www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

50W,2 Canale,7 Tuburi.


florinmarinoiu
 Share

Recommended Posts

Inca un "uichend".

Am mai completat o etapa: imbracarea cutiei.

Ca material, m-am gandit sa nu pun tolex. Am gasit o varianta mai ieftina: o haina de piele luata cu 10 lei de la piata de vechituri :Dpost-23591-0-76169400-1377494238_thumb.jpg Am dezmembrat-o si am potrivit-o pe cutie. Lipeala am facuto cu prenadez.

Dupa echipare, cutia arata in felul urmator:post-23591-0-83550200-1377494252_thumb.jpg

Avantajul pielii fata de tolex este ca se intinde mai mult si am putut sa dau forma rotunjita la masca din fata.

Saptamana asta o sa ii mai dau gurile si o sa pun pe sasiu ce este de pus, poturi, mufe, LEDuri, etc, ca pe final de saptamana sa o pot trimite la maestrul lampagiu, intru desavarsirea lucrarii.

Edited by transilvanpop
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Imagini din faza prefinala, luate cu telefonul pe lumina insuficienta.

Azi ampul a plecat la Bucuresti.

post-23591-0-61848400-1378287182_thumb.jpgpost-23591-0-19813700-1378287189_thumb.jpgpost-23591-0-68441700-1378287322_thumb.jpg

 

Pielea din haina aia veche chiar i-a dat un aer vintage. Butoanele pe poturi vor fi chickenhead, le voi pune doar la final.

Cand va fi gata o sa pun imagini mai de calitate si mostre de sunet.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Atasez layout-urile pt fețe, in imagini nu prea sunt citibile.Fetze head.pdf

Au fost printate pe imitatie de metal zgariat. Din pacate suportul pe care le-am lipit este un plastic prea moale, la orice apasare se deformeaza si raman sechele. Se vede o linie in poza 1, unde a ajuns o sarma sub amp in timp ce statea culcat si a lasat o urma pe fata acestuia :(

 

Peste autocolantele printate am pus si o folie mata, pt protectie.

Link to comment
Share on other sites

Atasez layout-urile pt fețe, in imagini nu prea sunt citibile.Fetze head.pdf

Au fost printate pe imitatie de metal zgariat. Din pacate suportul pe care le-am lipit este un plastic prea moale, la orice apasare se deformeaza si raman sechele. Se vede o linie in poza 1, unde a ajuns o sarma sub amp in timp ce statea culcat si a lasat o urma pe fata acestuia :(

 

Peste autocolantele printate am pus si o folie mata, pt protectie.

 

Am observat ca acolo,pe spate,la"constructori"ai trecut si numele meu.

:respect:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ampul e gata

Seara trecut a fost "forjat" de George Patranoiu(GXG) si Costica Sandu (Damigeana),au repetat pe el

Multumesc lui Sorin pt poza,am ramas "orfan' de telefon(display defect) si de aparatul foto(uitat in avion :spidey: )

Diseara o sa duc ampul la cintarea celor din trupa Tribut,au ,o sa cinte Costica pe el.

post-7787-0-08378400-1379683541_thumb.jpg

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Si eu am testat ampul ieri. Cum au spus si colegii de mai sus, suna foarte bine. Din pacate, nu am putut testa ampul pe clean cu un strat pe doza din neck, ar ti fost ideal, insa, l-am testat pe doze SC in antifaza (cam astea sunt pozitiile dupa care ma orientez cand testez un clean) si suna foarte bine, atos cu atac, cu alte cuvinte, punea in evidenta foarte bine trasaturile chitarei. Pe canalul doi..., nu mai este nimic de spus. Gain cu caruta, sunet compresat, compact. Se pliaza perfect pentru orice tip de metale, pana la bluse. Am fost surprins ca se poate face si solo foare usor, lucru pe care nu l-am intalnit la multe ampuri, foarte multe au nevoie sa fie atacate de un OD, compressor, boost etc. Singura obiectie, pe canalul doi, pentru solo, eu as prefera sa fie foarte putin mai "moale" sunetul, mai usor de manevrat, oricum se canta foarte usor pe el, dar m-am obisnuit cu preul meu, unde asa este.

Una peste alta, cred ca Liviu ar trebui sa se considere norocos ca este/o sa fie proprietarul acestui amp, ca nu mi se pare peste alte ampuri de firma, cu preturi astronomice.

Toate cele bune! :respect::yay:

Link to comment
Share on other sites

Am ridicat azi obiectul muncii.

Dupa o fugitiva testare am ramas cu o impresie foarte placuta, insa o parere definitiva o sa mi-o fac dupa ce voi testa ampul pe indelete si intr-o stare de spirit si de oboseala mai buna decat cea in care am fost azi.

Am primit bonus si o cutie pentru pedala de schimbat canalele. O sa o completez acasa.

 

Multumesc viobio :respect:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ampul a ajuns acasa cu tot cu mine, au sosit si knob-urile, acum e aproape finalizat. Va mai suferi mici ajustari la look.

L-am probat cu LP-ul meu. Brum zero. Sunt incantat si de canalul de clean, dar distorsul este de vis si il pot controla extraordinar de bine din potul chitarii, asa cum am dorit. De la drive aproape zero la unul atat de saturat ca nu ai ce face cu el.

Inca nu l-am testat cu Ibanezul, ale carui doze sunt mult mai bogate in armonici, ca nu-i acasa, dar ma gandesc cum tre' sa sune. Gata. N-am cuvinte. post-23591-0-27509600-1380285448_thumb.jpg

Tre' sa mai rezolv un cabinet pe masura.

Link to comment
Share on other sites

Deci a iesit ce doreai?!

Daca esti multumit tu ,trebuie sa le multumesc si eu urmatorilor cu care am testat si bibilit ampul,fara indicatiile si parerile lor erea greu sa fac ampul sa sune asa ,

 

Decebal Robescu - bure73 ,pareri si indicatii canalul clean

George Patranoiu - GXG ,pareri si indicatii canalul lead (pantere)

Costica Sandu ,dat cu parerea despre amp

Paul Sima - Syma77,pareri si indicatii canalul clean,canalul lead,70% din amp este setat dupa indicatiile lui Paul :respect:

Valeriu Nastasescu - ValeChitara ,parereri si indicatii canalul lead

George - Mr.Blues ,parere despre amp

 

:respect: tuturor ( nu va fac nimic moca :yay: )

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.