www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

<Mike_Kidlazy>


Recommended Posts

Era si timpul sa mai fac un video cu fata asta verde a mea. Am ales sa fac tot un remake, de data asta la "Awake" de la The Clay People. Initial am cantat piesa asta in 2013 si ma rog, n-am busit-o chiar atat de tare, are cateva note gresite pe-acolo, insa calitatea video e absolut execrabila, but meh... long story short, m-am hotarat sa so the song justice si sa refac coverul la standarde de 2021. Ce mi-a iesit, puteti vedea si asculta mai jos: 

Las aici si prima versiune din 2013, in caz ca vrea careva sa-si verse cafeaua pe tastatura while cringing :) . Enjoy (or not)!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Zdranganeala asta cred e de undeva de pe la finalul lui 2017, daca nu ma insel. A prins binisor la public originalul, asa ca am zis sa "imi dau arama pe fata" si sa arat "la lume" cat de fake e (si) coverul asta :) .

Las mai jos si coverul initial. Enjoy (or not)!

 

Edited by mike_KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Piesa asta am cantat-o undeva la finalul lui 2017. Nu ma asteptam sa intereseze pe careva coverul asta, dar cum la mine socoteala de acasa nu se potriveste aproape niciodata cu cea din targ, intamplarea a facut ca video-ul asta sa fie printre cele mai vizionate de pe canal. Si cum vad ca lumea ma intreaba tot mai des de taburi, ete ca am pus, intr-un final si taburi :) .

Pentru nostalgici (if any), las mai jos si coverul initial. Enjoy (or not)!

 

 

Link to comment
Share on other sites

N-am mai facut de mult experimente de genul asta, in care iau o piesa in care e foarte putina chitara (sau chiar deloc) si ma apuc si ma joc pe ea in stil propriu, asa ca am zis sa mai bagam rapid unul. De data asta am stricat "Nihilist Blues" de la Bring Me The Horizon, pe care ma tineam de mult timp sa o cover-uiesc, dar na, cum le fac pe toate cu tzashpe ani lumina intarziere, asta e, iese abia acum. That being said, enjoy (or not)!

 

Link to comment
Share on other sites

Alt remake la (alt) cover din 2012, namely "QWERTY" de la Linkin Park. De data asta am cantat peste track-ul original, si am folosit iZotope RX8 ca sa mai tai un pic din frecventele de chitara din el. Pacat ca in versiunea de studio au schimbat niste chestii fata de varianta live, care suna totusi mai fain. Poate o sa-mi fac timp intr-o zi si o refac si pe aia, cu tobe si cu bass :) . Until then, enjoy (or not)!

Iar ca sa ca oripilati ca la carte, mai pun aici o data si versiunea din 2012. Enjoy (or not)!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Inca una de la annisokay. Mi-a cam dat ceva batai de cap pe partea de bridge, dar dupa muuuuulte duble am reusit pana la urma sa-i dau de cap. Deci hai cu niste dat din cap si imprastiat niste creieri pe pereti, zic. Enjoy (or not)! :) 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Definitely one of my favorite songs off of Evanescence's latest record "The Bitter Truth". Destul de enervant mixul original, sunt pasaje in care abia se aude chitara si e cam greu sa-ti dai seama ce canta Jen si Troy acolo, dar zic ca si ce-am zdranganit eu aici suna ok-ish. Enjoy (or not)!

 

Link to comment
Share on other sites

Chitara izolata si taburi la una bucata vechitura din 2016, from time immemorial. Tonul e cam varza, ca na, pe vremea aia inca mai experimentam, dar meh, ii dau un 7.5 din 10.

Pentru nostalgici, las aici si coverul initial, pe care l-am mai postat o data acu vreo cateva pagini in topicul asta :P. Enjoy (or not)!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Acum cativa ani am facut cover la versiunea lunga a piesei asteia. Nu intentionam sa o cant si pe asta scurta, but a subscriber requested it and I thought I'd nonetheless give it a try. Schimbarile alea repejoare de acorduri is chiar faine, a bit challenging compared to LP's usual stuff. Enjoy (or not)!

 

Link to comment
Share on other sites

Desi nu-s mare fan al muzicii populare romanesti, de ceva vreme ii urmaresc pe cei de la Subcarpati si imi cam place cum imbina baietii elementele de folclor cu hip hopul si nu numai. Asta e o idee pe care o tot "coc" de ceva vreme. M-am gandit ca ar fi un experiment interesant sa trag niste chitara peste ceva de la ei. Asa ca am ales doua piese pe care le-am taiat cat sa incapa amandoua intr-un singur video, dupa care m-am apucat de zdranganit. O buna parte din ce am cantat aici e inspirat din cum canta baietii piesele astea live (pe original nu exista chitara, dar vad ca in concerte au un chitarist care baga niste distoarse pe-acolo), dar partile de clean si solo-ul de la final le-am pus eu de la mine. Si cum azi e (inca) 1 Decembrie, desi nu-s eu genul care sa crape de patriotism, m-am gandit ca ar fi totusi o idee buna sa dau drumul la filmuletul asta fix azi. So there you go, guys, asa am stricat eu piesele "Da-i Foale" si "Limba Româna" de la Subcarpati si Surorile Osoianu.

Hai lamultzean si enjoy (or not)!

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

In general nu accept requesturi pentru coveruri, dar intamplarea face ca mi-a placut piesa asta de cand am ascultat-o prima oara. Desi e un picut mai linistita decat ce ascult eu de obicei, there's something about Sharon's voice which gives me goosebumps every time I listen to this song. Asa ca mi-am pus una bucata chitara si bassul la treaba, iar ce-a iesit, puteti vedea mai jos. Also, we've got bloops this time, too. Therefore, enjoy (or not)!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.