www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Encore - Stratocaster Copy


gtrmike
 Share

Recommended Posts

OK, o asemenea chitarã nu cred sã mai vãd pe aici, aºa cã "poluez" eu topicul acesta. Este o chitarã mai rar întâlnitã pe la noi, se pare.

 

ENCORE strat copy, eu o dețin din 1994, dar e luatã SH din Irlanda, deci e ceva mai veche. Serialul nu ajutã la rezolvarea problemei.

 

Griff maple (arțar), 3 doze Single coil (nu cunosc modelul - probabil Wilkinson sau Guitar Tech), switch 5 poziții (GT540), 1 Vol, 2 Tone, lock pentru corzi la nut, 21 taste.

 

Mufa jack e pe lateral, nu pe fațã, ca la Stratocaster.

 

Actualmente are corzi Fender Super Bullets de 009, Nickel Plated, care sunã ºi țin foarte bine.

 

Am lãsat doar 3 arcuri în blocul de vibrato.

 

Mecanicã cromatã Wilkinson, cuie acordaj Wilkinson (GT406).

 

Lemnul s-a uscat surprinzãtor de bine, (sau este de o calitate foarte buna), are o rezonanțã superbã, care se simte mai ales în lipsa amplificãrii, la "rece". Nu ºtiu ce material este.

 

Foarte bine setatã de un coleg, cãruia îi mulțumesc din nou (action, leveling, etc). I-a pus ºi nut de os.

 

Pãrți bune: rezonanțã foarte bunã (ºi sustain, implicit)

 

vibrato block (tip Floyd Rose - GT525) ține bine acordajul, nu falseazã

 

diversitatea sunetului (foarte cristalin) datoratã dozelor ºi materialului griff-ului

 

bine echilibratã ca greutate, griff foarte comod

 

Pãrti rele: nu e Stratocaster original

 

îmi place prea mult ca sa renunț la ea (deocamdatã)

 

mã indispune culoarea, dar... asta e. (sorry Mr. Knopfler...)

 

câteva ciupituri pe corp, vopsea sãritã, inerente vârstei

 

un potențiometru (Ton dozã bridge) merge ceva mai greu

 

Impresia generalã e surprinzãtor de bunã.

 

Nu pot da nota 10 (pe care o dau din toatã inima unui Contemporary Strat MIJ de care m-am lipit, ºi care bate multe American Original... etc) dar un 8.5 este o apreciere destul de justã. Oricum e o chitarã care stã ceva mai bine decât Squier, (am pus mâinile pe mai multe), dupã umila - subiectiva mea opinie. O recomand nu numai începãtorilor, ci tuturor doritorilor de un sunet bun, echilibrat, caracteristic pentru STRAT.

 

Have FUN!

post-10986-0-74486700-1341392685_thumb.jpg

post-10986-0-96755400-1341392703_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Update: între timp a căpătat ecranare cu folie de Cu pentru cavitățile dozelor și trasee cabluri. Am schimbat și dozele cu Eric johnson - neck, Texas Special - middle și DiMarzio Chopper - bridge, obținând astfel o creștere treptată grunge&growl dinspre neck spre bridge. Ocazie cu care am înlocuit toată electronica, switch Fender, etc. DIY pickguard alb. Sunt din ce în ce mai mulțumit de chitară, mai ales după ce am auzit cum sună EJ din neck pe griff de arțar. Impecabil, cristalin, dar cu multe vibrații spre grave. Chitara are o rezonanță nativă sau constructivă specială, demnă de remarcat. Fapt apreciat și de George Baicea căruia îi mulțumesc pentru setare și prăgușul de os adăugat. Am tot încercat să schimb această chitară căutând ceva tot cu maple. Greu de găsit însă. Am testat multe din categoria Squier nu se ridică însă nici una la vibrațiile oferite de lemnul ăsta vopsit în roșu...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Am cumpărat exact acest model Encore roșu, în 1991, de la magazinul Muzica, în tradiția inconfundabilă a acelor ani, adică... pe sub mână, după ce am aflat că au așa ceva 'sub tejghea', din vorbă în vorbă, între muzicieni. Din ce mi-a spus vânzătorul, era făcută la... Reghin, pentru firma Encore. 

Foarte solidă, doze Schaller S6, vibrato strat standard, a venit și cu un cablu creț tot Schaller.

Materialul corpului - stejar cel mai probabil din ce am sculptat in el, cu furnir dublu de arțar pe ambele fețe. Foarte bine finisată, grund negru, apoi grund alb, apoi vopsea.

Modificată extensiv, scos tot lemnul de sub placa cu doze, pentru un sunet cât mai acustic gen telecaster thinline, cu un volum și o dinamică mai mari, montat un vibrato tip Floyd Rose, cu menghină quick release Bill Edwards (după prăgușul de bronz adăugat), întinzătoare die-cast, montat bobine single coil sub placă, în paralel cu dozele existente, pentru eliminarea brumului. Corzi 08-38, Belson până în 2011 (corzi foarte bune, mi-a părut tare rău că au dispărut), apoi Rotosound (rotogreens).

Merge perfect și astăzi, după 30 de ani. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.