www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

<Mike_Kidlazy>


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

De curand mi-am facut si un cont de "assbook" (da, ati citit bine :P) in scopuri strict muzicale. Daca intereseaza cumva pe careva coverurile si compozitiile mele pe-acolo, poate sa imi dea un follow la https://www.facebook.com/mike.kidlazy.

 

In alta ordine de idei, cu asta am terminat de cover-uit tot albumul "Hybrid Theory" de la Linkin Park, mai putin trackul "Cure For The Itch", care n-are niciun pic de chitara in el. Nu-mi explic de ce, pe trackul original mi se pare ca falseaza putin chitarala refren, de-asta la un moment dat parca ceva suna usor aiurea... sau poate am eu paranoia in ce priveste acordajul... that's weird... :wacko:

 

Anywayz, enjoy (or not)! :guitar:

 

Edited by Cosu
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nu, n-am de gând sã coveruiesc toatã discografia :). Mai sunt vreo 3-4 piese la care as vrea sa fac cover (asta dacã nu cumva mã rãzgândesc ºi mai tai din ele), ºi cu asta m-as cam opri cu LP. 70% din ce au lansat dupã "Meteora" nu e pe aceeași lungimea de undã cu mine. Or sã urmeze alte trupe, alte piese, mult mai mișto decât cele de la LP. ªi nu în ultimul rând, piese proprii, chiar pregãtesc ceva în perioada asta ;). Stay tuned :guitar:!

Edited by mike_KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Inca una de la Атакама, de data asta o piesa de dragoste (NOOOOOT!) :).

 

Am ceva probleme cu corzile cand le tin in Drop A, e tensiunea destul de mica in A-ul gros, iar eu cum lovesc ca nebuna in corzi, la un moment dat pitch-ul e aiurea rau... sper sa nu zgarie prea tare la urechi :).

 

Enjoy (or not)!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ok, deci cam asa sunau Linkin Park pe vremea cand erau underground si nu stia nimeni de ei... mi s-a parut misto piesa, foarte simpla, am invatat-o in vreo 20 de minute si pe la inceputul lui octombrie anul trecut i-am facut un playback... asta, playthrough :lol:.

 

Asadar, va invit sa ascultati inca o vechitura. Asta va fi (promit!) ultimul cover Linkin Park, daca nu definitiv, cel putin pentru o perioada buna de timp...

 

Enjoy (or not)!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pana acum aveam o obsesie sa imi fac coverurile cat mai aproape de original. De vreo cateva saptamani incoace insa, a inceput sa ma obsedeze ideea de a mai adauga ceva de la mine, cat de putin (ma rog, acolo unde chiar imi permit piesele... si degetele).

 

Revin, deci, cu un cover proaspat, facut chiar ieri (in loc sa fi invatat pentru examenul de azi :P). Pentru piesa asta initial vrusesem sa cant ceva la acustica pe partea de inceput, unde este doar pianul, dar mi-a iesit o porcarie, asa ca am renuntat. In schimb, am facut un solo mic si simplu la bridge.

 

Enjoy (or not)! Daca n-aveti rabdare sa ascultati toata piesa, dati scroll la 1:50 ;).

 

 

P.S.: As vrea sa dedic acest cover unei persoane pe care am respectat-o foarte mult, si care, din pacate, s-a stins recent... daca nu ar fi fost aceasta persoana, probabil ca si acum as mai fi visat sa imi iau prima chitara electrica... R.I.P.! :(

Edited by mike_KidLazy
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Inca un video de pe la inceputul lunii noiembrie, anul trecut. Asta e un fel de cover al coverului, "Big In Japan" adaptata de Guano Apes si interpretata in stil KidLazian :). N-am putut nici aici sa ma abtin, mi s-a parut ca e prea seaca piesa fara chitara pe strofa, asa ca m-am apucat eu sa incropesc ceva cu oleaca de "gigi" pe un canal si un surogat de solo (epic fail) pe celalalt. Si am mai modificat putin si partea aia de solo wanabe de la sfarsitul piesei.

 

Ce-mi pare rau e ca sunt prea multe greseli, as fi putut sa cant bine totul cap-coada, dar n-am mai avut timp sa trag mai multe duble, ca trebuia sa plec la facultate :P...

 

Anyway... enjoy (or not)! And feel free to jump up and down if you wish:

 

 

Si, ca fapt divers, asta se intampla cand lovesti corzile ca tampitu' (sau ca tampita, dupa caz :lol:). Numai eu puteam sa ajung la "performanta" asta... cred ca am patit-o chiar la sfarsitul piesei, unde e pseudo-solo-ul ala. LOL.

 

24ngqvq.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am tras azi niste bass pentru o piesa proprie, iar dupa ce am terminat m-a apucat jam-uiala pe unul din backing track-urile pe care le aveam abandonate prin PC. A iesit... inca un epic fail "chidleizian" :nay: . Enjoy (or not) while watching me make a fool of myself:

 

Edited by mike_KidLazy
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ia uite, dom'le, ca-mi crescu si cap acuma, na! :biglaff:

 

...deci cam in halul asta aratam eu in noaptea de Revelion (ceva mai "happy" decat de obicei, if you get the point...), cand mi-a trecut prin cap sa le stric piesa baietilor de la Audioslave, lucru care, trebuie sa recunoasteti, mi-a reusit. Cred ca am facut putin exces de zel cu "pusul de la mine", am zis ca fac si eu o branza pe-acolo cu niste pentatonice, dar mi-a iesit un mare fâââââsssss...

 

Iar la ultimul refren, I went crazy :headbang::guitar:...

 

Deci daca nu m-am facut de ras suficient cu inregistrarile de pana acum, well, I did it right now :lol:. Enjoy (or not)!

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc! Sincer, nici eu nu știam cã Audioslave sunt (mã rog, au fost, cã nu mai existã trupa), de fapt, solistul Chris Cornell ºi instrumentiștii din Rage Against The Machine :). Poate o sã mai cânt și alte piese de la ei, au un stil foarte interesant.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ca sa-mi tin topicul cat de cat inchegat, am sa postez si aici primul meu album instrumental, "A Sonic Journey", pe care tocmai ce l-am "lansat" lunea asta pe forum :):

 

 

Pentru cine are chef sa citeasca "povestea intreaga", o poate vedea aici: http://forums.rgc.ro/topic/96471-a-sonic-journey-by-mike-kidlazy/

 

Enjoy (or not)! :rock:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Inainte de a mai posta altceva, vreau sa mai multumesc inca o data tuturor celor care au lasat feedback, de orice fel, pentru albumul "A Sonic Journey" :). Sper ca urmatorul material sa fie si mai bun decat acesta.

 

In continuare, va las cea mai recenta colaborare, alaturi de colegul sam:

 

http://forums.rgc.ro/topic/90589-inregistrarile-mele-sam/page-2#entry855371

 

Enjoy (or not)! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca am zis ca ma las de LP - nu m-am razgandit, insa eram nerabdatoare sa-mi pun la treaba noua camera (thanks to sam for helping me out with it), si cum mi-era prea lene sa invat o piesa mai complexa, am ales fix cea mai simpla piesa din toata lista mea de 87 de "covers to be done":

 

 

Deci, nimic special. Mai sunt si ceva gherle p-acolo, mi-a fost lene sa mai trag o data "clean". Again, this was just for testing purposes, de-aia nu mi-am batut prea tare capul :P.

 

Still, enjoy (or not)!

Edited by Cosu
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Inca una cu headstock cam, filmata anul trecut, in a doua zi de Craciun (ce vremuri... :lol:). Cred ca asta e printre cele mai reusite coveruri de pana acum. Notele alea din partea a doua a refrenului nu stiu cat le-am nimerit fata de original, asa ca la final m-am enervat si am bagat de la mine :).

 

 

Enjoy (or not)! :rock:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mai jos aveti una bucata "Anomalie Sonora" din 2012, din aceeasi serie cu "Radio Shantz" si "Alina", daca vi le mai amintiti cumva. Scuzati limbajul mai mult sau mai putin violent si vocea de tot rahatu' (de alta mai buna nu dispun, si nici nu m-am hotarat sa ma fac vocalista), dar m-am gandit sa postez piesa asta pentru ca prea se potriveste manusa cu vremea de afara. Si cu ziua de azi...

 

Enjoy (or not)!

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Nu-i rea piesa, ar putea surclasa linistit multe din ineptiile care se aud pe radio si au pretentii de mari compozitii sau sunt interpretate de 'mari' artisti in viata. Textul e ok-ish iar vocea... nah, daca n-ai pretentii de solista si nu canti regulat iar asta e doar rezultatul exercitiului de sub dus e prea bine in contextul dat.

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.