www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Mai Citeste Lumea?


Alin N
 Share

Recommended Posts

Na, salutare!

Am vazut ca avem un Gaming Corner, un Cinema Club, dar ma gandesc ca unii, altii, din cand in cand, in pauzele dintre melodii la repetitii mai pun mana si pe o carte.

Eu, spre rusinea mea, nu am mai apucat sa citesc nimic in ultima vreme.

Ultimele chestii pe care le-am citit si mi-au placut enorm au fost "Cianura pentru un suras" cu continuarea "Buna seara, Melania!" si "Pentru cine bat clopotele" [pe care nu am reusit sa o termin, caci nu mai aveam timp liber in perioada aceea, si vreau sa o iau de la inceput].

 

Deci, ce au mai citit colegii forumisti in ultimul timp si le-a facut placere?

Link to comment
Share on other sites

Mare "UP" pentru Plînsul lui Nietzsche și Zorba!!! :) Cărțile astea m-au marcat decisiv, încît mă străduiesc să citesc tot de la Yalom, respectiv Kazantzakis.

 

După ce le terminați, recomand cu căldură Minciuni pe canapea, precum și Raport către El Greco și Hristos răstignit din nou.

 

Eu am citit recent (și recomand cu toată căldura) Lolita lui Nabokov, Călăul dragostei a lui Yalom, Magicianul de Fowles și am început ieri Turnul de abanos, de Yalom.

 

Între altele, scriitorul meu favorit e Hermann Hesse (am citit tot de la el, mai puțin o carte pe care nu o găsesc). Iar dintre români, Octavian Paler. Recomand Un om norocos și Viața pe un peron.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Sunt marfa cartile lui Vlad Musatescu, am cazut pe jos de ras.

 

Mi-au placut mult si "Anna Karenina", "Razboi si pace" (pe care din pacate n-am reusit sa-l termin, ca m-am luat cu licenta, dar vreau sa ma reapuc de el) de Lev Tolstoi, "Crima si pedeapsa" de F.M. Dostoievski, si "Suflete moarte" (vol.I) si "Revizorul" de N.V. Gogol.

 

Mai sunt multe carti pe care am in plan sa le citesc, insa nu mai am niciun pic de timp :(...

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.