www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

E Bine ? E Rau ?


Recommended Posts

Guest Vidovic

Haideti mai criticilor, omul a cerut destul de amabil parerea, nu a cerut sa-i cumparati albumul, sunteti ori invidiosi ori rai din fire, am auzit muzica cu mult mai neprofesionist "legata" la trupe consacrate... Chiar daca nu sunt un fan al rock-ului romanesc imi place piesa, e foarte bine gandita. Bravo, tine-o tot asa, Dan Tudor! ;)

Link to comment
Share on other sites

Extraordinar de buna piesa !!!

 

Din toate punctele de vedere !!

 

Influente Rush ?

 

De mult nu am auzit o piesa facuta atat de bine si interpretata .mixata ..etc foarte bine .

Mai ales pe rgc.ro mai rar .

 

( Am ascultat .auzit foarte foarte multa muzica /piese de toate genurile ...numai pe acidplanet am ascultat mai mult de 4500 piese la care a trebuit sa scriu si care un review in plu smai activez pa cateva site-uri )

 

Poate linia melodica aduce mult cu sonoritatea Rush ..dar asa-i muzica daca intri pe o directie si muzica va suna intr-o anumita zona .

Acum intru pe youtube sa vad daca mai gasesc ceva .

 

PS , Am corectat din EQ prin ridicarea nediilor si inaltelor si suna piesa foarte bine .

 

Cred ca ai facut un EQ final dupa inregistrare pe casti sau boxe ce au o "decolorare " .

 

Este bina ca sa faci soundul mixului fara EQ pe monitor ,"liniar ",pe boxe /casti " lineare " ,ca sa nu denaturezi inregistrarea .Trebuie sa iei in calcul si instalatiile ascultatorilor care multi au deja un filtru loudness cuplat pe redare ptr casti sau boxe mici ,ce va denatura si mai mult sonotritatea .

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

I-mi plac si celelalte piese !

I-mi place foarte mult piesa cantata numai voce si chitara acustica .

Aceasta versiune daca se face in conditii mai bune de inregistrare apoi "coafata " postrecording ar suna bestial .

Cred ca aceiasi piesa am auzit-o si cu toata trupa ..suna OK ...

 

Ma gandesc de exemplu la piesa trupei Who "Behind Blue Eyes" versiunea facuta de Limp Bizkit ...dar asta este " fantezia " mea ..

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mie imi place destul de mult piesa. Doar finalul mi se pare putin nepotrivit. A, ar mai fi si vocea... Interpretarea e "incercata bine", dar, din pacate timbrul nu mi se pare foarte placut.

 

Felicitari si la mai multe!

Ce vocalist iti place tie in tara asta ???

 

Extraordinar de buna piesa !!!

 

Din toate punctele de vedere !!

 

Influente Rush ?

 

De mult nu am auzit o piesa facuta atat de bine si interpretata .mixata ..etc foarte bine .

Mai ales pe rgc.ro mai rar .

 

( Am ascultat .auzit foarte foarte multa muzica /piese de toate genurile ...numai pe acidplanet am ascultat mai mult de 4500 piese la care a trebuit sa scriu si care un review in plu smai activez pa cateva site-uri )

 

Poate linia melodica aduce mult cu sonoritatea Rush ..dar asa-i muzica daca intri pe o directie si muzica va suna intr-o anumita zona .

Acum intru pe youtube sa vad daca mai gasesc ceva .

 

PS , Am corectat din EQ prin ridicarea nediilor si inaltelor si suna piesa foarte bine .

 

Cred ca ai facut un EQ final dupa inregistrare pe casti sau boxe ce au o "decolorare " .

 

Este bina ca sa faci soundul mixului fara EQ pe monitor ,"liniar ",pe boxe /casti " lineare " ,ca sa nu denaturezi inregistrarea .Trebuie sa iei in calcul si instalatiile ascultatorilor care multi au deja un filtru loudness cuplat pe redare ptr casti sau boxe mici ,ce va denatura si mai mult sonotritatea .

Normal ca fac sunetu pe monitoare liniare !!! Merci mult !
Link to comment
Share on other sites

Well. E mult mai bine decat ce ai postat mai de mult. Nu pot sa zic ca e genul de muzica pe care il ascult, dar cred ca o parte din critica de mai sus nu isi are locul. Piesa clar nu urmeaza structura clasica pop, deci nu poti sa te plangi ca e structura ciudata sa cu are caderi abrupte. Din pacate, atitudinea nu prea te avantajeaza. Piesa este ok.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Well. E mult mai bine decat ce ai postat mai de mult. Nu pot sa zic ca e genul de muzica pe care il ascult, dar cred ca o parte din critica de mai sus nu isi are locul. Piesa clar nu urmeaza structura clasica pop, deci nu poti sa te plangi ca e structura ciudata sa cu are caderi abrupte. Din pacate, atitudinea nu prea te avantajeaza. Piesa este ok.

Care atitudine ??? :))
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.