www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi rupte


Guest claxonn
 Share

Recommended Posts

Guest Wickerman

Corzile se schimba o data la 2 luni maxim. Testat de mine...

Corzile Fender isi pierd tonul dupa vro 2 saptamani... Acum folosesc Ernie Ball Regular Slinky si mai au tonul lor specific si dupa 3-4 saptamani. Dar dupa o luna jumate deja devin un pic cam uzate. Corzi n-am rupt multe pana acum, nu abuzez de ele cu tremolo, dar schimb un set la aproximativ 2 luni de zile. Recomand cu caldura Ernie Ball pentru electrica... Daca sunt bune pentru majoritatea chitaristilor mari din lume, sunt bune si pentru noi. :)

By the way, ce corzi recomandati pentru acustica? Eu am Fender si nu imi plac deloc... As vrea sa incerc si altceva si n-am idee ce.

 

P.S.: DOOM ala e o mare prostie. Parerea mea: coardã/corzi si chitarã/chitare... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Eu am avut Fender pe acustica si si-au dat duhu' repede...si se uzeaza foarte urat.

Acum folosesc GHS Acoustic Electric de 11-52 si sunt foarte multumit.

Se curata usor, isi pastreaza tonul care e destul de echilibrat, nici prea bright nici prea mellow, si sunt destul de comode de cantat. Chitara mea are un volum mai mic decat o acustica normala, dar corzile astea o fac sa se auda destul de tare.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Mai nou schimb corzile o data la 2 saptamani sau inainte de fiecare concert. Acuma tocmai am pus un set de DR de curiozitate, dar la prima atingere nu m-au dat pe spate. Seamana nitel cu EB Stainless Steel Slinky, parca sunt un pic mai finute si mai inchise (ca look si feeling la mana). Ca sunet par ok, dar trebuie sa le mai incerc nitel... sa vedem in timp cum or tine :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
S-a rupt la careva coarda 6, adica mi gros?

Da, la mine s-a rupt o singura data coarda MI gros cand, intr-un acces de furie am cantat Freezing Moon pe o chitara copie Stratocaster. Corzile erau Belson.

 

In rest, le schimb atunci cand se oxideaza sau incep sa sune ca niste sarme de telefon de pe stalpi.

 

Numai bine,

ALEKS

Link to comment
Share on other sites

Da, la mine s-a rupt o singura data coarda MI gros cand, intr-un acces de furie am cantat Freezing Moon pe o chitara copie Stratocaster. Corzile erau Belson.

 

In rest, le schimb atunci cand se oxideaza sau incep sa sune ca niste sarme de telefon de pe stalpi.

 

Numai bine,

ALEKS

mare smecherie, eu am rupt si MI-ul gros de la bas, si m-am mirat 5 minute cum de s-a putut intampla

Link to comment
Share on other sites

Or fi fost romanesti. Eu cred ca Belson sunt fabricate in Romania dupa cum zicea amicul meu de la Muzica. Si eu am avut Belson puse pe chitara copie Stratocaster. Pe cealalta am niste chinezarii, nu-mi mai amintesc numele, dar suna uimitor de bine - ideea e sa le stergi dupa ce canti. E un remediu impotriva transpiratiei acide.

 

ALEKS

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Multa lume vad ca da vina pe corzi (nu ii contrazic) dar e vorba si de cum ataci coarda cu pana,in ce unghi, bla bla, cat de puternic...etc

D'addario folosesc de peste 10 ani nu am rupt nici macar o coarda neintentzionat.

Am stat la repetitie(nu conteaza cand),ca am vrut sa schimb corzile si am tras juma de ora de corzi si de floyd si abia am reushit sa rup mi-ul subtzire de 0.9.

Nu bag mana in foc pentru ele dar am schimbat mai bine de doua sacoshe de seturi D'addario fara sa se rupa o coarda...e posibil ca cele gasite de voi,au fost tinute ,magazin/depozit, intr-un mediu mai umed si de aici problemele spuse de voi.

 

Nota:Nu am cumparat niciodata corzi D'addario din tzara(de la magazine din tzara) In pachete, in afara de obicei au pliculetze de ...nu stiu cum ii zice acuma...care atrage umezeala.(regula valabila la orice instrument sau accesoriu)

Link to comment
Share on other sites

Nu bag mana in foc pentru ele dar am schimbat mai bine de doua sacoshe de seturi D'addario fara sa se rupa o coarda...e posibil ca cele gasite de voi,au fost tinute ,magazin/depozit, intr-un mediu mai umed si de aici problemele spuse de voi.

 

Nota:Nu am cumparat niciodata corzi D'addario din tzara(de la magazine din tzara) In pachete, in afara de obicei au pliculetze de ...nu stiu cum ii zice acuma...care atrage umezeala.(regula valabila la orice instrument sau accesoriu)

Pliculetele despre care vorbesti sunt probabil umplute cu silica gel, un agent deshidratant foarte comun.

Din cate stiu eu, corzile D'addario sunt ambalate intr-o asa-zisa "corrosion-proof bag", care atata timp cat ramane inchisa protejeaza corzile de umiditate.

Adevarul e ca D'addario au rezistat cel mai mult pe chitara mea.

Link to comment
Share on other sites

Pliculetele despre care vorbesti sunt probabil umplute cu silica gel, un agent deshidratant foarte comun.

Din cate stiu eu, corzile D'addario sunt ambalate intr-o asa-zisa "corrosion-proof bag", care atata timp cat ramane inchisa protejeaza corzile de umiditate.

Adevarul e ca D'addario au rezistat cel mai mult pe chitara mea.

 

Eu imi cumpar numai D'addario la set de 5 (adica 5 seturi) care se gasesc in carcasa de metal si in interior mai au si acel pliculetz care asigura un mediu uscat, pe langa plicurile de plastic in care se afla setul de corzi , sigilat.

Sunt mirat..de ce...pentru ca mi-ul subtire sustine destule kg fortza ca sa poata fii intins cu un deget sa se rupa(in timp erealizabila chestia)

Nu ca sa le fac reclama...dar folosesc mult floyd-ul si sunt corzi rezistente si sunt fosrte multumit de ele.

Link to comment
Share on other sites

am avut si eu evenimente cu ultimele seturi de corzi , cumparate aici in tara

 

pana anul trecut am avut numai corzi primite de afara si nu aveam probleme.

 

Toate tipurile sunt de calitate dubioasa....

 

se rupe inelul de la capat , se rupe im mijlocul corzi "e"-ul , se rupe destul de des la vibrator , pe calus , si am calus cu role !!

 

De obicei schimb de la bun inceput corzile 1;2;3 si pun HORA 1 :1 : 2 suna mai bine si tzin mai mult.

 

Dar oricum nu uitati sa stergeti corzile dupa cantata si in timpul cantatului. La calus mai pun cateodata o picatura de Spray De Contact uleios sa mai reduca ruginirea.

 

si mi-e groaza sa mai trag de vibrator cu corzile acestea "NOI"

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Am si eu o intrebare ... vreau sa imi iau corzi noi si nu prea stiu ce sa aleg dintre Ernie Ball, D'addario si GHS ... ceea ce ma intereseaza e sunetul nu rezistenta ::) ce imi rec?? :)

Link to comment
Share on other sites

am corzile puse pe chitara de aprox un an. eu personal nu stiu cum fac dar nu rup corzi deloc.asta se intampla acum vreo 10 ani. fac benduri peste benduri ,trag de corzi ,acordez.dezacordez si nu se rup domnule. dar daca dau chitara unui prieten sa faca si el benduri gata coarda. cred ca cu timpul ajungi sa-ti cunosti instrumentul si te obisnuiesti cu limitele ei.si poate fi si o problema de acordaj poate canti mai sus cu un ton.incearca un tuner.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

am, am electrica de vreo 3 luni si mi-am schimbat corzile de 5-6 ori ! :|, am folosit numai d'dario .09, acuma, carei treaba? ca mai toata corzile se rup de la bridge, una singura de la mijloc. Poate fi devina si de la bridge, sa "taie" corzile ? :-?? si daca da, e vre-un mod de a tampona bridgeu fara sa afecteze tonul ?

Link to comment
Share on other sites

Ce chitara ai si ce tip de bridge?Corzile bune nu ar trebui sa se rupa asa de repede... Fie ai probleme cu seile (saddles in engleza) fie e vorba de corzi de proasta calitate. Schimba marca de corzi cu alta si vezi daca mai patesti la fel.

am corzile puse pe chitara de aprox un an. eu personal nu stiu cum fac dar nu rup corzi deloc.asta se intampla acum vreo 10 ani. fac benduri peste benduri ,trag de corzi ,acordez.dezacordez si nu se rup domnule. dar daca dau chitara unui prieten sa faca si el benduri gata coarda. cred ca cu timpul ajungi sa-ti cunosti instrumentul si te obisnuiesti cu limitele ei.si poate fi si o problema de acordaj poate canti mai sus cu un ton.incearca un tuner.
schimba corzile ca nu sunt facute sa stea secole pe chitara. e o placere sa canti pe corzi de data relativ recenta. sa nu mai vorbim de sunet.
Link to comment
Share on other sites

Suspectez un Tune-O-Matic, plus string-thru-body.

 

PS: Singura coarda care mi s-a rupt, intr-o perioada de un an juma', a fost un Ernie Ball (G dintr-un set de Hybrid Slinkies), si tot de la bridge, dar provenienta era cam dubioasa. :) Acu-s pe GHS Progressives 10-52 si se tin bine dupa 3 luni.

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Nu prea inteleg cum se poate tine si canta pe corzi un an sau mai mult , dupa aprox 2 saptamani nu se mai poate regla octava la corzile 1,2 si3 .Nu vad cum se mai poate canta pe corzi false.

 

Sadle tip Floyd cu panta mai lina octava ramane constanta mult timp

 

sadle cu unghi de aprox 90 grade dupa 2 saptamani nu se mai poate regla octava .La vibrator Strat tip vintage unghiul este cam ascutit , la cele de tip nou este mai buna "panta " .

 

dar dupa 2 luni si chit. tip pe Gibson LP cu sau fara vibrator "Bigsby" nu se mai poate regla octava si trebuie schimbate corzile.

 

ca sa mai fac economie in cazul corzilor groase- matisate , le "fierb" si le usuc cu "Fhoen"-ul ( sa nu ramana umezeala in centrul corzi ca aceasta produce oxidarea miezului si suna mai rau dupa "fierbere" decat inainte). Apoi cand le montez "scurtez coarda " in parte cu inelul .In asa fel ajunge o parte "nefranta" pe calus si un timp o sa mai aiba stralucire si octava buna.In cazul corzilor 1 , 2 si 3 de obicei de la inceput pun corzi Hora 1 , 1 , si 2 , si de obicei folosesc cele din setul original cand se rup sau sunt false si nu am altele .

 

Coarda 0,9 nu prea este folosibila , nu suna de nici un fel ,mai ales daca se murdareste .Peste octava nu mai are "corp" sunetul.De faptcoarda "e" nu prea o intind ( bend) numai sus la ultima tasta (22 "d") ca sa urca pana la "mi" , pentru atat nu merita sa sacrific tonul.Celalalte benduri le fac pe corzile "2" si "3".Pe coarda "e" numai de la pozitia 18 la 22 trebuie sa fac benduri.

Link to comment
Share on other sites

Eu am folosit mult timp Belson (ca doar de alea gaseam mai acatarii); sunt acceptabile, se mai rupeau, oxidau (normal pentru niste corzi de otel). apoi am incercat Fender alea cu bullet. Cele mai proaste. Dupa o zi sau 2 de cantat mi s-a rupt o coarda (nu-mi mai amintesc care) tocmai de la faimosul bullet. Am incercat Squier (au fost cele mai longevive pt calitatea si ptretul lor) si acum folosesc D'addario de care sunt multumit. Ma bate gandul sa-mi comand de pe thomann un set din ala cu 20 de pachete(sau cate sunt), dar mi-e teama ca o sa ma plictisesc de ele...apoi o sa le vand la mica publicitate :) .

Link to comment
Share on other sites

Eu pana acum nu am rupt decat 3 mi-uri subtziri de .09(ernieball)...cred k nu prea sunt rezistente corzile astea..insa ma impac bine cu ele...mi se par f comode (am mai incercat si daddario )..acum am ochit niste corzi meseriase (cred) gibson , <a href="http://www.musiciansfriend.com/product/Gibson-Special-Alloy-Humbucker-Medium-Guitar-Strings?sku=102317"" target="_blank">astea</a> si astea sunt curios cum or fi...

Edited by alexyz
Link to comment
Share on other sites

Ce chitara ai si ce tip de bridge?Corzile bune nu ar trebui sa se rupa asa de repede... Fie ai probleme cu seile (saddles in engleza) fie e vorba de corzi de proasta calitate. Schimba marca de corzi cu alta si vezi daca mai patesti la fel.schimba corzile ca nu sunt facute sa stea secole pe chitara. e o placere sa canti pe corzi de data relativ recenta. sa nu mai vorbim de sunet.

 

squier bullet, cu bridge normal pe arcuri. E vreun mod de a trata chitara don doctor ? :-s

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Eu pana acum nu am rupt decat 3 mi-uri subtziri de .09(ernieball)...cred k nu prea sunt rezistente corzile astea..insa ma impac bine cu ele...mi se par f comode (am mai incercat si daddario )..acum am ochit niste corzi meseriase (cred) gibson , <a href="http://www.musiciansfriend.com/product/Gibson-Special-Alloy-Humbucker-Medium-Guitar-Strings?sku=102317"" target="_blank">astea</a> si astea sunt curios cum or fi...

e ceva de genu..... daca pe o ... blusa scrie Gibson nu inseamna ca e foarte foarte rezistenta si buna ca chitarele gibson.....intelegi.. adica mai precis..Gibson sunt renumiti pentru CHITARE nu CORZI :) ... in tot cazu tin sa precizez ca nu am cantat pe corzi gibson... dar o sa cant in curand la un amic...so o sa las o parere

Link to comment
Share on other sites

Wei, ce noob eram acu un an jumate cand am zis de Reghin cu Floyd.:)) Ignorati-mi prostimea. Se mai intampla.

 

Deci... sa incep istoria. Initial schimbam un set de corzi o data pe luna, in cel mai rau caz la doua luni. Eventual cand mi se rupea o coarda, din motive pur economice nu schimbam toate corzile, doar cea care se rupea. Mai acordam chitara in D, evident se rupeau. Am rupt si eu coarda a 6a de cateva ori.

 

Cel mai bine m-am impacat cu Ernie Ball si cu GHS straine. Am auzit ca e o diferenta mare intre GHS luate din ro si cele luate din strainatate, nu stiu, nu am incercat GHS luate de pe aici:) Doar de prin UK. Nu comentez nimic, doar un zvon care s-ar putea sa nu fie prea real.

 

Au fost 2 factori care imi rupeau corzile: Bridge-ul de kk de la Reghin si reacordarea in diverse tuning-uri (D, C...). De cand am schimbat chitara (Acum chiar am una cu floyd!!!) nu am mai avut probleme cu nici o coarda. Adevarul e ca nici nu o mai acordez in D din motivul simplu ca e 7-string, ce mai vrei sa ii fac...

 

In orice caz... Fiecare cu ce ii place si cum se obisnuieste. Si depinde si de noroc, si de chitara. Have fun;)

Link to comment
Share on other sites

Personal am testat ceva seturi de corzi... cele mai mult mi-au placut Ernie Ball de 10, care le-am si folosit constant timp de vreo 6 luni. Isi pastrau tonul vreo 1 luna si fara mari abuzuri(nu doar de la cantat! intr-o vreme aveam o sala de repetitii in care era foarte frig si prafuit si asta imi uza repede corzile) tineau mult mai mult de atat.

Am incercat din lipsa de alte variante si GHS 9-46. Sunt OK, nu prea am reprosuri.

In ultima vreme, din motive de pret, a trebuit sa recurg la D'addario de 10 (e 18 ron un d'addario si 32 un Ernie Ball la barock in cluj... :) )

Ceea ce ma deranjeaza la ele e faptul ca in primele 3 zile suna excesiv de bright(mai mult ca celelalte corzi) dar dupaia se aseaza pe un sunet bun. Corzile ma tin vreo 2, maxim 3 luni, cand mi se rupe la-ul sau mi-ul gros (au trecut vreo 4 luni de cand nu mi s-a mai rupt o coarda subtire).

 

Bottom line, daca la voi Ernie Ball nu is prea scumpe luati dinalea fratilor! :)

 

Wei, ce noob eram acu un an jumate cand am zis de Reghin cu Floyd. :) ) Ignorati-mi prostimea. Se mai intampla.

Nu chiar... poate nu ai tu asa ceva, dar mai nou reghin chiar a scos un model cu floyd, testat personal. :(

Link to comment
Share on other sites

Salut. Eu sunt nou aici, asa ca sa nu ma injurati din prima.

Eu am o chitara Harley Benton, licenta Washburn, cu tremolo Floyd Rose. Folosesc corzi D'adario, cele mai subtiri. Nu menajez corzile, cant thrash in general, trag de Floyd destul de tare, dar in 2 ani de cand am chitara nu am rupt nici o coarda. Corzile le schimb cam la 6 luni, dar tin chitara mereu acoperita si saptamanal sterg corzile cu acetona. (atentie la acest procedeu, puneti un carton pe tastiera, altfel se duce stratul protector!!!)

Parerea mea este ca ruperea corzilor se intampla din cauza chitarilor. Verificati tastele si menghina / pragusul si in caz ca observati anumite asperitati, duceti chitara la cineva care se pricepe. Nu va repeziti cu pila, o sa stricati!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest guitar09

eu am niste ghs boomers 09 luate acum o saptamana.

 

ce sa zic...cand le-am pus prima data pe chitara sunau bestial...eram foarte multumit de ele pana acum cateva zile cand am observat ca isi pierd dic calitatea sunetului ala coios care m-a impresionat

 

dupa o discutie cu un profesor de chitara care a avut experiente cu corzile astea...am inteles ca problema asta ar fi doar la cele din romania.el ar fi zis ca ar incerca o comanda de afara al aceluiasi set de corzi deoarece alterarea sunetului ar fi din cauza transportului in conditii improprii.ave.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.