www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

<Mike_Kidlazy>


Recommended Posts

One more piece: Young And Restless. Una de dat cu capul de pereti (sort of...).

 

P.S.: Scuze ca am facut praf solo-ul, am iesit oleaca de pe ritm si suna putin cam stangaci, dar nah... desi sunt varza la solistica, mi s-a parut ca se potriveste cu linia melodica principala.

 

P.P.S.: Long live wah-wah :D! I love it!

mike_KidLazy - Young And Restless.mp3

Edited by mike KidLazy
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mda... ma jucam zilele trecute cu chitara, incercand sa fac o melodie mai suparata... si, desi nu intentionam in niciun fel sa iasa asa ceva... a iesit ceva la polul opus - ceva mai "bluesy", as zice eu.

 

Oricum, nu cant numai un singur gen muzical, in general cant in functie de starea de spirit, asa ca rezultatele finale ale jam-urilor mele de multe ori difera foarte mult ca stil.

 

In fine, am zis mai sus ca is varza la solo-uri, dar pana la urma n-am putut sa ma abtin. 90% din solo e improvizatie, desi l-am inregistrat din mai multe bucati, fiind mai multe parti care nu mi-au iesit chiar din prima. Exista, totusi, unele greseli si iesiri de pe ritm, insa nu mi se pare ca "zgarie pe urechi", asa ca le-am lasat acolo... it makes the whole thing more... "artistic", let's say :D.

 

Ca o incheiere, "formula chimica" (daca o pot numi asa) pentru songul din atasament arata cam asa:

 

5% blues + 20% sadness + 75% <mike_KidLazy> = "Melancholy".

 

ENJOY (or not :))!

 

P.S.: Comments (of any kind) regarding these songs are always welcome.

mike_KidLazy - Melancholy.mp3

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Daca e sa fac si eu o nota aici... cei mai multi din putinele persoane care mai posteaza din cand in cand creatii ale lor o fac in aceeasi maniera... sfarsind sau incepand cu "vreau si eu parere ceva"... Asta ma face sa ma gandesc si la o chestie pe care recent si eu o simteam pe chielea mea... setea de apreciere. Nu zic categoric cine posteaza cauta doar sa ii gadile cineva urechea dar cu siguranta ca exista si latura asta... in fine... atunci cand chiar incepi sa suni muzical si nu numai... chiar si dupa ce devi experimentat... dupa ce depasesti faza de dormitor si te mai aud si altii, cand iti mai zice unu asa de plictiseala (sau nu...) "mama ce misto canti... zici ca esti 50 Cent"... intervine setea asta de a te aprecia lumea... iar asta nu are cum sa faca bine... Defapt ideea asta am auzit-o la alt mare chitarist care zicea ca asta e cam cea mai grava situatie care chiar te tine pe loc... De faza asta stiam de mult si cand mi s-a urcat si mie la cap am vazut ca nu-i bine... Eu cel putin vreau sa fac si fac cat pot abstractie de la ceea ce se zice si se crede si cant ce si cum vreau... daca mai apuca sa auda si altcineva e bine... daca apuca sa ii mai si placa e si mai bine dar la sfarsit important e cum m-am simtit eu cu mine... cum a fost experienta cu chitara si cand reascult melodia (daca am avut norocu sa mai si inregistrez) daca imi place mie si zic eu ca-i ok si ca e reusita. De altfel mai mult timp tre sa petreci ascultand si reascultand draceniile si incercand sa faci sa fie exact cum vrei tu sa fie... altfel nu prea cred ca mere. In afara de asta cea mai buna solutie e sa mai stai nitel sa faci un mic jam cu unu cu altu... ca doar asa mai inveti chestii si intelegi unele lucruri... Important e sa sti ce vrei si unde vrei sa ajungi cu cantatu sa-ti cunosti ideile muzicale si toate nebuniile tale si sa ai rabdare sa-ti cultivi personalitatea si felul tau de a canta ....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Pe unde tot citesc , tu zici ca nu esti talentat... Ma , perfect nu e , dar e foarte fain.. Talent ai , numa' ca nu vrei sa te lauzi cred :) Cu ce ai inregistrat ?

 

Multumesc pentru aprecieri. Cata vreme mai am o gramada de invatat, prefer sa cred ca nu stiu nimic si ca n-am talent. La mine nimic nu e perfect, intotdeauna e loc de mai bine. Si, desi perfectiunea e imposibil de atins, autocritica asta ma impulsioneaza sa progresez. Si culmea, chiar functioneaza (sau cel putin asa mi se pare mie).

 

De inregistrat, inregistrez cu REAPER, daca te referi strict la soft.

 

Daca e sa fac si eu o nota aici... cei mai multi din putinele persoane care mai posteaza din cand in cand creatii ale lor o fac in aceeasi maniera... sfarsind sau incepand cu "vreau si eu parere ceva"... Asta ma face sa ma gandesc si la o chestie pe care recent si eu o simteam pe chielea mea... setea de apreciere. Nu zic categoric cine posteaza cauta doar sa ii gadile cineva urechea dar cu siguranta ca exista si latura asta... in fine... atunci cand chiar incepi sa suni muzical si nu numai... chiar si dupa ce devi experimentat... dupa ce depasesti faza de dormitor si te mai aud si altii, cand iti mai zice unu asa de plictiseala (sau nu...) "mama ce misto canti... zici ca esti 50 Cent"... intervine setea asta de a te aprecia lumea... iar asta nu are cum sa faca bine... Defapt ideea asta am auzit-o la alt mare chitarist care zicea ca asta e cam cea mai grava situatie care chiar te tine pe loc... De faza asta stiam de mult si cand mi s-a urcat si mie la cap am vazut ca nu-i bine... Eu cel putin vreau sa fac si fac cat pot abstractie de la ceea ce se zice si se crede si cant ce si cum vreau... daca mai apuca sa auda si altcineva e bine... daca apuca sa ii mai si placa e si mai bine dar la sfarsit important e cum m-am simtit eu cu mine... cum a fost experienta cu chitara si cand reascult melodia (daca am avut norocu sa mai si inregistrez) daca imi place mie si zic eu ca-i ok si ca e reusita. De altfel mai mult timp tre sa petreci ascultand si reascultand draceniile si incercand sa faci sa fie exact cum vrei tu sa fie... altfel nu prea cred ca mere. In afara de asta cea mai buna solutie e sa mai stai nitel sa faci un mic jam cu unu cu altu... ca doar asa mai inveti chestii si intelegi unele lucruri... Important e sa sti ce vrei si unde vrei sa ajungi cu cantatu sa-ti cunosti ideile muzicale si toate nebuniile tale si sa ai rabdare sa-ti cultivi personalitatea si felul tau de a canta ....

 

Ai dreptate... insa sincer, la mine nu se aplica (sau cel putin, nu cred eu ca se aplica) ideea asta cu setea de apreciere. In fond si la urma urmei, cant in functie de starea de spirit, asa cum simt eu la momentul respectiv, asa cum imi place mie, asa cum ma simt eu bine. Asa ma exprim cel mai bine.

 

In cazul de fata, faza asta cu "dati-va cu parerea" este ceva absolut optional. De fapt, inclusiv ascultatul a ceea ce postez e optional. Iar daca cineva are chef sa faca un comment referitor la pseudo-muzica pe care o postez, e liber sa o faca. E adevarat, cred ca am exagerat oleaca boldand "Comments, bla-bla, are welcome", dar in mod sigur nu am intentionat sa zic prin asta: "Haideti, ziceti ca va place, make me famous here". Dat fiind faptul ca postez ceea ce cant intr-un loc public, potentialii ascultatori au posibilitatea de a se exprima liber (sau nu). In cazul in care cineva posteaza un comment, simt ca e de datoria mea sa multumesc (na, educatia...). Si multumesc si voi multumi nu numai pentru commenturile pozitive, ci si pentru cele negative. Fiecare e liber sa aiba propria lui parere, that's it.

 

Insa asta nu inseamna ca o sa ajung sa ma "hranesc" in vreun fel cu parerile astea si ca o sa postez doar de dragul de a primi nu stiu cate like-uri. La fel ca si tine, nu vreau sa las asta sa-mi afecteze modul in care privesc muzica si modul in care fac muzica, ci vreau sa cant in continuare cum am cantat si pana acum - adica exact ce am simtit eu ca trebuie sa cant :). Uite, spre exemplu, acum ceva vreme trasesem niste cantece in care urlam. Ca asa imi venise mie, sa urlu. Iar toate persoanele care au ascultat respectivele cantece mi-au zis: "Sunt ok, dar lasa tipatul, ca suna naspa. Vocea ta ar suna mai bine pe alte stiluri muzicale". Rezultatul? They didn't stop me: I'm still screaming in my songs :drac: . Pentru ca asa simt eu ca trebuie sa fac. In plus, you've hit the nail on the head: nu e atat de important sa le placa altora ceea ce cant, cel mai important e sa-mi placa MIE. Restul conteaza mai putin. Sunt perfect de acord cu tine aici.

 

Asadar, fiecare e liber sa creada ce vrea, eu oricum voi face muzica in continuare dupa acelasi "tipar KidLazian", exact asa cum simt eu :D.

 

Don't get me wrong, I'm not at all upset, your note is welcome :). Chiar ma bucur ca ai adus in discutie subiectul. Hope I've made myself clear in this respect.

Edited by mike KidLazy
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ciudat, eu nu aud nimic deranjant si nici ceva care sa nu fie pe ritm. Ma gandesc sa nu fie eventual de la efectele folosite pe toba. Are ceva EQ si compression, "tonul" original, fara efecte al tobei nu mi-a prea placut.

 

Eventual incearca sa dai disable la equalizer (daca ai asa ceva enabled) in timp ce asculti. Poate apare vreo imbunatatire, ceva. Vad ca sunetul mp3-ului variaza masiv de la un calculator la altul. La calcul cu care inregistrez, folosind REAPER si drivere ASIO, equalizerul de la placa de sunet e disabled. Dupa ce salvez proiectul ca mp3 si il ascult in Winamp, se aude aiurea (chitara se aude mai incet, bassul mai plin etc.) - intra in actiune equalizerul placii de sunet. La celalalt calculator pe care-l am, iarasi se aude diferit - alta placa de sunet, alta distractie.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

adica intro-ul de la asta:

 

OMG, are you kidding me?!... nu-mi vine sa cred cat de mult poate sa semene :o! Oricat de neverosimil ar putea parea, jur ca n-am ascultat melodia asta in viata mea pana acum... telepatie, ce sa mai... :D

 

Pur si simplu jam-uiam cu chitara si m-am trezit cantand asta...

 

Marfa oricum si melodia de la Dream Theater. Dar m-ai lasat cu gura cascata...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Intre lucrul la serviciu si 2-3 de pagini citite pentru admitere, am gasit oleaca de timp si pentru un cover...

 

 

Din pacate, video-ul e putin desincronizat - imaginea o ia putin inainte - nu inteleg de ce, avand in vedere ca originalul e sincronizat perfect (am folosit parallel recording, by the way).

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Desi parerile sunt impartite in ceea ce priveste cover-urile, eu am mai facut inca unul :D. Asta simt ca trebuie sa fac la momentul de fata, Prin urmare, let it be:

 

 

De data asta am avut ceva probleme - am iesit putin de pe ritm de mai multe ori, au mai fost niste mici probleme la sfarsit, la partea de palm mute, iar trecerea de la distors la clean la inceputul strofei a doua a fost un epic fail, din pacate. Na, se mai intampla si din astea.

 

In schimb, am "pus de la mine" o armonica inainte de partea a doua a bridge-ului, ca tot pledeaza lumea pentru contributia personala cand vine vorba de coveruri :D. Ma rog, n-am facut-o pentru asta, pur si simplu imi place cum suna :P.

 

Backing trackul (chitara bass si tobe) l-am facut eu in intregime, cu Guitar Pro, respectiv EZDrummer.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

De vreo 6 ani si jumatate, insa nu prea se simte - nivelul meu efectiv e undeva pe la 2-3 ani, asa...

 

Asta nu cred sa conteze..Mie imi place cum te descurci, esti perseverent, ai indemanare si timing bun. Micile imperfectiuni se pot corecta usor.

Nu stiu cat de mult iti doresti, dar parerea mea ar fi sa scoti jucariile din sufragerie, cauti niste oameni seriosi si va puneti pe treaba pentru ca potential vad ca este

Spor! :guitar:

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru feedback-ul pozitiv :)

 

 

Chiar imi doresc enorm sa pot sa fac parte dintr-un proiect muzical, insa momentan programul nu-mi permite sa fac absolut nimic... n-apuc sa "mangai" chitara decat vreo 5, maxim 10 minute pe zi... :( or, o trupa sau ceva de genul implica ceva mai mult timp...

 

Oricum, mai astept un pic, si pana una alta poate mai avansez oleaca, prin punctele unde "scartaie" ;).

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Scuze de greseli, dar e cea mai buna din 4392185765645.(54684) de duble:

 

 

Nu stiu daca e exact cum o canta Brad Delson, nici nu ma intereseaza, o cant cum imi place mie :D. Ca structura, e o combinatie intre versiunea live si cea de studio. Nu-mi place numai una sau numai cealalta, asa ca am facut eu o combinatie din amandoua, in asa fel incat sa-mi placa :P.

 

Nu prea-mi place tonul in schimb: am tras un singur track de chitara, i-am dat duplicate, iar al doilea track l-am decalat cu cateva milisecunde, sa sune a stereo mix, dar suna foarte artificial asa, cred ca schimb foaia la urmatoarele cover-uri. Numai ca eram prea pissed off dupa ce am incercat sa trag filmuletul de n ori fara prea mare succes, ca sa mai trag inca o data chitara separat.

 

Totusi, parca nu suna chiar atat de rau...

 

Enjoy (or not)!

Edited by mike KidLazy
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.