www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Head 100W, Double Rectifier,with Kt120


viobio
 Share

Recommended Posts

Este un amp special construit pentru un mare chitarist roman,o sa fie facut cadou de ziua lui,ca mai este putin pina atunci...

Acest amp este conceput de mine dupa dorintele lui x ,am ascultat cu mare atentie cam ce dorea pentru a fi multumit 100% de sunetul lui,

Doreste sa intre cu chitara in amp,sa aibe o amplificare foarte mica si sunetul sa capete caldura de lampa( cu caldura de lampa e "asa si asa"),dupa acea semnalul intra in procesor BossGT5 sau BossGT8 (astea le foloseste),iesirea procesorului intra in amp ,aici semnalul este amplificat pina la 100w

tuburi folosite

4XECC83 RFT nos

2X5T3C nos

2XKT120 TUNGSOL

 

Marius,ampul are iesire pe 4/8/16 ohmi :yay::w00t:

post-7787-0-60398000-1341332412_thumb.jpg

post-7787-0-49693500-1341332415_thumb.jpg

post-7787-0-61452500-1341332419_thumb.jpg

post-7787-0-11801200-1341332423_thumb.jpg

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Salut!

Am o intrebare: care este motivatia tehnica de a pune traful de alimentare langa cel de iesire, ambele in stanga sau dreapta fata de axa de simetrie a carcasei? Am vazut ca aproape in toate lucrarile ai procedat asa si prima intrebare care mi-a venit in minte a fost: pai cineva cand transporta amplificatorul, nu il trage intr-o parte, manerul fiind la mijloc, iar trafurile pe unul din capetele carcasei? Ba da! :)

Edited by George M.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut!

Am o intrebare: care este motivatia tehnica de a pune traful de alimentare langa cel de iesire, ambele in stanga sau dreapta fata de axa de simetrie a carcasei? Am vazut ca aproape in toate lucrarile ai procedat asa si prima intrebare care mi-a venit in minte a fost: pai cineva cand transporta amplificatorul, nu il trage intr-o parte, manerul fiind la mijloc, iar trafurile pe unul din capetele carcasei? Ba da! :)

Absolut logic tot ce ai scris!!

Motivate tehnica este urmatoarea,daca montam traful de iesire opus celui de alimentare,in aceasta pozitie erea foarte aproape de finale,acestea degaja o temperatura destul de mare,in pozitia actuala este amplasat intr-o pozitie "mai rece"

Am facut un compromis,stiu ca ampul este "dezechilibrat" acum,la transport.......grija mai mare

Edited by viobio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

În Formula 1 se practică metoda contra-balastului, pentru echilibrare... Sau, ca la cuva de la maşina de spalat, pui, fratele meu un chetroi şi-ai rezolvat problema... Pac-pac !

 

Glumeam ! :)

 

Ce aş fi curios eu, bade, e despre acele "LEVEL TUBE" şi "OUT TUBE", că n-am mai văzut... Ce fac ele ?

 

 

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ĂŽn Formula 1 se practică metoda contra-balastului, pentru echilibrare... Sau, ca la cuva de la maşina de spalat, pui, fratele meu un chetroi şi-ai rezolvat problema... Pac-pac !

 

Glumeam ! :)

 

Ce aş fi curios eu, bade, e despre acele "LEVEL TUBE" şi "OUT TUBE", că n-am mai văzut... Ce fac ele ?

Bade Caline,buna faza cu contragreuratea

Level tube,regleaza semnalul de iesire dupa primul etaj de amplificare

Out tube este un fel de SEND-loop,de aici iese semnal spre procesor

Sa-mi bag.....in ea de tableta,greu mai scriu pe inventia decedatului de cancer pancreatic

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ampul e gata,trebuie sa mai montez coltarele si minerul,miine ,azi nu am avut chef

Miine ,George o sa aiba o surpriza.l-am chemat sa probeze urgent un amp,nu stie nimic... :w00t:

 

Propun ca denumirea amplificatorului sa fie PATRAFIER

O sa-i propun :yay:

:respect:

 

De George Patranoiu e vorba ? :D

Da :w00t:

:respect:

post-7787-0-03886700-1343323035_thumb.jpg

post-7787-0-28337000-1343323036_thumb.jpg

post-7787-0-54309000-1343323037_thumb.jpg

post-7787-0-35605800-1343323038_thumb.jpg

Edited by viobio
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

VREM SUNETE!

:trosc:

 

Daca vrei sunete...o poti face live,te astept sa dai cu chitara in amp,cind ai tu chef,locuiest in Bucuresti.

E valabil pentru toti cei care vor sa faca o proba,eu am tot scris peste tot"oricine doreste sa probeze ceva ,sa ma sune cu o zi doua inainte si o poate face,fara stres ,rusine sau mai stiu eu ce inhibitii".

Ampul este in rodaj,am rugat citiva chitaristi sa repete pe el,o perioada

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.