www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul Oficial : Ce Chitara Sa Nu Imi Iau


Blackthorn
 Share

Recommended Posts

Cred ca ar fi util si un asfel de topic, cu conditia ca fiecare "recomandare" sa fie argumentata obiectiv.

 

Incep eu, nu mi-au placut urmatoarele chitari:

 

Ibanez V70 - desi este lucrata cat de cat ok pentru pretul ei, iar griful este comod, soundul chitarii este unul generic, rece si steril. Am intalnit chitari in aceasi gama de pret care sunau mult mai bine.

 

Electricele Stagg: mi-au venit mai multe pentru setup, ce am remarcat cam la toate a fost electronica slaba (potentiometrii si switch de calitate slaba) si griful lucrat cam anapoda (mai multe aveau griful stramb si tastatele cu margini nefinisate bine si batute neuniform). In aceeasi categorie pot incadra si chitarile Behringer (sau Bergenbier cum li se mai spune).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Estetica, dar cat se poate obiectiva (din punctul meu de vedere). Chitara a fost comparata cu Fender CD60, Hohner si Takamine G320. Toate celelalte rezonau mai bine (volum mai mare si mai egale ca tonalitate pe tot griful), tonul mai cald etc.

Bine. Dar aveai si acelasi model de corzi? Daca nu, comparatia e irelevanta.

Link to comment
Share on other sites

Estetica, dar cat se poate obiectiva (din punctul meu de vedere).

 

You keep using that word. I do not think it means what you think it means.

http://en.wikipedia.org/wiki/Objectivity_(philosophy)

Deci ori una ori cealaltă. Dacă e din punctul tău de vedere e subiectivă.

Poate sunt unii care preferă sunetul "generic, rece și steril", orice ar însemna asta.

 

De asta zic, e lăudabilă inițiativa dar are o problemă fundamentală, care a reușit să se ivească încă din primul post: majoritatea nu pot deosebi problemele obiective de preferințele lor estetice. Despre asta am discutat mai pe larg cu alte ocazii.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cred ca depinde si de buget aici, dar in general chitarile care se vand la MCMusic ar trebui evitate.

Cred ca multi dintre noi (inclusiv eu) am face bucurosi , gratuit, un setup minimal la chitarile alea, cei de acolo sunt prea ocupati cu messenger .

Niciodata nu am vazut acolo o chitara "cumparabila" sub 1500 ron.

Edited by Borsec
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca e cazul sa generalizezi. Am vazut chitari foarte ok la MCMusic (cat inca aveau magazin in Ploiesti). Iar oamenii de acolo erau foarte de treaba. Mie, Cristi Chelsoi mi-a facut un setup moca la Jackson-ul pe care l-am avut de mai demult. S-a batut cu ea cat a putut si a aranjat-o ca lumea fata de cum era. Si nu a vrut sa imi ia niciun ban pentru ca a considerat ca nu are de ce.

Link to comment
Share on other sites

Nu tine de McMusic, chitarile au avut acelasi tip de corzi (ma refer la Fender si Ibanez). Corzile erau GHS Vintage Bronze 11-50 si chitarile erau setate cam la fel, de fapt proprietarul de Ibanez venise la mine cu chitara pentru un setup pentru ca ii placuse Fenderul meu cum era reglat. Diferenta intre chitari a fost evidenta, Fenderul se auzea mai tare, mai balansat pe tot spectrul audio, Ibanezul avea niste inalte destul de nemuzicale, suna cam sarmos, dar in sensul rau, nu cum suna de exemplu acusticele Taylor.

 

Am cumparat pentru cumnata mea de la McMusic acustica Ibanez (AW15ECE) si suna foarte bine si e lucrata foarte ok pentru pretul ei, dar la cu totul alte scoruri. Cand am cumparat-o costa 1200 lei si mi s-a parut cea mai buna alegere la pretul acela, parere pe care mi-o mentin si acum.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca depinde si de buget aici, dar in general chitarile care se vand la MCMusic ar trebui evitate.

Cred ca multi dintre noi (inclusiv eu) am face bucurosi , gratuit, un setup minimal la chitarile alea, cei de acolo sunt prea ocupati cu messenger .

Niciodata nu am vazut acolo o chitara "cumparabila" sub 1500 ron.

La MCMusic se gasesc chitare Aria ce au preturi foarte mici, sunt super ok la cat dai pe ele si sunt mult sub 1500 ron , gasesti vintage v100 care iarasi este super ok, dar iarasi sub 1500 ron.

Sunt zeci de chitare ok la MCMusic "cumparabile" trebuie doar sa sti sa le canti.

Edited by Septi
Link to comment
Share on other sites

You keep using that word. I do not think it means what you think it means.

http://en.wikipedia....ty_(philosophy)

Deci ori una ori cealaltă. Dacă e din punctul tău de vedere e subiectivă.

Poate sunt unii care preferă sunetul "generic, rece și steril", orice ar însemna asta.

 

De asta zic, e lăudabilă inițiativa dar are o problemă fundamentală, care a reușit să se ivească încă din primul post: majoritatea nu pot deosebi problemele obiective de preferințele lor estetice. Despre asta am discutat mai pe larg cu alte ocazii.

 

 

se referea ca din punctul lui de vedere este obiectiv !

 

am cumparat un ibanez v72 cu un prieten si suna de 10 ori mai bine decat mai scumpul si mai frumos finisatul v74 ! suna mai bine si se simtea mai bine : eu le cantam pentru ca tovarasul nu stia si el a spus-o inaintea mea ca suna mai bine v72 !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Dean Moore

ce parere aveti despre aceasta chitara : http://www.esound.ro...ag,p-14989.html ?

 

Am eu una acasa. Acuma ce sa-ti spun ... pentru banii aia, sincer e o chitara care suna decent. Dar sa nu te astepti la prea multe. Eu ii vad cumva utilitatea in doua cazuri:

1. esti incepator, si atunci e ok pana inveti, si descoperi in ce directie vrei sa mergi;

2. o ti acasa pentru exersat; asta fac eu cu ea, de exemplu;

 

Overall, cu un setup bun, poti sa scoti o chitara ok din ea. Are o problema majora, si anume, nu are sustain.

Link to comment
Share on other sites

Am eu una acasa. Acuma ce sa-ti spun ... pentru banii aia, sincer e o chitara care suna decent. Dar sa nu te astepti la prea multe. Eu ii vad cumva utilitatea in doua cazuri:

1. esti incepator, si atunci e ok pana inveti, si descoperi in ce directie vrei sa mergi;

2. o ti acasa pentru exersat; asta fac eu cu ea, de exemplu;

 

Overall, cu un setup bun, poti sa scoti o chitara ok din ea. Are o problema majora, si anume, nu are sustain.

 

Tu acasa ai altfel de chitara. Aia de la Esound e un fel de strutocamila. Corp mai mic si de alta forma, string through. Seamana cu Special II, dar e diferita.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.