www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Blues


 Share

Recommended Posts

Eu unu nu cred ca ai vrea sa intri in acest domeniu... in primu a fost conceputa de negri cand erau asupriti de albi (adica de noi astia care suntem mari blues brothers) ... in al doilea rand, pentru orice tip de blues tre sa ai scoala vietii (adica sa fi avut nesansa sa treci printr-o gramada de greutati)... La urma urmei Jimi avea un album (cred) intitulat "Are you experienced"... si tot el a zis ca many people can play blues... few can feel the blues. Tu poti sa canti dar e un fel de utopie sa canti ceva ... spre exemplu un pusti la 10 ani prin SUA canta o melodie cu tema "my baby left me"... aaa pai frate sa ai la 10 ani femei, sa te desparti de ele si sa te lase empty si trist ca sa canti pe urma blues... tre sa iau notite de la ala in caz ca le zice din suflet... E frumos ca ai ales sa asculti si acest gen de muzica (mai e creier pe aici...nu doar manele)... insa mie imi place sa ascult unu care zice adevar. Tot Jimi imi vine in minte cu melodia "Voodo Chile"... atentie, nu Voodo Child... si le zice frate in melodia aia... le zice pe bune. Asculta un SRV pe urma... si ma gandesc la Dirty Pool in special.

 

.... umm poate vrei sa traiesti modelu meu si a altora care suna: Live fast and die young

 

Concluzia mea e ca bluesu se simte... nu e ca si cum ai asculta un Satriani care are o melodie intitulata ... Surfing with the Alien... what?... n-am vazut unu pana acu da ma rog...

Bluesu se raporteaza la viata si experienta... la momente mai triste sau mai fericite.

 

Si ca sa inchei, asculta blues si traieste viata ca sa iti dai seama ce inseamna...

 

Uite ce ascult eu:

 

Nuno Mindelis

Greg Koch

Guitar Pete (mentoru meu... ar fi trebuit sa ocupe locu de onoare dar mindelis a fost primu bluesman pe care l-am ascultat pentru prima oara si zau ca ceva a intrat in mine in acea seara... nu vroiam sa ma mai opresc din a-l re... re..re.re.re.reasculta...)

Chris Duarte

BB King

Albert King

Dennis Dullea

Bonamassa

SRV

Jimi Hendrix (la introu melodiei House Burning down ma uitam la statuia cu Jimi in genunchi cantand la chitara si muream de draci ca s-a dus cu mult inainte sa ma nasc eu)

Chris Rea (melodia "electric guitar" in special... asta m-a facut sa-mi iubesc chitara, de fiecaredata cand schimb corzile ascult melodia asta... si de fiecaredata o vad parca si mai frumoasa si ma trec fiorii cand cant in timp ce-i pun cate o coarda versurile maestrului Rea)

ZZTop( Blue Jeans Blues si 2000 Blues in special... e badass)

Cognek(da ... trebuia sa apar si eu... ascult creeatile mele cu cea mai mare placere desi sunt un copil mic pe langa cei mentionati mai sus)

 

 

.... cred ca ti-am dat destule teme pentru seara asta... eargasm placut!

Edited by Cognek
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

te salut. iti recomand sa vizitezi acest site: www.allmusic.com - mai precis sa pleci de la acest link - http://allmusic.com/explore/genre/blues-d41

 

acolo o sa gasesti o multime de articole extrem de interesante si bine scrise ! plecand de la recomandarile de acolo, poti sa-ti faci o idee despre ce si cum e vorba cu acest gen de muzica... si mai ales cu ce merita sa incepi auditiile !

 

DOMENIUL ESTE URIAS DE VAST !!! crede-ma ca stiu bine ce spun. ascult muzica asta de la varsta de 9 ani si chiar si in ziua de azi inca mai descopar o multime de lucruri ! mai ales ca si cant acest gen muzical...

 

Pot doar sa-ti spun un lucru... BLUESUL este un FENOMEN extrem de complex, cu implicatii enorme la nivel social si muzical(in relatia lui cu alte genuri aparute ulterior) !

 

dar in final.... YOU HAVE TO FEEL THE BLUES in order to UNDERSTAND IT !

 

bafta si auditie placuta. Marcian

Link to comment
Share on other sites

iar asta e o explicatie mai "muzicala" referitor la ce inseamna bluesu (din perspectiva mea)... Ma gandeam azi in timp ce puneam rosii prin gradina cam ce ar insemna (pentru mine) genul asta muzical... Now pick up the damn guitar and give it a go...

 

http://soundcloud.com/cognek/what-them-blues-r

Link to comment
Share on other sites

in general, blues-ul defineste o stare de tristete, in care, din cand in cand, se mai aprinde scanteia sperantei si spune o poveste, care are la baza aceasta stare. blues-ul iti place sau nu, ca forma muzicala si, in functie de asta, devine ca mersul pe bicicleta, il poti canta sau nu. evident ca daca nu te atrage, nici n-ai sa-l poti intelege si nici n-ai sa-l poti canta.

asadar, incearca sa faci un test si sa asculti niste piese de blues definitorii ca impresie generata (cel putin pt. mine. eu, datorita lor, m-am apucat de blues) si vezi daca te impresioneaza cu adevarat si se schimba ceva in tine. daca nu, nu-ti mai bate capul, ca te chinui degeaba, crede-ma!

iata acele cateva piese de blues:

1. i can't quit you, baby (w. dixon)/led zeppelin I;

2. you shook me, baby (w. dixon)/led zeppelin I;

3. red house (j.hendrix)/are you experienced-jimi hendrix;

4. sitting on top of the world (w. vinson)/wheels of fire sau goodbye-cream;

5. before you accuse me (bo diddley)/cosmo's factory-creedence clearwater revival.

 

abia dupa ce tragi concluzia necesara, se poate continua sau nu, studiul blues-ului.

sincer, iti doresc mult succes!

Edited by StratMan
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Blues-ul de fapt este un fel de poezie un gen muzical in care vocea /cantecul simplu narativ este baza .cate o " poveste " in care doar se marcheaza unele evenimente triste sau hilare lasand ca ascultatorul sa completeze dupa cum simte restul .In acest fel aproape ca fiecare simte ca este in centrul "actiunii" si se poate identifica in povestioara ( sau poate identifice pe cineve cunoscut caci intamplarile se aseamana si daca nu ai repere fixe se pot potrivi ...etc)

Ce a ajuns mai tarziu este " blues based music "

Datorita structurii simple este indragit de instrumentistii solisti care de la doar cate o fraza "raspuns" la partea vocala au ajuns la bluesul instrumental gen ce ofera un generos spatiu ptr improvizatii bazate mai ales pe interpretare cum se zice pe :"feeling".

Asa ca vei auzii aceleasi riff-uri de la mai toti instrumentistii ( mai ales la chitaristi ) doar dupa mult studiu vei putea sa deosebesti diferentele de interpretare..etc

Sunt multe feluri de abordare ale blues-ului dupa regiuni geografice sau comunitati din suburbi /orase ..etc...

 

Urmareste filmele documentare ale lui Martin Scorsese ca introducere in intelegerea acestui gen muzical :http://www.youtube.c...57.1063.0j8.8.0.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.