www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mana Dreapta (Alternate Picking)


Guest AlinMetallica
 Share

Recommended Posts

Guest AlinMetallica

Am vaga impresie ca mana dreapta ma cam tine in loc cand fac parti de lead. De fapt, sunt destul de sigur, pentru ca ma incurc (de obicei) cand trec de pe o coarda pe alta, in timp ce fac alternate picking.

 

Un exemplu concret ar fi Bodom After Midnight (de Children of Bodom). La partea de lead din intro (imediat dupa primul riff) ma incurc pe la a treia coarda (lasand la o parte ca nu o fac nici aproape de tempoul cantecului, eu o fac pe la 112 asa).

 

Imi puteti recomanda niste exercitii (problema mare e cand schimb corzile)?

 

 

Multumesc anticipat.

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

eu zic ca copii din ziua de azi primesc prea mura in gura, si Alina a facut topic pt asta.

 

"vreau sa fac particica aia de la Tokiooo Hoteeeeeeeeeeeeel dar nu merge ca nu ma lasa mana dreapta, ochiu stang, buba de la degetelu mic, ce trebuie sa fac ?"

 

AlinMetallica (ce nick de pokemon ai si tu) nu am nimic personal cu tine, se vede de la o posta ca te-ai apucat de chitara(muzica) din cu totul alte motive decat din dragoste.

 

Pokemon ! Treci inapoi in minge.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica

@vodevil: am lucruri mai bune de facut decat sa iti raspund (macar de ar avea vreun sens). Totusi, in caz ca nu ai observat, am cerut exercitii nu o mana noua, asa ca reply-urile tale nu prea isi au rostul, ma rog...

 

@barbarossa: ok, am sa o fac. Mersi.

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

Metoda de studiu:

 

- gasesti la ce tempo crezi ca iti este confortabil sa executi cu mimim de greseli - sa zicem pe la 100 bpm (desi originalul o fi la 160)

- studiezi la 1/2 tempo adica 50 bpm in exemplul nostru. Faci la acest tempo (foarte rar) pana cand toate notele, trecerile, accentele, digitatia si "pickingul" iti ies perfect. Prin perfect inteleg ca poti executa fara nici o gresala pasajul de cel putin 3 ori la rand consecutiv.

- dupa ce (foarte autocritic) iti iese perfect, maresti tempo-ul (sa zicem cu 10 bpm). Daca sunt dificultati imparti intervalul la jumate. La noul tempo incerci sa atingi perfectiunea.

- si asa mai departe

 

Vei constata ca executia la un tempo foarte rar nu este chiar atat de usoara, si ca multe greseli de executie sunt "mascate" de graba cu care treci peste ele.

Progreseaza lent fara sa te grabesti, schimba tempoul de la o zi la alta, sau de la o sesiune la alta, pana la urma iti va iesi perfect la viteza pe care ti-o doresti.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.