www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

<Mike_Kidlazy>


Recommended Posts

  • 1 month later...

Inca una bucata vechitura de pe la inceputul lui decembrie anul trecut - un cover la unica piesa Linkin Park de pe cel mai recent album care (chit ca e o piesa pop) did strike a chord. Restul, din pacate, sunt niste mizerii. Si cred ca si urmatorul album va fi la fel de mizerabil, daca nu chiar mai rau... astia-s genul ala de trupa care si-a trait de mult momentul de glorie, insa si-a pierdut simtul masurii si in loc sa iasa la pensie, ii baga acolo in disperare...

 

In fine, sa n-o dau in offtopic... enjoy (or not)!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

La o saptamana si ceva dupa ce s-a intamplat, inca mi-e greu sa-mi revin... pana saptamana trecuta aruncam de zor cu rahat in ei si faceam misto de ultimele lor albume (si mai ales de ultimul) in toate felurile posibile si imposibile. Initial, in semn de protest, nici n-am vrut sa-l ascult, nici n-am vrut sa aud. Ma durea sufletul sa vad cum se alegea praful de trupa care a fost preferata mea ani de zile... insa ceea ce s-a intamplat saptamana trecuta goes beyond everything else... indiferent de circumstante, povestea asta nu trebuia sa se termine asa... it's the worst way it could have ever ended.

Pe 20, cand am aflat de la frate-meu, nu mi-a venit sa cred, m-am simtit de parca ma pocnise cineva zdravan cu ceva in cap. Am vrut sa cred ca e (inca) o gluma proasta, ca stiu ca au mai existat stiri despre asta si anul trecut... insa din pacate de data asta a fost pe bune... :(

De o saptamana si ceva incoace le tot ascult muzica, si de acum, si mai din urma, si, in mod surprinzator, parca incep sa descopar sensuri noi in ea, sensuri pe care nu le prinsesem pana acum... mi-am dat seama ca, practic, Linkin Park si-au tot schimbat stilul muzical cu fiecare album pe care l-au scos de la Meteora incoace, insa in ciuda heterogenitatii pieselor lor, exista, totusi, un liant, acel ceva care le leaga pe toate - Chester si versurile lui... abia acum imi dau seama ca, de fapt, depresia, gandurile negative si in general lupta cu tine insuti sunt o tema recurenta pe toate albumele lor... iar cel putin ultimul album e infiorator de sugestiv in sensul asta, indiferent sub ce stil muzical ar incerca sa o exprime... Chester's lyrics have actually been a cry for help ever since, but no one really cared about it... until he couldn't handle it and eventually lost the battle with himself... this is the perfect proof that a person can look completely okay on the outside, but you never really know what battles he may be fighting on the inside... :(

Mi-e inca greu sa ma obisnuiesc si sa accept ca s-a intamplat ce s-a intamplat... asta e a doua oara de cand ma stiu cand moartea unei persoane pe care nu o cunosc in mod direct ma afecteaza la fel de tare ca moartea cuiva foarte apropiat... pentru ca mie trupa asta mi-a schimbat viata in mod radical incepand cu varsta de 13 ani... indiferent de evolutia lor, Linkin Park va ramane intotdeauna pentru mine TRUPA AIA datorita careia exista in prezent <mike_KidLazy>... daca n-ar fi fost piesa lor "In The End", n-as fi ajuns niciodata sa ascult muzica pe care o ascult, n-as fi ajuns niciodata sa invat sa cant la chitara, si n-as fi fost aici, ci probabil as fi facut cu totul altceva... muzica lor inseamna enorm pentru mine chiar si acum, their first two records at least have really helped me go through some really bad times in my life, and I owe them a lot for that... and Chester was, is and always will be my favorite band member of Linkin Park... l-am admirat mereu pentru cat de misto putea sa cante, si mai ales pentru ce era in stare sa faca live... fara el n-o sa mai fie nimic la fel...

Si iata ca desi ziceam ca "Final Masquerade" o sa fie ultimul meu cover la o piesa LP, ajung, din pacate, sa fac iar unul din coverurile alea in memoriam pe care, sincer, urasc sa le fac... dar pe care le fac pentru ca this is my humble way of paying tribute to those people whom I have loved or admired or, at least, respected a lot and whom, unfortunately, we've lost...

Rest in peace, Chester Bennington of Linkin Park... :( May you find the peace you've longed for on the other side...

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Inca incerc sa ma recuperez. E greu, dar incerc. Music is what keeps me going. And I'll hold on to it until I give my last breath...

Coverul asta l-am tras acum o gramada de timp (mai exact, pe 9 ianuarie), dar for some reason n-am avut niciun chef sa ma apuc de post-productie si sa pun cap la cap toate trackurile si toate bucatelele de filmari... am tot amanat pana cand intr-un final mi-am zis ca e timpul sa ma pun pe treaba, si i-am dat bataie.

In afara de final, unde intra tobele mai in forta, piesa originala nu are absolut niciun pic de chitara in ea. Asa ca mi-am zis ca asta e terenul perfect pe care sa pot sa-mi las imaginatia sa zburde, si asa a fost. Am vrut galagie, am vrut chestii disonante, dar am vrut si ceva mai melodios. Si as indrazni sa cred ca am reusit destul de bine sa ating ce mi-am propus. Pot chiar sa zic ca nu imi displace ce a iesit. Nici partea audio, nici filmuletul in sine.

Enjoy (or not)!

 

Edited by mike_KidLazy
the link did not display properly
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Asta e o piesa la care ma tin de multa vreme sa-i fac un cover, insa abia acum am reusit. Desi pentru unii piesa asta poate parea lunga si plictisitoare, pentru mine personal e genul ala de piesa mai degraba atmosferica. Imi place mult cum "creste" instrumentalul pe parcurs, iar linia melodica merge mana in mana cu versurile, care vorbesc (in linii mari) despre ciclul asta viata-moarte, care se tot repeta la nesfarsit, si despre care ar fi sensul vietii. Interesanta abordarea celor de la Tracktor Bowling, if you ask me. Pacat insa ca s-au despartit anul asta. Asa s-a mai ales praful de inca o trupa pe care o respectam maxim si care imi placea enorm. Insa muzica o sa ramana mereu acolo, asta e clar. People come and go, but music is forever.
 

Enjoy (or not)!

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Bostanosfera eu nu prea ascult on a regular basis, dar de la ei imi cam face cu ochii piesa "Wamintirile". But first, I have to finish my huge list of 100+ songs to cover before I die :lol:. In functie si de cum o sa fie cu timpul si cu starea de spirit, vedem, poate iese ceva.

Pana atunci, las si eu un cover la "The Change" de la Evanescence. Filmat la 60 fps, ca si cel de mai sus... se vede super misto, imi place ca par mai "fluide" miscarile, insa si bateria de la camera se descarca intr-o veselie la setarile astea :P.

Anywayz. enjoy (or not)!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cateodata, asa, for no apparent reason, imi vine sa evadez pentru scurt timp din ceea ce fac de obicei pe plan muzical. Just for the fun of it. Bine, daca mi-ar fi zis careva acum vreo 13 ani ca la un moment dat o sa si ajung sa cant piesa asta, nu doar sa o ascult, i-as fi zis: "fugi, bah, d-aici...". But, oh well, it just happened. M-au apucat pandaliile si am zis, ok, let's do it.

Yes, I'm perfectly aware that a lot of the people who usually watch my stuff will dislike this, but I just felt like doing it. To escape from what I usually do. To challenge myself. And my audience. De obicei cand am incercat sa mai fac din astea, reactiile au fost la modul: "dude, seriously?". Yes, seriously. Although there is absolutely nothing special about this song, at least it was pretty fun to play and very challenging to mix, as far as I'm concerned.

Pe de alta parte, cred ca atata timp cat nu ma apuc de manele, tot e ok, nu? :lol::biglaff:

Hai, sa curga cu hate :P! Enjoy (or not)!

 

 

  • Like 5
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Din pacate, fiind ocupata momentan cu alte proiecte, a trebuit sa ma opresc temporar din facut video-uri. Sper sa pot sa imi reiau activitatea undeva catre sfarsitul lunii. I really miss doing this. Pana atunci, va las cu un cover facut undeva pe la sfarsitul lui octombrie/inceputul lui noiembrie, naiba sa le ia, nici eu nu mai tin exact minte... ma chinui de vreo luna sa-l postez, si tot nu mai ajung...

Enjoy (or not)!

 

Edited by mike_KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

No hai lamulțean! :) Hop si eu cu ceva zdranganeala noua. Nimic deosebit, o piesa pop la care m-am apucat eu sa mai bag niste "gigi", ca sa o fac sa sune putin mai heavy. Not to mention the epic fail solo at the end (cred ca solo-urile astea facute varza incep deja sa devina signature la mine :biglaff:).

Enjoy (or not)!

 

Edited by mike_KidLazy
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

La multi ani tuturor! Sa fim sanatosi cu totii si sa bagam cat mai multa zdranganeala in 2018! :guitar:

Primul meu post pe anul asta este de fapt un video facut acum juma' de an, mai exact, pe 8 iulie 2017, insa caruia abia acum cateva zile am reusit in sfarsit sa-i dau forma finala. A fost fix ultimul cover pe care l-am cantat inainte sa moara Chester... in parte, asta a fost unul din motivele pentru care mi-a fost greu dupa aia sa ma ating de filmarile astea si sa ma ocup de post-production. But I've somehow managed to get my shit back together and just go on and do it. Mai ales ca video-ul asta ilustreaza aproape perfect ce am invatat de la el - to cherish music and the moments of performing it live...

La multi ani inca o data si enjoy (or not)!

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Fix acum 6 luni aflam cu stupoare ca Chester nu mai e, si in momentul ala am simtit ca s-a rupt ceva undeva, inauntru... unii s-ar putea sa spuna ca bat campii, dar nu, nu mi-am revenit nici acum. Si nici nu cred ca o sa-mi revin complet vreodata. Nu reusesc nicicum sa ma obisnuiesc cu ideea ca ne-a parasit, e atat de ciudat sa vorbesc despre el la trecut... saptamana trecuta, intr-o seara am auzit intamplator "Numb" la radio, si mi-am amintit iar ce s-a intamplat... daca pana atunci fusesem vesela, imediat cum am auzit piesa am simtit ceva greu in stomac, twisting and turning, mi s-a pus un mare nod in gat and I got goosebumps all over si s-a ales prafu'... :(

E super greu sa le cant piesele stiind ca Chester's gone... mi-a fluctuat foarte mult starea de spirit in timp ce am filmat coverul asta, dar stiam ca vreau neaparat sa cant piesa asta in memoria lui si sa o public acum, la 6 luni de cand ne-a parasit. Am incercat, cum spuneam si mai sus, sa nu ma gandesc la asta si sa get my shit back together and do it. Am incercat sa ma concentrez mai tare pe placerea de a canta, si cred, sper, ca am reusit, macar intr-o oarecare masura.

Paradoxal insa, asta e una din piesele pe care le-am urat cel mai mult de pe albumul "The Hunting Party". De cand am ascultat-o prima oara, back in 2014, mi-au placut enorm riffurile si mai ales refrenul piesei (care e, poate, cel mai epic pe care l-au cantat Chester si Mike vreodata), insa mi s-a parut ca au dat-o in bara la fel de epic cu strofele alea care mi s-au parut prea pop-ish, prea "moi" comparativ cu restul piesei... de-asta o buna bucata de timp nici n-am vrut sa mai aud de piesa asta. De altfel, asta a fost parerea mea generala despre cea mai mare parte din "The Hunting Party". Parea sa promita mult, cresteau piesele pana la un punct, iar fix in momentul in care ma asteptam sa fie punctul culminant, aparea cate o chestie care mi se parea ca strica totul... in fine. Dupa moartea lui Chester insa, am inceput sa acord un pic mai multa atentie ultimelor albume, pe care le-am urat si le-am criticat cu orice ocazie pe care am avut-o, de nervi si de disperare ca trupa mea favorita nu mai era aia pe care o stiam eu si datorita careia am pus mana pe chitara si m-am apucat de muzica... reascultandu-le insa dupa tot ce s-a intamplat, mi-am dat seama de multe chestii pe care pana atunci nu le vazusem. Am inceput sa vad sensuri noi, pe care nu le prinsesem pana atunci... and I felt even more sorry for all the bad things I said about them...

And aside from that, mi-am dat seama ca piesa asta de mai jos, pe care atata am criticat-o si injurat-o si pus-o la zid, de fapt... imi place foarte mult :(... imi pare rau pentru tot. Chiar imi pare rau :(. Stiu ca e posibil ca tot postul asta sa n-aiba nicio noima, dar mi-e greu sa scriu ceva coerent acum...

Rest in peace, Chester... you are missed... :( this one goes out to you...

Iar pentru restul, enjoy (or not)...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nu pot sa zic ca ma dau in vant dupa piesele in major, dar imi place atat de mult lead-ul ala de la inceputul piesei si de pe refren, incat am zis sa-i fac un cover. Filmarea a fost facuta anul trecut, de Craciun, cand am avut norocul sa cant in background cu unul dintre cele mai faine apusuri de soare ever (daca va uitati cu atentie pe geam :D).

Mno, cam atat deocamdata... enjoy (or not)!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

O "bucata de galagie" facuta, tot ca si coverul de mai sus de la Papa Roach, undeva pe la sfarsitul lui decembrie anul trecut. Mie mi-a placut albumul de cand l-au scos, way back in 2005. Mi-a parut un fel de pop ceva mai de calitate decat pe primul album (bine, acolo primau influentele din muzica electronica), probabil pentru ca imi place ideea de full band and live instruments, chiar si pentru genul asta de muzica. E ridicol insa cat de multa chitara are piesa asta in ea, si cat de putin din ea se aude pe trackul original. E mult prea mult ingropata in celelalte instrumente, if you ask me. Maybe for commercial reasons?...

So I just stepped ahead and decided to make that guitar sound LOUD again! :P Solo-ul ala oribil de la final, evident, nu e in original, insa l-am trantit eu acolo din exces de zel, ca de obicei :biglaff:

In addition to that, am cantat acest cover si in memoria unei persoane care din pacate a plecat prea curand dintre noi, si careia ii placea foarte mult piesa asta. Sper sa vada filmuletul asta si sa ii placa de acolo de unde e acum.

P.S.: in caz ca-si face careva griji in privinta ultimelor doua coveruri pe care le-am postat, nu, nu m-am convertit la pop si la piese in major :P . Urmatorul cover va avea un tempo ceva mai lent, si va fi o piesa destul de dark. Numai ca imi place sa fiu imprevizibila si sa-mi iau publicul prin surprindere cand ii e lumea mai draga :D. 

Pana data viitoare... enjoy (or not)!

 

Edited by mike_KidLazy
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Un cover pe care il aveam in plan de vreo... 2 ani, cred, insa pe care am reusit sa il cant abia anul asta, in noaptea de Revelion. Cica mai bine mai tarziu decat niciodata. What matters the most is that I've really had a great time playing this song. Imi place foarte mult atmosfera piesei, asa lenta si dark. Pacat ca e una dintre cele mai underrated compozitii ale lor, mie mi se pare chiar foarte faina.

Anyway, enjoy (or not)!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

In 2013, respectiv 2014, postam pe Youtube cele doua coveruri de mai jos. Intre timp insa ambele video-uri au fost blocate worldwide de YouTube "din motive de copyright". Bai, sa mor daca ii mai inteleg p-astia - o parte din video-uri mi le-au blocat, desi NU avem monetizare pe ele si nici n-aveam de gand, mai nou din februarie mi-au dezactivat de tot monetizarea pe motiv ca "n-am suficiente minute de vizionare lunar si am prea putini abonati" prin urmare canalul meu nu mai este eligibil pentru monetizare pana cand nu indeplinesc criteriile lor tembele. Cica masura asta a fost luata pentru a se incerca descurajarea celor care re-uploadeaza continut deja monetizat pe propriile lor canale pentru a il monetiza ei la randul lor si a obtine venit de pe urma asta.

Adevarul e ca, da, au dreptate baietii - ma imbogatisem prea tare de pe urma YouTube-ului - din iulie 2014 si pana in februarie 2018 am castigat "fabuloasa" si "uriasa" suma de aproape 7$. Da, 7$, in aproape 3 ani si jumatate, cat am avut monetizarea enabled. 7$ pe care nu i-am vazut nici pana in ziua de azi (si pe care nici n-am vreo sansa sa ii vad vreodata, la modul cel mai realist vorbind), ca pana nu se strang minim 70$ pe cont, nu am voie sa retrag absolut nimic. Deci da, am strans o avere pana acum din asta, n-am ce zice... multumiri celor de la YouTube pentru dezactivarea monetizarii, asa abia imi mai ies si mie fumurile de superstar din cap...

Sanchi, fratilor, v-ati si gasit in cine sa loviti... tot in aia fraieri, care n-au nicio vina... bravo voua, de destepti ce sunteti... chiar nu puteati veni cu o masura mai buna. Anul trecut in iarna, cand un pusti cretin de prin America Latina s-a apucat sa fure partea audio din coverurile mele ca sa faca view-uri pe seama mea si am facut plangere pentru copyright infringement, v-a durut in dos, evident. Iar acuma, tot eu sunt de vina...

No fain, nicio problema. Din partea mea, puteti sa va luati aia 7$ pe care chipurile i-am facut din vizionari pana acum si sa vi-i bagati fix in :cur: ... din partea mea, puteti sa ma loviti in continuare si mai tare, puteti sa-mi dezactivati complet contul, puteti sa faceti ce vrea muschiu' vostru, I couldn't f@#$ing care less.

But there is one thing I know for sure: YOU'RE NOT GONNA STOP ME, B!TCHEZ!!! :fuckoff:

Prin urmare, am re-uploadat cele doua coveruri de mai jos, de data asta pe vimeo. Sa speram ca aici n-o sa mai fie probleme de genul asta.

Gata, m-am descarcat. Pana data viitoare...

Enjoy (or not)! :rock:

 

 

Edited by mike_KidLazy
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ca tot trec printr-o perioada usor mai nostalgica in ultima vreme, ma tot uit la sectiunea asta a forumului si constat cu tristete ca bate vantul rau de tot pe aici, cel putin in ultima vreme. Ultima postare in sectiunea asta a fost a mea, tot aici, in topicul asta. Si cand te gandesti ca fix aria de inregistrari a fost cea care m-a determinat sa-mi iau inima-n dinti si sa incep sa-mi postez zdranganelile acu' vreo 6 ani de zile... mda. In fine.

Revenind la oile noastre, <mike_KidLazy>'s guitar journey goes on - in mod normal ar fi trebuit sa postez coverul asta ieri, insa n-am avut timp sa-l termin. De fapt, nici macar nu trebuia sa postez asta acum, in realitate urmatorul pe lista era un cover de la System Of A Down (desi hm, nu sunt prea departe nici cu asta :) ) insa de lunea trecuta, de cand a iesit, ma obsedeaza atat de tare piesa asta, incat pur si simplu n-am mai avut rabdare sa astept. Ce-a iesit... vedeti mai jos...

Enjoy (or not)!

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Coverul asta are o poveste destul de interesanta in spate, as stupid as this may sound, as it was literally born out of an episode of depression: pe undeva prin februarie nu ma simteam prea bine, asa ca am zis sa incerc sa compun ceva. Rahat: bineinteles ca n-a iesit absolut nimic, tocmai ma pregateam sa pun chitara inapoi in husa, cand deodata imi aduc aminte ca vroiam de ceva vreme sa fac un cover la piesa asta. I-am dat drumul, ma pun sa invat partile cu distors... si ma pune sfantul sa incep sa ma joc un pic pe strofe (care nu au niciun pic de chitara in ele, apropo). N-am realizat deloc ce faceam, pur si simplu insiram note una dupa alta si atat. I went on and I added another clean guitar track. Intrasem intr-un fel de transa, parca nu mai gandeam nimic, eram doar eu cu chitara si atat...

Abia dupa ce am inregistrat tot trackul in versiune demo (pana sa-l filmez) mi-am dat seama de ce facusem si ca imi place chiar foarte  mult rezultatul. Si tot atunci mi-am dat seama si ca ma simt mult mai bine. Iar cateva zile mai tarziu, dupa ce l-am filmat efectiv, mi-am revenit complet.

Asta mi-a confirmat inca o data (daca mai era nevoie) ca music can really help heal stuff. MUSIC IS CATHARTIC. And no one can take it away from you...

Enjoy (or not)!

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.