www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Setari Potrivite


Guest j0ker
 Share

Recommended Posts

Guest j0ker

Salutare!

 

Am o chitara Ibanez GRG121EXJ si un amplificator Ibanez IBZ15GR si as vrea sa stiu ce setari (pe o scara de la 1 la 10 pentru fiecare) ar fi potrivite pentru melodia "Wipeout" - The Surfaris. Stiu ca nu exista setari anume si ca difera, dar as vrea sa stiu cum ati seta voi in locul meu. Amplificatorul are: Normal Volume, Distortion Gain, Distortion Volume, Bass, Middle, Treble, Reverb.

 

Multumesc! :yay:

Link to comment
Share on other sites

http://www.shredacad...t-amp-settings/

 

Uite , incearca cateva de aici si vezi care se potriveste mai bine :) Poate nu suna exact ca in piesa originala dar...nici chitara mea nu suna ca si al lui Slash , chiar daca bag acelasi setting ca si el :D Deci sunt multe lucruri de luat in considerare ! Cel mai bine e sa incerci cateva settings din lista de mai sus si vezi care iti place.. Fiecare are un ton specific.. Tu iti alegi care iti place si canti pe acel ton ;)

 

http://forums.rgc.ro/topic/8558-tonul/ Niste discutii despre TON ! Ai grija numa sa nu-l mananci pe tot :):D

 

 

Edit : Acum merge :)

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

Guest j0ker

http://www.shredacad...t-amp-settings/

 

Uite , incearca cateva de aici si vezi care se potriveste mai bine :) Poate nu suna exact ca in piesa originala dar...nici chitara mea nu suna ca si al lui Slash , chiar daca bag acelasi setting ca si el :D Deci sunt multe lucruri de luat in considerare ! Cel mai bine e sa incerci cateva settings din lista de mai sus si vezi care iti place.. Fiecare are un ton specific.. Tu iti alegi care iti place si canti pe acel ton ;)

 

http://www.forums.rg...__1#entry683311 Niste discutii despre TON ! Ai grija numa sa nu-l mananci pe tot :):D

Multumesc mult! :)

 

PS: O sa am grija cu tonul! ;)

 

PSS: Al doilea link nu merge.

Edited by j0ker
Link to comment
Share on other sites

Tonurile se scot din anumite chitare( conteaza dozele, etc) si din amplificatoare. Nu cred ca poti sa scoti orice ton cu... orice. Cred ca cel mai mult conteaza sa fie un sunet curat si sa se exerseze interpretarea.

Cat despre tonul piesei care vrei, presupun ca ar trebui cantata pe doza de bridge, dar la cum cunosc chitara aceea, poti incerca si pe cea de neck, doar ca sa tai mai mult din bass. Pe amp, as lasa pe Normal ( fara distors) si as da din EQ mai multe inalte si medii. Nu as exagera cu basul. Daca ar fi sa bag distors, as face-o cu gainul cam la 3, dupa cum estimez eu. Bass-ul sa nu fie ft mult (cam pe la 5, cred) si in rest, acutele si mediile dupa gust. Reverbul as pune pe la 6-7. Dar dupa ce as canta piesa as scoate reverbul pentru ca daca il las, am sa cred ca reverbul e cel mai bun lucru si ca suna ft profesional si am sa il folosesc peste tot... si evident ca nu e asa xD Toti facem asa la inceput si e nasol... ok, spor!

Edited by Vulgar_display_of_Alex
Link to comment
Share on other sites

Problema este ca nu prea stiu "cu ce se mananca" amplificatorul... Am chitara electrica de 2 zile (pana acum am cantat pe acustica). Asa ca m-ar ajuta enorm sa primesc niste indicatii.

 

In cazul asta arunca un ochi pe Goagal ca sa vezi cam ce face exact fiecare buton de la amplificator. Joaca-te si cu el ca sa si auzi ce se intampla cand invarti de butoanele alea. Dar asa cum a spus si Alex, nu poti scoate orice ton cu orice scule. Dar experimenteaza cu butoanele si vei vedea ca o sa inveti repejor cam ce tre sa faci (atat cat iti permite echipamentul) ca sa scoti tonuri apropiate de tonurile pe care le auzi in piese si iti plac.

 

Si are dreptate in legatura cu reverbul. Nu abuza de el la inceput. Si eu ti-as mai da un sfat. Nu stiu care este nivelul tau la chitara, dar presupun ca esti la inceput. Pana evoluezi ceva mai mult, acorda mai multa atentie cantatului decat tonului. Eu zic ca e mai important sa canti o piesa bine, decat sa ai tonul ala. Stiu ca parca suna altfel cand canti o piesa cu un ton apropiat de cel folosit de chitaristul din trupa respectiva, dar in felul asta sa nu neglijezi cantatul corect.

Link to comment
Share on other sites

Guest j0ker

In cazul asta arunca un ochi pe Goagal ca sa vezi cam ce face exact fiecare buton de la amplificator. Joaca-te si cu el ca sa si auzi ce se intampla cand invarti de butoanele alea. Dar asa cum a spus si Alex, nu poti scoate orice ton cu orice scule. Dar experimenteaza cu butoanele si vei vedea ca o sa inveti repejor cam ce tre sa faci (atat cat iti permite echipamentul) ca sa scoti tonuri apropiate de tonurile pe care le auzi in piese si iti plac.

 

Si are dreptate in legatura cu reverbul. Nu abuza de el la inceput. Si eu ti-as mai da un sfat. Nu stiu care este nivelul tau la chitara, dar presupun ca esti la inceput. Pana evoluezi ceva mai mult, acorda mai multa atentie cantatului decat tonului. Eu zic ca e mai important sa canti o piesa bine, decat sa ai tonul ala. Stiu ca parca suna altfel cand canti o piesa cu un ton apropiat de cel folosit de chitaristul din trupa respectiva, dar in felul asta sa nu neglijezi cantatul corect.

Stiu ca trebuie sa ma axez mai intai pe cantatul corect si apoi pe tonul potrivit. Tocmai de aia am deschis topicul dupa ce m-am obisnuit cu melodia. Am tot exersat-o si am vazut ca iese bine....

 

Multumesc de sfaturi! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.