www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

<Mike_Kidlazy>


Recommended Posts

...: "Squier Bullet Strat HSS <mike_KidLazy> signature cu autograf!" :biglaff:.

 

...

Nu uita sa te pozezi/filmezi cand dai autograful. Pentru dovada autenticitatii. Candva va fi nevoie de asta :)

Ar trebui sa incep sa strang bani pentru nepoti :lol: poate se va scoate la licitatie candva.

Vezi, si masca aia ...

Edited by Liviu.Pop
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Intrerup seria "blana cu Ibanezul" (:biglaff:) pentru a va prezenta cea mai noua colaborare a mea cu @Adi M (chiar actualul posesor al Ibanezului :)). Piesa este "Beneath Broken Earth" a celor de la Paradise Lost. E poate cea mai dark si mai sick piesa pe care am ascultat-o / cantat-o vreodata, insa a fost o experienta chiar foarte marfa, mai ales ca in perioada cand am cantat-o chiar se potrivea starea mea de spirit cu atmosfera piesei :). Eu m-am ocupat de partea de bass si de editarea video, iar chitarele si mixajul ii apartin lui Adi. Enjoy (or not)!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

I have my own addictions, so I guess this song fits me to a certain extent... coverul asta l-am tras exact cu o zi inainte sa dau chitara inapoi actualului proprietar. Sa speram ca data urmatoare cand se va intoarce la mine va fi definitiv si irevocabil :).

 

Enjoy (or not)!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Speram sa nu mai fie nevoie sa fac asta, dar din pacate, trebuie sa scriu din nou un post trist...

 

Am facut acest cover in memoria lui Mimi Voicu, una din victimele incendiului din Colectiv de acum aproape 2 saptamani. M-a marcat foarte tare ce s-a intamplat acolo, mai ales ca am vrut si eu sa ma duc la concert, insa m-am razgandit aproape pe ultima suta de metri. Abia acum, dupa atatea zile, incep putin cate putin sa ma dezmeticesc si sa realizez ca ceea ce s-a intamplat a fost, din pacate, real, si nu doar un cosmar din care sa pot ma trezi la un moment dat... pentru prima oara in viata mi s-a intamplat sa moara cineva care nu pot sa zic ca mi-a fost apropiat, insa m-am simtit si ma simt de parca ar fi fost cineva din ai mei...

 

...Mimi mi-a fost colega de serviciu timp de mai putin de 2 luni de zile, insa mi-a fost suficient sa-mi dau seama ce persoana extraordinara era... n-am vazut-o niciodata trista sau suparata. De cate ori o vedeam, era mereu vesela, glumeata si zambitoare, dar si gata sa ajute intotdeauna pe oricine avea nevoie... n-am vazut niciodata intr-un om atata bunatate, atata caldura, atata pace si impacare cu sine cum am vazut la ea... oricum, cuvintele sunt mult prea slabe ca sa poata exprima toate astea... imi pare rau ca n-am apucat sa o cunosc mai bine, sunt sigura ca as fi avut multe de invatat de la ea. Si imi pare rau ca tocmai un asemenea om a trebuit sa sfarseasca intr-un asemenea hal, intr-un mod in care sigur nu merita... la fel cum nu meritau nici ceilalti, care s-au stins si ei... cateodata am impresia ca lucrurile rele li se intampla numai oamenilor buni... si ma revolta ENORM chestia asta...

 

...cu numai doua saptamani inainte sa se intample tragedia, planuiam sa cantam impreuna, ea ca vocal, eu la chitara. Si in perioada cand discutam despre asta, mie mi se lipise de creier piesa de mai jos, nu o mai ascultasem pana atunci, dar, for some reason, mi-a placut mult. I-am zis ca ma obsedeaza melodia asta, desi eu nu sunt fan Nickelback, la care ea mi-a spus: "Cred ca asta e melodia mea preferata de la ei! Nu stiu cum de n-ai mai auzit-o pana acum, sunt atat de virali!". Ideea e ca asta ar fi trebuit sa fie una din piesele pe care ar fi trebuit sa incercam sa le cantam impreuna. Din pacate insa, nu s-a mai putut...

 

Nu prea mai am chef de cantat de cand s-a intamplat ce s-a intamplat, dar alaltaieri am reusit totusi sa-mi adun un pic fortele si sa fac asta pentru ea, ca un umil omagiu al meu pentru ea, mai ales ca ii placea piesa... o piesa vesela, asa, ca ea... am cantat-o din tot sufletul si m-am tinut tare sa nu bufnesc in plans gandindu-ma la toate astea... sper sa poata s-o asculte de-acolo de sus, de unde e acum, si sper sa-i placa...

 

Odihneste-te in pace, Mimi! Mi-e dor de tine...

 

Edited by mike_KidLazy
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

A trecut aproape o luna de la ce s-a intamplat in Colectiv, si, desi poate pentru unii ar putea suna aiurea, eu parca tot nu mi-am revenit chiar 100%. La inceput cel putin a fost absolut oribil, dupa ce am facut coverul la "Rockstar" n-am mai fost in stare sa cant nimic. Ma trezeam ca imi tot vin idei de piese sau de coveruri, ma entuziasmam super tare, dar imediat cum scoteam chitara afara din husa, aveam o strangere de inima gandindu-ma la ce s-a intamplat acolo, si renuntam efectiv, aveam senzatia ca nu pot sa ma ating de chitara. Nu ca vroiam sa ma las de tot, dar pur si simplu nu ma simteam in stare sa mai cant...

 

In aceeasi perioada, am discutat la un moment dat cu un alt coleg de forum, si cand i-am zis de chestia asta, mi-a zis: "pai e fix invers, continua sa canti, ca asta ar fi vrut toti cei de acolo, gen ""rock will never die"". Si intr-adevar, aici i-am dat dreptate. 

 

Saptamana trecuta insa, din fericire lucrurile au inceput sa se schimbe in bine. Intamplator am ajuns sa ascult "Answers" de la Deftones, si mi-am amintit ca asta a fost una din primele piese pe care le-am cantat vreodata dupa ce mi-am luat prima electrica, in 2011. Mi-am amintit ca aveam aruncat undeva pe hard un backing track vechi, cu tobe si bass fix pentru piesa asta, track pe care il foloseam pe vremea cand inca nu publicam nimic din chitarelile mele, si nici n-aveam de gand sa fac asta.

 

...m-am entuziasmat din nou, amintindu-mi de "originile" mele si am pus din nou hotarata mana pe chitara. Si spre surprinderea si bucuria mea, am reusit sa am din nou "spark"-ul ala, sa simt din nou bucuria aia imensa pe care o aveam inainte cand cantam la chitara. Si desi mi-a iesit ca naiba rezultatul (cel putin solo-ul ala e... nu mai zic ce :)), important e ca am simtit din nou energia aia pe care mi-o dadea de obicei chitara si de care aveam nevoie sa merg mai departe.

 

Asa ca da, poate ca intr-adevar, ar trebuii sa cant in continuare... bine, prost, cum o fi, numai sa cant, sa nu ma las...

 

Enjoy (or not)!

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

...si cu asta mi-a revenit definitiv cheful de chitara. Am ascultat-o pentru prima oara vinerea trecuta si m-a apucat entuziasmul instantaneu. In ziua urmatoare deja trageam la ea de zor. I went crazy there, de cand am tras coverul la "Everything Ends" de la Slipknot n-am mai cantat de mult cu atata vână :rock:.

 

Enjoy (or not)!

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pe asta am filmat-o si inregistrat-o la inceputul lui octombrie. Am fost super aproape sa fac rost de trackul acapella pentru piesa asta, l-am convins pe unul din chitaristi, insa din pacate vocalista nu si-a dat acordul :(... ar fi fost mult mai misto cu voce, dar chiar si asa, a iesit cat de cat ok.

 

As a fun fact, m-am luptat maxim cu Sony Vegas-ul pana am reusit sa fac video-ul sa arate asa cum am vrut, cred ca i-am dat render de vreo 15 ori pana a iesit fara flickering si alte tampenii. Sony Vegas sucks a** :P.

 

Enjoy (or not)!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Din pacate, estimez ca va mai dura cel putin un an de zile pana la al doilea album. Pe de o parte, am din ce in ce mai putin timp pentru muzica, iar pe de alta, pare-se ca m-a lasat destul de tare inspiratia dupa "A Sonic Journey" :(. De altfel singura compozitie proprie pe care am scris-o si finalizat-o in 2015 a fost "Thy Tears Shall Turn To Flowers". Ma rog, ceva-ceva idei ar fi pe-acolo, dar sunt numai chestii disparate, bucati de piese pe care n-am reusit inca sa le continui si/sau sa le leg intre ele in asa fel incat sa iasa ceva coerent. Si avand in vedere perfectionismul meu, n-am sa scot nimic la lumina pana nu sunt eu multumita de ce iese. As a footnote, daca stau sa ma gandesc, nici "A Sonic Journey" nu l-am facut cu una, cu doua - piesele de pe el le-am scris in decurs de vreo 3 ani si jumatate, deci... a durat, dar a meritat. Si sper sa fie asa si la urmatorul :).

 

Multumesc oricum pentru sustinere! :):rock:

Edited by mike_KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Acum ceva vreme, mai in gluma, mai in serios, se lua frate-meu de mine la modul: "cum dom'le, canti tu la chitara si nu stii sa canti colinde?". Ei bine, anul asta am zis sa accept provocarea si sa incropesc ceva, dar bineinteles, in stil KidLazian. Rezultatul, il puteti vedea mai jos.

 

Sarbatori Fericite tuturor si enjoy (or not)!

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Multumesc de sugestie, @Liviu.Pop, nu stiam de ei, dar nu mi-a displacut deloc ce am ascultat. Poate da, cine stie, la anul bag si ceva de genul :).

 

Pana una alta, iata si ultimul meu video pe 2015, la care mi-a iesit pe nas de cate ori l-am randat in Sony Vegas pana a iesit cum trebuie. Poate in 2016 imi iau inima-n dinti si trec pe Adobe Premiere Pro :lol:.

 

In alta ordine de idei, profit de ocazie ca sa urez tuturor un An Nou Fericit si mai bun decat cel care se termina acum! Sa fim cu totii sanatosi, bucurosi si sa avem parte de chitareala la patrat in 2016! :guitar::rock:

 

Si postarea mea nu e postare, daca nu zic la final... enjoy (or not)!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Asta nu era pe lista, dar n-am putut sa mi-o scot din cap pana nu i-am facut un cover... initial m-am gandit sa fie doar ceva acustic, dar la final m-am plictisit and I went like "f@#$ this, let's do some crazy s@#$". Nu pot sa-mi dau seama pana la urma cat de crazy a iesit, cert e ca am reusit sa produc (inca) un solo epic-fail si sa stric (inca o) piesa in stil KidLazian.

 

Enjoy (or not)! Promit sa revin cu ceva oleaca mai serios data urmatoare.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Piesa asta e de pe vremea cand tocmai terminam clasa a 7-a, n-aveam calculator si nici net, iar unica mea resursa de muzica erau canalele TV de muzica. Exista atunci un canal german de muzica pe care il bagasera din greseala astia de la "erdeesh" in grila de programe si il prindeam si eu, si ori de cate ori prindeam ocazia, stateam pe el in disperare, ca sa mai ascult o data piesa... mda, vremuri de mult apuse :)

 

Enjoy (or not)!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

For them damn days when you feel like ripping somebody's head off - s-a intamplat ca in momentul cand am cantat piesa asta sa fiu fix in starea aia de spirit pe care o transmite. Daca n-ar fi avut Squier-ul valoarea sentimentala pe care o are, cred c-as fi dat cu el de pamant la sfarsitul piesei. In orice caz, prin coverul asta am reusit sa dau afara din mine toata energia negativa si toata furia pe care le simteam atunci... m-am exorcizat cu chitara :rock: .

 

In caz ca-i suna cuiva ceva fals pe alocuri, am avut niste probleme cu acordajul, mai ales pe la inceput. Nu stiu cum naiba canta baietii astia, dar for some reason, si la 440 Hz, si la 442 Hz, parca tot n-a fost peste tot din filmul ala... :tardlol:

 

In fine... here's me headbanging the sh** out of myself. Enjoy (or not)!

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pe asta trebuia neaparat s-o cant cat mai am 25 de ani :biglaff:.

 

Am incercat sa ma "clonez" in video-ul asta, dar mi-a iesit doar partial, din pacate - am miscat ca desteapta camera un singur milimetru si s-a dus naibii totul :(... am incercat sa dreg oleaca busuiocul cu efecte si chestii, nu stiu cat mi-a iesit, but still... data viitoare nu ma las pana nu iese perfect.

 

Enjoy (or not)!

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Super mistox! Bravo!

Dar nu inteleg de ce si cand ai miscat camera. In functie de raspunsul tau s-ar putea sa-ti dau un indiciu la care probabil nu te-ai gandit :)

Mersi mult :)!

 

Camera am miscat-o din greseala in momentul cand am vrut sa trag partea cu LTD-ul. Cand am dat sa inchid wirelessul de la camera (de fiecare data inainte sa filmez, conectez camera la telefon, ca sa ma asigur ca unghiul din care trag e ok, ca pica bine lumina etc.), ea in momentul ala fiind fixata de birou cu Gooseneck-ul, s-a miscat foaaaarte putin... si aia a fost :death:. Noroc cu post-procesarea, aia m-a scos destul de bine din rahat :).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De iesit ti-a iesit f bine. Dar nu trage de doua ori; trage o singura data. Faci un singur film, fara sa opresti camera. Dupa aia il spargi in doua, te descurci. Dar nu atinge camera si nu face doua filmari separate :)

Hehe, daca as si putea sa trag totul din prima, fara n-spe mii de greseli si fara sa fie nevoie sa bag in disperare duble peste duble, ce bine ar fi... iti dai seama ca as face fix cum zici tu... dar din pacate, it's not the case :(. Nu vrei sa stii cum decurge la mine o "sesiune de filmari". Chiar ma gandeam la un moment dat sa fac un video numai cu bloopers-urile de la filmari, sa mai si radem un pic p-aici :).
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.