www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii cantate de noi


Guest miky
 Share

Recommended Posts

Guest miky

Uite si o inregistrare... e cam proasta pt ca din lipsa de programe m-am inregistrat peste un guitar pro iar bassul nu este in nici un fel amplificat, adica e doar mufa bagata in calc, m-am gandit s-o postez ca sa stiti cu cine vorbiti aici, adica cat de prastie sau cat de bun sunt... sper sa va placa :), e scuttle battin' a lui S.R.V.

scuttle_bass.mp3

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest miky

stii care e problema? suna prost pt ca e cam greu sa combini un midi care suna foarte foarte prost (in sensul ca nu o sa vezi niciodata un distors bun in acest format) si un instrument inregistrat... cand o sa pot face rost de un backing track pt bass la melodia asta, o sa mai incerc s-o inregistrez o data :)

Link to comment
Share on other sites

Guest miky

merci... faza e ca nu m-am asteptat niciodata sa sune melodia asta bine per total, era evident ca o sa sune prost in guitar pro... m-a interesat doar partea de bass... oricum... Astept sa postati si voi melodii!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest miky

Asteptam cu totii sa postati melodii inregistrate de voi, ca sa ne putem exprima parerea si ca sa ne putem da sfaturi unul altuia... nu fiti timizi... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest miky

e foarte interesanta!!! daca tu ai compus-o, jos palaria :)!!! daca vrei, imi poti trimite o partitura sau ceva dupa care sa ma iau si pot sa incerc sa fac un bass... nu stiu cat de bine o sa iasa dar... de ce nu, corect?

Link to comment
Share on other sites

Guest miky

Chiar asa, cine are o compozitie proprie, sau vrea sa cante un cover, poate sa puna aici melodia, sa dea si o partitura si apoi sa intrebe daca e cineva care ar vrea sa vina cu un bass peste, ca doar daia a intrat la "melodii cantate de noi" :)

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone
Daca pun aici un ritm + acordurile aferente imi face si mie cineva o line de bas simpla? :)

Daca da atunci ma pun cu burta pe chitara :)

Normal :) Dar ai grija sa nu rupi naiba ceva cand te asezi peste chitara..

Link to comment
Share on other sites

Guest miky

cu cea mai mare placere! dar intrebare, tu canti la bass si vrei sa-ti faca cineva o linie de bass pt melodia pe care o s-o postezi? sau canti la chitara si ai nevoie de un bass?

Link to comment
Share on other sites

Guest miky

pai in cazul asta, pune melodia si da-ne acordurile... vedem noi cum ne descurcam... si asta e valabil pt toti!! io zic ca ar iesi mijto (sau cel putin interesant :)) o melodie la care sa contribuie mai multe persoane care nu se cunosc si au fiecare influente din alte genuri de muzica...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Super ... uAu ... ai luat bassu' cu tot cu mana ... cum reusesti. Cat a costat mana ... vreau si eu ... :)

 

Vad ca nici unul din colegii tai bass-isti nu vrea sa posteze ... asa ca poate intarat eu pe cineva, cu toate ca nu stiu sa trag cu bassu' (e facut pe clapa, da nu a fost usor nici acolo) .... e o piesa scurta si cam ciudatica .... zic eu.

Michel_BassPlay_PUPPUIUPUP.mp3

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Michel, cum iti faci, tonu de slap, ca imi place?

12625[/snapback]

 

Dupa cum am spus totul este lucrat pe clapa mea Roland XP-50. In particular tonul de bass este facut de mine pe clapa in asa fel incat atunci cand atac (apas) mai tare pe o nota (clapa) sa se auda slap-ul ... este destul de greu la interpretare sa controlez mereu velocitatea mai ales ca instrumentul este f. vechi si nu mai raspunde asa bine. Cu timpul m-am obisnuit ... este unul din tonurile mele preferate. Am si chitara bass dar nu o stapanesc bine, in schimb ma inspir asupra tehnici de bass cu ajutorul ei ... pozitii, sunet si altele. Ca si clapar trebuie sa cunosti toate aceste lucruri fiindca altfel este greu sa faci un sound cat de cat real pe clapa .... asta nu va inlocui totusi bass-ul ca instrument, daca as putea mi-as face piesele doar cu bass-ul natural dar .... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

am si io doua bucati, scuzati va rog calitatea deplorabila, dar au fost realizate pe un pc, in cooledit pro 2(parca...) . piesa funk nu este completa,dupa cum o sa observati(lipseste partea de dinainte de "breakdown"), iar la cealalta bassul a fost complet improvizat, n-o ascultasem decat o singura data inainte sa inregistrez . overduburile de la a doua au fost realizate oarecum accidental, dar ne-au placut in final . sper sa nu distrug nici un timpan :)

R4w_Funk_no_1.mp3

ddagagsasex.mp3

Link to comment
Share on other sites

am si io doua bucati, scuzati va rog calitatea deplorabila, dar au fost realizate pe un pc, in cooledit pro 2(parca...) . piesa funk nu este completa,dupa cum o sa observati(lipseste partea de dinainte de "breakdown"), iar la cealalta bassul a fost complet improvizat, n-o ascultasem decat o singura data inainte sa inregistrez . overduburile de la a doua au fost realizate oarecum accidental, dar ne-au placut in final . sper sa nu distrug nici un timpan :)

14098[/snapback]

 

Frumoase piesele ... si bass-ul suna bine ... La prima piesa daca mai dai un pic de medie inalta in zona 2k-5k sa zicem, bass-ul va suna un pic mai intepat, si slap-ul mai evident ... este zona de frecvente unde se poate scoate in evidenta si pliciul (pedala) de la toba mare... dar trebuie facut totul pe track-uri separate...nu pe general. A 2-a piesa lucrata ca lumea ar trebui sa sune foarte frumos ... bravo!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Guest deedee

am vazut din intamplare topicu asta si am zis sa pun si eu o piesa...

 

sper sa va placa...

 

piesa e facuta in cool edit pro 2.1 si e inregistrata in felu urmator:

 

bassu e tras de 4 ori, de 2 ori cu distors (lucrat ulterior in cool edit) si de 2 ori clean...rezultatu e ce o sa auziti daca aveti rabdare sa downloadati piesa, ca e destul de mare...

 

la inregistare am folosit un chirpic Yamaha de 8 W, luat de la o chitara electrica, din care cablul intra direct in placa audio...distorsu e de pe chirpic + niste retusuri in cool edit..

 

astept pareri...

Deedee__Nu_mai_crede.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Mai stiam si eu niste smecherii cu instrumentu tras de mai mult ori, sau in paralelel, dar asta implica sa fie cantata bucata la fel... apreciez efortul, dar rezultatul e... discutabil. Nu prea imi place ce sunet de distors ai facut tu acolo si pe marea majoritate a duratei piesei se aude o modulare groaznica. Conceptul imi place, doar ca eu consider ca bassul nu a fost facut pentru asa ceva..

Link to comment
Share on other sites

Guest deedee

Mai stiam si eu niste smecherii cu instrumentu tras de mai mult ori, sau in paralelel, dar asta implica sa fie cantata bucata la fel... apreciez efortul, dar rezultatul e... discutabil. Nu prea imi place ce sunet de distors ai facut tu acolo si pe marea majoritate a duratei piesei se aude o modulare groaznica. Conceptul imi place, doar ca eu consider ca bassul nu a fost facut pentru asa ceva..

 

inteleg ce vrei sa spui....

 

pentru distorsu ala m-am chinuit in mod special...si a iesit exact cum voiam eu...sub influenta burzum...

 

is perfect constient ca bassu nu a fost facut pentru asa ceva, dar cum nu aveam la dispozitie atunci clapa si chitara a trebuit sa ma descurc cum am putut mai bine...

 

oricum, mersi ca ti-ai luat din timp ca sa comentezi...

 

bafta

Link to comment
Share on other sites

deedee ... ai nimerit unde trebuie ... piesa ta este interesanta cu toate ca era bine sa o dezvolti mai mult. Este adevarat ca din punct de vedere sound nu suna prea grozav, dar ideea imi place ... m-am jucat un pic cu clapa peste piesa si suna destul de bine. Sfatul meu este sa mai cauti pe forum discutii legate de procesarea sunetului si de modalitatile in care poti face un negativ pe care sa-ti tragi bass-ul. E pacat sa o lasi asa ... ti-am spus nu prea inteleg catre ce stil de muzica tragi, am ascultat un pic de Burzum, cred ca este ceva black metal si nu este chiar pe gustul meu ... dar gusturile nu se discuta asa ca-ti doresc succes. Mai posteaza .. sunt ceva bass-isti pe aici dar vad ca sunt cam lenesi si nu posteaza si nici nu comenteaza ... HAI! Este locul vostru aici. Profitati de asta ...

Link to comment
Share on other sites

Guest deedee

deedee ... ai nimerit unde trebuie ... piesa ta este interesanta cu toate ca era bine sa o dezvolti mai mult. Este adevarat ca din punct de vedere sound nu suna prea grozav, dar ideea imi place ... m-am jucat un pic cu clapa peste piesa si suna destul de bine. Sfatul meu este sa mai cauti pe forum discutii legate de procesarea sunetului si de modalitatile in care poti face un negativ pe care sa-ti tragi bass-ul. E pacat sa o lasi asa ... ti-am spus nu prea inteleg catre ce stil de muzica tragi, am ascultat un pic de Burzum, cred ca este ceva black metal si nu este chiar pe gustul meu ... dar gusturile nu se discuta asa ca-ti doresc succes. Mai posteaza .. sunt ceva bass-isti pe aici dar vad ca sunt cam lenesi si nu posteaza si nici nu comenteaza ... HAI! Este locul vostru aici. Profitati de asta ...

 

mersi mult de aprecieri si scuze ca raspund asa de tarziu, da am avut niste probleme personale, din nefericire.

 

piesa e inregistrata mai demult si pe atunci aveam niste notiuni muzicale extrem de precare...piesa e facuta dupa cum suna bine la ureche...acu de abia mi-am dat seama ce gama e si cum am facut-o de fapt...

in legatura cu procesarea sunetului, mie imi lipseste un reductor de impedanta si o palca de sunet rezonabila calitativ, nu una integrata...

cunosc si eu destul de bine sculelel si tehnicile necesare pentru a scoate un sunet bun, dar momentan nu ma ajuta in sensu asta nici bassu pe care il am (Yamaha RBX 170), nici placa de sunet. sper ca in viitorul cat mai apropiat sa pot sa-mi cumpar o chitara mai buna.

 

nu stiu ce piese ai ascultat de la burzum, daca erau de pe primele sau de pe ultimele albume...in ultima perioda, Burzum abordeaza un stil care se numeste Ambiental Dark Metal, un stil depresiv si atmosferic, oarecum repetitiv, in care accentu se pune pe o bucata de instrumentatie realizata bine si pe variatii pe tema data...ori mie mie piesele depresive imi plac cel mai mult...si nu caut totdeauna intr-o linie de bass pe care o fac pentru trupa sau pentru uz propriu sa o fac sa iasa in evidenta...

 

cam atat ar fi de spus...imediat ce mai ajung la o statie buna de amplificare si pot trage niste piese, o sa mai pun...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.