www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

<Mike_Kidlazy>


Recommended Posts

Multumesc tuturor pentru aprecieri!

 

@Les Paul: Din pacate pentru potentialii doritori, nu umblu cu ganduri de maritis pe forum :P:)). Sorry, guys :lol:.

 

@Septi: Asa cum inteleg eu piesa, mesajul ar fi ceva de genul: simt in mine doua extreme, doua forte contradictorii, insa niciuna nu ma caracterizeaza pe deplin, ci adevarul e "undeva la mijloc". In plus, as mai zice ca se pomeneste ceva si de imprevizibilitatea vietii si de curajul de a infrunta fiecare noua zi, fie ca va fi una buna sau proasta. S-ar putea sa nu fi nimerit exact ideea, insa... na, cam ceva in halul asta :D.

 

Si da, tipa canta bestial... tot ea canta si in Louna, am cover-uit o melodie de la ei pe o pagina anterioara. Or sa mai urmeze si alte melodii de la ei.

Edited by mike KidLazy
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Multam fain, Symphtoame! Nu stiu daca sau ce transmit neaparat cantand piesa asta la chitara, insa stiu sigur ca de fiecare data cand o cant, parca o simt cum imi curge prin vene :). Si nu ma refer aici la faptul ca imi vine sa dau din cap si sa topai cand o cant (ala e efect secundar :lol: ), ci la faptul ca piesa asta e una care ma reprezinta. Probabil de aici se trage toata treaba. Am mai revazut si eu video.ul de vreo cateva ori si parca nicio alta piesa de pe topicul asta n.am cantat.o cu atata patos ca pe asta :lol:.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Stiu ca e apa de ploaie piesa asta (75% dau din cap si 25% cant :D), dar momentan nu prea pot sa fac mai mult... ma recuperez dupa o extractie de masea de minte (frickin' hurts...). But just wait until I get better, I'm gonna smash everything around! Pastrez ce e mai bun pentru mai incolo :D...

 

Ca fapt divers, aici am folosit Mustang-ul chior, fara niciun alt efect.

 

Enjoy (or not!)

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cu o oarecare intarziere apar si eu pe aici. Am tinut neaparat sa fac un cover de 8 martie la melodia asta:

 

 

Versiunea in limba engleza o gasiti aici (desi na, chit ca e foarte apropiata de original, nu se compara cu versiunea in rusa, dar e mai bine decat nimic):

 

 

Iar asta e versiunea mea :D:

 

 

Asadar, azi, de ziua mamei, dedic aceasta melodie mamei mele si tuturor mamelor de rockeri si de chitaristi din lume, si de asemenea le urez un sincer LA MULTI ANI ! :roses:

 

 

Acum strict legat de "making the video", asta a fost cover cu peripetii - initial terminasem acum 2 zile filmuletul, insa exact dupa ce s-a terminat renderul mi-am dat seama ca de fapt am gresit, si ca a doua chitara canta o octava mai jos pe tot bridge-ul, nu numai in ultima parte, cum facusem eu initial... dar am tinut mortis sa iasa totul bine (mai ales ca l-am facut pentru mama :D), asa ca azi am tras din nou toata partea aia gresita, acum e bine :).

 

Enjoy (or not)!

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Frumos, ca de obicei. Toba mare mergea oleacă mai tight. Un compresor acolo, eventual un EQ să mai tai din joase şi ia-ţi şi tu un bass de 2-300 de lei. Eu de când mi-am luat am realizat că ce încercam înainte cu octaver sau cu soft-uri era apă de ploaie.

 

La mulţi ani ţie şi mamei tale.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc!

 

Efecte gen pedale sau procesor, nu am. De tras, trag chitara direct in Mustang, iar apoi fac post-processing la greu in REAPER - in cazurile mai "fericite", cand tonul pe care il scot cu Mustangul e apropiat de ce imi trebuie mie, atunci pun maxim un EQ sau un compressor, ceva. De multe ori insa, oricat as invarti de butoanele Mustangului, nu ma multumeste tonul, asa ca in asemenea situatii trag cu un preset custom made si apoi imi selectez pentru fiecare canal (stanga-dreapta) simulari de cabinet si de microfoane din Guitar Rig, pe care il aplic ca efect VST.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

One more:

 

 

Mai mult mi-a luat sa fac backing trackul cu toata droaia aia de instrumente, decat sa cant efectiv...

 

Ah, and BTW, nu eram beata cand am tras filmuletul, I just pretty much like to swing when I play this song :D.

 

Enjoy (or not)!

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Din ciclul "Swinger pe lume". :)) Clipurile tale ma hipnotizeaza, ma uit la craniu' ala pana la final.:)

In alta ordine de idei, imi place ca nu te rezumi la a canta doar o parte de chitara ci pui cap la cap toata melodia. Mi se pare tare.

Bravos, dom'le.

Vreau sa incerc si eu asta dar mai intai trebuie sa-mi pregatesc urechile ca sigur am sa mi le prind in Reaper si in alte softuri d-astea.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc, impaiatu!

 

Intr-adevar, e interesant sa te apuci sa scoti aproape fiecare instrument nota cu nota (cel mai "challenging" e cand sunt unele instrumente care se aud foarte incet, si e mai greu sa-ti dai seama ce si cum se canta). Ia ceva timp, in sensul ca ajungi sa muncesti chiar si vreo 2-3 zile pentru nici 5 minute de muzica, dar daca rezultatul final e ceea ce mi-am dorit, eu zic ca merita totusi timpul investit in asta...

 

In alta ordine de idei, daca ai vreodata nelamuriri sau ai nevoie de sfaturi legate de REAPER, da-mi un PM, si in masura in care ma pricep si eu, poate te pot ajuta ;).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In alta ordine de idei, daca ai vreodata nelamuriri sau ai nevoie de sfaturi legate de REAPER, da-mi un PM, si in masura in care ma pricep si eu, poate te pot ajuta ;).

Speram sa spui asta deci dictonul "Nicio fapta buna nu ramane nepedepsita" este valabil.:)

Sunt un "bătău de cap" destul de rau da' noroc ca pricep repede, asa ca ai sa scapi usor.

Merci.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.