www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi rupte


Guest claxonn
 Share

Recommended Posts

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nu e indicat sa asteptati sa vi se rupa corzile. Daca tineti la sound, schimbati-le la 30 zile cel mai tarziu.

 

Corzile mai groase strica cheile daca cheile sunt de ***. Schimbati cheile si gata. La fel si cu bridge-ul ala care rupe 3 corzi pe saptamana. E ca la apometre, dai un ban dar se amortizeaza repede.

 

Eu cant cu Ernie Ball Skinny Top Heavy Bottom (.010 - .052) si cu GHS ZW Boomers (.010 - .060) si nu am nicio problema cu ele, sunt 2 marci care m-au facut sa termin cu experimentatul si cu incercatul tuturor tampeniilor de marci care chipurile fac corzi.

 

PS: stiu ca e corect COARDE, dar nu pot sa nu folosesc greseala acceptata CORZI.

Link to comment
Share on other sites

Guest W:W:JigSaw

O coarda - doua corzi nu? B)

La mine se intampla ceva...am o acustica si mai tot timpu' se rupe SOL-ul :)

Imi schimb corzile cam odata la juma d an :(

Si folosesc D`Addario .o1o :)

In fine...in curand imi iau o electrika bass sau nush...de abia asteeep :)

Link to comment
Share on other sites

O coarda - doua corzi nu? ;)

La mine se intampla ceva...am o acustica si mai tot timpu' se rupe SOL-ul :)

Imi schimb corzile cam odata la juma d an :(

Si folosesc D`Addario .o1o :)

In fine...in curand imi iau o electrika bass sau nush...de abia asteeep :)

 

 

On topic - de unde anume se rupe ? Daca se rupe de la bridge-ul ala de plastic, vezi ca poate trebuie pilit sau schimbat cu totul.

 

Off topic: o coarda - doua coarde - si pentru astea de la chitara, nu numai pentru alea de pe centura ;)

Cvartet de coarde, nu cvartet de corzi. La fel, o coperta - doua coperte.

Dar cum astia au introdus in DOOM o gramada de forme gresite si greseli gramaticale, ele devenind astfel corecte, au facut o modificare si pentru chitaristii din Romania B)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pai dude, pana sa am electrica, fara floyd, in fine, aveam pe clasica fender de 0.8 si faceam la benduri cu ele de ramaneau toti :) asa ca pe electrik mi-am pus tot fender de 0.8, si tin sa te anunt ca nu s-au rupt .... apropo, pe clasica am corzile de minim 10 luni si nu s-au rupt deloc, la cantat non stop pe ea , cu zeci de benduri pe zii so :):( parerea mea e ca Fender ai putea incerca, asta depinde si de bridge, postase cineva pe aici ca i-au fost taiate de la bridge, se mai intampla :)

Link to comment
Share on other sites

merge sa pun corzi de electrica pe acustica, ce model recomandati? de preferinta unele care sa fie blande cu degetele ... (is incepator) sau pt acustica ...dar tot moi?

Link to comment
Share on other sites

merge sa pun corzi de electrica pe acustica, ce model recomandati? de preferinta unele care sa fie blande cu degetele ... (is incepator) sau pt acustica ...dar tot moi?

 

...in principiu merge...si se are n sunet cu totul special, mai clar si metalic...in schimb se rup foarte repede si de asemenea se dezacordeaza f f repede...

Link to comment
Share on other sites

DA !

Pe plicurile in care sunt impachetate corzile ErnieBall si Fender(la astea doua am vazut or mai fi si altele) scrie clar "ELECTRIC OR ACOUSTIC GUITAR STRINGS"(ErnieBall) si "PLAIN STEEL BULLET END ACOUSTIC/ELECTRIC" (Fender)

 

...in principiu merge...si se are n sunet cu totul special, mai clar si metalic...in schimb se rup foarte repede si de asemenea se dezacordeaza f f repede...

Nu vad de ce s-ar rupe "foarte repede" si "se dezacordeaza f f repede" o chitara acustica le "streseaza" mai putin decat una electrica, cat despre sunet. da, suna putin altfel, dar asta poate fi un lucru pozitiv :)

Link to comment
Share on other sites

teckus, daca ai sa citesti cu atentie pe corzile ernie ball ai sa vezi ca din 6 numai trei (cele subtiri) se pot folosi si pe electrica si pe acustica. asta cel putin la super slinky, restul nu m-a interesat :)

asta nu inseamna ca patesc ceva daca le pui pe acustica. si nu, nu se rup mai repede. dar pentru cele mai bune rezultate se recomanda folosirea corzilor pentru acustica.

iata ce mi-au raspuns cei de la ernie ball:

'The reason the lighter gage stings say acoustic/electric is because we

actually use them for both. However the thicker gage strings need to be

for one or the other.'

Link to comment
Share on other sites

teckus, daca ai sa citesti cu atentie pe corzile ernie ball ai sa vezi ca din 6 numai trei (cele subtiri) se pot folosi si pe electrica si pe acustica. asta cel putin la super slinky.....

:) Am vazut, dar am dat exemplul in sprijinul afirmatiei mele. Oricum am folosit(in vremuri demult apuse :) ) corzi de chitara electrica pe chitara acustica, pe care nu scria ca-s si de acustica(Belson-pe vremea aia).

Oricum ideea ii ca se poate, restul tine de gusturi. :)

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

pune si tu o poza ca tare-s curios sa vad un reghin cu Floyd :)

(desi sunt aproape convins ca faci confuzie)

cam 3 din 5 chitaristi incepatori care ii cunosc confunda Floydu cu bridgeu(tremolo) dupa reghin..(sau invers)

Link to comment
Share on other sites

Guest bravesoul

Eu am rupt o coarda metalica RE (chitara e din '83, dar suna multumitor), apoi in primele 10 minute dupa ce am schimbat corzile, tot RE-ul s-a rupt (folosesc corzi Belson, in pretul asta exista ceva mai bun, don't think so). :) P.S. sunt incepator :)

Edited by bravesoul
Link to comment
Share on other sites

Nu vad de ce s-ar rupe "foarte repede" si "se dezacordeaza f f repede" o chitara acustica le "streseaza" mai putin decat una electrica, cat despre sunet. da, suna putin altfel, dar asta poate fi un lucru pozitiv :)

 

am zis asta doar din experientza mea...folosind corzi de electrica pe acustica mea cam astea au fost efectele in cazul meu...in privintza sunetului este discutabil depinde de preferintele celui care canta...

Edited by EADGBE
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest hazzard

hei oameni...este un set de corzi foarte bun...nu stiu exact cum se cheama dar pot sa spun ca setu asta il foloseste Slash,Hetfield,Hammet,Steve Vai....si mul mai multi...cand imi amintesc de corzile astea va anunt./..BAFTA :)

Link to comment
Share on other sites

hei oameni...este un set de corzi foarte bun...nu stiu exact cum se cheama dar pot sa spun ca setu asta il foloseste Slash,Hetfield,Hammet,Steve Vai....si mul mai multi...cand imi amintesc de corzile astea va anunt./..BAFTA :)

parca asta scria pe spatele pachetelor de EB

+multi altii :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
eu cant pe ernie ball 9-42, si le cam schimb pe la 1luna juma si inca nu mi s-a rupt niciuna, adica le-am schimbat ca nu mai imi placeau, nu ca s-au rupt...

acum am DR'uri, ma astept sa ma tina cam tot atat... :)

 

SI eu am ernie ball(un picutz mai groase),si sunt super corzi,si poti sa tragi de ele cat vrei ,in limitele bunului simtz.De cand le am =4 luni am schimbat 3 seturi (logic) dar nu s-a rupt nici o coarda!!

Deci respect "coitzele" lui nea Ernie :) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

ce-mi plac oamenii care dezgroapa threaduri. Dar daca tot m-am apucat, hai sa-mi zic si parerea proprie apropos de corzi (coarde nu-mi place cum suna).

corzile eu le schimb cand nu-mi mai place cand suna, cand isi pierd din sustain, cand devin atat de oxidate incat zici ca e bomfaier coarda. Nu mi s-a rupt pana acum nici o coarda, si le schimb odata la vreo 2 luni sau mai rar, dar sunt convins ca la chitarile cu floyd e cu totul alta poveste. oricum, recomand folosirea chestiilor de genu GHS fast fret, mi-am luat saptamana asta si sunt foarte multumit de efectul pe care-l are asupra chitarii

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest bloodyy

Mi-am cumparat din greseala niste corzi DR TITE Fit (care sunt de electrica) pentru acustica, asta din graba... ce ma sfatuiti sa le vand si sa-mi iau altele? Daddario EJ26-3D... sau sa le pastrez?

Link to comment
Share on other sites

ia-ti unele de acstica...o sa sune ciudat si in plus nu sunt indicate...au patit-o cativa cunoscuti de-ai mei si a fost cam :| so,mai bine D'Addario sau orice de acustica (si Fender daca esti fan) :)

Link to comment
Share on other sites

ia-ti unele de acstica...o sa sune ciudat si in plus nu sunt indicate...au patit-o cativa cunoscuti de-ai mei si a fost cam :| so,mai bine D'Addario sau orice de acustica (si Fender daca esti fan) :)

ce aveti toti cu fender sa mor daca stiu..

 

vezi daca scrie ca sunt electric/acoustic pe undeva, sau pune-le direct si vezi daca iti place sunetu! daca sunt corzi bune si nu dai urat in ele, nu au de ce sa se rupa.

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

avem cu fender ca se oxideaza repede, asta avem cu fender, cel putin cele pe care le gasesti la noi (eventual gata oxidate cand le cumperi)

Link to comment
Share on other sites

Eu n-am mai rupt o coarda cred ca de un an, dar schimb corzile oricum cam la 2 saptamani. Folosesc GHS Boomers de 0.9.

 

Singurele cazuri cand rup cate o coarda sunt cand experimentez cu acordaje diferite si... umm... exagerez :) sau cand experimentez cu tot felu de prostii... gen... umm... agrafe sau lame de ras... but that's another story :)

 

Daca ti se rup corzile la benduri, totul sta in tehnica. Daca nu tragi cum trebuie, daca tragi rigid, se rup usor. Daca tragi cum trebuie, poti sa faci benduri gigantice fara sa se rupa. O simti pur si simplu cand da sa se rupa.

 

Ah da... si spalati-va naibii pe maini :)

 

Mi-ati dat o idee, cred ca o sa-mi pun corzi de electrica la acustica data viitoare. Am avut acustica data la un club cateva luni si s-a cantat pe ea in prostie si acum corzile sunt efectiv sfredelite, nu stiu cum de nu s-au rupt.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.