www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

<Mike_Kidlazy>


Recommended Posts

De vreo doua luni astept sa iasa piesa asta, de cand au anuntat-o baietii prima oara. Now that it's finally out, evident ca m-a mancat in dos sa ma joc si eu un pic cu chitara peste. Nu stiu cat de bine a iesit, but it was really fun to play. Enjoy (or not)!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Acum trei ani, din pacate ne parasea Chester Bennington, that guy whose music played a major role in me deciding to pick up the guitar... piesa e obscura, se cheama "Soul Song", iar trupa se numeste "Grey Daze" si a fost trupa lui Chester inainte sa intre in Linkin Park. Sper sa va placa si voua, should anyone click on the play button below.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Cateodata, cand am chef de ceva diferit de galagia pe care o fac de obicei, imi place sa ma joc cu chitara si sa vin cu propriile mele riffuri (si cateodata si solo-uri) peste unele piese care au foarte putina chitara sau chiar deloc in ele. Asta am facut si acum, de data asta pe "Good Goodbye" de la Linkin Park. Bine, tot galagie e si asta, doar ca... un pic altfel :). Ce-a iesit, puteti asculta mai jos. Enjoy (or not)!

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Despre Stone Temple Pilots si muzica lor nu stiam nimic (in afara de faptul ca Chester era un mare fan de-al lor) pana acum vreo 3 ani, cand, hoinarind pe YouTube, am dat de un concert al lor chiar din perioada in care Chester canta cu ei. L-am ascultat in timp ce lucram la ceva, concertul mi s-a parut ok overall, nici ceva care sa ma dea pe spate, nici ceva care sa ma lase complet indiferenta, dar cand au ajuns la piesa asta, m-am oprit brusc din ce faceam si am ramas sa ma uit cu gura cascata la ce se intampla pe scena. That song just got me hooked up. Asa ca mai departe m-am dus sa caut originalul, am constatat ca imi place si ala, and the next step was... making a cover of it :) . Multa vreme am crezut ca piesa asta e super simpla si se canta in Drop D, dupa care m-am uitat mai bine la ce facea chitaristul in concertul ala si mi-a cazut fata sa aflu ca de fapt e in E Standard si e mult mai naspa decat credeam. S-a lasat cu niste burice de degete rosii si usturande, but in the end I guess it was worth it. Enjoy (or not)!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Asta e inca una din piesele alea pe care ma tin sa le cant de o gramada de vreme, dar imi ia secole sa le fac. But better later than never, they say. Well here it is: "Bring Me To Life", piesa aia pe care am auzit-o prima data inca din 2003, cand a aparut, si care m-a facut definitiv si irevocabil sa devin fan Evanescence. Apropo, pentru piesa asta I was lucky enough to find the official studio multitracks online, ca sa nu mai fie nevoie sa mai cant peste original. Imi apartin mie doar partile de chitara si tobele, pe care le-am programat eu separat, ca sa am mai mult control asupra lor la mixaj. Enjoy (or not)!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Azi ies la rampa cu un nou episod din "SHIT HAPPENS", seria mea de failuri si balbe la chitara. Daca aveti 15:03 de pierdut uitandu-va la niste poor acting (and of course, poor guitar playing) skills, this is your place to go. Dati un click pe play, uitati-va, zambiti, radeti, dati-va cu parerea, si ca de obicei, enjoy (or not)!

P.S.: multumesc userului @otringal (Six String Overdose) care mi-a dat o "voce" de ajutor pentru episodul asta :) .

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Am dat de baietii astia anul trecut, pe vremea cand ma obseda albumul "amo" de la Bring Me The Horizon si il ascultam day in and day out. Si in timp ce imi vedeam eu linistita de treaba, intr-o buna zi ma trezesc ca imi apare in YouTube la suggested un cover la "Nihilist Blues". Ma uit, zic: "bah, cine o fi si annisokay asta, maybe it's some faimos de face coveruri metal dupa piese cunoscute, ca tot e la moda...". In prima instanta n-am dat click pe video, I didn't care. But days were passing si tot imi aparea video-ul ala la suggested, si incepea sa ma enerveze :). Intr-un final ascult coverul, observ cu ocazia asta ca annisokay nu e o singura persoana, ci de fapt an entire band :), dar coverul sincer nu m-a dat pe spate. I'm like: "ok. Ma intorc la <<amo>>". Peste vreo cateva zile, ma trezesc ca imi apare la suggested alt video de la annisokay, de data asta insa o piesa proprie, "Blind Lane". Tot asa, las cateva zile sa treaca in between, pana ma hotarasc sa check out the song. De data asta mi-a placut piesa. Iar de aici, the usual path: YouTube suggested another song, and another song, dupa care deja m-am dus eu pe canalul lor sa vad ce au pe-acolo, dupa care I checked out their entire discography, and that's basically how in the end I became a fan of this ridiculously underrated band :). Si m-am hotarat pana la urma sa incerc si eu la chitara cate ceva de la ei. Primul exemplu il aveti mai jos. Pentru urmatoarele, stay tuned! And of course, enjoy (or not)!

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Acum cateva luni am facut impreuna cu colegul @triptiti un cover la o piesa de la Korn, si am promis ca revenim cu un follow-up pe canalul lui. Well here it is now, de data asta ne-am jucat pe "Territory" de la Sepultura. Si speram sa mai bagam ceva chitareala si pe alte piese pe viitor. Enjoy (or not)!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Coverul asta l-am publicat initial undeva in vara anului trecut, insa acum cateva saptamani stupid YouTube a avut "matreata" idee sa-l blocheze in toata lumea pe motiv de copyright. Si zilele trecute, ca tot au lansat Linkin Park editia aniversara de 20 de ani a albumului Hybrid Theory, am zis la misto: bah, ia hai totusi sa mai incerc o data (am verificat si video-ul pe care il uploadasem initial, dar nu era niciun update la sectiunea de copyright, tot blocat mi-l lasasera). So I reuploaded the video and now it showed me it was only copyright claimed (which is fair enough and I'm pefectly fine with that), dar de data asta nu a mai fost blocat, ci a ramas publicly available for watching. Asa ca here it is, my old new cover - cu un thumbnail nou, adaptat la formatul din 2020 si cu taburi in format Guitar Pro (link-uri in descriere). Enjoy (or not)!

 

Link to comment
Share on other sites

Eeeeeei, ia sa va vad daca recunoaste careva chitara :). Daca nu va prindeti, va dau un indiciu - e cateva postari mai sus, gasiti sigur in pagina anterioara. In alta ordine de idei, am facut un cover la piesa asta back in 2013, dar looking back to it, mi se pare atat de praf prima versiune, incat am zis sa-i fac un update. In plus, vroiam neaparat sa fac un video rapid cu chitara asta, dat fiind ca n-am timp de un cover ceva mai complex (dar e si ala pe drum). Enjoy (or not)!

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.