www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sunet Chitara


Recommended Posts

probabil a tras in paralel captat si in linie, multi fac asa cu electroacustice

 

E o tehnica folosita in studiourile de inregistrari,inregistreaza o chitara si dau pan la sunet full in stanga,iar dupa aceea inregistreaza aceeasi chitara si aceeasi melodie dar cantate din nou(o sa fie putine diferente intre ele,de asta suna ca si "doua chitari"), iar ultima dintre ele le paneaza full right. Acum restul sunetului difera de la chitara,grosimea corzilor si ce efecte sau modificari au facut la sunet,dar in principal ii chestia de mai sus ce o zis-o si Fiveseven....

Link to comment
Share on other sites

E o tehnica folosita in studiourile de inregistrari,inregistreaza o chitara si dau pan la sunet full in stanga,iar dupa aceea inregistreaza aceeasi chitara si aceeasi melodie dar cantate din nou(o sa fie putine diferente intre ele,de asta suna ca si "doua chitari"), iar ultima dintre ele le paneaza full right. Acum restul sunetului difera de la chitara,grosimea corzilor si ce efecte sau modificari au facut la sunet,dar in principal ii chestia de mai sus ce o zis-o si Fiveseven....

 

asa fac si eu dar nu dau chiar 100% pan, cam pe la 90-95 e bine

Link to comment
Share on other sites

asa fac si eu dar nu dau chiar 100% pan, cam pe la 90-95 e bine

 

Fiecare face diferit cu toate ca ii o idee buna ca sa pui pan 90% ca sa mai ramana putin efect de la stanga spre dreapta si invers.De obicei Beetles(numa pe ei i-am observat) ca se joaca foarte mult cu chestia asta,nu numai in chitara ci pur si simplu baga chitara in stanga si vocea in dreapta,bassul si tobele pe amandoua sau mai stiu eu cum...Iar trupa Phoenix au copiat si ei lucrul asta in cateva melodii,de auzit "Mugur de fluier" pentru o observa mai detaliat.Cand asculti melodia cu ceva casti bune sau un sistem 5.1 bun fluierul acela iti da sentimentul unei pasari libere care zboara de colo colo....

 

Mno, ș-api așe…

Edited by shedow11
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.