www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vocea


Sympthom
 Share

Recommended Posts

Salve

 

Deci de o vreme ma tot bate gandu sa si cant la voce , nu numai la chitara si as vrea sa am o vece ca si a lui AxL sau Dave Grohl.. Am eu ceva auz muzical si am si ceva voce , numai ca daca vreau sa cant Guns N Roses sau Foo Fighters , simt ca sunt pe langa... ( ma refer la timbrul vocal ).. Ok , nu toti au la fel timbru vocal dar cum as putea sa imi dezvolt timbrul vocal pentru hard rock/punk.. Ce tehinici speciale sunt pentru asta ?

 

Poate ca spun prostii , dar chiar nu prea stiu cam ce trebuie sa fac ca sa am o voce mai buna pentru hard rock/punk..

Link to comment
Share on other sites

Guest catalanic

toti profesorii de canto te vor descuraja, si vor spune ca trebuie sa iti dezvolti propriul timbru vocal, si culmea e, ca la un moment dat ajungi sa le dai dreptate, insa e greu - parerea mea- sa gasesti un prof de canto specializat pe rock, la noi in Romanica ... era o tanti Melissa Cross ... arunca o privire cand te ia torrentu ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest postalservice101

Salve

 

Deci de o vreme ma tot bate gandu sa si cant la voce , nu numai la chitara si as vrea sa am o vece ca si a lui AxL sau Dave Grohl.. Am eu ceva auz muzical si am si ceva voce , numai ca daca vreau sa cant Guns N Roses sau Foo Fighters , simt ca sunt pe langa... ( ma refer la timbrul vocal ).. Ok , nu toti au la fel timbru vocal dar cum as putea sa imi dezvolt timbrul vocal pentru hard rock/punk.. Ce tehinici speciale sunt pentru asta ?

 

Poate ca spun prostii , dar chiar nu prea stiu cam ce trebuie sa fac ca sa am o voce mai buna pentru hard rock/punk..

 

Sa faci un impression de Axl Rose sau Dave Grohl? Asta se poate. Dar tine cont ca in tinerete Axl spre exemplu avea un timbru vocal foarte bun. Sustain, claritate, forta, vibrato, rezonanta... se pot lucra la astea dar doar cu un material brut care vine "din fabrica". Un profesor bun, in primul rand te va descuraja sa incerci sa canti ca ei, dar te poate ajuta cu tehnica. Cum sa pronunti, cum sa sustii notele, cum sa folosesti diafragma, cum sa te incalzesti, cum sa iti perfectionezi auzul muzical, te ajuta sa iti descoperi timbrul si tot asa.

 

Si nu uita, doar pentru ca iei notele asta nu inseamna ca esti un singer (nu o lua in nume de rau).

 

 

 

Iti spun urmatorul lucru " Vocea lui vorbita e Bariton, el poate sa cante jos luand note ca D2 dar in acelasi timp nu numai ca poate sa cante in voce de piept C5 dar poate sa ia tot in voce de piept note ca G5" - Deci sa punem asta in perspectiva, pentru un bariton sa iei un C5 e destul de rar...dar de la C5 urcand in sus avem D5 - > E5 - > F5 - > G5

 

Dupa ce te duci la un profesor si te mai documentezi tu sa vi inapoi pe acest thread si citeste inca o data ce am scris despre vocea lui Axl, o sa ramai socat.

 

In rest iti urez mult success!

Link to comment
Share on other sites

Guest postalservice101

Ok , mersi :D Daca mai are cineva ceva de spus , niste tehinici sau stiu eu sa spuna :)

 

Gasesti pe internet dar crede-ma ce inveti intr-o zi cautand pe internet inveti intr-o ora cand iti explica cine face to face. Daca nu gasesti un profesor de canto macar cauta pe cineva care stie sa canta (care e in corul scolii de exemplu) si roaga-l sa te ajute.

Link to comment
Share on other sites

O sa revin cu un edit imediat... Desi microfonul meu nu este asa bun.. In realitate se aude mai bine :D

 

EDIT : Untitled (14).wma ... Am ales Adele pentru ca mie personal mi se pare usor sa cant.. ( Microfonul este de la casti... deci calitatea nu este buna :) Dar pot sa afirm ca in realitate se aude mai bine :D )

 

Da.. stiu ca nu prea am voce... Nevermind , am 13 ani , inca vocea nu s-a format :)

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

Guest postalservice101

O sa revin cu un edit imediat... Desi microfonul meu nu este asa bun.. In realitate se aude mai bine :D

 

EDIT : Untitled (14).wma ... Am ales Adele pentru ca mie personal mi se pare usor sa cant.. ( Microfonul este de la casti... deci calitatea nu este buna :) Dar pot sa afirm ca in realitate se aude mai bine :D )

 

Da.. stiu ca nu prea am voce... Nevermind , am 13 ani , inca vocea nu s-a format :)

 

13 ani.... cand ti se schimba vocea o sa afli daca esti Bass, Bariton sau Tenor pana atunci ai voce de copil. Nici nu te mai gandi sa incerci sa canti ca Axl pentru moment.

Link to comment
Share on other sites

Guest postalservice101

Pai tatul meu este Bass si mama mea este Soprana... Are ceva influente asupra mea ? Sau nu conteaza ?

pai esti baiat, o sa semeni la voce cu tatal tau. cand mi s-a schimbat vocea mie mereu ma confundau oamenii cu tata cand raspundeam la telefon.

majoritatea populatiei masculine este bariton. apoi urmeaza tenor si cel mai rar bass. Ma refer la "bass adevarat" ca tipul asta

. iar ultimul care vorbeste in clip e bariton. Edited by postalservice101
Link to comment
Share on other sites

"pai" daca parintii tai sunt cantareti of some sort, nu mai bine ii consulti pe ei? E clar ca stiu si au tehnica vocala, corect? Ideea de baza la voce este, dupa mine, sa controlezi emisia cat mai bine. Asta inseamna ca vei putea sa faci si ca Grolh si ca AXL cat de cat, in fct si de timbru, totusi, dar fara sa iti distrugi gatul.

 

Vocea ti se va schimba, asta am patit si eu si in cazul meu s-a dus dracu tot (nu te descuraja totusi, sunt si cazuri fericite )

 

Exerseaza, invata sa controlezi volumul, emisia, exerseaza urechea, canta tot felul de piese: si foo, si guns si muse si rhcp, pavaroti etc si spera sa fii unul dintre cazurile fericite

 

Succes

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Faza e ca parintii mei nu sunt cantareti... Adica au ei voce de bass si soprana si au o voce foarte faina dar ei canta "asa din reflex"... Nu au avut parte de profesori sau stiu eu :) Deci se pare ca o sa mai astept cativa ani si pana atunci o sa mai exersez :D

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

ok frate..cam ce ar fi de zis..ai 13 ani..nu te chinui acuma sa faci asta...mai asteapta...oricat de rau zici tu ca se aude prin microfon..asa e si in realitate..poate putin mai clar..urechea ta poate aude ca e bine..dar mai ai rabdare..ca vocea asta nu e de cantat..si pentru vocea lui axel..nu prea sunt exercitii....asa ca o sa ai vocea ta...nu a altcuiva..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sympthom, eu as zice ca, pentru inceput (pana ti se schimba vocea) poti pur si simplu sa canti cu timbrul tau normal. Asta ca sa-ti antrenezi cat de cat vocea, si sa nu te trezesti ca falsezi sau obosesti sau mai stiu eu ce. Eu am oleaca de voce, numai ca, folosind-o foarte rar pentru cantat (shyness...), dupa pauze indelungate, atunci cand incerc sa cant ceva, suna ca naiba.

 

Apoi, dupa ce ti se modifica vocea, poti continua cu "cantatul normal", si poate abia atunci ai putea incerca si "raguseala" aia, numai ca exista posibilitatea ca vocea ta pur si simplu sa nu iti permita asa ceva. Timbrul tau vocal va depinde de multi factori. In plus, chiar daca vei reusi sa obtii un oarecare grad de raguseala, oricum vocea ta nu va suna niciodata precum cea a lui Axl Rose sau Dave Grohl, ci "va suna ca tine" :). Dar eu nu iau asta ca pe ceva negativ. Dimpotriva, mi se pare o chestie de unicitate.

 

Pentru inceput, cum a zis catalanic, vezi ce zice Melissa Cross prin cursul ei. DAR incearca efectiv chestiile alea NUMAI dupa ce ti s-a modificat vocea. O sa arunc si eu o privire prin curs, poate ma mai luminez si eu oleaca (btw, si eu imi doresc sa pot canta ragusit, insa n-am reusit pana acum :)).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.