www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

<Mike_Kidlazy>


Recommended Posts

Ceva putin mai slow, à la Deftones (parca aduce un pic la feeling cu "Hexagram"...), dar pe de alta parte, se simte ca e KidLazy, as zice eu...

 

Cel mai mult imi place partea de la bridge incolo :D. Enjoy the "Dream" (or not)!

 

P.S.: e o compozitie ceva mai veche, dar a stat degeaba pe hard vreo luna si ceva, ca mi-a fost lene sa-i pun bass, si inca vreo 2-3 saptamani, ca mi-a fost lene sa-i dau render in REAPER :D.

mike_KidLazy - Dream.mp3

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Mersi. La care dintre melodii te referi, mai exact? Am folosit mai multe tonuri in inregistrarile de pana acum :D.

 

Mai intai, caut prin preseturile din amp si din calculator, in asa fel incat sa gasesc ceva cat mai apropiat de sunetul pe care mi-l doresc pentru un anume cantec. Odata ce am dat de ceva, incep si butonez prin FenderFuse pentru ajustari: volum, bass, medii, treble, diverse efecte (compressor, chorus, wah etc.), noise gate si altele. Si incep sa le testez, sa vad cum suna. Daca imi place rezultatul, cu asta cant. Daca nu, continui cautarile.

 

In general, nu folosesc foarte multe efecte, de obicei o simulare de amp cu distortion sanatos, dar in functie de context, adaug si alte artificii. INSA, se intampla sa nu fiu 100% hotarata in privinta sunetului nici macar atunci cand trackurile de chitara sunt gata inregistrate - uneori ma mai "joc" si cu Guitar Rig pus ca efect VST peste unul din trackuri (stanga sau dreapta, uneori chiar amandoua), cu conditia sa nu sune prea incarcat. Asa am facut, de exemplu, la "Running", "Young And Restless" si "Kill'n'Go".

Link to comment
Share on other sites

Ce folosesti pentru tobe?Eu merg pe cubase si tot caut ceva sa mearga impreuna cu el,Amplitube 3 la fel il deschid in cubase.

 

Tobele le fac cu EZDrummer, iar ca DAW folosesc REAPER. Nu stiu cum s-ar comporta pe Cubase, dar asta a fost problema si la mine, sa gasesc un soft care sa mearga bine cu pluginuri VST si VSTi de genul asta.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Asta e mai simpla decat ce-am facut pana acum, nu mi-a dat deloc batai de cap. Totusi, bineinteles ca tot n-am reusit sa fiu chiar 100% pe ritm. Doar vreo 99% :).

 

Ca sound, am folosit de data asta si double tracking cu chitara, si imi place mai mult cum suna asa. Cel de-al doilea track de chitara l-am tras tot dintr-o singura dubla (daca e live, apai live sa fie!).

 

 

EDIT: By the way, daca intereseaza pe cineva, tobele si chitara bass le-am facut eu, iar celelalte trackuri (keyboards, additional instruments si vocea) sunt luate de pe YouTube.

Edited by mike KidLazy
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Mersi, Sympthom!... Power chord power :lol: !

 

Inca una, de data asta ceva mai veche, de cand am facut video-ul pentru "QWERTY". Merg exact pe aceleasi principii ca mai sus (parallel recording, double tracking, bla-bla). Tobele si bassul sunt facute de mine, iar intro-ul l-am luat din piesa originala. Daca o mai tin asa, o sa ajung sa fac cover dupa tot albumul :D.

 

 

Scuze de semi-topaiala mea din video, dar imi vine mereu sa topai si sa dau din cap pe piesa asta :D.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Mersi de feedback!

 

Ar fi o chestie si asta cu soundcloud-ul, insa faza e ca nu prea-mi place sa ma intind pleaşcă peste tot... si apropo, sunt si eu la fel de lenesa ca si tine (sa uploadez...) - check out my nickname, I'm a KidLazy :P. Oricum, ma mai gandesc.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa fiu sincera, nici nu mai stiu... in general, mi-am facut un preset care da bine pe coverurile LP, si de obicei cant cu el, si-i mai fac cate un tweak, ceva in functie de fiecare piesa in parte. Mi se pare ca am setat "Metal 2000", ca amp, in orice caz.

 

Spuneai la un moment dat cumva ca a(vea)i un Fende Mustang I? Iti pot trimite presetul daca vrei :D.

Link to comment
Share on other sites

METAAAAAALEEEEE !!! Fugiti, baaaah !!! :)

 

 

Asta e ultimul upload inainte sa incep facultatea... yet this won't stop me... piesa e compozitie proprie, video-ul tras tot cu parallel recording, ca si pana acum, nu cred ca are rost sa ma mai repet.

 

Apar ceva probleme la ritm la un moment dat, bear with me, please, I'm still practising...

Edited by mike KidLazy
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

dat_pink... ^_^

 

Nu prea am ce comenta... E fain :) Cred ca ai ajuns la punctul in care sa iti dai seama singura de greseli , si sa pui video-uri doar de placere .. :D Da , desigur , nimeni nu e perfect dar de cand ma uit la video-urile tale majoritatea sunt ok in aproape toate capitolele ... :) Dai bice' !

Link to comment
Share on other sites

cand v-aud cu rock alternativ mor :) iar bomba suprema e "noi suntem o formatie de rock alternativ cu influente". Din rock s-a ales o alternativa care peste mai are si "influente" ... numai voi stiti despre ce vorbiti :) Pt mine rock-ul e rock si metal-ul e metal (si chiar si astea se intrepatrund), fara thrash, punk si alte prostii de disectii si despicari de fir in 4. A NU se intelege ca nu imi plac "thrash", "punk" si altele, din contra, doar ca pt mine tot chitara heavy e :) Asa ca enjoy the music oameni, mai lasati-o pe asta cu e de cupru, nu aluminiu ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ăăăăă, vad ca s-a cam lasat cu "dispute" pe tema stilului. Faza cu "metaaaleeee !!!" am pus-o in gluma, chiar n-am vorbit serios. Eu, personal, o vad ceva de genul "alternative metal"-ish (scuze, otringal :)), daca as putea sa zic asa, stiu ca nu e metal pur :).

 

Pana una alta, va multumesc inca o data tuturor pentru aprecieri.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.