www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Jackson Rrxt (Duncan Designed...)


Guest AlinMetallica
 Share

Recommended Posts

Guest AlinMetallica

Acum cateva zile cand ma uitam pe guitar shop am dat peste asta...

 

Stiu ca e o chitara care nu prea isi face banii, recunosc. Ideea e ca daca mi-o voi lua (in viitorul apropiat - sper), o vreau ca stage guitar. Arata de-a dreptul "trasnet" si feature-urile sunt numa' bune pentru ritm (cant metal). Singura mea nedumerire este daca si humbucker-urile de pe ea sunt in stare de ceva? Faptul ca sunt Duncan Designed cam lasa de dorit... Eu consider chitara asta pentru ca nu e chiar atat de scumpa (stiu ca nu ar trebui sa ma axez pe look, dar ca frontman da bine sa ai asa ceva). Daca ar fi cazul sa schimbam o doza - doua, deja devine o oarecare problema.

 

A mai incercat cineva Designed HB-102B (bridge), Duncan Designed HB-102N (neck)? Au output bunicel? E "caldut" clean-ul sau o da in spre steril? Stiu ca mai toate modele Jackson la categoria asta de pret au asa ceva, deci nu e musai sa fi incercat produsul respectiv.

 

Cine a avut experienta cu Designed-uri va rog ajutati-ma.

Link to comment
Share on other sites

Guest catalanic

cred ca cel mai pertinent lucru pe care il poti face e sa cauti pe site-uri gen vimeo metcafe si youtube dupa modelul asta de chitara, la video-uri cu home useri, faci suma a ceea ce vezi si auzi si iti dai cu parerea, sau te duci in magazinele specializate, treci peste zambrele si aerul superior al multora de acolo si testezi chitara la fata locului . :wee::nopityA:

Link to comment
Share on other sites

Guest Spiri16

.... zambrele si aerul superior al multora de acolosi testezi chitara la fata locului . :wee::nopityA:

 

like!

Edited by Spiri16
Link to comment
Share on other sites

Dozele sunt varianta Duncan Designed a binecunoscutei combinatii JB(bridge)&Jazz(neck) si sunt doze chiar foarte bune. Nu sunt 100% identice cu varianta originala Seymour Duncan, dar asta nu inseamna ca sunt doze mai slabe. Brandul "Duncan Designed" se vinde producatorilor de chitare, nu cred ca se gasesc in magazine.

Link to comment
Share on other sites

Colegul meu de trupa are dozele alea intr-un washburn.Sunt destul de ok.Daca se vor copii dupa JB si Jazz nu stiu cat de mult le-a iesit.Eu am in chitara JB in bridge si prin comparatie 102 e mai infundata si mai "seaca".Atat ca ale lui au covers,nu stiu fara cum ar suna.In orice caz,nu sunt deloc rele.

Link to comment
Share on other sites

Colegul meu de trupa are dozele alea intr-un washburn.Sunt destul de ok.Daca se vor copii dupa JB si Jazz nu stiu cat de mult le-a iesit.Eu am in chitara JB in bridge si prin comparatie 102 e mai infundata si mai "seaca".Atat ca ale lui au covers,nu stiu fara cum ar suna.In orice caz,nu sunt deloc rele.

 

Pai aveti acelasi lemn, acelasi finish, acelasi tip de bridge, etc? Nu de alta, dar daca eu fac un test cu o doza nemontata si trag eu pe de-asupra o coarda, nu ma astept sa aiba aceleasi rezultate daca as face incercarea intr-o chitara...

Link to comment
Share on other sites

Eu am vintage v100,iar el are washburn win std.Ca forma sunt asemanatoare,doar ca washburnul e cu 1-2 cm mai subtire.In rest ambele au mahon+rosewood.Diferenta ar fi ca eu am 50's wiring dar nu stiu cu cat influenteaza asta atunci cand toate poturile sunt la maxim pe chitara.

Totusi,cu logica mea nu stiu cat de buna ma gandesc ca washburnul lui ar trebui sa sune mai deschis,mai spre sg,fiind mai subtire,totusi la el suna mai infundat.Oricum,depinde foarte mult si pentru ce e folosita doza.El e chitarist ritm si mie imi place maxim cum da in mix asa.

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

eu am un jackson dx10d cu duncan designed, si pot sa spun ca dozele sunt super...am facut o comparatie intre chitara mea, si un dk2m cu seymour duncan, si diferenta de sunet este ff mica, desi se spune ca dk2m`u e o chitara mai buna. sincer daca iti iei o chitara cu dozele astea, o sa iesi si mai ieftin, si sunetul o sa fie aproape la fel, deci...da,este o investitie buna, in cazul meu a fost.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest AlinMetallica

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! Inainte sa cumpar ceva ma voi duce cu siguranta sa incerc cateva, dar overall mentin o parere pozitiva despre chitara asta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.