www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Invata Sa Canti Jazz La Chitara, In Curand La Mc Music


Guest arosulescu
 Share

Recommended Posts

Guest arosulescu

Pai da... şi eu de abia aştept să vând şi să văd reacţia voastră desigur. Cartea este gata. Mai sunt mici corecturi de făcut şi de găsit bani pentru tiparniţă...Vechea problemă BANII. Vacanţa, pe de altă parte, nu eun bun moment de lansare a unui astfel de produs. Din acest motiv vrem să aşteptăm până la finele anului sau poate chiar începutul anului viitor.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest arosulescu

ieri am primit primul exemplar de la tipar..arata superb...

 

Va prezentam un fragment dintr-o piesa compusa de Iarina Copuzaru ce va fi studiata in carte...

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu
:lol: din pacate nu... pentru ca suntem in tratative cu ceva edituri si se misca greu lucrurile... dar prin februarie eu zic ca ar trebui sa apara la MC Music
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

pai si noi suntem foarte nerabdatori sa o vedem terminata si pe rafturi dar mai ales sa vedem reactia voastra care speram sa fie cel putin la fel de buna ca pana acum.

 

este o carte cu foarte foarte multe referinte istorice, teoretice, practice si in general tot ce am considerat a fi mai savuros am scris.

Link to comment
Share on other sites

Felicitari pt. initiativa. Nu e usor sa concepi o metoda despre jazz. Cat despre piesa care ai postat-o, e k., dar nu prea e de......jazz, sau mai bine spus nu e reprezentativa. Dar oricum e k. E laudabil ca ai lucrat la un material despre cantat jazz la chitara pt. ca sunt necesari multi ani de cantat efectiv jazz la chitara ca sa structutezi un material de genul asta. Sper sa fie bine primita metoda si oricum e un material pentru cei ce vor sa cante jazz la chitara si asta este cel mai important.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Va multumesc pentru comentariu ... cat despre cat este o piesa de jazz si cat NU este, sau ce inseamna reprezentativ sau nereprezentativ (si mai ales cine decide asta) .... zau asa ...e o discutie deosebit de subiectiva si prin urmare interminabila.

 

Daca stateam sa imi pun aceasta problema la toate piesele pe care le-am facut in lutimii 20 de ani (nu ca ar fi ele prea multe sau cine stie ce opere...nici vorba, dar atat cat sunt) probail ca renuntam la instrument de mult timp... Intotdeauna a existat aceasta problema. Pana si lui Pat Metheny (fara sa fac vreo paralela intre mine si el -Doamne fereste - ) i s-a reprosat intr-un fel, la inceputurile carierei lui, ceva asemanator. Ca face o muzica sintetica, ba ca e folk, ba ca e nu mai stiu ce). Asadar, cu tot respectul si cu permisiunea dumneavoastra as vrea sa depasim o asemenea abordare. Haideti sa ne bucuram de tot ce este si ce nu este jazz sau cum s-o fi numind el. Haideti sa invatam unii de la altii mai ales noi astia tinerii de la dumneavoastra cei cu experienta ca vorba aceeea in muzica NICIODATA nu esti destul de pregatit.

 

Dar asa cum ati subliniat foarte bine, dincolo de cele cateva piese personale, discutabile desigur, acordurile, gamele, modurile, si multe altele sunt cele folosite in muzica asa numita jazz (spun asa numita pentru ca nu stiu pe cineva care sa poata determina cu precizie limitele acestei muzici). Apreciez ca ati ascultat-o. Succes si dumneavoastra. :)

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru comentariu ... cat despre cat este o piesa de jazz si cat NU este, sau ce inseamna reprezentativ sau nereprezentativ (si mai ales cine decide asta) .... zau asa ...e o discutie deosebit de subiectiva si prin urmare interminabila.

 

 

Categorizarile muzicale din punctul meu de vedere sunt inutile si omoara creativitatea. Adica sigur ca exista limite intre jazz , rock , clasic , blues , orice dar (zic eu ) sunt linii neclare . Niciodata nu prea imi pasa de categorizarea in sine , imi pasa de ceea ce aud , chiar daca exista elemente care sunt la limitele jazzului si nu sunt asa bine definite , who cares as long as it sounds good ? Sau in cazul cartii who cares as long as it teaches you well ? Cam asta e parerea mea , melodia postata in mod sigur nu reprezinta toata cartea si oricum si melodia aceea e ok .

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

sigur... fiind creatia noastra am tendinta subiectiva sa cred ca si daca ar reprezenta toata cartea tot nu ar fi nimic rau... in piesa aia sunt niste acorduri, unele dintre ele chiar dintre cele mai folosite (majore cu septime mari, cu none mari, cu sexte, minore cu septime mici, semidiminuate, acorduri de dominanta) peste toate astea ca sa stii sa faci o melodie si sa si improvizezi ceva cat de cat trebuie sa intelegi cum functioneaza si care e povestea lor...cu alte cuvinte cei care nu cunosc toate astea cred ca ar putea invata cate ceva chiar si numai din piesa asta.

 

Sigur, eu am inteles ce a vrut sa spuna domnul Capriel. Poate era bine sa pun o piesa mai in stilul traditional poate mai spre be-bop. Da ... poate era mai elocvent. Nu mi-am pus asemenea probleme cand am postat piesa cu pricina.

 

 

Cat despre categorisirile pe care le facem ca vrem ca nu vrem cu totii...ele sunt necesare si de inteles atata timp cat nu au tendinta de a epura, de a limita, de a pune bariere de netrecut de felul : "numai stilul ala e bun" "numai asa si nu altfel" etc Eu cel putin asa inteleg lucrurile .. poate gresesc.

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

si noi va multumim tuturor. Speram ca macar o mica parte din carte sa fie pe gustul vostru, pe potriva voastra a celor incepatori (pentru ca este foarte important sa gasesti o carte care sa fie explicata in termenii pe care sa ii intelegi. Altfel, poate fi scrisa de adevarate somitati in domeniul respectiv dar sa fie peste nivelul intelegerii tale si sa nu iti foloseasca la nimic). :)

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Guest arosulescu

saptamana asta am primit isbn ul , codul de bare de la Editura Muzicala si CIP ul de la Bilblioteca Nationala. Asadar anul de aparitie poate fi considerat 2012. Tiparul va fi realizat la inceputul lui 2013.

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

imi pare rau...

 

cantam si noi cum ne place..pe unii enerveaza pe altii bucura...asta stau lucrurile de cand e lumea...nu e nicio problema.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.