www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

cu ce sa lipesc lemnul


Guest diogrey
 Share

Recommended Posts

Guest diogrey

ok am un reghin ,care apertine lui solemaster(soory daca am gresit iar numele ), modelul les paul ..si sa desprins pe lateral ..vreau sa il refac..dar nush cu ce sa il lipesc ca sa tina ...daca aveti vreo indicatie care sa ma ajute in orce fel vo rog postati......daca nu ...aa hell ..postati oricum :)

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

asta vroiam sa intreb si eu :)

cred ca cel mai bine ar fi sa pui si niste poze, asa poate ne dam mai bine seama ce s-a intamplat si cum se pote rezolva

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

din pacate nu am aparat dar sa despris bucata de placaj care faca chitara rotunda ..pusa deasupra corpului

 

in pricipiu ma gandeam sa folosesc clei de oase dar vreau sa va daca mai are cineva o ideie sau vreun sfat

 

din pacate nu am aparat dar sa despris bucata de placaj care faca chitara rotunda ..pusa deasupra corpului

 

in pricipiu ma gandeam sa folosesc clei de oase dar vreau sa va daca mai are cineva o ideie sau vreun sfat

Link to comment
Share on other sites

Orice lipitura pentru piese de lemn se face bine cu aracet. Aracetul dizolva local fibrele lemnoase si asigura o zona de imbinare f. buna. Dezavantaje - trebuie presate bucatile ce se lipesc; se usuca in 24h (vara); practic se produce o crestere locala a umiditatii lemnului (aracetul se poate dilua cu apa, in cazul de fata nu cred k e recomandat) si deci ar trebui o perioada de uscare (sau in etuva).

Dar pentru cazul de fata cred k trebuie intrebat un lutier. Din cate am citit io pe site-urile de profil se practica si rasini epoxidice care au avantaje deosebite fata de alti lianti.

 

un alt exemplu:

http://www.projectguitar.com/tut/body.htm

Edited by boc
Link to comment
Share on other sites

Guest dau.bine

Sall

Rasina epoxidica bicomponenta (Bison universal de exemplu) lipeste f bine dar sa nu fie cu intaritor rapid ca sa poti lucra cu el in voie.

Cel cu intarire rapida , incepe sa se intareasca in 3-5 min.

Link to comment
Share on other sites

Guest Iliescu

Asculta aici, ca am vazut multe faze de genu asta. Reghinu meu a fost rupt de jur imprejur pe lateral iar chitara unui prieten a avut griful rupt de la jumate. Remediu ??? POXIPOL !!! Crede-ma ca nu fac nici un misto. Nu ai idee cat de bine funtioneaza.

 

Spor la treaba !

Link to comment
Share on other sites

Asculta aici, ca am vazut multe faze de genu asta. Reghinu meu a fost rupt de jur imprejur pe lateral iar chitara unui prieten a avut griful rupt de la jumate. Remediu ??? POXIPOL !!! Crede-ma ca nu fac nici un misto. Nu ai idee cat de bine funtioneaza.

 

Spor la treaba !

 

Poxipol este un produs pe baza de rasini epoxidice ! Numai ca anumite produse comerciale nu sunt transparente...

Edited by boc
Link to comment
Share on other sites

din pacate nu am reusit cu aracet sa ca o sa curat suprafata si cred ca incerc cu poxipol

Ai folosit o presa?

Daca nu, nu e de mirare k nu ti-a reusit. Si mai e ceva... sunt mai multe calitati de aracet: de tamplarie si de constructii. Iti imaginezi k cel mai bun pentru operatia ta ar fi cel de tamplarie...

 

Exista adezivi epoxi mult mai buni decat poxipol, chiar poti incerca superglue dak suprafata nu e prea mare, da ai grija la degete...

bafta oricum

si

:)

Edited by boc
Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Incearca cu Aracet de lemn amestecat cu rumegus foarte fin de PAL. Ai sa vezi face o pasta si nu se mai desprinde nici daca o arunci de la balcon. Probabil... don't try this at home.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.