www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

<Mike_Kidlazy>


Recommended Posts

Suntei gata pentru o noua runda de failuri si balbe la chitara, marca mike_KidLazy? Daca da, aruncati un ochi pe video-ul de mai jos. Daca nu, aruncati oricum un ochi pe video-ul de mai jos :) . Enjoy (or not)!

 

Iar daca e careva interesat de restul episoadelor din serie, aveti playlistul complet aici:

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Era si timpul sa fac in sfarsit un video cu ceva mai multe cadre cu chitara asta. She's too beautiful not to be shown off. In alta ordine de idei, inca o "ruseasca", ca tot le-am cam neglijat in ultima vreme (***cacofonia suna, teoretic, urat, insa nu e considerata greseala gramaticala 😛), asa ca enjoy (or not)!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Tot incerc de multa vreme sa fac un cover si cu chitara, si cu bassul, in acelasi video, peste aceeasi piesa. Dupa multi ani de trial and error, plini de distorsiune pe track-uri si VU-metre pe rosu, era cazul sa-mi iasa si mie ceva macar decent. Well, here it is, my first attempt at this. Enjoy (or not)!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Si inca o "ruseasca", pe care ma tineam de multa vreme sa o cant, dar de fiecare data parca ma retinea ceva. Mai mult ca sigur e de la faptul ca inca n-aveam chitara asta, care ma inspira maxim si se si potriveste manusa 😆. Hai, zi faina tuturor si enjoy (or not)!

 

Link to comment
Share on other sites

Remake la mizeria asta din 2012. Acum 8 ani, cand am facut filmuletul asta, mi se parea ca suna beton, ca e super tare, but now, looking back to it, I think it's cringy as f@#$. Am vrut de nspe mii de ori sa imi sterg toate filmuletele astea vechi de pe canal, pentru ca atunci cand dau cu ochii de ele, nu suport sa le vad, dar de fiecare data ceva m-a oprit sa dau delete. Cred ca pe undeva, se simte un mic progres in ce fac. Progres la modul ca my playing skills are as bad as they were back in 2012 (if not even worse), doar ca am schimbat intre timp aproape tot echipamentul audio-video and my production skills have increased by 0,(0)1%. A, si mi-a crescut si cap intre timp, ca in 2012 inca n-aveam asa ceva 🤣. In fine, enjoy (or not), pana nu-mi pierd eu de tot mintile p-aici (sau mi le-am pierdut deja? 🤪).

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Hai si cu oleaca de galagie, ca nu strica. Cel mai probabil baietii canta piesa asta in C Standard in loc de Drop C, cum am cantat-o eu (but since I'm that lazy, era si de asteptat :P), dar zic eu ca sunt destul de aproape de cum suna in original. So, as usual, enjoy (or not)!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

In mod normal n-as fi pus un nou episod acum, avand in vedere ca ultimul a fost luna trecuta, dar am zis ca na, daca tot e Craciun, hai sa put this out as a spontaneous gift to all those who enjoy the series. So, Craciun fericit tuturor, si enjoy (or not)!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Hai lamultzean! Inca un remake, de data asta la o mizerie din 2013. Bine, la aia sunetul n-a fost chiar atat de naspa, doar partea video e asa si-asa, insa aici am simtit nevoia sa corectez niste mici greseli pe care le-am facut in prima versiune, si in plus am bagat si bass de data asta. By the way, asta e primul video in care n-am mai folosit doar VST-uri pentru bass. "The Santa" mi-a adus un Zoom B1 Four, pe care l-am pus oleaca la treaba aici. Inca invat sa lucrez cu el, dar mi se pare ca nu suna nici rau ce-a iesit. Also,  asa cum am anuntat in cel mai recent episod din "SHIT HAPPENS" am inclus blooper-urile si balbele la finalul video-ului, to spice up the content a little bit.

No, gata cu vorbaria, enjoy (or not)!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 04/01/2021 at 11:26, mike_KidLazy said:

Hai lamultzean! Inca un remake, de data asta la o mizerie din 2013. Bine, la aia sunetul n-a fost chiar atat de naspa, doar partea video e asa si-asa, insa aici am simtit nevoia sa corectez niste mici greseli pe care le-am facut in prima versiune, si in plus am bagat si bass de data asta. By the way, asta e primul video in care n-am mai folosit doar VST-uri pentru bass. "The Santa" mi-a adus un Zoom B1 Four, pe care l-am pus oleaca la treaba aici. Inca invat sa lucrez cu el, dar mi se pare ca nu suna nici rau ce-a iesit. Also,  asa cum am anuntat in cel mai recent episod din "SHIT HAPPENS" am inclus blooper-urile si balbele la finalul video-ului, to spice up the content a little bit.

No, gata cu vorbaria, enjoy (or not)!

Foarte tare cover-ul, e și piesa mea preferată de pe Hybrid Theory :D o ascultam pe repeat în gimnaziu. Bassul se aude foarte beefy, ceea ce îmi place mult.  Nu îmi dau seama, e un Schecter? 

Great work!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 05/01/2021 at 16:52, xschatten said:

Foarte tare cover-ul, e și piesa mea preferată de pe Hybrid Theory :D o ascultam pe repeat în gimnaziu. Bassul se aude foarte beefy, ceea ce îmi place mult.  Nu îmi dau seama, e un Schecter? 

Great work!

Mersi fain! Da, e un Schecter Stiletto Session 5. Am pus in descriere mai multe detalii in legatura cu tot gear-ul, in case you're interested.

 

Iar in alta ordine de idei, ca sa nu mai scriu un post nou, va las aici si track-ul izolat de chitara si bass, cu taburi pe ecran si toate cele, as usual. Enjoy (or not)!

https://forums.rgc.ro/topic/135067-tabs-by-mike_kidlazy/?do=findComment&comment=1047803

Link to comment
Share on other sites

De cand am ascultat piesa asta pentru prima oara, am ramas tablou. Firstly, trage tare de tot inspre Linkin Park din perioada Hybrid Theory, deci e fix "pe sufletu meu". And secondly, as far as the lyrics are concerned, there's "so much me" in this song that I can't even describe... Oli hit the nail on the head with this one. Alright, cam asa suna ce-am pregatit pentru saptamana asta. Bloopers in a doua parte, incepand cu minutul 3:26. Enjoy (or not)!

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

And here's the isolated guitar and the tab. Ca sa fie putin mai usor de urmarit, am schimbat cadrul si am ales sa stau pe scaun in timp ce cant, ca daca as fi pastrat zbenguiala din coverul full, s-ar mai fi inteles o laie. Enjoy (or not)!

 

Link to comment
Share on other sites

Coverul asta l-am facut in august 2014 si l-am si postat "acum cateva pagini" in topicul asta, insa vreo 2-3 ani mai tarziu, YouTube-ul mi-a blocat video-ul asta, impreuna cu un alt cover tot la o piesa Rammstein. Am vazut insa recent ca tot mai multa lume uploadeaza coveruri la piese Rammstein, asa ca mi-a trasnit prin cap sa mai incerc o data sa-l urc. And what do you know? It's up and running now. Bine, nu stiu pentru cat timp, dar ideea e ca deocamdata cel putin e public 😁. Si desi coverul asta are deja peste 6 ani si s-au schimbat multe de atunci si pana acum, n-am vrut sa schimb nimic la el, in afara de thumbnail. In rest, am vrut sa las totul asa cum l-am facut atunci, pentru ca mi s-a parut suficient de decent cat sa poata ramane asa, si ca sa avem cu totii un punct de referinta pentru o comparatie la modul "then vs now".

So long story short, until YouTube blocks this again, enjoy (or not) - while you still can! :) 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.