www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

<Mike_Kidlazy>


Recommended Posts

Inca una pe care ma tin de mai mult timp sa o cant. Am mai busit eu niste chestii pe-acolo, nu e chiar 100% accurate, dar deja terminasem de inregistrat si filmat tot cand mi-am dat seama de asta, si n-am mai vrut sa o iau iar de la capat, mai ales ca am tras nspe mii de duble pana mi-a iesit cum trebuie 😆. Acestea fiind zise, enjoy (or not)!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Piesa asta, pe cat de simpla ca si compozitie, pe atat de faina si de dark e. Faina treaba au facut baietii ca au inclus-o pe coloana sonora de pe NFS Most Wanted (2005). Cat despre mine, am facut ceva febra musculara la mana dreapta, dat fiind ca nu bag downstroke la viteza asta prea des (as a matter of fact, a fost cat pe ce sa renunt si sa o cant cu alternate picking, dar am zis, for the sake of accuracy, let's do it like in the original). Una peste alta, asta o sa fie ultimul cover pe care il mai scot anul asta (but nope, I ain't done spamming yet :P ) - "Skinnyman" de la Static-X. Enjoy (or not)!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ete si prima galagie pe 2022, un cover la un alt cover. Long story short, baietii de la LOUNA au facut un cover dupa "Get Alone" de la Comeback Kid (de care nu auzisem pana nu a aparut coverul asta). Instrumentalul pare ca l-au lasat la fel, doar versurile le-au tradus in rusa si overall au facut piesa sa sune mai tare, mai... nu stiu. Asa ca mi-am bagat si eu nasul prin ea si ce a iesit, se poate vedea si asculta mai jos. Enjoy (or not)!

 

Link to comment
Share on other sites

Asta mi se pare una din cele mai underrated piese de pe albumul "The Serenity Of Suffering" al celor de la Korn. Asa ca m-am gandit sa-mi incerc si eu oleaca degetele pe ea. Partea de la final e wtf total, n-am idee ce fac Head si Munky acolo, asa ca m-am prostit si eu cum am stiut mai bine. Oh well, las si eu zdganganeala asta aici. Enjoy (or not)!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 04/02/2022 at 01:22, popcorn said:

🥰 te-am vazut pe YouTube acum cateva zile, mă bucur sa văd ceea ce faci. 

 

Keep it up🔥

Multumesc mult, I'll try my best :)

In alta ordine de idei, las si aici linkul catre chitara izolata de la coverul anterior. Mersi frumos si enjoy (or not)! 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca am facut-o eu p-aia cu "matze-n Japonia", apai nu se putea sa n-o stric si pe-asta :) . Am pus de la mine si cateva riff-uri si doua solo-uri cantate ca naiba, but meh... daca "covorul" in sine e naspa, merita vazuta sectiunea de bloops :lol:. Enjoy (or not)!

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ceva foarte neobisnuit pentru ce fac eu de obicei, but I took the challenge and decided to participate in this month's Bogren Digital contest just for fun. N-am avut cine stie ce inspiratie, recunosc, but I did have some fun. Asta a fost prima oara cand am cantat in Drop F# (mai jos de Drop G nu m-am dus niciodata pana acum) si totodata prima oara cand m-am jucat un pic cu pluginurile de la Neural DSP. Inca mai am de gadilat un pic la ele, dar zic ca pentru inceput, nu suna chiar asa de rau. Enjoy (or not)!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Desi nu fac coveruri la cerere, am un subscriber care ma tot roaga de mai multe luni sa cant piesa asta. Si cum imi place suficient de mult, am zis ok, let's give this one a try. So there you go, here's my shot at an old-school Evanescence song called "Lies". Enjoy (or not)!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Un remake mai de Doamne-ajuta la o mizerie din 2013. Mna, atata se putea atunci, dar na, I guess it's for the better. De data asta am corectat si greselile pe care le-am facut in versiunea anterioara, si de asemenea am adaugat si ceva bass, pentru ca de ce nu. I hope I did it justice this time. Enjoy (or not)! 

P.S.: pentru comparatie, las aici si versiunea initiala, din 2013. Feel free to cringe if you feel like :P

 

Link to comment
Share on other sites

De parca nu m-am facut deja de ras suficient atatia ani pe internetzi, am zis sa take it a step further si sa ma prostesc si mai tare decat pana acum. Na, cand in fiecare an implinesti tot 17 ani and you stubbornly refuse to grow up (who said you had to, anyway?), cam asa iese. Nu va zic ce e cu video-ul asta, va las sa-l vedeti singuri, daca aveti timp/chef/curiozitate. Sper totusi sa va placa. Enjoy (or not)!

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, mike_KidLazy said:

Back to our usual crap. Inca o ruseasca, ultima for the time being. Nu ma risc sa mai fac si altele deocamdata, mai ales ca tot amenintau astia ca inchid si YouTube-ul in Rusia. In fine, enjoy (or not)!

 

Si ce importanta are? Oricum il pot vedea oameni din alte tari, inclusiv spatiu ex-sovietic.

Apropo,  nu cred ca exista "баттл". Daca ar exista, ar fi ceva ca "бэттль" sau "бэтль". Am impresia ca ar fi corect "дуэль" in acest sens.

Edited by Rastislav Svarog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/04/2022 at 21:49, Rastislav Svarog said:

Si ce importanta are? Oricum il pot vedea oameni din alte tari, inclusiv spatiu ex-sovietic.

Apropo,  nu cred ca exista "баттл". Daca ar exista, ar fi ceva ca "бэттль" sau "бэтль". Am impresia ca ar fi corect "дуэль" in acest sens.

Hey, multumesc frumos pentru comment! Intr-adevar, il pot vedea cei din CSI si din alte tari, numai ca din ce am observat de atatia ani de cand fac coveruri la piese in rusa, cel putin 80% din cei care fac view-uri la video-urile de genul sunt din Rusia sau vorbitori de rusa. Prea putini sunt cei din afara care sunt interesati de asa ceva. Majoritatea, cum vad cate o "ruseasca" din asta, in cel mai bun caz dau skip si merg mai departe. In cel mai rau caz, dau chiar unsubscribe. Sincer, m-as bucura daca nu as fi doar eu cea care se uita la video-urile mele 😆 . 

Legat de "баттл", "бэтть" si restul, ai dreptate, "дуэль риффами" nu suna rau deloc. Doar ca in video-ul meu ar fi un fel de "triel", ca se bat trei bucati, nu doua 🤣. Lasand insa gluma la o parte, asta cu "баттл" e o exprimare luata tot de pe YouTube. Nefiind vorbitoare nativa de rusa, incerc si eu sa ma inspir de oriunde pot. Prin urmare, multumesc mult de tot pentru idee. Учту!)

In alta ordine de idei, ca sa nu mai scriu alt post, las aici un link catre chitara izolata de la coverul anterior. Enjoy (or not)!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Inca una bucata remake la un cover din 2014, de data asta "Lost In Paradise" de la Evanescence. Asta si cu "Lithium" imi dau un nod in gat si imi ridica parul de pe maini de fiecare data cand le ascult. "Lithium" am cantat-o deja in 2020, dar merita sa si asta sa do it justice cu sculele pe care le am acum. Ca la fiecare remake, am corectat cateva din greselile de la versiunea anterioara, si totodata cred ca de data asta m-am apropiat ceva mai mult cu solo-urile de cum canta baietii in live-uri. Din pacate pe original sunt atat de adanc ingropate in mix, incat e aproape imposibil sa-ti dai seama ce se intampla acolo. Anyhow, las aici ce mi-a iesit acum:

Si ca sa fie treaba treaba, las aici si versiunea mai veche, pe care oricum am postat-o acum nspe mii de pagini, dar sigur nu mai sta nimeni sa sape dupa ea (nici macar eu) :lol:... enjoy (or not)!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.