerul din DAW .Fiecare track il poti panorama unde vrea muschi tai .

Nu e nici o taina .

Ptr ca sa "panoramezi" o singura chitara de ex : pe una din parti pui track.pe direct L iar pe R pui aceiasi track(o copie duplicat ) cu delay numai "wet" intre 10 - 60ms.

 

Exista si plugin-uri ce fac defazare si "spreding" de la subtil pana la foarte evident mai toate programele DAW au asemenea efect .

Cel mai simplu si recomandat este sa faci shift "manual" ca si pozitie de start in al doilea track ( copia originalului) cu de 10 pana la 60ms si nu mai ai nevoie de " realtime delay plugin " ce consuma CPU si poate nici nu suna bine in realtime ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

A, da, stiu sa panoramez in general. Ma intrebam strict la piesa de fata cum a panoramat 4 chitare. Oricum, am sa incerc setarile de care zici pentru a face panoramarea aia cu o singura chitara. Cred ca am auzit-o prin diferite piese, dar nu am reusit niciodata sa o obtin cum trebuie; multumesc @karpi.

Edited by Vulgar_display_of_Alex
Link to comment
Share on other sites

A, da, stiu sa panoramez in general. Ma intrebam strict la piesa de fata cum a panoramat 4 chitare. Oricum, am sa incerc setarile de care zici pentru a face panoramarea aia cu o singura chitara. Cred ca am auzit-o prin diferite piese, dar nu am reusit niciodata sa o obtin cum trebuie; multumesc @karpi.

http://forums.rgc.ro/topic/31501-galeria-lui-alex%3B/page__st__30 aici ai tras chiar 5 chitari :P

Link to comment
Share on other sites

http://forums.rgc.ro...3B/page__st__30 aici ai tras chiar 5 chitari :P

aoleu, alea :))))) da, am tras mult si suna rau... si panoramam si mai prost la vremea aia. Cand trageam multe chitare, nici macar nu stiam de ce le trag:| nu stiu la ce ma gandeam, dar nu suna prea bine. Eu tot am intrebat in topic-ul de fata pentru ca i-a iesit foarte bine omului si eram curios, nu ca nu as putea sa gasesc o panoramare oarecare pentru 4 chitare, la o adica.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai simplu si recomandat este sa faci shift "manual" ca si pozitie de start in al doilea track ( copia originalului) cu de 10 pana la 60ms si nu mai ai nevoie de " realtime delay plugin " ce consuma CPU si poate nici nu suna bine in realtime ..

 

Sper sa nu se supere karpi, vin si eu cu o alternativa la ce a scris mai sus: am incercat si metoda asta cu shiftul manual si nu mi-a prea placut cum suna, in schimb acum fac altceva: trag o data chitara si o panoramez la stanga, dupa care o mai trag inca o data, panoramand de data asta la dreapta. Dat fiind ca n-ai cum sa ai exact acelasi timing de fiecare data cand canti aceeasi linie melodica, rezultatul final e tot ceva delayed, dar nu stiu, mie mi se pare ca suna putin mai... "natural" fata de prima varianta... poate doar mi se pare mie, nu stiu, insa mie imi place mai mult asa :D.

Link to comment
Share on other sites

Da, pai ceea ce faci tu e cel mai normal si asa se face pe orice inregistrare de pe planeta. Cum a zis karpi e de genul "delay"; in plus, cred ca ce a zis el se poate folosi si live, daca exista posibilitatea, in cazul in care trupa are un singur chitarist; cred ca am mai auzit uneori ceva de genul.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.