www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reconstructie Reghin Double Six


desperadu
 Share

Recommended Posts

Am inceput sa refac batrana chitara a familiei - un Reghin Apollo din 1973.

 

O sa revin cu niste poze si un scurt istoric a aceea ce am facut pana acum la ea.

 

Ceea ce ma intereseaza acum , cat de cat urgent pentru ca trebuie sa imi fac ultimele achizitii necesare: ce trebuie sa folosesc inainte de aplicarea vopselei (in cazul meu bait)?

 

Am un grund "incolor" insa nu sunt foarte sigur ca nu schimba absolut deloc culoarea lemnului... As putea sa dau un strat de lac incolor ca sa inchida porii din lemn dupa care sa smirgheluiesc "pana la lemn" si sa ma apuc de vopsire?

 

Astept sfaturile voastre cu interes.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca vrei sa faci asa ceva

Sunetul chitarei se va duce pe apa sambetei.

Daca vrei aspect natur, curata toata vopseaua de pe corpul chitarei si lacuieste lemnul. Din cate stiu eu, Reghin Apollo are fata si lateralele din lemn solid iar spatele este din placaj. Ai grija sa nu slefuiesti prin stratul de furnir de pe spate.

Pe laterale si pe spate poti folosi lac colorat, gasesti in magazine.

Link to comment
Share on other sites

Chitara asta a trecut prin multe maini de meseriasi iar spatele si lateralele arata ca dupa 2 razboaie... asta fiind motivul pentru care m-am gandit la furnir.

Am un furnir extra subtire - 0.5 mm,cumparat de pe un site de luterie. Ambele fete ale furnirului sunt cu lemn, nu are hartie sau altceva pe o parte ca sa "muteze" sunetul......

 

Pe fata nu vroiam sa pun neaparat pentru ca am inlocuit-o (cu toate ca mi-ar fi placut, i-ar fi dat un look nou)

 

Dar ok, avand in vedere experienta ta in acest tip de lucrari iti voi lua sfatul in serios.

 

Multumesc Eugen.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.