www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

<Mike_Kidlazy>


Recommended Posts

Perseverența ta drives me crazy. Bravos! Bine că poți. Până nu te trag copchiii de poale
Mai degrabă până nu-mi închid ăștia canalul de YouTube cu porcăria lor de Articol 13... că așa, eu și în sicriu mă văd tot cu o chitară în brațe, sinceră să fiu :biglaff:...

Mulțumesc frumos, Liviu! Mă bucur să văd că încă mai e lume care trece prin topicul ăsta :).

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Daca va era dor de PRS, here's some more :). Asta a fost filmata undeva pe la jumatatea lunii septembrie, insa abia acum am reusit sa pun totul cap la cap. But better later than never. Am mai pus si cate ceva de la mine here and there, n-am cantat totul chiar ca in original. That's how I felt it. As usual :).

Enjoy (or not)!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ok, saptamana asta e oleaca mai speciala, pentru ca mai avem un video, in care de data asta nu am fost eu vioara intai: pe undeva pe la inceputul lui ianuarie, un chitarist youtuber din UK m-a invitat sa particip la o colaborare video alaturi de mai multi detinatori de PRS-uri de prin toata lumea, cu ocazia zilei de nastere a domnului Paul Reed Smith :D. Ni s-a dat un backing track pe care fiecare din noi trebuia sa cantam un lead/solo/ce ne trecea prin cap.

Well, desi nu ma ocup cu asa ceva in mod regulat, I was crazy enough to say yes. Ce a iesit, puteti vedea/asculta mai jos. Eu apar pe-acolo de la minutul 1.32 la 2.19. BTW, indesati-va bine ceva in urechi cand ajungeti la partea aia - am fost sloppy si pe langa ritm aproape tot timpul, dar ma rog... you have been warned :lol:.

Urmatorul video va aparea pe 4 martie, dupa schedule-ul meu normal. Pana atunci, enjoy (or not)!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Asta a fost filmat si editat pe undeva prin iulie anul trecut, dupa care l-am uploadat pe YouTube si l-am lasat pe privat, cu gandul sa-i dau drumul la un moment dat, cand o sa consider de cuviinta. Numai ca, niste luni mai tarziu, revazand filmuletul, mi-am dat seama ca nu imi mai plac nici mixul, si nici editarea video. Asa ca m-am apucat sa sparg iar tot filmuletul in bucati si sa-l pun din nou cap la cap. Si a meritat efortul. A iesit mult mai fain decat prima versiune. Which you can watch right below.

Enjoy (or not)!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Inca o vechitura, de data asta de pe la inceputul lui iunie anul trecut. Initial asta trebuia sa fie un collab, insa pana la urma a cazut proiectul, si am decis sa cant totusi piesa asta singura. Nu sunt fana doom metal, but for some reason I resonated with this song at some point, so I decided to play it nevertheless. Ce-a iesit, vedeti mai jos. Enjoy (or not)!

P.S.: Saptamana asta voi face o exceptie si o sa mai scot un filmulet, miercuri, pe 20 martie, so stay tuned!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Am revenit cu noua inregistrare, dupa cum am ziceam cum doua zile.

Filmuletul asta a fost tras la inceputul lui ianuarie anul trecut, deci e deja chiar foarte vechi, insa am stat foarte mult timp in dubiu daca sa ii mai dau drumul pe net sau nu. Intentionasem initial sa il public pe 20 martie anul trecut, de ziua lui Chester, dar pana la urma m-am razgandit si am scos un cover la alta piesa. Am zis ca nu e timpul. Am zis ca il public mai incolo, pe 20 iulie 2018, cand se facea un an de cand nu mai e. Ei bine, am renuntat si atunci. Am renuntat, pentru ca mi-a fost frica de posibilele reactii care ar fi putut sa apara.

Pentru ca stiu ca o buna parte din fanii Linkin Park (intre care si eu, recunosc) nu au vazut deloc albumul asta cu ochi buni. In cazul meu, am refuzat cu incapatanare sa il ascult atunci cand a aparut. Am ascultat doar primele 5-10 secunde din "Heavy", si am zis: "You know what? F@#$ this sh@#, this is not Linkin Park", si l-am inchis, nici n-am mai vrut sa mai aud de ei. Nu ratam nicio ocazie pe vremea aia sa fac misto de muzica lor recenta si sa arunc cu rahat in ei, desi ei de fapt nu aveau nicio obligatie fata de mine ca fan, si desi ei de fapt nu mi-au facut nimic. In fine.

Din pacate, a fost nevoie sa dispara Chester ca sa ma gandesc totusi sa ii dau o sansa si albumului aluia pe care l-am urat din tot sufletul fara macar sa il fi ascultat, doar pentru ca era pop si comercial si toate cele... l-am ascultat pana la urma, laolalta cu toata discografia. Ca linii melodice efectiv nu pot sa spun ca mi-a placut, insa ce m-a frapat imens au fost fara indoiala versurile. Daca muzica in sine e de c@#$t (mai mult sau mai putin), versurile sunt 150% Linkin Park. Pot sa zic chiar ca niciodata n-au sunat mai "a Linkin Park" decat au sunat pe "One More Light". Iar asta m-a lasat tablou, in conditiile in care in majoritatea muzicii pop nu gasesti versuri de genul asta. Atunci mi-am dat seama ca, in ciuda tuturor schimbarilor de stil pe care le-au avut de-a lungul timpului, the only thing that "glues" their discography together is the lyrics. That's what makes them Linkin Park. Si, dupa cum am zis de mai multe ori, dupa tot ce s-a intamplat, mi-am dat seama de multe lucruri si sensuri ascunse prin piesele lor, pe care aproape nimeni nu le vazuse initial. Now it all started to make sense.

Anyway, ce vreau eu sa spun e ca piesa asta, "Sharp Edges", a fost printre foarte putinele de pe "One More Light" care mi s-a parut chiar interesanta. Si cu care chiar am rezonat, cel putin atunci cand am cantat-o. Mai vreau sa spun ca, chiar si acum, sunt inca un pic in dubii daca sa ii dau drumul sau nu... dar cred ca deja am amanat prea mult momentul. Mai devreme sau mai tarziu, tot trebuia sa se intample. Si poate ca e mai bine sa se intample acum, tot de ziua lui Chester, insa un mai tarziu decat fusese planificat initial.

Asadar, here it is. Sunt in continuare perfect constienta ca cei care ma urmaresc e destul de probabil sa strambe din nas la asa ceva, avand in vedere piesele pe care le cant de obicei. Sunt perfect constienta ca s-ar putea sa urmeze un val de hate pentru coverul asta, dar asta e, imi asum toate consecintele care ar putea rezulta din asta. La urma urmei, nu e nici prima si nici ultima oara cand scot un filmulet diferit de ceea ce fac de obicei. I do challenge my audience from time to time, si asta am facut, practic, si acum. Iar daca am cantat la un moment dat piesa asta, inseamna ca asa a trebuit sa se intample. That's what I felt like doing, and it's a part of me as <mike_KidLazy>. Therefore, it has to get out.

La multi ani, Chester Bennington, oriunde ai fi acum!... Daca asculti cumva asta, sper sa-ti placa...

Enjoy (or not)!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Vreau de multa vreme sa fac un cover la piesa asta, si in sfarsit am reusit. Asta e genul ala de piesa care la prima vedere nu pare deloc grea, dar cand te apuci sa o iei la puricat nota cu nota, iti dai seama ca in realitate nu e chiar atat de usoara. Recunosc ca daca nu m-ar fi ajutat Matt (Moakalatte), eu n-as fi fost in stare sa cant solo-ul ala, neam. Anyway, enjoy (or not!)

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Din pacate, Parlamentul European a votat pana la urma mizeria aia de Articol 13, care e posibil sa faca praf internetul in urmatoarele luni or something like that. Prin urmare E POSIBIL sa nu mai pot tine canalul asta prea mult timp de aici incolo. Tocmai ce am aflat ca mi-a fost blocat un cover mai vechi, pe motiv ca nu am dreptul sa folosesc piesa respectiva, si ma astept sa "cada" si altele in perioada urmatoare. De fapt, sincer, ma astept cam la orice. In fine, I'll try to stay up here for as long as I can... 

Lunea viitoare o sa scot un video nou pe tema asta, so stay tuned. Pana atunci, enjoy (or not)! 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dupa cum spuneam mai sus, tot apar efecte: la o luna si un pic dupa ce s-a votat mizeria aia de Articol 13, mi-a mai fost blocat inca un cover din 2017. Cica nu e blocat complet, doar in vreo 240 si ceva de tari (mdeah, thanks for nothing...), but still. NU STIU cat timp o sa mai pot sa mai stau in picioare in conditiile astea, insa un lucru e sigur: I AM NOT DEAD YET! :rocker:

Enjoy (or not)!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dupa o pauza de aproape doua luni de zile in care abia am pus mana pe chitara, in sfarsit m-am apucat din nou de cantat si de filmat. For which reason I'm really proud of this video. It feels really good to be back to doing what you love doing the most.

Enjoy (or not)!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Desi e usor diferita de ce canta baietii de la Louna de obicei, piesa asta chiar e faina (cel putin din punctul meu de vedere), although it seems to be getting a lot of hate from the fans. But anyway, here's my cover of this song. Enjoy (or not)!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

In general, ascult FOARTE putina muzica in romana, but the guys from Coma really kick some serious a$$ in their songs, so I thought I'd play some of their stuff as well. Asadar, asta e primul cover de pe canalul meu la o piesa in romana (si al doilea overall - primul a fost un collab cu James D. Trunks, insa e pe canalul lui). Or sa mai urmeze si altele, daca nu ma omoara Articolu' 13 (sau 17, sau cat mama lu' Stefan Cel Mare o fi) intre timp.

Enjoy (or not)! 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Desi baietii astia sunt de ceva vreme buna prin peisaj, i-am descoperit abia pe la inceputul anului, deci destul de recent. Not bad, not bad at all. Pana si ultimul lor album, super-mega soft, suna suficient de interesant incat sa-mi atraga atentia. Or sa mai urmeze cu siguranta si altele de la ei. Pana atunci insa, mai jos ma puteti vedea pe mine, in a cheap Nu-Metal kind of outfit, dancing and looking like an idiot while playing "Can You Feel My Heart". Gata, hai ca m-am facut de ras destul si pe ziua de azi.

Enjoy (or not)!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ma tot tineam de multa vreme sa cant piesa asta, dar cand au scos-o baietii back in 2016, Ibanezul meu inca nu era gata. Dupa ce l-am primit inapoi, m-am luat insa cu altele, si iar n-am mai apucat sa o cant. But better later than never... enjoy (or not)!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Aseara au cantat iar Evanescence la Bucuresti. The show was epic as usual, pacat ca n-a prea fost lume, iar mare parte cei prezenti au stat gramada aproape tot concertul cu telefoanele in maini sa filmeze in loc sa cante, sa tipe, sa sara, sa... etc. Ma rog.

Piesa asta ma tot tin de multi ani de zile sa o cant, insa ce m-a tras in spate all this time a fost solo-ul, pe care pur si simplu n-am fost in stare sa-l cant. Probabil pentru ca in tot timpul asta am incercat sa-l cant in Drop B, cand de fapt piesa se canta in E Standard? Again, ma rog. Ideea e ca intr-un final mi-a iesit. Nu perfect, dar a iesit.

Asa ca am pregatit asta special pentru azi. Sper sa mai placa si altora, nu doar mie :P.

Enjoy (or not)!

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Azi bagam niste old-school NuMetal. In ciuda caldurii insuportabile din camera la momentul ala si chiar daca a doua zi aproape ca nu-mi mai simteam capul si juma' de spate, I really had tons of fun playing this song. De mult n-am mai dat din cap cu atata sete. :rock::guitar:

Enjoy (or not)!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Stau de ceva vreme cu degetele pe tastatura si ma tot gandesc de unde naiba sa incep... miercuri se fac patru ani de la ce s-a intamplat la Colectiv. Patru ani de la un moment care a dat cu mine masiv de toti peretii si care mi-a intors cu susul in jos cam tot ce credeam eu despre lume si despre viata in general la momentul ala...

...de vreo doi ani de zile ma tot chinui sa-mi fac curaj sa cant un cover as a humble tribute pentru victimele de la Colectiv. Am vrut neaparat sa fie piesa asta, pentru ca e preferata mea de la GTG, it struck a chord de cand am ascultat-o prima data, o stiam de dinainte sa se intample ce s-a intamplat. Numai ca, nu stiu, de fiecare data, ceva, pe undeva, m-a oprit. Piesa in sine nu e neaparat greu de cantat. Tehnic vorbind, e poate chiar cea mai simpla piesa din repertoriul lor, dar din punct de vedere emotional, chiar mi-a fost greu. Mai ales stiind cu ce ocazie vroiam sa o cant. 

Nu stiu cum, dar intr-un final, s-a intamplat acum. Am reusit in sfarsit sa fac ceea ce imi doream de multa vreme. Indraznesc sa cred ca pe undeva m-a ajutat si chitara, care e absolut superba, o ador pur si simplu (to say the least), si cu care nu ma asteptam sa ma inteleg atat de bine. Cumva m-a inspirat si m-a "impins de la spate" sa ma apuc de piesa asta si sa o cant acum. Perhaps it was meant to happen now...

...sI totusi, I have mixed feelings about this cover... pe de o parte, ar trebui sa ma bucur ca asta e primul meu video cu frumusetea asta de chitara. Pe de alta parte, gandindu-ma la tot ce s-a intamplat, it makes me really sad... insa ce pot sa zic cu certitudine e ca I've poured all my heart and soul into this video. Si ca sper ca cei carora le e dedicat acest cover o sa-l vada si o sa le placa macar pe jumatate pe cat imi place mie...

Enjoy (or not)...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Recunosc ca nu ma prea caracterizeaza genul asta de rock, dar mi s-a parut interesant cum "creste" piesa pe parcurs. Asa ca m-am bagat eu cu chitara peste ea, ca sa o fac praf :). Si desi e coverul asta e mult mai linistit fata de ce zdrangan eu de obicei, asta e doar linistea de dinaintea furtunii :)

Enjoy (or not)!

 

Edited by mike_KidLazy
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Believe it or not, coverul asta l-am tras in aprilie 2017 si e unul din putinele in care mi-am mai permis sa fac tobele de la zero si sa nu cant direct peste original. A fost prima inregistrare pe care am facut-o cu Schecterul asta, si trebuia initial sa fie un collab care insa nu s-a mai concretizat. Am abandonat filmarea pe hard, si acolo a ramas. Intentionam sa trag iar totul de la zero, dar pana la urma m-am hotarat sa dezgrop tot filmarile si inregistrarile initiale, mai ales ca in perioada asta nu prea mai am timp foarte mult pt filmat and stuff. Asa ca am zis sa-i dau drumul asa cum e, pe post de throwback :) . 

Enjoy (or not), si daca vreti sa-mi urmariti mai departe continutul, dati si un subscribe pe Youtube si dati enable la notificari, ca nu ma supar :) .

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Piesa asta e ciudata rau, dar suficient de ciudata incat sa-mi atraga atentia si sa ma faca sa o cant. E fix genul ala de "ghiveci romanesc", cu de toate: un pic de NuMetal, un pic de djent, un pic de folclor romanesc... dar overall nu suna rau deloc :). So ladies and gents, here's your usual Monday morning piece of KidLazian "noize".
 
Enjoy (or not)!
 
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Si iata ca dupa indelungi asteptari, a sosit in sfarsit timpul pt o piesa noua marca mike_KidLazy. Si da, chiar e inspirata dintr-o poveste reala. Am scris-o si inregistrat-o in 2017, dupa o serie de BSOD-uri destul de naspa la PC-ul meu. Cine naiba ar fi crezut ca asa ceva ar putea sa ma inspire sa creez o piesa, wtf? :biglaff:Mi-a luat insa atata timp sa o scot, pentru ca video-ul e destul de complex, cu multe track-uri, si cadre si n-am avut timp si nici rabdare pana acum sa fac tot montajul. Dar mai bine mai tarziu decat niciodata. Si daca tot n-am reusit anul asta sa mai fac niciun episod din "Shit Happens" (seria mea de guitar fails and bloopers), am zis macar proiectul asta sa pot sa-l scot la lumina. Which I did. 

Indicat ar fi sa urmariti tot video-ul pana la capat, povestea e (zic eu) destul de amuzanta si de interesanta. Mai ales end screenul :) . In fine, sper sa va placa si voua.

Acestea fiind zise, ne vedem saptamana viitoare cu un nou cover, ultimul pe 2019. Pana atunci, enjoy (or not)!

 

 

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.