www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

<Mike_Kidlazy>


Recommended Posts

Ia sa vad, observa careva vreo schimbare? :)

 

 

Ca tot era chitara acordata in Drop-D, am zis aseara sa profit un pic si sa "ma joc" putin cu ea pe "Given Up" de la LP... and I've had a lot of fun... desi tot am iesit de pe ritm un pic... nu cant chiar ca in original, ci cum o canta Brad Delson live uneori, cu niste parti de chitara in plus in strofa a doua. :guitar:

 

Bassul, partea vocala si bataile din palme le-am gasit pe net (cred ca fara voce n-ar fi sunat la fel de bine), iar tobele le-am facut eu dupa ureche, as usual.

 

Enjoy (or not)!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mai, de placut la LP imi place numai ce au facut pana pe la Minutes To Midnight, in 2007 - de pe albumul asta e si Given Up. Pe albumul asta deja si-au schimbat mult stilul fata de primele doua albume si au inceput deja sa cam "scartaie". De la ce a urmat dupa Minutes To Midnight, deja stilul si soundul s-au cam dus naibii, acum daca te uiti la ce au scos recent, ai zice ca nici n-au cantat in viata lor piese gen Crawling, In The End, Faint etc. Imi placeau mult prin 2003, acum nu ma mai omor dupa ei. Imi plac piesele astea mai vechi, de pana in 2007, si ce-mi place, aia cant :).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

No more Squier? :(

 

Nici pe departe. Nu ma despart de Squier, nici sa ma omori (intre noi fie vorba, e prima mea chitara electrica, pe langa faptul ca imi place foarte mult, are si valoare sentimentala). Le voi canta pe amandoua in continuare, numai ca Squierul va ramane in Drop-C#, iar Cort-ul va fi in Drop-B, un ton mai jos :rocker:

Link to comment
Share on other sites

But I don't play on spaghetti. Or at least, they don't feel like spaghetti to me :). In Drop-C# stau cu Dunlop Heavy Core de 11-50, iar in Drop-B voi avea Dunlop Heavy Core 7-string, fara mi-ul subtire (deci voi avea grosime 13-60). Personal, nu mi se par foarte moi, dar nici tari - daca ma apuca sa fac vreun bend, trebuie sa am si ce "bend-ui".

Link to comment
Share on other sites

Suna foarte misto, dar parca mergea mai bine si cu voce, dar suna badass si asa.

 

Bravo!Big like

 

Mersi! Gasisem pe net si trackul original pentru voce, insa era la calitate destul de slaba si nu mi-a placut cum suna in mix. Eu personal la voce nu ma bag, that's another story :).

Link to comment
Share on other sites

Ok, time for some of my own stuff again. La cererea publicului, am facut video, ca sa nu mai fie nevoie sa dea lumea click pe "Download":

 

 

O idee spontana, care suna destul de interesant, as zice eu. Trasa ieri, cu Squierul... Tot cu double-tracking, cu tobe facute in EZDrummer si bass in Cakewalk, ca de obicei...

 

Headbang if you feel like! :rocker:

 

EDIT: Am uitat sa zic ca solo-ul l-am tras din doua bucati, ca nu pot lega live prima parte, cea de picking, cu ultima, in care am facut tapping... I'm not fast enough...

Edited by mike KidLazy
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

tobele si toata orchestratia pentru ritm... inclusiv chitara suna misto incat imi e imperios necesar sa zic "da-te fa d-acilea"... partea de solo e hmmm.... tot aceasi vorba o am in gand da nu-i de bine... Pacat ca ideea e misto, adica foarte killer si alte dracenii... e pacat sa o lasi asa ... deci mai lucreaza la solo... fa-l si pe el kick ass...

Link to comment
Share on other sites

Mersi pentru feedback. Am reascultat si eu asta de cateva ori dupa ce am uploadat-o si parca si mie imi "miroase ceva aiurea", tot la solo. Mi-am dat seama ca nu e chiar cea mai fericita combinatie posibila (ma rog, solo-urile in general sunt punctul meu cel mai slab, eu is mai mult pe rhythm), dar stii cum e cand iti vine cate o idee si te ia valul de prea mult entuziasm... in fine, what is done, is done. Poate o sa improvizez altceva in locul solo-ului astuia la un moment dat, insa pana atunci I need to get into that state of mind again, sa fiu din nou pe aceeasi lungime de unda cu piesa... stii cum e cand faci unele chestii si simti ca n-ai sa le mai poti repeta prea curand...

 

...imi e imperios necesar sa zic "da-te fa d-acilea"...

 

Si deci, asta ca pe ce s-o iau? Ca pe un compliment, sau... :huh:?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Back with some new stuff:

 

 

Pentru cei interesati, versiunea originala o gasiti aici:

 

 

Mi-am cam rupt degetele aseara cu melodia asta, dar a meritat efortul - oricum, acum am inteles de ce baietii de la Louna canta mai mereu piesa asta in versiune simplificata - partea aia de power chords de la inceput e ceva mai grea decat pare... dupa vreo 20-30 de duble mi-a iesit si mie intr-un final :P.

 

N-am folosit niciun tab sau ceva de genul, am scos acordurile dupa ureche si dupa ce-am vizionat intens videoclipuri cu melodia cantata live. Nu sunt sigura ca astea sunt exact acordurile si notele pe care le canta baietii, insa urechea mea de porc imi spune ca am nimerit-o macar in proportie de 90%. Ma rog, daca vreau sa fiu mai catolica decat Papa, ar mai fi o chestie: la partea cu power chords, chitaristul lasa si coarda Mi subtire libera, insa eu n-am reusit sa o cant asa sub nicio forma - ar fi iesit o invalmaseala din care nu s-ar fi inteles nimic. Stupid amp...

 

Rog nu aruncati cu rosii in mine - din pacate Fender Mustang I nu prea face casa buna cu Cort-ul... abia de-am reusit sa scot un ton cat de cat acceptabil pentru piesa asta... a fost nevoie sa-mi iau a doua chitara ca sa-mi dau seama ca amplificatorul asta e bun numai la clean si atat... cred ca e timpul pentru un upgrade de rig...

 

In fine, gata cu aberatu'. Enjoy (or not)! :guitar:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.