www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Saxofon - Ce Si Cum?


seinip
 Share

Recommended Posts

Salutari,

Sunt interesat sa-mi cumpar un saxofon si nu cunosc absolut nimic despre el... caz clasic :).

Daca ezista cineva care sa ma poate ajuta cu niste sfaturi.

- Ce firma sa imi iau? desigur la un pret mai mic, am gasit o oferta pentru saxofon romanesc Guban, ar fi o alegere ok?

- La ce sa ma uit daca il iau second hand?

- In mare ce trebuie sa faci ca sa-l intretii si cam cat costa intretinerea unui saxofon?

- Cateva cuvinte despre saxofon Tenor... imi place cel mai mult :D

 

 

 

 

Multumiri si aprecieri celor care au dat o mana de ajutor,

George

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Salut! E valabila regula care spune ca daca pretul e mare calitatea e la fel!

Ca si timbru vocal saxofoanele sunt: sopran, alto, tenor, bariton, bas ....

http://ro.wikipedia.org/wiki/Saxofon

Unele saxofoane sunt in si bemol, altele in mi bemol. Adica nota do cantata pe saxofon suna ca si bemol (sau mi bemol) la pian. Asta pare o greutate in plus pentru ca trebuie sa faci transpozitie.

Saxofoanele Guban sunt vechi dar raportul pret/calitate era considerat bun fata de firmele scumpe de "afara". Asta acum peste 20 de ani.

Ca la toate instrumentele de suflat e foarte important ca "instrumentul sa fie cantat" constant pentru a mentine o anumita umiditate a pernitelor care astupa gaurile, Ar mai trebui verificate arcurile, imbinarile cu pluta. La un instrument vechi, nefolosit de multa vreme, etanseitatea ar putea avea de suferit iar reparatiile pot fi dificile si costisitoare.

Multe magazine online au de vanzare saxuri ieftine. De multe ori poti gasi preturi mai mici decat la cele second hand. E drept ca difera calitatea si tonul... dar nu poti avea totul :rolleyes: . Oricum si pe google poti gasi multe informatii dar cel mai bine te-ar putea lamuri un profesor de la o scoala de muzica sau un saxofonist "adevarat" .

Edited by Dr.Blues
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.