www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reverbul Lu' Dan Sandulescu


viobio
 Share

Recommended Posts

Salutari :rock:

Reverbul lu' Dan Sandulescu post-7787-0-81205100-1337884435_thumb.jpg ,

http://www.youtube.com/watch?v=zJe0u5hjaGs

este o clona a cestuia http://www.fender.co...rtno=0217500000

Dan a dorit acest reverb ,destul de faimos..si scump

Componentele costa destul de mult dar merita efortul financiar

Schema este aceasta post-7787-0-19756300-1337883978_thumb.gif ,eu am folosit EL84 pentru comanda tancului de reverb,am introdus toate componentele in interiorul carcasei,inclusiv tuburile,am adoptat acest mod de constructie pentru a avea o carcasa exterioara cit mai mica in inaltime.

Sasiul in care a fost montat reverbul ,este cam ruginit,asa a dorit Dan,sa arate cit mai vintage :w00t:,nu a avut chef de vopsit.

Reverbul functioneaza perfect,atit in fata orcarui amp cit si in bucla de efecte,din spusele lui Dan nu se compara cu nici un reverb digital

Poate ne spune el mai multe

Cine locueste in Bucuresti si doreste sa faca o proba e bine venit

post-7787-0-27773100-1337884358_thumb.jpgpost-7787-0-15580400-1337884359_thumb.jpgpost-7787-0-21980000-1337884360_thumb.jpg

 

P.S.

jucaria costa1800lei

FENDER reverb_6g15_schem.pdf

Edited by viobio
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Probabil este un circuit bun si suna frumos chiar OK ptr chitara , rezonantele sistemului dau culoare soundului .

 

Sa nu comparam un reverb digital cu un "spring reverb" .

 

Reverb-urile digitale au ajuns la perfectiune iar daca vorbim de cele cu " impulse" cred sunt perfectiunea ca maxim posibila .

Doar ca pretul ptr un reverb digital in realtime si calitativ inca este piperat ...dar vad ca coboara pretul si creste calitatea incontinu...

 

Spring Reverb are farmecul ..si nostalgia plus din cauza imperfectiunilor se pot face unele efecte interesante ...

Exact ca si cu Tape Echo ,,, efecte interesante in Feedback exagerat ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.