www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi Masive De Chitara


Guest Nasuke
 Share

Recommended Posts

Guest Nasuke

Salut baieti. Stiti vreun magazin/site care sa aiba la vanzare niste corzi de chitara de 70-80?

 

Aveau intr-o vreme la magazinuldemuzica dadario flatwound de 70 pentru 7 corzi dar acum au decat de 65 si nu e destul. Un 80 ar fi perfect. Am incercat un 85 dar nu incape pe gaura cheii :D

Link to comment
Share on other sites

la mc music au ghs de 6string 11-70 la 25Ron. http://mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=8&BrandCategsID=117&BrandProductID=1121 -de astea folosesc eu si sunt f ok:)

 

Aic sunt ernie ball baritone http://www.magazinuldemuzica.ro/ERNIE-BALL-EB-2839-SLINKY-BARITONE-_-16550.html

 

Tot la mc music gasesti din cand in cand si elixir baritone 13(sau 14) cu 68.

 

In ce nota te duci cu o coarda de 80 domle?:))

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc GHS Boomers 11-70 pentru bGDADG ("double dropped" din B standard) pe o chitara cu scala 25.5" si sunt foarte multumit, nu cred ca mai schimb in veci tipul de corzi. Corzi mai groase nu stiu sa fie prin amgazine pe la noi.

 

Da' ce, ma, acordaju' standard nu va mai place? Mi se pare prostesc sa-ti pui corzi groase si sa-ti acordezi chitara cu sase octave mai jos. "Groooh, I'm so heavy!". Yeah, right...

Si mie imi pare prostesc sa te iei de gusturile altcuiva, avand impresia ca preferintele tale sunt universal valabile.

Link to comment
Share on other sites

Da' ce, ma, acordaju' standard nu va mai place? Mi se pare prostesc sa-ti pui corzi groase si sa-ti acordezi chitara cu sase octave mai jos. "Groooh, I'm so heavy!". Yeah, right...

 

De acord cu colegul @draugr... Si mie imi plac, in general, sunetele mai joase - prefer voci joase (gen ala de la Moonspell sau ala de la Tiamat s.a.) si note joase pe instrumente oricind si la orice ora! N-are, pentru mine, nicio treaba cu "groooh"-ul si nici cu "greutatea"! Tot timpul mi-a placut asa, chiar si la concerte de muzica clasica daca merg, mi se pare ca vioara strica mai tot, daca are note inalte. Iar pe chitaram pur si simplu asa imi place, solo-urile sau efectele care depasesc tasta 17 pe mi subtire in acordaj standard ma zgirie.

 

Exista efecte psihologice, o fi cine stie ce motivatie subliminala, dar pur si simplu prefer sunetele joase.

 

Iti apreciez si respect parerile, in general. Spiritul caustic am vazut ca te caracterizeaza si multe le zici bine, dar nu trebuie sa sari la gitul oricui vorbeste despre asa ceva (acordaj jos) ca si cum ar fi cel mai mare "poser" sau trendy.

 

.85 unde ai găsit? Corzi de bas la bucată nu se vând nicăieri?

 

Hai sa va spun cum am gasit eu coarda de bas :) Am facut rost de un set EB Beefy Slinky .11 pentru 6 corzi. Eu am cu 7 corzi si am zis ca imi cumpar separat o coarda groasa. Voiam minim .70, pentru ca am avut inainte .60-si-ceva si nu-mi placea cind mergeam in G#, deci doar 3 semitonuri mai jos. Am fost la MC M unde aveau doar Elixir separate, 21 lei bucata :nay: Am fost apoi la Muzica Store sau nu stiu cum ii zice - cind mergeti de la Muzica, de pe Calea Victoriei, spre Hotel Capitol, mai mereu e cineva cu fluturasi mici, dind de veste despre acest magazin. Nu va explic cum se ajunge la el, ca mi-e greu - e undeva printre blocuri.

 

Ajungind acolo, am dat de o tanti mai mult decit amabila, am intrebat de corzi separate - de chitara electrica sau bas, de minim .70 si mi-a zis ca nu are. Apoi s-a mai gindit un pic si mi-a dat sa scotocesc printr-o cutie unde zicea ea ca au seturi semi-folosite, adica daca a venit cineva care avea chitara de la ei si i-a rugat sa ii schimbe 1-2-3 corzi, au facut-o, gratuit, presupun (daca era chitara in garantie. Stiu, garantia n-are treaba cu asa ceva, dar tanti e exagerat de amabila). Scotocind atent acolo, m-a lasat sau iau gratuit ce am vrut :-D Asa ca m-am ales cu 2 corzi noi dintr-un set de bas, una de .70 si ceva si una sigur peste .80, pe care am montat-o.

 

Asadar, trebuie sa se gaseasca si corzi separate sau mergeti la Muzica Store (sper ca asa ii zice), sint amabili si va ajuta! ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si eu folosesc acordaje joase care ma fac sa ma simt mai bine cand cant, mai coios, atunci cand ajung prin Si sau La mi se incrunta nasu si fatza si simt cum imi iese un mic muc din nas:)) Daca asta e ceva ce-mi face bine inseamna ca asa tre sa fie:P

 

Treaba cu pusu corzilor deja folosite nu-mi suna prea bine. Spre ex la mine, dupa o luna, o luna jumate de folosire a unui set deja imi vine sa le arunc de pereti ca nu-mi mai suna cum vreau eu coarda de 70 grosime. Ca sa pui o coarda care deja a fost folosita e o solutie de o saptamana cred:)

 

Am gasit astea http://www.thomann.de/ro/pyramid_baritone_string_set.htm

 

http://www.thomann.de/ro/daddario_xl156.htm

Link to comment
Share on other sites

Si eu folosesc acordaje joase care ma fac sa ma simt mai bine cand cant, mai coios, atunci cand ajung prin Si sau La mi se incrunta nasu si fatza si simt cum imi iese un mic muc din nas:)) Daca asta e ceva ce-mi face bine inseamna ca asa tre sa fie:P

 

Treaba cu pusu corzilor deja folosite nu-mi suna prea bine. Spre ex la mine, dupa o luna, o luna jumate de folosire a unui set deja imi vine sa le arunc de pereti ca nu-mi mai suna cum vreau eu coarda de 70 grosime. Ca sa pui o coarda care deja a fost folosita e o solutie de o saptamana cred:)

 

Am gasit astea http://www.thomann.de/ro/pyramid_baritone_string_set.htm

 

http://www.thomann.de/ro/daddario_xl156.htm

 

Buna asta, interesante reactii! Trebuie sa fIe de bine, ca prea sint intense! :))

 

Corzile despre care zic eu ca mi le-a dat cucoana aia NU sint folosite. Ei au luat dintr-un set si au schimbat clientului 1-2-3 corzi si au pus in cutia aia ce a ramas, deci restul setului, deci corzi noi :) Merita incercat, zic eu, dar nu garantez ca va fi la fel de binevoitoare cu voi cum a fost cu mine :))

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Mai jos de drop B....e mai mult roar dacat muzica, dar ma rog gusturile nu se discuta. Azi maine se pun pe chitara corzi de bass, sau basul devine chitara.

Oricum urechea, la majoritatea, nu e setata sa se simta confortabil la asa frecvente joase dar asta e alta discutie. Colegul care doreai coarda de 80, de ce nu pui una de bas? Gasesti si la bucata pe la muzica pe campineanu.

Link to comment
Share on other sites

Oricum urechea, la majoritatea, nu e setata sa se simta confortabil la asa frecvente joase

That would be the point. Și discomfortul e o unealtă stilistică.

 

Gasesti si la bucata pe la muzica pe campineanu.

Iar restul de 90% care nu au privilegiul de a locui în Capitală ce fac? Punem de un group buy? Având în vedere că se pot trimite într-un plic normal, ar putea fi o soluție. Dar există binevoitor(i)?

Link to comment
Share on other sites

Guest Nasuke

Am pus una de bass si se simte ca nu e defapt coarda de chitara. Acum tocmai am pus comanda de un set elixir de 68 ca altceva nu am mai gasit.

 

Momentan avem decat o piesa care floseste coarda de D# dar o sa mai adaugam cateva in viitor :P

 

Intre timp sper sa ne vedem Duminica in Private Hell la Armies of Enlil sa auziti ce se poate face cu acordaje joase :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Nasuke

Avem chitari cu multe corzi nu chitari care pot sa fie si bass :P E o diferenta :D

 

Daca veniti aici vedeti :)

Edited by Nasuke
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.