www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

<Mike_Kidlazy>


Recommended Posts

Interesant. Si fiica-mea zice ca ii place cum suna rusa. Tineretul de azi ... :lol:

Prin "iepoca de aur" era un etalon de comparatie, iti amintesti bade ramurel? Se zicea ca "e urat ca limba rusa", era un fel se superlativ absolut cu conotatie negativa.

Personal nu o consider o limba urata, dar cel care a lansat aceasta vorba nu cred ca pe baza foneticii a zis-o. A avut el motivatii mai heavy. Stim noi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asta e al doilea cover in care apar cu ambele electrice si primul in care cant cu ambele chitare in acelasi acordaj. Recunosc ca pentru piesa asta am avut nevoie de tabulatura pentru unele parti :D... si ca fun fact, in timpul filmarilor am avut parte si de un mic accident, ca sa zic asa: cand am vrut sa-mi leg Squierul de gat, mi-am dat din greseala o chitara peste bot, de am vazut stele verzi... noroc ca s-a lasat doar cu o vanataie :biglaff:... mda, KidLazy-style :).

 

Enjoy (or not)!

 

 

Asta o fost de departe cea mai reusita. Am ascultat-o toata ziua. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Asta este fara indoiala cel mai complex cover/video pe care l-am facut vreodata. Piesa in sine nu e complicata, insa are destul de multe trackuri de chitara si de clape, pe care a trebuit sa le descompun bucata cu bucata... am migalit si am muncit la coverul asta aproape 2 saptamani (nu chiar incontinuu, ci printre picaturi, but still), intr-un mod cat se poate de haotic (chitara am tras-o doar cu metronom, tobele le-am facut abia la sfarsit, inainte sa inregistrez bassul), iar cireasa de pe tort a fost randarea video-ului, care a durat nu mai putin de 9h 42min :). Dar in final zic eu ca a meritat din plin totul. Personal sunt mai mult decat multumita de cum a iesit.

 

Ca o comparatie, versiunea originala o aveti aici...

 

 

...iar varianta mea suna cam asa:

 

 

Sper sa va placa si voua macar pe jumatate cat imi place mie. Enjoy (or not)! :)

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Inca o "ruseasca", de data asta ceva mai "zbarcita". Aparent piesa e extrem de simpla, insa in realitate bareurile alea chiar dau ceva batai de cap (cel putin mie...), plus ca e foarte usor sa-ti scape mana la trecerile alea rapide dintre acorduri. Nici celor de la Tracktor Bowling nu le iese intotdeauna 100% ok live.

 

Am vrut sa fac un cover acestei piese, pentru ca intamplator este prima piesa pe care am ascultat-o de la TB (si una dintre primele mele incursiuni in rockul alternativ rusesc), si totodata cea care mi-a starnit interesul pentru ei, desi ei nici macar nu sunt trupa de acustic :lol:.

 

In fine, versiunea originala a piesei o aveti aici...

 

 

...iar zdranganeala mea o gasiti aici. Enjoy (or not)!

 

 

On a side note, cam asa arata mana mea stanga dupa ce am terminat de filmat coverul. Am cantat saraca chitara pana i-am luat vopseaua de pe grif, but it was damn worth it :lol:.

 

2jdjka0.jpg

 

mueblu.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@sam: un pic de borş a curs anul trecut, când am cântat "Big In Japan", versiunea Guano Apes şi mi-au intrat deştele-n corzi ca într-o răzătoare. Deci e fumată deja iarba asta :). Pe câtă vreme de băşici usturătoare şi de burice de degete negre am avut parte mai rar, deci trebuia consemnată faza :lol:.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

La piesa asta era cat pe ce sa renunt sa mai fac cover, din cauza ca e mixata intr-un mod foarte ciudat . Spre deosebire de celelalte piese pe care le-am cover-uit, asta are inclusiv trackurile de chitara panoramate exact in centru, which is kinda weird... noroc ca am reusit pana la urma sa-i dau de cap si sa stric piesa in stil KidLazian, trantind si chitara mea in mix :biglaff:.

 

Enjoy (or not)!

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Sugerez sa te promovezi pe facebook. Aici treaba devine tot mai seaca. Din ce vad eu cele mai multe posturi s-au scris prin 2008 - 2010. De atunci din ce observ eu sunt tot mai putin useri activi.

 

Se pare ca mai toate chestiile se muta pe facebook sau dispar, asa cum a disparut si mess-ul.

 

Multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

Mersi. Pe Assbook imi postez deja inregistrarile de vreun an de zile. Ai dreptate (din nefericire) in ceea ce spui legat de forum, insa am ramas oarecum cu "nostalgia" RGC-ului (desi nici eu nu mai postez aici in disperarea in care postam acum vreo 2 ani... in ultima vreme imi desfasor activitatea aproape exclusiv in sectiunea de inregistrari), mai ales ca asta a fost primul loc in care mi-am "prezentat" aberatiile muzicale unui public mai larg. Si totodata un loc din care am invatat o gramada de lucruri legate de chitara...

 

Desi personal sunt curioasa cat o sa mai tina si nebunia asta cu Assbook-ul lui peste prajit. Eu una (paradoxal) nu pot sa-l sufar, mi-am facut cont acolo doar ca sa-mi postez muzica si sa pot lua legatura mai usor cu cei din trupele care imi plac, dar in rest mi se pare o porcarie totala...

Link to comment
Share on other sites

Mersi. Pe Assbook imi postez deja inregistrarile de vreun an de zile. Ai dreptate (din nefericire) in ceea ce spui legat de forum, insa am ramas oarecum cu "nostalgia" RGC-ului (desi nici eu nu mai postez aici in disperarea in care postam acum vreo 2 ani... in ultima vreme imi desfasor activitatea aproape exclusiv in sectiunea de inregistrari), mai ales ca asta a fost primul loc in care mi-am "prezentat" aberatiile muzicale unui public mai larg. Si totodata un loc din care am invatat o gramada de lucruri legate de chitara...

 

Desi personal sunt curioasa cat o sa mai tina si nebunia asta cu Assbook-ul lui peste prajit. Eu una (paradoxal) nu pot sa-l sufar, mi-am facut cont acolo doar ca sa-mi postez muzica si sa pot lua legatura mai usor cu cei din trupele care imi plac, dar in rest mi se pare o porcarie totala...

 

Nu pot sa spun ca sunt incantat de facebook. Mie imi placea mai mult cand comunicam pe mes sau pe skype decat pe facebook dar daca nu mai sta nimeni pe mes nu prea ai ce sa faci.

 

Sincer, la cum merg lucrurile cred ca o sa mai tina destul de mult nebunia cu facebook-ul. Am prieteni care cauta de ani de zile alternative. Ar vrea sa isi gaseasca o comunitate mai specializata, ceva cum era odata rgc pe chitareala dar in alte domenii. Din pacate si cele care mai sunt se duc incet pe apa sambetei.

 

In descrierea fiecarui videoclip ar fi indicat sa pui un link cu pagina ta de "assbook" cum ii zici tu. :) Io zic ca ar putea sa te ajute.

 

Mult spor la chitarit si sper ca o sa iti gasesti intr-o zi si o trupa pe masura ta cu care sa faci minuni si pe scenele patriei.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Al doilea cover de la Evanescence, si poate si unul dintre cele mai reusite. Cel putin tonul de chitara overall chiar imi place cum a iesit (chit ca ma ajuta mult si inregistrarea originala :P). Filmat undeva prin octombrie. Enjoy (or not)!

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pe vremuri piesa asta ma facea sa-mi bata mai tare inima cand jucam NFS Most Wanted (acum din nostalgie m-am apucat de Undercover :)). Partile de palm muting si rifful din intro nu mi-au iesit din prima, a trebuit sa o iau usor, de la tempo-uri mici, si sa cresc viteza pana cand intr-un final am reusit sa fiu in stare sa cant piesa. Deci, traiasca metronomul :D! In fine, am cantat piesa asta cu mare placere, am simtit-o pana in varful degetelor de la picioare :guitar:.

 

Enjoy (or not)!

 

P.S.: Sper sa va play-asca video-ul, ma tot freaca la icre YouTube-ul cum ca n-am permisiune sa schimb nu stiu ce setari tampite :facepalm:...

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Ultimul cover pe care l-am facut in 2014, primul pe care il postez in 2015: "Phenomenon", de la "Biscuitu' Schiop" :). Also, asta a fost ultima inregistrare pe care am facut-o cu Mustangul. De acum incolo ma mut pe Digitech.

 

Nu e chiar 100% accurate,am gresit niste chestii prin refren, but I'm too lazy to re-record my stuff, so... here it is. Enjoy (or not)!

 

 

P.S.: la multi ani, btw, si la multa :guitar::) !!!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Prima inregistrare (care se vrea a fi) mai serioasa cu Digitech-ul, trasa in seara de Revelion, cu putin timp inainte sa cad gramada ca o musca lesinata de somn... pacat ca am facut praf melodia, rifful ala principal nu mi-a iesit aproape deloc cum am vrut :(...

 

De data asta am gasit backing track ca lumea, deci (aproape) tot tonul de chitara (mai putin partea de bridge, care mai pastreaza cateva ramasite din original) provine din procesor; singurul lucru pe care l-am adaugat a fost putin EQ pe unul din trackuri, pentru ca mi s-a parut ca-s prea putine inalte :D.

 

Deci, cu bune si cu rele... azi e zi de spart capatzana de toti peretii :rock:! Feel free to headbang if you wish, aaaand... enjoy (or not)!

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Si iata si primul cover pe care l-am facut in 2015. Niste mici epic fail-uri here and there, in special la final, unde mi-a murit nota cand mi-era lumea mai draga (cred c-am exagerat oleaca cu noise gate-ul), but anyway... enjoy (or not)! :guitar:

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ma chinui de aproape un an de zile sa fac cover la piesa asta:

 

 

Aveam tobele gata de ceva vreme, but for some reason n-am mai reusit sa ma ocup serios de instrumental, ca-n vremurile mele bune... acum vreo 2-3 saptamani insa l-am redescoperit, abandonat undeva pe HDD, si mi-am zis: "mike, da-i bataie!" :guitar:

 

Asa ca am reusit pana la urma sa il duc la bun sfarsit, dupa ce mi-au mancat ficatii tonul de bass si porcaria de Sony Vegas (in lipsa de altceva mai bun), care s-a apucat sa-mi fluctueze volumul de output cum a crezut el de cuviinta si sa-mi faca praf bunatate de video :) noroc ca am reusit s-o scot la capat si cu asta...

 

Enjoy (or not)!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.