www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

<Mike_Kidlazy>


Recommended Posts

On 13/09/2022 at 15:37, mike_KidLazy said:

Abia acum mi-am dat seama ca am uitat sa postez si aici filmuletul aniversar pe care l-am facut cu subscriberii in cinstea primilor mei 10 ani pe YouTube. Pe scurt, am dat un beat de toba si am zis lumii sa faca literally whatever they wanted cu el. Nu ma asteptam sa fie mai mult de 5-6 persoane maximum care sa participe, insa in final au fost 23. Fara mine :) . Ce-a iesit, puteti vedea mai jos. Ma gandesc sa mai fac din astea every once in a while, chiar a fost fain proiectul.

Pana una alta, enjoy (or not)!

 

 

This was really cool.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Desi originalul, de pe albumul "Hybrid Theory", suna mai dark si mai heavy, as indrazni totusi sa zic ca nici remix-ul de pe "Reanimation" nu suna rau deloc. Cel putin partea aia cu palm-mute-uri si acordul ala disonant de pe refren face toti banii IMHO. Gives the song a slightly different feel. Poate incerc sa refac si coverul la piesa originala, asta daca nu mi-l da iar jos YouTube-ul pe motiv de copyright crap. Pana una-alta, enjoy (or not)!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cum am mai publicat un filmulet la inceputul saptamanii si am uitat sa-l pun si aici, azi o sa bag "doza dubla" de KidLazian crap. Primul video este al 5-lea riff din filmuletul meu "Riff Battle", pe care mi se pare ca l-am mai publicat aici prin aprilie:

Iar al doilea video e un cover obisnuit la o "ruseasca" pe care ma tin de ceva vreme sa o cant, si pe care ma bucur ca in sfarsit am reusit sa o duc la bun sfarsit:

Enjoy (or not)!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Baietii astia, desi nu foarte cunoscuti (cel putin nu momentan), au un sound foarte interesant, aduc un pic a Korn. Looks like NuMetal can be revived in some really nice and cool shapes. Had a lot of fun playing this one, honestly. Enjoy (or not)!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dupa o luuuunga pauza, in sfarsit am reusit sa mai fac si eu un episod din seria mea de failuri la chitara si behind the scenes. Asta e adevarata mea valoare ca zdranganitoare la scandura cu sarme, nu coveruri la piese de acu 20 de ani :lol:. Promit sa fac mai des din astea, pana termin tot footage-ul nefolosit pe care il mai am. Dupa care o sa ramana failurile la final de video, cum fac din 2021 incoace. Desi parca e mai fun asa, sa fie mai multe la gramada :) . In fine, enjoy (or not)!

 

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Hai si cu cover nou, in sfarsit. To be honest, I'm having mixed feelings about this song. Pe de o parte, it was nice to hear Chester singing again, dar pe de alta, parca totusi piesei asteia ii lipseste ceva, parca nu are that awesomeness, that catchiness that "Meteora" had. Mai bine ca n-au pus-o pe album. Anyway, si desi de obicei nu fac coveruri la cerere, au fost cativa care m-au rugat sa cant piesa asta, so I was like: "oook, let's give this one a try, too". Ce mi-a iesit, se poate vedea si auzi mai jos (distorsiunile here and there sunt direct in piesa originala, am incercat niste trucuri ca sa scap de ele, dar n-am reusit, so I gave up. It is what it is).

Now, enough talking, enjoy (or not)!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Deci mix-ul la coverul asta m-a scos din minti. Am scormonit cat am putut prin tot internetul dupa o versiune fara distorsiuni si clipping pe refrene, dar pur si simplu n-am gasit nimic, asa ca a trebuit sa ma chinui sa fac din rahat bici. Din pacate insa cum nici cu mama compresoarelor si limitatoarelor nu prea ai cum sa scoti "mizeria", tot n-am reusit sa scot complet clippingul. Oh well, tot e oleaca mai bine decat era inainte. In fine, here's the new zdranga-zdranga. Enjoy (or not)! 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Stiu ca vocea e enervanta ca naiba, dar din pacate n-am reusit sa gasesc versiunea instrumentala, fara Rihanna pe ea. Pacat ca n-a cantat chiar JD pe track, ar fi fost si mai fain. In fine, here's my take on "Bitch Better Have My Money", originally by Rihanna and remixed by Korn. Enjoy (or not)!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Al saselea si ultimul riff pe care l-am scris pentru video-ul meu mai vechi, "Riff Battle", cand am introdus celelalte doua masti pe canal. Asta e destul de diferit ca stil fata de ce cant de obicei, dar na, cateodata te mai loveste inspiratia si in feluri la care nu te astepti...

 

Iar pentru cei interesati sa (re)vada si video-ul original, complet, va las link aici (l-am mai postat o data anul trecut, cam tot pe vremea asta, dar am zis sa nu pun lumea sa scormoneasca prin zeama asta lunga de topic :) ). Enjoy (or not)!

 

Revenind acum la prima parte a acestui post, intentionez, in masura in care imi va permite timpul, sa continui sa scriu astfel de random riffs si sa le tranform eventual intr-o serie de sine statatoare pe canal. Ca sa impac cumva si "capra" care-mi cere coveruri la piesa X si Y, si "varza" care-mi cere sa pun mai multe chestii originale. Si sa ma mai si provoc un pic pe mine insami in sensul asta, because why not. We'll see how this goes.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Prin 2020 am refacut partea de chitara pentru piesa asta (ulterior insa am constatat ca tot am gresit undeva, deci probabil o sa mai fac un remake la un moment dat because I have OCD 🤣), acum am zis sa bag si partea de bass, as it's super fun to play. Enjoy (or not)!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

In 2016, adica undeva prin pleistocen, am facut niste coveruri la doua piese de-ale unui rapper rus. Ca (aproape) intotdeauna, am bagat chitara mea direct peste original. Desi nu ma asteptam, ambele au strans destul de multe vizualizari (cel putin raportat la cate view-uri fac de obicei video-urile mele). Toate bune si frumoase pana anul trecut, cand intr-o buna zi m-am trezit cu un mare copyright strike pe canal din cauza unuia din aceste coveruri. Poate cuiva din echipa tipului astuia nu i-au placut partile mele de chitara or something :P. Drept urmare, videoul cu strike-ul mi-a fost sters complet, iar celalalt cover (la piesa de mai jos, adica) l-am ascuns eu manual de pe canal, ca nu cumva sa ma trezesc cu strike si pentru ala. Dar n-am vrut totusi sa pierd complet ambele video-uri, cu atat mai mult cu cat mie personal imi plac aceste doua piese (iar, calitativ vorbind, video-urile in sine aratau si sunau bine), asa ca m-am hotarat ca pentru ambele piese sa nu mai folosesc deloc originalul, ci sa adaug partea de bass si programez tot instrumentalul de la zero, sa reeditez video-urile ca sa le "aduc" mai aproape de cum arata filmuletele mele de pe canal acum si sa le mai dau drumul o data pe canal strict ca instrumentale. Cu alte cuvinte, m-am hotarat sa risc. Asta e doar unul din cele doua coveruri de care vorbesc. Undeva mai tarziu poate il refac si pe celalalt. Ma mai gandesc.

 

Intre timp, sa vedem ce reactie o sa aiba lumea la video-ul asta (acum nu prea mai pot sa-mi permit experimente de genul asta pe canal asa des cum o faceam inainte), si mai important, daca imi iau iar strike de la echipa lui nea' Oxxxymiron 😝. Enjoy (or not)!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.