www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

De Ce Am Nevoie Ptr A Inregistra Pe Laptop


Recommended Posts

ok, deci sunt incepatoare in ale inregistratului si nu prea stiu ce imi trebuie. Mi-am luat audacity si vad ca functioneaza ok, totul frumos, pana la partea cu outputul... am bass activ si sunetul intra foarte distorsionat in calculator, si chiar si de la electroacustica intra sunetul foarte prost... Mi-a explicat cineva ca daca am laptop si imi pun jackul in mufa de microfon trebuie sa-l trec prin nu stiu ce placa de sunet dar nu am inteles prea bine... si voiam sa stiu exact ce imi trebuie :)

Link to comment
Share on other sites

si in placa aia pot sa pun si o mufa out ptr casti?

 

Asa ar trebui. Iti las un link de unde ai putea sa cumperi diverse placi de sunet pe USB, dar nu este singurul loc. La fel de bine poti cumpara o placa de sunet pe USB de pe un site ce se ocupa cu produse IT. Depinde cati bani vrei sa bagi in asa ceva si daca ai vrea sa mai faci si alte lucruri cu ea.

 

http://www.esound.ro/index.php?cPath=96_104_135&filter_id=&sort=3a

Link to comment
Share on other sites

ok, deci sunt incepatoare in ale inregistratului si nu prea stiu ce imi trebuie. Mi-am luat audacity si vad ca functioneaza ok, totul frumos, pana la partea cu outputul... am bass activ si sunetul intra foarte distorsionat in calculator, si chiar si de la electroacustica intra sunetul foarte prost... Mi-a explicat cineva ca daca am laptop si imi pun jackul in mufa de microfon trebuie sa-l trec prin nu stiu ce placa de sunet dar nu am inteles prea bine... si voiam sa stiu exact ce imi trebuie :)

 

Ai nevoie de un mic "mixer" chiar pasiv in principal ptr reducerea volumului cat si ptr adaptarea semnalului mono la intrarea stereo .

 

 

Daca ai un procesor ( imprumut ) poti sa folosesti pe post de compresor , preamplif cu reglaj de ton si de adaptor mono- stereo

 

Sau compresor , preamp adaptor .

 

Ptr inceput este OK rezolvarea cu un potmetru si cateva rezistoare .

 

Nu cumpara nici un fel de USB

 

Daca dai bani cumpara un recorder digital nu merita sa bagi bani "endless !! " in PC-uri si placi de sunet ...!!

 

Un recorder din acesta ( Zoom sau Digitech .. sau ce se mai gaseste pe piata ) are calitatea net superioara fata de placile de sunet !!

 

Laptop, Ipod .Ipad . tablete PC si alete cioace sunt un fel de "mixer de bucatarie " cu de toate si la nimic bune ..

 

Deci pana nu ai nevoie de calitate de studio ci doar inveti este OK si un laptop cu un adaptor potmetru +rezistoare intre chitara si intrarea audio .

 

post-902-0-44026600-1334268791_thumb.jpg

 

 

In selectorul de InPut al placi de sunet cand introduci Jack-ul sa alegi Line In si NU Microfon In !!!

 

Intrarea de microfon de obicei este slaba calitaiv plus fiind mai sensibila distorsioneaza semnalele mai mari ce vin de la o chitara .

 

Deci selectezi Line IN .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.