www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Boss Rc-3 Looper Nou


Recommended Posts

Vand looper Boss RC-3, achizitionat acum o saptamana (19.06.2012) nou de la http://www.soundcreation.ro/pedale-d...-3-id8123.html

 

Produsul este nou, am apucat sa il folosesc foarte putin, dandu-mi seama ca nu e de mine asa ceva icon_sad.gif

 

Livrez produsul impreuna cu adaptorul original Boss PSA-230s (http://www.soundcreation.ro/alimenta...0s-id6529.html), achizitionat si el odata cu looperul.

 

Am cutiile originale impreuna cu manualele, factura si garantia pe care le voi livra prin Posta Romana / curier rapid sau predare personala in Timisoara.

 

Tinand cont ca pedala nu are decat o saptamana, ma gandesc sa o vand la 820 RON (inclus in pret si adaptorul original Boss PSA-230s), reducand astfel 123 RON din pretul pe care l-am platit acum o saptamana.

 

Atasez si o poza facuta in graba:

 

post-18866-0-29196700-1340783769_thumb.jpg

 

Pentru contact, puteti folosi PM (private message).

Link to comment
Share on other sites

Asta ma gindeam si eu,este exagerat pretul chiar daca e nou:)

In general la sh automat scade pretul la 70% si progresiv in functie de vechime o ia catre 50%>

Nimeni nu cumpara sh cind cu 100 200 lei poate sa isi ia acelasi lucru nou,oricite garantii oferi.

Imi trebuie un looper,dar....mai astept:)

Mult succes la vinzare.

Link to comment
Share on other sites

Salut, in principiu nu le-as da separat, mai astept putin.. O sa anunt aici, cand ma voi hotari sa le vand separat. Multumesc de interventie!

 

Multumesc si de link, se pare ca nu mi-am facut bine temele inainte de cumparare, si din motive de comoditate am luat looperul de la magazinul cel mai aproape de mine din orasul de resedinta.

 

Asta ma gindeam si eu,este exagerat pretul chiar daca e nou:)

In general la sh automat scade pretul la 70% si progresiv in functie de vechime o ia catre 50%>

 

Nu as vrea sa starnesc o polemica legata de pretul echipamentelor SH, dar nu cred ca exista o "formula magica" din care rezulta ca pretul produsului scade automat la 70% din valoarea initiala imediat ce ai iesit din magazin. Sunt mai multi factori ce trebuie luati in calcul in stabilirea procentului de care vorbesti mai sus, si anume, tipul produsului, categoria de pret si pretul initial de cumparare, vechimea (dupa cum ai spus si tu), locul de unde a fost cumparat produsul, etc.

 

Nimeni nu cumpara sh cind cu 100 200 lei poate sa isi ia acelasi lucru nou,oricite garantii oferi.

Imi trebuie un looper,dar....mai astept:)

Mult succes la vinzare.

 

Fiecare are dreptul sa aleaga ce i se pare mai ok, din orice punct de vedere, fie un produs nou, fie un produs SH, dar as vrea, daca nu cer prea mult, sa imi spui, te rog, la ce pret ai vinde looperul in locul meu, date fiind vechimea lui, pretul initial de cumparare, cutie, accesorii, acte, etc.

 

Multumesc de asemenea pentru interes!

Link to comment
Share on other sites

 

 

Produsul este nou, am apucat sa il folosesc foarte putin, dandu-mi seama ca nu e de mine asa ceva icon_sad.gif

 

 

 

Adica cum nu-i de tine? Nu stii sa il folosesti, sau nu iti place ce iese? Eu zic, daca tot ai dat atatia bani, mai bine apuca-te sa-l inveti. Incepe cu cateva acorduri simple gen balade peste care intri cu solouri, cu ritmurile oprite. Apoi invata sa le stergi, tragi altele eventual cate un overdub. Ca doar nu esti un bosorog caruia ii e frica de tehnologie noua, nu? :)

Asa daca vrei sa le vinzi, poate o sa iei pe pedala vreo 600-650 lei, iar pe alimentator max 50...

Link to comment
Share on other sites

Stiu sa folosesc looperul, ba chiar mi-am confectionat o "pedala" DIY, echivalenta a Boss FS-6U pt schimbat patchuri s.a.m.d.

 

Nu sunt "bosorog", si nu mi-e frica de tehnologie noua, ba chiar dimpotriva, sunt fan al noilor tehnologii, sunt programator software de meserie, iar in timpul liber cant la bass, dj-ing la platane, si produc muzica electronica.

 

Motivul pentru care am spus ca nu e de mine pedala asta, e pentru ca ma deranjeaza ca are un mic lag la schimbarea de phrase-uri, lucru care pe mine nu ma ajuta in live-uri / repetitii, facand pedala pentru mine destul de nefolositoare (ma rog, e ok pentru studiu, gasit idei noi etc.). Prin cumpararea pedalei, am vrut de fapt sa nu mai depind de mac-ul meu, pe care foloseam Ableton Live de obicei pt looping/sampling, etc.

 

In regula, pretul pt tot pachetul va fi de 700 RON.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut, nu am dat pedala inca.

 

Lag-ul de care vorbesc, apare doar cand schimbi loop phrase-urile (memory channels), in timp ce ai un loop care canta. Daca folosesti acelasi canal de memorie (voi folosi in continuare denumirea de "canal" pentru fiecare slot de memorie) pentru recording/overdubbing/looping, nu exista nici un lag, ar fi si culmea...

 

Hai sa-ti dau un exemplu concret, sa zicem ca inregistrezi un loop, il salvezi pe canalul 1, iar apoi salvezi acelasi loop pe canalul 2. Acum, te duci inapoi la canalul 1 si dai play la loop, si imediat dupa ce dai play, apesi sa schimbi canalul de memorie pe 2. In mod normal, dupa ce termina loopul de pe canalul 1 sare la canalul 2 si ar trebui sa cante acelasi loop ca si cand ar fi tot pe canalul 1, pentru ca asa le-ai salvat. Aici intervine lag-ul de care ziceam mai sus, e o pauza foarte scurta de cateva milisecunde, care apare la schimbarea canalelor de memorie.

 

Problema e intalnita nu numai la modelul asta ci si la modelul Boss RC-30 din cate am citit (cauta pe internet dupa "boss rc-3 lag", vezi aici) .

 

Cu aceasta ocazie, UP!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.