www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

<Mike_Kidlazy>


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Ai muncit ceva la el. Se vede si dupa cate tricouri ai schimbat :beerchug:

Asta din cauza ca l-am inregistrat si filmat in 4 zile diferite .

 

Totodata, am uitat sa mentionez ca asta este primul meu video in care apar cu toate cele 4 chitare. All in the family :).

Link to comment
Share on other sites

Da. Cateodata stau pe scaun, alteori ma apuca topaiala. Ca mai jos :D. "Sughiturile" alea care se aud din cand in cand se trag de la backing track, altceva mai bun n-am gasit, asa ca m-am descurcat si eu cu ce am avut.

 

Deci, asadar si prin urmare, gata cu chestiile linistite, sa inceapa galagia :rock:! Enjoy (or not)!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

**Urmeaza un post semi-offtopic, dar am zis ca decat sa deschid un thread nou pentru asta, mai bine pastrez consecventa si postez tot aici cele de mai jos**

 

Intrucat de-a lungul timpului am primit mai multe complaint-uri cum ca ale mele coveruri playthrough sunt fake, sau ca nu se aude chitara suficient de tare, de ceva vreme ma tot tin sa fac un fel de tutorial in care sa arat ca de fapt treaba sta invers si sa explic cum de reusesc sa le fac sa sune asa cum suna. Am reusit, intr-un final, sa-mi duc la capat questul asta, chiar daca n-a iesit chiar in totalitate asa cum as fi vrut.

 

Nu zic ca metoda pe care o descriu eu in video e cea mai buna, e posibil sa fie chiar una foarte proasta, insa asta e modul in care procedez atunci cand fac cate un cover de genul asta. E drept ca datorita faptului ca fac parallel recording si cant foarte aproape de original poate sa deruteze lumea si sa-i faca sa creada ca "fac playback", insa eu chiar cant, iar ceea ce se aude pe inregistrare e in cea mai mare parte chitara mea.

 

N-am avut niciun fel de script (desi mi-ar fi folosit foarte mult unul), motiv pentru care m-am balbait maxim de vreo cateva ori si mi-a fost greu sa-mi gasesc cuvintele. Mi-au scapat, prin urmare, si cateva greseli de exprimare, pe ici, pe colo. Aveam prin casa si un microfon mai de Doamne-ajuta, care insa s-a gasit sa crape taman cand vroiam sa incep inregistrarile. Asa ca a trebuit sa folosesc unul ieftin, vai de mama lui, si sa incerc sa fac din rahat bici cu inregistrarea vocii mele, care nici ea nu suna ca in "zilele ei bune", fiind racita ca lumea cand am tras partea audio. Asta-i viata P.

 

Nu sunt 100% sigura daca nu cumva ar fi trebuit sa las preview-urile putin mai lungi, insa scopul meu a fost sa nu ma intind prea tare (si-asa 19 min mi se pare destul de mult). De altfel, as mai fi vrut sa mai zic inca niste chestii, dar am renuntat la ele pana la urma, ca sa las filmuletul sa fie cat mai concis si mai la obiect posibil.

 

Asta e maximul pe care am reusit sa-l scot la ora actuala. Rog nu dati cu parul, pentru ca asta a fost prima oara cand am facut un tutorial video (si e foarte probabil sa nu mai urmeze si altele asemenea in viitorul apropiat :)) . Iata rezultatul a aproape 3 zile si jumatate de munca. Foarte curand va urma si coverul aferent:

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Daca oamenii s-au plans ca nu e chitara destul de tare, de ce nu o dai mai tare?

Si eu personal prefer ca in guitar covers sa fie instrumentul mult mai tare decat trackul original. Practic, prezinti ceva al tau, extra, fata de original. Nu gasesc rostul in a incerca sa blend in the mix, trackul extra. 

Link to comment
Share on other sites

@ADIDAS: You do have a point, e foarte posibil sa fie asa cum spui. Poate ca m-am impulsionat si eu un pic cam tare, recunosc, dcu chestia cu demonstratul, dar pe de alta parte, m-am gandit ca POATE o mai fi de folos cuiva. Fie doar si ca idee de mix.

 

Aici pe RGC o singura persoana mi-a zis ca i se pare ca nu se aude chitara suficient de tare. Nu dau nume (cert e ca oricum nu e hater :)), si nici nu conteaza cine a fost, dar in rest, intr-adevar, din fericire aici nu s-a pus problema de asa ceva.

 

Piesa noua va fi undeva saptamana asta, stay tuned!

 

@James D. Trunks: pentru ca mie personal nu imi place cum se aude asa. In momentul cand dau chitara cu mult mai tare, din original ajunge sa se mai auda numai un fel de mormaiala in spate, care pe mine una ma zgarie pur si simplu pe creieri si ma face sa dau skip la video dupa cateva secunde. Spre sfarsitul filmuletului chiar am si zis asta, dar ma rog. Aici e o chestiune de preferinte personale, si chiar si asa, cu chitara blend-uita in mix reusesc fara probleme sa adaug chestii extra fata de original.

 

@24fret: mersi mult pentru sfaturi, I'll give them a try! :)

 

@all: multumesc tuturor pentru feedback, de orice fel!

Edited by mike_KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

**Urmeaza un post semi-offtopic, dar am zis ca decat sa deschid un thread nou pentru asta, mai bine pastrez consecventa si postez tot aici cele de mai jos**

 

Intrucat de-a lungul timpului am primit mai multe complaint-uri cum ca ale mele coveruri playthrough sunt fake, sau ca nu se aude chitara suficient de tare, de ceva vreme ma tot tin sa fac un fel de tutorial in care sa arat ca de fapt treaba sta invers si sa explic cum de reusesc sa le fac sa sune asa cum suna. Am reusit, intr-un final, sa-mi duc la capat questul asta, chiar daca n-a iesit chiar in totalitate asa cum as fi vrut.

 

Nu zic ca metoda pe care o descriu eu in video e cea mai buna, e posibil sa fie chiar una foarte proasta, insa asta e modul in care procedez atunci cand fac cate un cover de genul asta. E drept ca datorita faptului ca fac parallel recording si cant foarte aproape de original poate sa deruteze lumea si sa-i faca sa creada ca "fac playback", insa eu chiar cant, iar ceea ce se aude pe inregistrare e in cea mai mare parte chitara mea.

 

N-am avut niciun fel de script (desi mi-ar fi folosit foarte mult unul), motiv pentru care m-am balbait maxim de vreo cateva ori si mi-a fost greu sa-mi gasesc cuvintele. Mi-au scapat, prin urmare, si cateva greseli de exprimare, pe ici, pe colo. Aveam prin casa si un microfon mai de Doamne-ajuta, care insa s-a gasit sa crape taman cand vroiam sa incep inregistrarile. Asa ca a trebuit sa folosesc unul ieftin, vai de mama lui, si sa incerc sa fac din rahat bici cu inregistrarea vocii mele, care nici ea nu suna ca in "zilele ei bune", fiind racita ca lumea cand am tras partea audio. Asta-i viata P.

 

Nu sunt 100% sigura daca nu cumva ar fi trebuit sa las preview-urile putin mai lungi, insa scopul meu a fost sa nu ma intind prea tare (si-asa 19 min mi se pare destul de mult). De altfel, as mai fi vrut sa mai zic inca niste chestii, dar am renuntat la ele pana la urma, ca sa las filmuletul sa fie cat mai concis si mai la obiect posibil.

 

Asta e maximul pe care am reusit sa-l scot la ora actuala. Rog nu dati cu parul, pentru ca asta a fost prima oara cand am facut un tutorial video (si e foarte probabil sa nu mai urmeze si altele asemenea in viitorul apropiat :)) . Iata rezultatul a aproape 3 zile si jumatate de munca. Foarte curand va urma si coverul aferent:

 

 

Nu stiu de ce, dar ma asteptam sa-l aud in rusa.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de ce, dar ma asteptam sa-l aud in rusa.

 

Nu e cazul... desi acum m-am trezit ca ma roaga unu' sa pun macar subtitrare in rusa, ca nu intelege nimic :lol:.

 

In alta ordine de idei, la si aici linkul catre cea mai recenta colaborare.

 

https://forums.rgc.ro/topic/106858-six-feet-under-incision-guitar-bass-cover-by-adi-m-mike-kidlazy/#entry917289

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

A trecut cam un an de cand am cover-uit ultima data ceva de la baietii astia. O aveam pe lista de coveruri de foarte multa vreme, dar abia acum vreo luna de zile i-a venit randul sa fie cantata. Mai am una singura de la ei pe care as vrea sa o cant, tot de pe albumul "Minutes To Midnight", si cu asta chiar inchei. S-a ales praful de ce-a fost odata muzica lor. Cel putin ultimul lor album nu putea fi mai epic fail de atat. In prezent imi par a fi genul ala de trupa expirata care si-a trait traiul, si-a mancat malaiul, si care in loc sa se retraga in plina glorie, scoate in continuare piese de rahat, doar ca sa ramana in centrul atentiei... si cand te gandesti ca acu' vreo 10 ani, asta era trupa mea preferata... lol :lol:.

 

Hai ca o dau in off-topic :lol:. In orginal Brad Delson canta partea aia de lead cu un e-bow. Eu, neavand asa ceva, m-am descurcat cu ce am avut la indemana, recte delay si reverb :D. Again, "sughiturile" de pe intregistrare se datoreaza minunatiei de backing track peste care am tras chitarele mele, dar na, si asta a fost mai buna decat nimic. Iar partea de lead din final am schimbat-o putin, ca mi s-a pus pata :lol:.

 

Enjoy (or not)!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dupa cum poate stiti deja, m-am hotarat (cu greu...) sa-mi vand Cortul, fiind in cautare de o chitara pentru acordaje joase. Nu ma pot hotari insa daca sa ma orientez spre o chitara cu 7 corzi sau sa raman in continuare pe 6. Printr-o intamplare fericita am reusit sa primesc in teste Ibanez Apex 2-ul userului @Adi M de aici, de pe forum, sperand ca experienta asta sa ma edifice un pic :D.

 

Asa ca m-am hotarat sa cant cateva piese in acordajele care ma intereseaza, anume Drop B (ignorand coarda a 7-a si folosindu-le pe celelalte 6) si Drop A, iar ce iese voi posta aici, ca de obicei.

 

Desi inca nu am terminat perioada de testare, in momentul de fata, la putin peste o saptamana de cand ma tot joc cu ea, pot sa spun ca excelez la a canta cu minim 50% mai sloppy decat pe 6 corzi. Imi scapa degetele intr-o veselie, datorita grifului mai lat simt ca nu am la fel de mult control asupra corzilor, iar faptul ca trebuie sa sar peste coarda a 7-a (inca n-am trecut in Drop A) iarasi nu ma ajuta :(. But I'm not giving up yet!

 

In schimb am ramas foarte placut surprinsa de chitara in sine (probabil si din cauza faptului ca am cantat numai pe chestii ieftine pana acum, but anyway, just being a bit enthusiatic about it :)) - in primul rand mi se pare foarte misto construita, lasa impresia aia de instrument solid, pe care te poti baza. Switchul nu pocneste atunci cand comuti intre doze (cum se intampla la celelalte chitare pe care am cantat pana acum - nu neaparat c-as si folosi asta in timp ce cant, dar chiar mi-a atras atentia aspectul asta), iar potul de volum nu fasaie atunci cand invarti de el si chiar poate da un efect foarte misto de fade-in / fade-out (iarasi, spre deosebire de celelalte chitare ale mele, unde, spre exemplu daca vreau sa fac fade-out pe un acord, invart de pot si imi scade volumul treptat pana la un punct, dupa care nu se mai aude nimic :)). Si nu in ultimul rand imi place tonul chitarei, notele si acordurile se aud mult mai clar pe distortion, si mai ales pe clean (din nou, comparat cu ce scoteam inainte cu celelalte chitare).

 

Cred ca incep s-o dau putin in off-topic, asa ca mai bine ma opresc aici :D.

 

So, that being said, behold <mike_KidLazy>'s Ibanez Apex 2 experience, episode 1: piesa "Сердце" de la Tracktor Bowling (a se citi "yet another song screwed up by <mike_KidLazy>") :P.

 

Enjoy (or not)!

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Foarte curand o sa scot si coarda a 7-a din "concediu" si o sa o pun la lucru. Faza e ca eu de fapt incerc sa impusc doi iepuri dintr-o lovitura, in sensul ca daca mi-as lua un 7 string, m-ar interesa sa pot folosi aceeasi chitara pentru ambele acordaje (atat Drop B - pe 6 corzi, cat si Drop A - pe 7). That's the point.

Edited by mike_KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Din pacate lumea e complet nedreapta.

 

O aiurita precum Anna Sentina face mii de vizualizari pe youtube si nu face altceva decat sa-si expuna curu si sanii cu o chitara in brate si sa faca niste coveruri mega expirate la care are toate tab-urile si toate tutorialele posibile.

 

Si cineva ca tine nu face vizualizari desi ti-ai facut si album propriu.

 

Trist :(

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult pentru postul de mai sus, intr-o oarecare masura ai pus punctul pe "i". Eu personal insa nu ma (mai) agit din cauza asta. Nu sunt in goana dupa n-spe mii de like-uri sau view-uri sau mai stiu eu ce, pentru ca mi-am dat seama ca asta nu reflecta in absolut niciun fel calitatea (buna sau nu) a unei inregistrari sau a unui video.

 

Dimpotriva, principalul motiv pentru care imi postez inregistrarile pe unde le postez e acela ca imi place enorm ceea ce fac, si simt nevoia la un moment dat sa "share it with others". Atat. In rest, orice fel de critici (pozitive sau negative) sunt binevenite, dar le las sa vina de la sine, nu fortez nimic. Din punctul meu de vedere, cei ce stiu sa aprecieze ceea ce trebuie (chiar si atatia cati sunt, putini la numar) cu siguranta o vor face, fara sa fie nevoie sa apelez la "tertipuri" de genul celor mentionate de tine mai sus, "tertipuri" care oricum nu ma reprezinta si contravin felului meu de a fi si de a gandi.

 

...nu face altceva decat sa-si expuna curu si sanii cu o chitara in brate...

Asta intr-adevar si pe mine ma revolta, chiar foarte tare, dar daca ea si altele asemenea ei atata stiu sa faca si sa arate, n-ai ce sa ceri mai mult. Stii cum e vorba aia, de unde nu e, nici Dumnezeu nu cere :).

 

Eu imi vad in continuare de treaba mea, cum am facut-o si pana acum, si n-am nicio problema, nu ma doare capul :).

 

Hai sarbatori fericite la toata lumea!

 

Si multa chitareala, ca doar de-asta ne-am adunat aici :guitar:!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

<mike_KidLazy>'s Ibanez Apex 2 experience, episode 2: piesa "Пока не поздно" de la Louna. Tremura si scapa degetele alea pe grif ca la balamuc, dar deh, trebuie si eu sa excelez la ceva... la cantat sloppy :P.

 

In mod normal, la o asemenea piesa as fi facut cover ca lumea, cu bass si tot ce mai trebuie, dar cum ma cam preseaza timpul... asta e, cu o alta ocazie. Apropo, surogatul ala de solo de la sfarsit l-am pus de la mine, nu stiu ce naiba m-a apucat cu el :).

 

Ma opresc aici cu bla-bla-ul, enjoy (or not)!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@ADIDAS: Ciudat, mie nu mi se pare... piesele is tot aceleasi, ca le cant pe 6, ca le cant pe 7...

 

In fine. Las mai jos episodul nr. 3 din "<mike_KidLazy>'s Ibanez Apex 2 experience" - cover la piesa "Нет" de la Слот (The Slot), cu ceva mai mult accent pe partea de clean. Pe partea cu distoarse se vede de la o posta cum tremura degetele pe fretboard mai ceva ca piftia :).

 

Totodata, asta e ultimul video cu ea in Drop B. Stay tuned for more KidLazian crap. Insa pana la urmatoarea postare, enjoy (or not)!

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Da. Deci dupa cum spuneam, chitara nu mai e la mine de vinerea trecuta. Nevertheless, o sa postez in continuare restul de video-uri pe care am reusit sa le fac cat a fost la mine. Am fost extrem de aproape sa o iau, dar m-am hotarat in ultimul moment sa raman la 6 corzi, dupa ce am confruntat la sange toate aspectele pro si contra si nevoile mele actuale in materie de acordaj si confort. Cu toate astea, experienta de a fi cantat pe un 7-string a fost extraordinara, nu regret absolut nimic. Ii multumesc inca o data lui Adi M pentru tot si ii urez bafta multa la vanzare. That guitar really deserves a much better owner than me...

 

Urmatorul filmulet a fost primul tras dupa ce am schimbat corzile si am pus la lucru si coarda a 7-a in Drop A. Exact asa cum ma asteptasem, a fost blana :rock:. Mi-am adus aminte cat de misto imi suna acordajul asta, dupa vreun an si jumatate in care n-am coborat mai jos de Drop B. Iar ceea ce m-a lasat efectiv cu gura cascata a fost faptul ca am reusit sa scot cu ea un ton foarte apropiat (zic eu) de cel de chitara electro-acustica (!). Lucru la care pur si simplu nu ma asteptam.

 

Pe partile alea cantate pe acustica, n-am reusit sa prind prea bine din original ce acorduri se canta, asa ca mi-am permis sa mai pun oleaca si de la mine :). La fel si cu partea de solo din bridge-ul piesei.

 

Enough talking now. Lo and behold <mike_KidLazy>'s Ibanez Apex 2 experience episode 4. Enjoy (or not)!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.