www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Putin Ajutor La Floyd Rose


catalin90
 Share

Recommended Posts

Acum putin timp mi`am luat o chitara cu floyd , si am vrut sa o acordez din standard E in drop C. M`am uitat la tot felu de filmulete pe net, am citit si pe forum si am vazut ce trebuie sa fac. cand am slabit corzile bridge`ul s-a dus mult pe spate, si am slabit arcurile, l`am readus la loc, apoi am incercat sa acordez chitara in drop C, insa acordajul se ducea muuult in jos, apoi am observat ca bridge`ul s-a ridicat foarte mult. L`am coborat la loc, insa chitara nu se acorda de nici un fel...am renuntat dupa cateva zeci de minute bune. Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi? ce trebuie facut in cazul asta?

Link to comment
Share on other sites

1. Blocheaza Floyd-ul in pozitie paralela cu body-ul.

2. Strange suruburile din spate.

3. Acordeaza chitara cum vrei.

4. Deblocheaza Floyd-ul. (aici o sa se dezarcordeze)

5. Slabeste suruburile pana cand vezi ca Floyd-ul este iar paralel cu body-ul. La puctul asta chitara o sa fie iar acordata.

 

P.S. 9-46 sunt prea subtiri pt. drop C ... nu o sa sune bine ... try 12, 13's

Edited by guitar88
Link to comment
Share on other sites

din cate am auzit...corzile ce depasesc 10 sunt deja prea groase ptr floyd, si se intampina dificultati cand se pun...chestia asta mi`a zis`o un chitarist destul de renumit care se pricepe si foarte bine la treburile astea cu floyd`ul. el canta cu 10-52 in drop C, ba chiar in B, si nu are probleme, insa cu corzile de peste 10 a spus ca a avut multe de furca,

Link to comment
Share on other sites

Atunci cum iti explici chitarile cu 8 corzi si floyd? Tot ce conteaza la floyd e ca tensiunea din corzi sa fie egala cu cea din arcuri. Eu folosesc 10-46 (acordata normal) si mi se pare f. usor de cantat. In Drop C ar fi prea putina tensiune (pt. mine cel putin). Pe langa asta, chitara pur si simplu nu suna bine daca nu ai o anumita tenisune in corzi (de aia au inventat baritonurile ...).

Link to comment
Share on other sites

pai....corzile sunt 9-46, dar daca se poate regla cum trebuie tensiunea in corzi nu ar trebuii sa fie o problema grosimea..daca nu ma insel :D

 

Da ,genial !

 

Pai ,in cazul cand "cobori " tonul mai jos inseamna ca SLABESTI TENSIUNEA ce nu se poate marii daca vrei sa ramai "jos" drop D

( eventual bagi 220 in corzi ca sa marsesti tensiunea)

 

Deci ca sa ..":ca sa se poate regla cum trebuie tensiunea in corzi nin cazul corzilor 9-46 " trebuie sa acordezi chitara in E .

 

Tensiunea in corzi vine doar de la acordaj .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

karpi, ai spus ce vroiam sa-i zic si eu, dar ai fost cam agresiv cu el.

 

catalin90, calea floyd roseului e lunga si anevoioasa, daca vrei sa intri in drop C iti trebuie corzile mai groase. In special, iti trebuie primele 5 corzi in tunajul one-step-down iar a 6-a coarda in C.

 

Asta ce inseamna ?

 

Asta inseamna ca coarda 6 trebuie sa fie mai groasa pentru a fi la fel de tensionata ca celalalte 5 corzi.

 

Iti recomand un string tension meter (desi nu e foarte exact, e un punct de reper, de exemplu vezi ce tensiune se aplica pt. standard )

 

Personal, iti recomand sa canti in standard pe floyd pana iti dai seama cum e sistemul, deschide chitara, analizeaza, trage, eu am stat nopti si am invatat sistemul (cel care l-a facut a fost un genial), chiar daca iti place sa canti coreuri sau altceva in dropC. Daca nu stii si faci ceva nasol, daca pui corzi prea groase, si totul e tensionat, la cea mai mica lovitura/cadere griful are posibilitatea sa faca POC si papa chitara.

 

Daca nu te-am convins sa inveti floyd roseul incetul cu incetul, te poti duce la un profesionist sa ti-o rezolve.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PS: E mai complicat decat ce ti-am zis (ti-am zis cam 8%).

Edited by cedrik
Link to comment
Share on other sites

totusi, nu inteleg cum, dar g. patranoiu canta cu corzi de 10-52 si canta in drop C tot pe o chitara cu floyd rose...si corzile nu sunt moi,lasate... nu are fret buzz. Poate reuseste cineva sa imi explice cum vine asta, daca ziceti ca iti trebuie neaparat corzi groase.

 

Corzile se pot combina ca si grosime ..ptr ca sa aiba fiecare coarda aprox .ce tensiune vrei tu .

Daca actiunea si gatul este reglat si are taste bune netocite nu ai frettbuzz chiar daca corzile nu sunt foarte tensionate .

Daca lovesti/ciupesti puternic ai buzz oricum.

 

 

Floyd sau fara Floyd nu are nici o importanta ... ca sa duci pozitia Floyd-ului unde vrei tu reglezi tensiunea arcurilor ca sa contrabalanseze tensiunea corzilor ....Normal se regleaza Floydul in pozitie de curse simetrice de actiune in jos si in .sus .

La cele mai multe tipuri de "floyd" acest reglaj ptr o cursa simetrica corespunde cu pozitia "paralela" cu planul corzilor ,

Link to comment
Share on other sites

totusi, nu inteleg cum, dar g. patranoiu canta cu corzi de 10-52 si canta in drop C tot pe o chitara cu floyd rose...si corzile nu sunt moi,lasate... nu are fret buzz. Poate reuseste cineva sa imi explice cum vine asta, daca ziceti ca iti trebuie neaparat corzi groase.

nu canta in drop C, ci in standard D, e o diferenta, oricum totul tine de cum e setat floydul, la el corzile de 10 se simt ca unele de 9 (stiu pentru ca am cantat pe chitarele lui), eu am 10-46 si cant in standard, si se simt mai tari corzile mele decat ale lui, i-ar trebui niste corzi de 11 ca sa se simta ca ale mele, dar floydul sta in echilibru pentru ca este setat cum trebuie.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.