www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Care E Scula Muzicala Pe Care O Aveti De Cel Mai Mult Timp ?


varu' maftei
 Share

Recommended Posts

Toata lumea (inclusiv eu :D ) isi schimba rig-ul in draci, dar exista chestii care sunt bune de la inceput si/sau nu vrei sa te desparti de ele din motive sentimentale. Deci care e scula muzicala pe care o aveti de cel mai mult timp ? De cat timp ? Nu intereseaza anul fabricatiei produsului.

La mine e o pedala wah-wah Morley Bad Horsie I pe care o am din 2005.

Link to comment
Share on other sites

Hora Iris Lux, din noiembrie 2008. A fost a 2-a mea chitara si de atunci au mai trecut pe la mine inca 4, dar numai asta a ramas. E drept ca intre timp chitara a suferit modificari radicale, ultima fiind cam acum o luna cand am renuntat la doze active in favoarea unei combinatii H-S + un sustainer (facut de Fiveseven).

post-12031-0-26929300-1339672564_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

am un behringer, prima electrica :lol: n-o dau asa de chestie oricum nu prea mai e cantabila, mai am un Ibanez SZ520qm din 2005 sau 2004 si m-am cam hotarat sa nu prea mai vand nimic la capitolul chitari, deci daca topicul asta o sa mai existe peste vro 10 ani o sa trec aici si un LTD Viper 7string, un Schecter 007elite tot 7 string si un Epi LP Custom :)

Link to comment
Share on other sites

Cele mai vechi scule sunt 2 monitoare RFT de 50 W, cumpărate de ziua mea, în unamienouăsuteoptzecişişase...

 

Au intrat în "studio", pentru acurateţea topicului, doar în 2009, dar oricum tot rămâne cea mai veche sculă muzicală...

 

Că laptopul nu se pune, nu ? :)

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Un combo Craaft Solton Chorus 50 de prin 96, o chitara electro-acustica Yamaha APX 9-12 de prin 2000, cred. E o chitara destul de interesanta prin faptul ca e stereo si are doua modalitati de a folosi acest lucru dar cred ca ceva nu e ok prin partea electronica, are un semnal destul de mic, scheme nu am gasit nicaieri asa ca...., daca tot am postat despre ea si cineva crede ca ar putea sa o doftoreasca, as fi foarte bucuros.

Link to comment
Share on other sites

un peavey wolfgang din 2003, prima chitara mai adevarata, a 4-a overall, pe care nu o vand, desi am cu ce sa o inlocuiesc, pentru ca am asteptat prea mult, fix 1 an de zile, sa ajunga la mine, din momentul in care a fost cumparata in 2004, de o cunostiinta din sua, de pe musiciansfriend. incerc sa justific pastrarea ei si prin instalarea unui sustainiac, fiind singura chitara cu asa ceva pe care o am. plus ca bate la fund chitari cel putin de 2 ori mai scumpe...

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

1. Pianina "Compagnia Concordia Berlin" inca mai tine, desi lasat acordajul, de prin 1967. (Ea are muuult mai multi ani, saracuta, evident...)

2. Chitara (vad ca topicul e mai mult pentru chitari) e un Reghin acustic de prin 1981 si niste pene tot de pe atunci... incerc sa o refac, e cam zguduita de... timp si vibratii.

(Prima chitara acustica Orfeus era imprumutata, a trebuit sa o redau detinatorului dupa niste ani buni de uzura temeinica.)

3. Un sem-ciudat-synth monofonic sovietic, marca FAEMI sau asa ceva... de prin 1978-80, nu mai stiu sigur (vezi attach)

 

Viata lunga tuturor instruymentelor si posesorilor!

 

By-the-way: singurul talcioc vizitat de mine, inundat la propriu de instrumente muzicale era cel din Viena. Parca erai in Thomann... (desi predominau viorile si acordeoanele)

post-10986-0-92008400-1339761761_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.