www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un Sfat Sau O Idee Pentru Cei Incepatori !


Sympthom
 Share

Recommended Posts

Am vazut in multe topicuri intrebari si raspunsuri de genul acesta:

 

I: Vreau sa imi cumpar pachetul de chitara x si am y bani !

R: Nu-ti cumpara pachet , mai bine cumpara o chitara care o bagi la calculator cu tot felul de softuri !

 

Vreau sa va zic ca eu cu vreo 30 de lei am facut asta :post-20340-0-15783100-1338922932_thumb.jpgpost-20340-0-41731500-1338922935_thumb.jpgpost-20340-0-38034800-1338922938_thumb.jpg

 

Si nu va trebuie sa va complicati cu softurile !

 

Tot ce va trebuie ca sa se auda chitara in boxa este o pedala ( care poate fi si 50 de lei daca luati de la mica publicitate , un behringer cu overdrive sau stiu eu )

 

Pentru inceput eu zic ca e mai bine sa faceti ceva de genul decat sa dati o gramada de bani pentru un amplificator nou !

 

 

Poate ca unii deja au facut chestia asta , poate altii zic ca amu asta se lauda , dar eu tot ce am vrut sa fac este sa dau o idee celor care sunt incepatori !

 

Daca aveti pareri sau intrebari spuneti ! Orice critica constructiva este bine venita ! Si , din nou , daca am gresit ceva gramatical ma scuzati !

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Bravo. Imi place sa vad mereu originalitate la cineva.

 

Vin si eu cu o idee interesanta, si care il poate pune pe un incepator pe drumul cel bun si cu eletronica/DIY-ul:

Smokey amp :)http://www.musicians...ey-amp-mini-amp

Este foarte simplu de construit asa ceva cu piese care se gasesc cam pe la orice magazin mai serios de componente electronice.

Schema e foarte simpla, aici se poate vedea impreuna cu niste indicatii de construire:

http://kalshagar.wik...m/Smokey+amp+vI

Sau daca nu, la o cautare google dupa smokey amp, apar multe alte informatii.

Eu mi-am construit asa ceva cu un difuzor de pc speaker luat dintr-o carcasa veche, evident circuitul integrat de amplificator operational LM386 si condensatorii, rezistentele si jack-urile si ce o mai fi pe acolo.

Suna surprinzator de bine pentru cat de mic e ( sa nu va asteptati totusi la mare lucru ca si ton ), dar mai ales pe clean merge. :)

 

Sper ca nu ti-am "poluat" topicul si ca e binevenita si ideea asta.

 

LE: acum realizez, ca se poate combina ideea ta impreuna cu a mea.

Smokey amp e gandit sa fie un amplificator portabil, deci are o baterie de 12V in el, dar, daca-l conectezi ca si o pedala si in loc de difuzorul de pc speaker pui un difuzor in bidon :)) atunci, deja esti pe drumul cel bun :))

Edited by adrian_mirea
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mai bine ai incerca sa bagi circuitul ala si difuzorul intr-o cutie facuta din pal.Ar suna cu siguranta mai bine decat un bidon.

Zic si eu.Dincolo de asta,felicitarile mele pentru preocupare si initiativa!

 

Da.. mai bine era numai ca asta aveam la dispozitie atunci:)!

 

Adrian , nu mi-ai poluat topicul deloc :D Am scris ca orice sfat sau critica este binevenita ! Eu intr-un fel tot asa am cumparat niste circuite si "butonase" numai ca erau desfacute toate si trebuia sa le cositoresc eu !

 

sunt curios cum suna cand este plin.

 

Suna destul de bine , nu suna ca si un amplificator de sute de euro , dar asa pentru practica suna foarte bine ! Desi mai am niste chestii de facut la ea :D

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

Guest psihotronic

acum vreo 17 ani am facut o chestie ca am bagat chitara electrica [era un reghin bineinteles] la capul de redare a casetofonului si ce sa vezi?-distors +amp!!!

iar cand dadeai mai jos volumul din chitara devenea clean!

:w00t:

dup-aia am evoluat in sensul ca am legat chitara la un walkman sharp din care am scos prin iesirea de casca semnalul si l-am bagat in radioul pe lampi ''latvia'''!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am vazut in multe topicuri intrebari si raspunsuri de genul acesta:

 

I: Vreau sa imi cumpar pachetul de chitara x si am y bani !

R: Nu-ti cumpara pachet , mai bine cumpara o chitara care o bagi la calculator cu tot felul de softuri !

 

Vreau sa va zic ca eu cu vreo 30 de lei am facut asta :post-20340-0-15783100-1338922932_thumb.jpgpost-20340-0-41731500-1338922935_thumb.jpgpost-20340-0-38034800-1338922938_thumb.jpg

 

Si nu va trebuie sa va complicati cu softurile !

 

Tot ce va trebuie ca sa se auda chitara in boxa este o pedala ( care poate fi si 50 de lei daca luati de la mica publicitate , un behringer cu overdrive sau stiu eu )

 

Pentru inceput eu zic ca e mai bine sa faceti ceva de genul decat sa dati o gramada de bani pentru un amplificator nou !

 

 

Poate ca unii deja au facut chestia asta , poate altii zic ca amu asta se lauda , dar eu tot ce am vrut sa fac este sa dau o idee celor care sunt incepatori !

 

Daca aveti pareri sau intrebari spuneti ! Orice critica constructiva este bine venita ! Si , din nou , daca am gresit ceva gramatical ma scuzati !

 

Foarte tare agregatul, ce pot sa zic, jos palaria!

 

Pune eventual si un demo, sa auzim si noi cum suna :). Chiar as vrea sa aud cum se canta "la bidon" :). Oricum, e foarte tare! Good job!

 

Aa :) apoi dao-ncolo de treaba , ca-i scumpa palinca :D

 

Incearca eventual cu niste cola, poate iesi mai ieftin :)

Edited by mike KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da.. mai bine era numai ca asta aveam la dispozitie atunci :)!

 

Adrian , nu mi-ai poluat topicul deloc :D Am scris ca orice sfat sau critica este binevenita ! Eu intr-un fel tot asa am cumparat niste circuite si "butonase" numai ca erau desfacute toate si trebuia sa le cositoresc eu !

 

 

 

Suna destul de bine , nu suna ca si un amplificator de sute de euro , dar asa pentru practica suna foarte bine ! Desi mai am niste chestii de facut la ea :D

 

Nu mai intreba si nu mai asculta de incepatori care de fapt nu se pricep ...eventual sa-si dea cu parerea despre culoarea bidonului ..

 

 

de ex asa : -eu as picta niste flacari pe bidon ,,,,poti sa bagi si LED-uri de putere ..jocuri de lumini...beton !!

 

Deci ...boxa ideala este cu petretii din material elastic ce nu rezoneaza la nici o frecventa si nu are radiatie secundara. .

Cutia din PAL cu peretii rigizi cu colturi si muchii este cea mai contraindicata ptr orice fel de incinta acustica !!

 

Plasticul se face din petrol ( titei ) este scump mai ieftin este din PAL.

 

caci ,".....omul este o fiinta care taie padurea face hartie si scrie pe ea ocrotiti natura ..."

 

(plagiat de pe Facebuk)

Edited by karpi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest postalservice101

Daca n-ai bani tot Guitar Rig/Amplitube ramane cea mai buna varianta. Si asa inveti si despre diferite efecte. Ai nevoie doar de o placa audio decente (pret mediu 200ron) si un pc decent (pe care cred ca toti il avem).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.