www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[multiefect] Zoom G2.1u


Guest Seraph
 Share

Recommended Posts

Guest Seraph

Nume: Zoom G2.1u

 

Pret: 632 RON, nou (garantie 1 an).

 

De la cine a fost cumparat: MC Music.

 

Caracteristici:

din cate l'am frecat pe g2.1 pana acum pot sa spun ca e un procesor bun. din punctul meu de vedere merita banii.

e foarte rezistent. carcasa de metal cu cauciuc pe margini, deci antitanc, antifemeie, ce mai vreti voi.

distorsul e bun, imi place mult. exista mai multe variante: extreme distortion (suna f taios, se foloseste dupa parerea mea cu f putine medii, basi putintei si inalte la maxim; mi se pare un efect excelent pt metale grele grele); are si mt2 (suna chiar bine, bun tot pt metale (nu la fel de grele si de negre totusi)); overdrive (la o prima ascultare suna bine; nu prea il folosesc si nu pot sa dau mai multe detalii), guv'nor (suna ok, dar iarasi, nu l'am folosit), un drive peavey (care poate fi o alternativa buna pt metal si heavy metal), vro 2 fuzz'uri (pe care nu le folosesc ), cateva variante de clean/acoustic (bune, a nu se folosi fara un reverb si poate un delay ceva).

are egalizator pe 6 bande de frecventa (3 pe egalizator (160Hz, 800Hz, 3.2kHz) si inca 3 pe optiunea extra eq (400Hz, 6.4kHz, 12kHz)) cu care chiar pot sa imi fac efectul sa sune asa cum imi doresc. de precizat ca banda de frecvente de 12kHz nu este totusi de utilizat prea mult: la un nivel maricel chitara scoate ah peste tot si oricum ai da cu pana.

delayul mi se pare BUN: poate pastra sunetul pana la 5s; are o optiune care imi pastreaza sunetul ff mult; daca mai cant ceva peste se tot aduna sunete, se amesteca si iese ceva interesant; e ceva de studiat si cred k pot iesi niste melodii interesante (spre darkwave sau electro) cu sound f straniu.

celelalte efecte isi fac treaba, nu le'am studiat f mult si nu pot sa spun deci cine stie ce. sunt bune si'atat.

pedala de expresie o folosesc ca sa imi controlez volumul, drive'ul (gain) si reverb'ul. mai poate controla wah, efecte ca tremolo/phaser etc, delay'ul dar eu nu o folosesc la asa ceva. e buna, functioneaza.. ar mai fi de zis ca are un mic buton care poate fi accesat daca apesi zdravan pe ea si care taie instantaneu efectul controlat de pedala in acel moment.

drum machine: e o alternativa superioara metronomului si cam atat, din punctul meu de vedere. are 40 de tipare, dar m'am plicisit repede de toate. totusi, e un exercitiu bun sa canti cu metronom iar drum machine'ul ofera, cum am spus, un plus.

ar mai fi de precizat ca delay'ul la schimbarea patch'urilor e foarte mic, asa cum s'au si laudat cei de la zoom.

exista posibilitatea de a lega procesorul de calculator prin usb pt a face inregistrari si "mix"'uri. am incercat o singura data, mi'am prins urekile in programul lor si am renuntat la asemenea tentative pentru o bucata buna de timp.

 

Cum suna:

bine de tot (pentru cat a costat). eu folosesc asa ceva: chitara -> zoom g2.1u (procesor) -> zoom fire 30 (combo). mi se pare ca distorsul suna excelent. asa cum am spus mai sus, folosesc drive'ul Extreme Distortion (foarte agresiv) pentru parti gen doom/gothic/black, drive'ul MT2 pentru cele de heavy metal si clean/acoustic pentru parti curate. alte tipuri de efect nu am incercat sa modific sau sa imbunatatesc pentru ca nu sunt in aria mea de interes. totusi, cred ca se pot face efecte pentru cam orice gen de muzica.

 

Parti rele:

inca nu au aparut la orizont. adevarul e ca nici nu il am de mult timp.

ar fi totusi interfata pentru calculator (Cubase nushtiucat) care mi se pare aiurea. e o parere subiectiva; ea ar putea fi ok, dar nu sunt obisnuit cu ea si sincer nici nu vreau sa invat urgent cum se foloseste.

 

Impresii generale:

pentru mine e exact ceea ce imi trebuie acum. nu stiu daca o sa ajung vreodata mare cantaret pe cine stie ce vestita scena, asa ca pana atunci nu imi trebuie nimic mai mult la capitolul procesor.

 

Nota finala: 9.9 (din 10). acel 0.1 lipsa se datoreaza timpului indelungat cat a trebuit sa strang banii pt el si isteriei din momentul cand am vazut cum s'au dus pufffff. glumesc: e de nota 10.

 

 

inregistrari cu el inca nu am facut.

 

daca aveti intrebari, voi fi bucuros sa va raspund in masura in care ma pricep.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 months later...
3 amici de ai mei au avut zoom si nu prea l au folosit insa s-a defectat. ma refer la butoane aha si mi -am amintit si al meu cel de bas.

 

Apropos de butoane

 

am un KORG AX-1 ( parca ) pana acum i-am schimbat trei butoane din acelea mici si am adaptat de la mouse ...sub butoanela acelea "mari" pe care calci cu piciorul sunt contactoare din acelea minuscule ca si la mouse , asa ca apasati cu grije .Eu nici n-am apasat cu piciorul doar cu mana caci e noua pedala si experimentam satarile ...am cumparat-o second- hand asa ca garantia nu am ca le dadeam in cap la KORG .

 

Zoom G2 e o scula buna

 

in primul rand are procesor ZFX-3 de 96KHz/32 bit si convertoare AD pe 96khz/24bit cu 64 times over-sampling

 

( vad ca oversampling-ul este mai redus decat la Zoom H4 unde am 128 times over-sampling dar H4 este recorder si in MOD-ul de 4 track se pot folosi doar doua efecte simultan , aceleasi efectele din Zoom G2 foarte calitative.

 

http://www.zoom.co.jp/english/products/g21u/

 

este mica , usoara , in rest are aceleasi efecte si posibilitati ca si alte procesoare doar ca la un pret mai mic la calitate este foarte buna .

 

 

Noise reduction-ul de la Zoom "ZNR" este foarte bun lucreaza foarte smooth in background , nu are acel efect suparatoare "gate" de statie cu biasul prost reglat ca si la alte scule .

 

Efectele ambientale la procesarea de 96khz/32bit sunt "realistice"

si :

Ultra low noise design: 120 dB SN ratio and -100 dB noise floor

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

am si eu asa ceva...si i-as da un 9 deoarece nu scoate toate sunetele la acelasi volum....unul se aude tare..altul abia il auzi...este foarte enervant...in rest nu am probleme :)...merita banii..eu am dat 450 lei nou :)...de pe ebay(venit din franta)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.