www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

<Mike_Kidlazy>


Recommended Posts

Stiu ca sunt slightly off-topic, dar ca sa-mi tin cumva toate postarile in acelasi loc, am zis sa las un link si aici. Anul asta m-am gandit sa-mi mai diversific putin continutul si sa incerc sa fac niste pseudo-tutoriale de chitara pentru piesele la care o sa fac coveruri de-acum incolo. Zic "pseudo-tutoriale" pentru ca nu sunt chiar 100% tutoriale, ci video-uri cu track-ul izolat de chitara (cu ocazia asta se poate vedea foarte bine how "fake" my covers are :biglaff:), plus taburi pe ecran in partea a doua a video-urilor pt cei care tin neaparat sa aiba tabulaturi. Nu stiu cat vor fi de utile, insa le voi posta pe toate in topicul de mai jos (separat de coveruri, care vor ramane aici).

Enjoy (or not)!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asta a fost una din primele piese pe care le-am ascultat vreodata de la Korn, pe vremea cand aveam vreo 12-13 ani, nu pusesem inca mana pe chitara, si tot ce stiam eu din rock si metal erau Linkin Park si Evanescence. Am dat peste "Falling Away From Me" absolut intamplator, de pe un CD vechi cu mp3-uri imprumutat de la o colega (pe vremea n-aveam internet, asa ca faceam rost de muzica de pe unde apucam). Well, intr-un asemenea context, Korn au fost ca o binevenita gura de aer pentru mine. Si uite ca peste multi ani, am ajuns sa si cant piesa asta, in (poate) cel mai dark video pe care l-am facut pana acum. By the way, bonus points daca observa cineva ceva nou in video-ul asta :D.

Gata, I'm out for now. Revin saptamana viitoare cu trackul izolat de chitara, ca sa moara haterii de ciuda ca fac pleibec in coverurile mele :P. Enjoy (or not)!

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca suna paradoxal, insa piesa asta e al naibii de enervanta, dar si al naibii de misto in acelasi timp. Just thought I'd give it a try, mai ales ca e cantata de o trupa formata exclusiv din fete, deci...why the heck not? :)

Enjoy (or not)!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dupa o pauza care din pacate s-a dovedit mult mai lunga decat as fi vrut, revin in sfarsit cu un nou episod din "SHIT HAPPENS", seria mea de guitar fails and bloopers. Enjoy (or not)!

P.S.: In caz ca e cineva interesat sa revada intreaga serie, aveti aici si playlistul cu toate episoadele pe care le-am facut pana acum. Putine, insa anul asta am de gand sa scot cateva, so stay tuned for more guitar crap from me:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Asta e o piesa pe care ma tin de multi ani de zile sa o cant, dar am tot amanat momentul, pt ca mi s-a parut ca e destul de complicata partea aia de finger picking. Si... a cam fost :) . Cand m-am apucat sa o invat, dupa vreo 3-4 ore de repetat in disperare, mi-am facut varza degetele de la mana dreapta. A doua zi m-am trezit cu niste bataturi destul de naspa, usturau atat de tare incat am zis sa nu ma risc totusi sa le sparg cantand in continuare. Doar ca... aveam nevoie sa continui sa repet piesa, ca sa ma obisnuiesc cu ea. Pana cand mi-a venit ideea ma(t)reata sa incerc sa folosesc niste fingerpicks (desi nu mai folosisem niciodata asa ceva pana atunci) pana se vindecau bataturile alea. And surprisingly enough, it worked. When the blisters finally healed, mi se intarisera deja buricele degetelor de la mana dreapta si am reusit sa filmez asta fara nicio problema, with my bare fingers :). One more song checked out on my huge to-do list.

Va las si pe voi sa vedeti mai jos ce a iesit. Enjoy (or not)!

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Coverul asta l-am tras undeva prin august anul trecut, dar ca mesaj, cred ca piesa se potriveste destul de bine cu perioada asta ciudata pe care o traim acum. Da, situatia e naspa and I'm not trying to underestimate it, dar poate ar fi bine sa (incercam macar sa) fim optimisti. We just need to stay safe (and equally important, stay SANE), and we'll make it through, we'll "face everything and rise". Enjoy (or not)!

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Guano Apes a fost prima trupa pe care am vazut-o vreodata live, a crapzillion years ago. Era ceva Tuborg Greenfest or something si eram cu totii inghesuiti intr-un parc. In seara aia am topait pana la epuizare si mi-am zbierat toti plamanii cantand (ma mir ca inca ii mai am :)). Tin minte ca atunci cand au ajuns la "Open Your Eyes" (care e my all-time favorite si pe care m-am jucat si eu mai jos), I went totally crazy jumping around and singing and stuff :). Iar cand m-am intors acasa am constatat ca aveam praf pana si-n sosete de la ce era pe jos. Dar n-a contat. Important e ca it was one of the coolest live experiences ever. Good memories...

Si daca tot e carantina and stuff, am zis sa ma conformez si eu si sa respect frumos normele de protectie, asa ca m-am "echipat corespunzator" si m-am pus pe treaba (a se citi: "I went crazy one more time" :)).

Enjoy (or not)!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ca sa rupem oleaca rutina, saptamana asta nu mai avem chitara izolata la coverul de lunea trecuta, ci la altceva, mai interesant: chitara + tobe la coverul de la "Nine Thou", pe care il gasiti in al doilea link, mai jos. Asta, for some reason, e video-ul cu cele mai multe view-uri de pe canalul meu, si totodata, cel mai hated, pe motiv ca "e fake", ca nici macar nu se misca corzile in timp ce "ma prefac CA CAnt" :). Cum nu mai aveam inregistrarile vechi din 2013 (cand am scos coverul ala), a trebuit sa mai trag inca o data chitara, si am zis cu ocazia asta sa programez si tobele, ca tot sunt parti in piesa asta unde nu canta deloc chitara, si am zis ca ar fi cam penibil sa dau din cap aiurea, pe liniste.

De fapt, va zic eu, e o conspiratie la mijloc: asta cu "am mai tras inca o data pt ca nu mai am inregistrarile" e o minciuna, pt ca de fapt, si coverul initial, si video-ul asta de l-am scos acum, tot fake e, va zic eu ca asa e :biglaff:.

Enjoy (or not), people!

 

 

 

Edited by mike_KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pana acum un an si un pic, singurele doua piese pe care le stiam de la Bring Me The Horizon erau "Shadow Moses" si "Sleepwalking". Auzisem vag de ei ca o trupa din aia de metal galagios rau, dar nu fusesem niciodata suficient de curioasa sa le iau toata discografia la rand. Pana anul trecut, cand au scos baietii albumul "amo", care mi-a atras maxim atentia tocmai prin faptul ca era atat de diferit fata de orice m-as fi asteptat sa ascult de la ei. Am inceput cu acest ultim album and it totally blew my mind. Am incercat sa-l incadrez intr-un gen muzical anume... dar n-am putut. Fiecare piesa e atat de diferita una de cealalta, incat pe la jumatea albumului efectiv nu mai stiam la ce sa ma astept. And yet, it was so weird that I kept listening to it. Mi-a placut tocmai pentru ca e atat de ciudat. Asa ca m-am hotarat sa merg mai departe si sa le ascult si restul discografiei. Si nu mi-a parut rau. In spite of all the hate they've been getting, mie personal imi place evolutia pe care au avut-o de-a lungul timpului. Si apreciez foarte mult curajul lor imens de a-si schimba aproape complet stilul muzical, mai ales pe ultimul album. Nu cred ca au facut asta because they're sellouts, ci pur si simplu pentru ca asta si-au dorit sa faca: sa experimenteze cu muzica pe care o fac fara sa fie constransi de vreun gen muzical anume. Evolutia asta mi-a adus aminte de ce au incercat sa faca cei de la Linkin Park de prin 2010 incoace, doar ca IMHO, celor de la BMTH pare ca le-a iesit putin mai bine.

Anyways, va las mai jos coverul meu la piesa "Sleepwalking" de pe "Sempiternal "albumul meu preferat de la ei. Enjoy (or not)!

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Alright now, it's been awhile since I last made a collab cover... era si timpul sa mai misc si eu ceva in sensul asta. Which I eventually did :) .

Anul trecut am dat, din intamplare, de canalul colegului @triptii de aici de pe forum. Ce mi-a atras atentia in mod deosebit a fost faptul ca aparent avem gusturi muzicale foarte similare, since we're both NuMetalheads at the core. Ne-am urmarit reciproc continutul pe YouTube timp de mai multe luni, pana cand, anul trecut in noiembrie, la un moment dat imi zic: bai, ar fi misto rau daca am face un video impreuna or something. Si fix in timp ce ma gandeam la faza asta, primesc un mesaj pe Instagram: "Salut, te-ar interesa sa facem un collab cover impreuna?". Me be like: "'Are you kidding me? Sure, count me in!" :lol: So basically that's how it all started. Si cateva luni mai incolo, our first collab video is finally out: "When You're Not There", una din cele mai underrated piese Korn.

Thanks a lot to triptii for the collab invitation and for putting up with me (as my quality standards are annoyingly high :biglaff: ), si sper ca in curand sa mai urmeze si altele!

Enjoy (or not)!

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Piesa asta am ascultat-o prima oara prin 2009 sau 2010, cand rusnacii mei de la Tracktor Bowling i-au facut un cover acustic intr-unul din concertele lor. Mi-a placut mult cum suna, asa ca m-am dus sa arunc o ureche si pe original, but for some reason nu m-a impresionat la fel de tare. A fost una din datile alea in care iti place mai mult coverul decat originalul. Doar ca, in timp, si originalul a ajuns sa "grow on me", pana cand m-am hotarat sa il cant si eu. N-a fost foarte usor insa, nu pentru ca ar fi grea piesa in sine, ci pentru simplul motiv ca are destul de multe piste de chitara suprapuse, incat la un moment dat devine greu spre aproape imposibil sa scoti toate notele dupa ureche. Si mai interesant e insa faptul ca initial am tras toata piesa asta intr-o singura zi, undeva la sfarsitul lui martie, insa vreo luna mai tarziu, cand video-ul era gata editat, uploadat etc, am descoperit track-ul izolat de chitara oficial, iar cand l-am ascultat, surpriza: eu cantasem gresit toata partea de acustica. No bun... my OCD kicked in big time, asa ca n-am putut sa rezist si am refacut de la zero tot ce tine de acustica. Sunt ferm convinsa ca nici ce mi-a iesit acum nu e 100% accurate (pentru ca nici track-ul ala izolat nu era 100% clar pe alocuri), dar zic eu ca m-am apropiat cat de cat de original. Hai ca parca nu suna chiar asa de rau. Lunea urmatoare pun si chitara mea izolata, cu tot cu tab.

Enjoy (or not)!

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Am dat accidental peste piesa asta anul trecut, si sincer m-am si mirat ca nu o gasisem listata pe nicaieri in afara de "colturile obscure ale YouTube-ului". Needless to say I liked it a whole lot, asa ca mi-am pus Holcombul la treaba si m-am jucat un pic pe ea. Cu riffurile din original, si cu ce am mai pus eu de la mine, a iesit... cam ceva in halul asta. Enjoy (or not)!

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

N-aveam de gand sa cant asta acum, si in orice caz nu asa (bine, tot cu bridge-ul fix, dar fara Whammy), dar am reusit sa pun mana pe un Digitech Whammy V si am zis ca e ocazia perfecta sa ma joc un pic fix pe piesa asta. Cei mai conservatori probabil o sa spuna: "pai cum bah, mike, tu ai bridge mobil la chitara si folosesti pedala de Whammy?". Raspuns: aha. Bridge-ul l-am blocat, pentru ca am eu pitici pe creier. Acum niste ani am ramas cu sechele de la o chitara cu bridge mobil la care, desi nici macar nu foloseam bara de whammy, mi se facea praf intonatia, ca se misca bridge-ul without me noticing. Plus ca, la cat de des schimb eu acordajul la chitara asta, chiar n-am niciun chef sa ma apuc sa refac setupul each and every time. So I'm better off with a fixed bridge, no matter what anyone might say :P . Enjoy (or not)!

 

Edited by mike_KidLazy
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.