www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

straplock


Victor
 Share

Recommended Posts

Dupa ce m-am dus la guitarissimo si am vazut ca un straplock Dunlop era vreo 700.000 si dupa ce am primit promisiuni de la 2 meseriasi de pe forum care "aduc scule din state", m-am hotarat ca nu mai pot astepta si am gasit o solutie foarte ieftina si buna la problema asta. Toata povestea s-a rezolvat cu mai putin de 200.000 si o vizita la Bricostore. De cand am facut treaba asta nici nu am mai dat jos cureaua si sincer cred ca nu o sa-mi mai cada cureaua de pe chitara in veci. Poate unii gasiti chestia ca fiind inestetica dar la mine unu primeaza functionalitatea. :)

post-716-1155296005_thumb.jpg

post-716-1155296045_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Bai, sa stii ca nu mi se pare rau sistemul. Ai putea sa incerci sa imbraci chestiile alea din metal cu ceva textil ca sa nu iti zgarie chitarele.

PS 700 000 pe un straplock?!

Link to comment
Share on other sites

Nu e o idee rea asta cu materialul care sa imbrace carabiniera dar pana acum nu prea am observat ca incepe sa zgarie lacul, pentru ca nu prea se atinge de el. In privinta surubului pot sa va asigur ca nu iese din 2 motive foarte simple:

1. Nu trage nimeni de curea ca animalul

2. Surubul respectiv este mai gros si mai lung putin decat cel anterior, asa ca e infipt bine :)

PS: Da, atat costa un straplock la Guitarissimo (700-750.000) asta era cam acu o luna cand am trecut eu pe acolo ultima oara.

Link to comment
Share on other sites

da carabiniera nu o sa rupa eventual bucata aia de piele/vinilin?

 

E piele si e destul de solida. Ma indoiesc sincer ca gravitia care trage in jos de chitara mea e asa de puternica incat sa faca metalul ala rotund sa treaca prin 2 cm de piele destul de solida. Asta deja e un scenariu SF. Oricum ar fi, mie mi se pare o solutie foarte practica, ma eficienta si mult mai ieftina decat un straplock conventional, si m-am gandit ca ar mai putea beneficia si altcineva de ideea asta. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Nu vreau sa fiu eu Gica-contra, da chestia aia nu arata de loc elegant. Eu sunt tipu ala basinos care prefera sa dea 70 de lei pe un straplock.

Link to comment
Share on other sites

@Mr Jackson: cum am mai spus si mai sus pentru mine primeaza functionalitatea

@Geiger: Daca impartaseai si tu chestia asta cu noi cum am facut eu poate ca nu mai ajungeam la carabiniere de metal :) . E o idee buna si asta dar trebuie sa o incerc sa vad cum e. Chitara mea e foarte grea, nu stiu din ce dracu lemn e.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.