www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii cantate de noi


Guest miky
 Share

Recommended Posts

pai in cazul asta, pune melodia si da-ne acordurile... vedem noi cum ne descurcam... si asta e valabil pt toti!! io zic ca ar iesi mijto (sau cel putin interesant :)) o melodie la care sa contribuie mai multe persoane care nu se cunosc si au fiecare influente din alte genuri de muzica...

 

 

Cu ce e trasa a doua piesa? Ce bass, ce amp?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Super ... uAu ... ai luat bassu' cu tot cu mana ... cum reusesti. Cat a costat mana ... vreau si eu ... :)

 

Vad ca nici unul din colegii tai bass-isti nu vrea sa posteze ... asa ca poate intarat eu pe cineva, cu toate ca nu stiu sa trag cu bassu' (e facut pe clapa, da nu a fost usor nici acolo) .... e o piesa scurta si cam ciudatica .... zic eu.

suna bine

Link to comment
Share on other sites

interesanta piesa! bai ce-as mai pune si io ceva ..... dar nu mai am cum sa ma inregistrez, cred ca mi s-a stricat ceva la placa de sunet. :)(

Link to comment
Share on other sites

Guest hututui

Iata vine si piesa mea

 

Mutata la chitaristi ...

 

 

mosule, ideea piesei e foarte buna. pune mana si fa-i niste tobe (gandite) un bas si niste clape, ca e pacat de ea.

si mai pune mana si studiaza, pentru ca estiu cam nesigur pe tine..ori e chitara dezacordata, ori falsezi matale, din exces de feeling (cum patesc si io, par example).

 

sunt atat de direct pentru ca e misto ideea, eu deja o vad intr-un fel (cu orchestratie, faze) si poate iesi ceva super misto.

cat despre drepturile de autor, traim in romania, remember, procesele tin mult.. :)

Link to comment
Share on other sites

ohoooo! ma bucur ca cineva a dezgropat piesulica aia.ii facusem si parastasul de 6 luni...

misto ca ti-a placut.multumesc pt. sfaturi.si eu ma gandeam sa o mai elaborez...si totusi lenea...

cat despre falsat,nu mi se pare,si trebuie sa recunosc ca esti primul care simte asa ceva...ma pui pe ganduri.chitara era f. meseriasa (ibanez universe) si era bine acordata.poate e intr-adevar nesiguranta mea de vina.

Link to comment
Share on other sites

Guest hututui

ohoooo! ma bucur ca cineva a dezgropat piesulica aia.ii facusem si parastasul de 6 luni...

misto ca ti-a placut.multumesc pt. sfaturi.si eu ma gandeam sa o mai elaborez...si totusi lenea...

cat despre falsat,nu mi se pare,si trebuie sa recunosc ca esti primul care simte asa ceva...ma pui pe ganduri.chitara era f. meseriasa (ibanez universe) si era bine acordata.poate e intr-adevar nesiguranta mea de vina.

 

 

poti sa mai ceri si parerea altora, daca ti se pare ca exagerez. sunt note care trebuie luate mai k lumea.

si inca o chestie-e tras la octava universe-ul?

 

nu vreau sa te descurajez (pentru mine, cei care exprima pareri critice imi sunt de foarte mare ajutor, ma fac cel putin sa ma gandesc serios la ce spun ei si in felul asta, lucrurile nu pot sa iasa mai bine). cred ca ai potential componistic (slava Domnului ca ai probleme cu tehnica-lucru care se poate lucra si nu cu viziunea, care e lucrul cel mai delicat).

bafta.

 

poti sa mai ceri si parerea altora, daca ti se pare ca exagerez. sunt note care trebuie luate mai k lumea.

si inca o chestie-e tras la octava universe-ul?

 

nu vreau sa te descurajez (pentru mine, cei care exprima pareri critice imi sunt de foarte mare ajutor, ma fac cel putin sa ma gandesc serios la ce spun ei si in felul asta, lucrurile nu pot sa iasa mai bine). cred ca ai potential componistic (slava Domnului ca ai probleme cu tehnica-lucru care se poate lucra si nu cu viziunea, care e lucrul cel mai delicat).

bafta.

 

 

nu glumesc cand ma refer la setari pentru ibanez. am fost la muzica si am cantat pe jem. suna foarte misto, dar nu e setat deloc k lumea (corzi super departate de grif, vibratorul-varza). chitara nu este setata, dar suna de 1200 de euro. daca aveam bani la mine (ce gluma buna) o luam pe loc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...
Guest MONOKEROS

am si io doua bucati, scuzati va rog calitatea deplorabila, dar au fost realizate pe un pc, in cooledit pro 2(parca...) . piesa funk nu este completa,dupa cum o sa observati(lipseste partea de dinainte de "breakdown"), iar la cealalta bassul a fost complet improvizat, n-o ascultasem decat o singura data inainte sa inregistrez . overduburile de la a doua au fost realizate oarecum accidental, dar ne-au placut in final . sper sa nu distrug nici un timpan :)

 

 

Nu cred ca scuze ca programul folosit, sau pc-ul e de vina... Ce e important, e ca poti face chestia aia... care suna foarte bine. Ai putea sa lucrezi in continuare la ea. Dar ai zis " ne-au" nu ai facut-o singur? sau e vorba de un band ?!?! Oricum, replik de final: " din toate melodiile care le-am ascultat la aceasta adresa a ta e singura care are cel putin personalitate" si n-ar trebuii sa-i lasi pe toti sa se lege de detalii tehnice ( dupa parerea mea pretexte de a atrage atentia de la ceva e vident) e un hibrid bun. Si pana la urma ma intereseaza daca tu stii sa tragi o melodie in cubase sau mai stiu eu ce pseudo-program de inregistrat!?!?... Retorica frazei cred ca-ti transpira cam in ce hal de irelevant este acest aspect... Ce ma intereseaza sa aud ceva ce ar mirosi a " ceva"... Ca pana la urma, la nivelul PC, chiatra ieftina, program fara licienta de inregistrat, inregistrat in balcon si repetat pe unde apucam, cam toti ajungem... Hai poops... Keep up the good working! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest miky

cum ziceam ca nu am cum sa ma inregistrez acasa, o sa postez o improvizatie de la ultimu concert cu Old News din Casa Eliad... Striga lumea solo de tobe, si... m-am gandit ca s-ar potrivi o miscare :)

sunetul este cam ..... dar asta datorita faptului ca am fost bagat direct prin mixer (n-am amp inca) si ca am fost dat aproape la maxim in timpul soloului si a inceput sa distorsioneze boxa :))

 

http://forums.rgc.ro/index.php?act=Attach&type=post&id=9054

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Breed

Vad ca sunt destui care canta foarte bine aici,si cred ca a venit vremea pentru un incepator sa demonstreze cat de prost poate sa iasa un lucru daca introducem si un bass in ecuatie.Inregistrarea a fost facuta fara efecte si prin metoda " Headphones -> Line In " cum imi place sa zic(asta explica si hasaitul enervant din fundal)

Cat despre melodie........nu prea multe de spus,o improvizatie nascocita in miez de noapte datorata plictiselii

 

Va rog nu aruncati cu rosii ca sunt prea scumpe,incercati mai bine cosul de gunoi de acasa

Andy_Bass_Doodle.mp3

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...

Neata la evribadi ! :)

 

Pentru nostalgicii Live Tribute-ului Anathema "intamplat" in decembrie 2006 in Clubul Old School (Preoteasa)...

INNER SILENCE >

 

Este tot o melodie "cantata de noi" si aceasta.

Daca nu este potrivit topicul unde am postat acum, propun sa deschidem altul care sa se numeasca "Melodii cantate live de noi" ! :)

 

P.S. Eu sunt ala cu basul evident, ca doar ne aflam la sectiunea basisti !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Chronos

Asta e ce am inregistrat eu, calitatea nu e prea buna, dar eh ma descurc cu ce am, totul este facut complet pe bass:)Hope ya'll like it. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 1 month later...
  • 5 months later...

salutare

nush ce m-a apucat sa ma las de chitara si sa ma apuc de basssss... ca nimeni nu prea vrea sa cinte cu mine... fac prea urit cind tin basul in mina:) :) . Ideea e c nu prea se mai gasesc fani Primus... (cel putin in jurul meu...)

Am tras cu un bas ieftin Stagg al unui prieten, si desi este facut pt 5 corzi, una era pleznita :))

sper sa imi intre inregistrarea asta pe aici pe undeva... ca nu prea stiu cum se face . Apropos, e tras printr-un combo de 10w de chitara, cu microfonul in laptop, deci calitate delok...scuze, poate o sa revin cu un post mai bun

 

basi de calitate la toata lumea :)

 

Darkspace_s_Bass.mp3

Link to comment
Share on other sites

am revenit....

mi-am luat bass...in sfirsit

e un Ibanez SR 505 (sint fan Ibanez) , l-am tras in PC printr-n mixer cu nume ciudat... :) "Ecler"... la mine suna binisor... sa nu dea profesionistii cu pietre dupa mine, nu intentionez sa va zgirii urechile...sper totusi sa placa cuiva, e o improviyatie facuta ad-hoc :)

 

Dark_Emo_Bass.mp3

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 6 months later...

vin si eu cu o piesa pe bass.. nu stiu de e complicat sau greu basu asta.. dar mie mi se pare f simplu dar frumos.

 

dati si voi cu parerea ... , efect pe bass inca nu am .. asa ca e clean ( unele parti sunt gresite.. dar nu am avut chef sa ma uit pe tab )

 

baftoi...

 

p.s. : e cover dupa muse - hysteria

hysteria_bass.mp3

Edited by Marius T
Link to comment
Share on other sites

@ Marius T

 

Bravo tie ca ai putut sa faci un cover dupa Hyteria, eu nu am putut :) , nu stiu, poate e prea complicata melodia pentru mine ca incepator pe bass, oricum nici nu m-am chinuit la tab mult, ca aveam alte prioritati, daca voi primi bassu inapoi voi face un cover si il voi posta aici si eu :)

Link to comment
Share on other sites

Guest westsound

Una din pasiunile mele dezvoltate langa blues este sa fac negative pentru prieteni ghitaristi. Asa ca voi posta un asemenea negativ, bassul, ghitara si orga hammond eu(la ghitara sa fiu iertat de ghitaristii de aici dar nu sunt de profesie), tobele trase de un tip de pe youtube, ceva american foarte bun tobar. I-am trimis trackul fara tobe si a facut o treaba faina peste.

So, ghitaristii hop si voi, nitel blues pt improvizat.

YTblues1CDmix.mp3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.