www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Muzica Tine De Foame?


shedow11
 Share

Recommended Posts

15 ani dar nu conteaza :P . Parerea am auzit-o de la multi,si nu asa inofensiv sa ma schimbe omu. In ultimele luni am intalnit oameni si oameni cu pareri si pareri.

 

Parintii zic sa merg unde imi doreste inima

 

Am intrebat pe multi de la diferite licee:

 

-cei de mate zic ca nu faci nici pe dracu si ca daca vrei sa meri pe asta poti foarte bine dupa sa inveti

 

-cei de la engleza tot timpu o dau ca scoala lor ii nu stiu ce,si ca ei is smecheri ca vorbesc engleza si au accent si ca au burse....

 

-cei de la muzica 3 sfert is degeaba ca nu folosesc scoala aceea la toata capactitatea si restu de un sfert fac ceva cat de cat

 

Liceu vad eu unde il fac.

 

Mno,s'apoi ase.

un sfat din experienta proprie: invata bine in Liceu matematica, informatica si fizica, chit ca ti-e cel mai greata de ele. fa si meditatii daca e cazul.

alea daca nu le priecepi la timp, dup-aia o sa iti fie aproape IMPOSIBIL sa le mai recuperezi.

restul vin aproape pe parcurs, gen muzica, limbi straine, etc etc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest mark9

shedow11: eu zic sa iti bagi mintile in cap si sa te duci la un liceu serios cu profil real (mate, info, fizica, chimie, biologie).

 

Cei care au aptitudini (poate native) intr-un domeniu (in exemplu de fata cantatul la chitara) nu intra pe forumuri la 15 ani si nu intreaba ce sa faca cu talentul lor imens.

 

LE: o sa imi multumesti peste vreo 10 ani.

Edited by mark9
Link to comment
Share on other sites

shedow11: eu zic sa iti bagi mintile in cap si sa te duci la un liceu serios cu profil real (mate, info, fizica, chimie, biologie).

 

Cei care au aptitudini (poate native) intr-un domeniu (in exemplu de fata cantatul la chitara) nu intra pe forumuri la 15 ani si nu intreaba ce sa faca cu talentul lor imens.

 

Nu caut cearta, da spune mi si mie te rog , pe scurt, promit ca nu o sa raspund, ca sa nu deviem de la subiect sunt doar nestiutor, spune-mi de ce liceul cu profil real este serios? Si te rog sa argumetezi nu sa imi zici ca matematica/literatura/biologia/fizica/istoria/etc te ajuta in viata, ca asta probabil stim ca nu e asa. Un singur argument vreau sa imi dai.

 

Doi : de ce nu ar intra cineva talentat pe net sa intrebe ? Nu are loc talentu' sau cum?

Link to comment
Share on other sites

Mark9,citeste te rog restul topicului,discutia de baza era daca se poate trai din muzica si care sunt modalitatile prin care poti sa o faci. Eu cautam mai mult o opinie nu cautam raspunsul vietii mele pe forum, ci vroiam sa vad cum gandeste lumea despre asta. Asa am intalnit si in viata reala si au fost 3 categorii de oameni:

 

-cei care imi ziceau ca sa merg la Vidu daca acolo imi place

 

-cei care ziceau sa merg la un profil real (apropo de asta,sunt aproape sigur ca o sa merg pe unul uman,o sa fac informatica si chestii de genu pe langa daca o sa fac)

 

-si marea majoritate cei de clasa a 12-a sau care is la facultate si or zis ca si nevermind: "Ba man,sa stii ca la orice liceu te duci tot dracu ala ii asa ca mai bine meri unde te simti tu mai bine".

 

O sa mai am eu de gandit la liceu, dar cele 2 mari optiuni is: cel de engleza si cel de muzica, la mate-info degeaba mergi daca nu te pui sa inveti.

Link to comment
Share on other sites

Guest mark9

Am citit si urmarit cu mult interes topicul tau.

 

Sa iti raspund: atunci cand aveau 15 ani, cei care traiesc acum din muzica nu isi puneau intrebari de genul asta.

 

La fel ca la mate-info, si la engleza/muzica degeaba te duci daca nu te pui sa inveti. Si cu un profil "real" poti sa citesti o carte in timpul liber.

Link to comment
Share on other sites

Ma bag si eu ca musca-n lapte, in virtutea faptului ca profesional vin in contact cu gramada de absolventi de liceu si facultate.

 

Cateva idei:

 

1. Daca la un moment dat "intri" pe profil real o sa-ti fie aproape imposibil sa recuperezi ce n-ai facut in liceu. Matematica, fizica, chimie, din astea. Imi aduc aminte ca-n primul trimestru din clasa a IX-a am facut mai multa matematica decat pana atunci, cumulat. Nu stiu cum mai e acum, stiu ca vad o gramada de absolventi care nu stiu sa scrie sau sa vorbeasca romaneste.

 

2. Nu stiu personal lume care sa traiasca doar din compus si cantat in tara romaneasca (exceptie probabila cativa cantareti de muzica populara si probabil ceva mai multi manelisti). Sigur, informatiile mele sunt incomplete, iti zic ce stiu. Cunoscutii care canta mai fac ceva: au un job, dau lectii, mai vand sau repara un instrument, samd.

 

3. Asa cum poti invata, sa zicem, info in paralel cu liceul de muzica poti invata si muzica in parale cu liceul de info. De cugetat la asta :)

 

4. Pe masura ce avansezi in varsta ai din ce in ce mai putin timp "liber" si inveti lucrurile din ce in ce mai greu.

 

5. Conform presei, salariul mediu net se invarte sub 1500RON, 40 ore pe saptamana. Sa zicem 350 Euro. Ia treaba asta in calcul. Cat vei munci pe saptamana (inclusiv studiu, repetitii, alergatura)? Cat vei castiga? Stiu ca studenti din domeniile cautate se pot angaja din timpul facultatii spre 1000E. Cand faci calculul, pune si darile catre stat, sau alternativ, economii pentru mai tarziu.

 

6. Nimeni nu stie unde va fi piata muncii peste 3-4-5 ani cand o sa te intereseze subiectul.

 

Sfaturile sunt marfa periculoasa, asa c-o sa ma abtin sa-ti dau mai mult de unul singur, si anume ai mare grija sa nu-ti inchizi optiunile de viitor.

 

Se poate trai din muzica, fotbal, pictura? Se poate, dar multi chemati, putin alesi.

 

O sa mai am eu de gandit la liceu, dar cele 2 mari optiuni is: cel de engleza si cel de muzica, la mate-info degeaba mergi daca nu te pui sa inveti.

 

Cu asta ai lovit cuiul drept in floare. Daca nu te tii de treaba, poti sa-ti dai cu stangul in dreptul la orice institutie de invatamant :)

 

Bafta!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@leopold

 

Nu am zis ca nu invat,ci doar ca is foarte multe chesti de invatat la mate-info,ci pur si simplu eu cred ca as pune mai mult timp si mai multa atentie daca merg la engleza sau muzica,am un prieten care o mers tot asa din vorba la mate-info si din anu urmator s-o dus la arte la desen unde vroia sa mearga initial.

 

Cand vine de vorba de materiile de fizica,chimie,mate: nu is grele deloc,si partea asta de stiinte ale naturii imi place si nu ii asa grea(acuma depinde de cum il duce mintea pe fiecare :P ,si astea nu se invata pe de rost ci logic).

 

Ma rog,cred ca ma las pagubas la intrebat chestii de genu asta pe rgc ca vad ca is multi troli.

 

Apropo de un sample,azi sau maine o sa inregistrez ceva sa pun pe forum,sa nu va asteptati la nu stiu ce ca nu am microfon ci numa un cablu bagat la comp,dar sper sa fie cat de cat ok :D

 

P.S: La faculta nu ai nevoie de toate prostiile astea: chimie,fizica,chiar si mate. Am un prieten care tot liceu o fost la mate-info si nu s-o strofocat deloc,acu ii la Politehnica la informatica,si stie mult mai bine o gramada de chestii decat altii care or fost tot de la acelasi liceu sau alte licee,deci chestia ii sa vrei.

 

P.P.S: Acum nu vreau sa ma dau mare muzician sau stiutor,dar cred ca cei care au raspuns la topic(nu toti) sunt oameni care nu prea au treaba asa mare cu instrumentu,si pe mine acum 1-2 ani daca ma intrebai o intrebare ca asta daca poti sa traiesti din muzica ziceam la fel ca nu se poate trai din asta,dar dupa ce am vazut cate optiuni is la chitara,cate stiluri si cate lucuri poti face cu ea si cum poti sa "distrezi" lumea cu ea,parca vad deja altcumva treaba asta(nu si Andy,Tommy Emmanuel si astia de care zic le-o trebuit timp ca sa devina "showmani" si sa considere lumea ca is tari,foarte mult conteaza prezenta pe scena).Cu asta au devenit celebrii ei dupa parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

 

P.S: La faculta nu ai nevoie de toate prostiile astea: chimie,fizica,chiar si mate. Am un prieten care tot liceu o fost la mate-info si nu s-o strofocat deloc,acu ii la Politehnica la informatica,si stie mult mai bine o gramada de chestii decat altii care or fost tot de la acelasi liceu sau alte licee,deci chestia ii sa vrei.

 

e alegerea ta pana la urma, viitorul tau.

 

 

 

 

dar iti zic de acum, ca sa nu pierdem timpul pe urma:imi vreau aripioarele cu ketchup picant.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu e chiar asa treaba. Toate iti folosesc la un moment dat. Si chiar daca nu-ti folosesc in mod direct, iti folosesc indirect(iti dezvolta modul de gandire).

M-am prins si eu de asta destul de tarziu.

 

Ce ma oftica pe mine sunt astia de la filo. Iau medii gigantice la BAC, pentru ca au 3 surcele de invatat(romana au 6 ore de saptamana, istoria e usoara, logica/economie/sociologie/psihologie cu putin efort se ia 10). Au tupeul sa se duca la facultati de profil real, pe dosar. Cum ar fi la ASE. Bine macar ca de la anul o sa se desfiinteze sistemul asta pe dosar.

 

Din experienta: de ce e bine sa te duci la profil real? pentru ca dupa liceu te duci unde vrea putulica ta. Unul de la real, poate sa faca facultate de filo, pe cand unul de la filo nu poate sa se duca la una de profil real.

 

@Riff Hudson ai fost putin rau. Dar tot am ras de m-am ***** pe mine :lol:

Link to comment
Share on other sites

eu imediat ce am terminat liceu am lucrat la Mshit (poate ma dau astia in judecata dracu)... bai ce aventura si ce sclavie... cam cum ar fi ala de la survivor de pe animal planet sau discovery (doar la salariu difera nitel lucrurile)... daca lucrezi la gigantii din fast-food cu siguranta ca vei supravietui in orice alt mediu te vei duce... chiar si in siberia la nabia! Da nu-i rusine zic eu, acuma-s pe telecomunicatii (e secret ca e cu pile ... asta e)... Oricum fratilor, la noi e mai mult pe pile decat pe cunostinte... ce inveti in scoala e obsolete... du-te in strainatate pentru studii ca aici ori ai pile ori n-ai nimic... ba au aia la fast-foodu ala la care lucram eu pe o anumita sectiune un rahat de monitor in care vedeai comenzile ... ba si cacatu ala cotcodacea la fiecare comanda... si ragea dracenia aia chiar si de 10 ori/minut cand era aglomerat... Noaptea in loc sa dorm si eu linistit auzeam numai "cotcodac" ... nu mai pun ca trebuia sa curatam in fiecare noapte totu pana dimineata si plecai cu grasime si in chiloti... Acolo ras frate... in 5 zile cel mult toti bani se duceau pe bautura si alergam sa ma imprumut ca sa mai am de mancare ceva... ah, si daca vrei sa devi si tu supravietuitor vezi ca astia nu-ti dau pe gratis cacaturile alea care cica-s comestibile... eram odata nemancat de vreo 32 de ore si dupa o tura de noapte nici nu am simtit 10 portii d-alea... Atunci incepusem sa dau de blues si sa aflu de Hendrix si SRV... noroc cu aripioarele masii... mi-am jurat ca am sa fac niste victime printre managerii de acolo daca-i prind pe strada... Dar oricum, sa muncesti cinstit ii mai bine decat sa furi si sa dormi prin sectiile de politie nopti la rand...

Link to comment
Share on other sites

Asa .Vad ca unii vor sa explice unui copil din clasa a 8-a ce si cum sa invete ,,,iar el insira ce materii ii plac...

 

Numai ca nu stie inca cum este ,de ex. cu matematicile ,,si restul..

 

Prima si prima data are o mare problema ..trebuie sa intre la un liceu ...dupa cum il repartizeaza computerul dupa medii.

Apoi dupa ani si ani urmeaza bacul....care cum vedem este tot mai greu de luat..

Anul asta inca (poate) se intra fara examen la facultate dar de la anu precis (sper ) se reintroduce obligatoriu examenul de admitere .

 

Eu zic sa mearga la parinti si sa ceara sa-i dea doua dupa cap sa-l puna la invatat . Daca vrea chitara sa vorbeasca tot cu parintii sa-l dea la un profesor de chitara sa invete sa cante ,,,apoi mai vede daca iese ceva .

 

Cat despre castigat bani ?...muzica este un hobby scump .

Scoala buna scoal rea , sistem de invatamant bun/rau ...la angajare te intreaba de diploma .

Poti sa profesezi si in alt domeniu decat cel studiat dar retributia in 90 % este ca a zilieri ..

Eventual cu un masterat obtii o diploma ptr domenii conexe pregatirii de baza ca sa poti fi retribuit cu un salar mai ca lumea.

 

Foarte putini au noroc ca fara pregatiire sa gaseasca un job bine platit .de ex fotbalist ,, muzicant ...doar ca problema ar fi ca o echipa de fotbal reprezentativa are nevoie numai de 11 membri ,,pe cate o tara .Chitaristi nu mai trebuie pana mai circula prin lume .Jeff Beck ,Steve Vai ,Satriani .Malmsteen,Clapton, ...etc ..

Poate ceva manele la nunta ai scoate ceva banuti sar ar fi bine sa fii vocalist /cantaret cu faima si nu chitarist in background ,,

 

 

Iar ca sa vada posibilitatile :

 

15 ani ? Narcis Iustin Ianau clasa a X-a si deja are locul 2. la Romanii Au Talent unde de fapt el trebuia sa fie pe locul 1.

http://www.moinestea...n-anonimat.html

"....Demai bine de cinci luni, contratenorul din Bacau cauta compozitori pe Internet. "Nu găsesc nimic, iar casele de producție din Romania nici macar nu se obosesc sa-mi raspunda la e-mailuri. Cele din strainatate imi cer sa am domiciliul in Statele Unite. Ce sa mai fac?", se intreaba Narcis.

 

Cu toate acestea, el nu renunta la pasiunea sa pentru muzica si astfel s-a apucat sa compuna singur melodii, pe care tot el le interpreteaza de unul singur, acasa...."

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Pustiule, continua sa iei lectii de muzica de la proful tau, daca zici ca simti progresul, cand te plafonezi, schimba-l sau treci pe auto-dezvoltare - o sa vina si momentul asta... Aspira la a canta ca oricine "te da pe spate", cam asa au progresat cam toti cei pe care ii stiu eu ca mai pun mana pe cate un instrument.

 

Din cativa pe care ii stiu eu - aia mai buni - doar vreo 10& au studii de muzica de curricula - gen liceu, conservator...

 

E f important sa fii disciplinat si serios in studiu si mai putin sa te duci automat la liceu de muzica. Fii serios, invata teoria aia, care e f faina o data ce intelegi un pic din ce se intampla acolo, mai pune mana si pe o clapa, poate o toba, o trompeta, maybe - asa valorizezi cu adevarat ce inseamna un aranjament ok si, f important, observi perspectiva unui basist, tobar, suflator asupra unei piese.

 

 

Cat despre alegerea liceului, primul lucru pe care treuie sa il faci in acest sens este sa dai logout de pe rgc si sa ITI ASUMI alegerea.

Pare sa te duca capsorul, asa ca sunt convins ca nu o sa faci o alegere proasta - alegere gresita nu exista in acest caz.

 

Si inca ceva, pune mana pe carte si lasa rgc-ul, ca sa te asiguri ca vei avea o medie care sa iti permita sa intri oriunde vrei tu.a.k.a citeste cu atentie de doua ori ce a scris mai sus Karpi. Pare om trecut prin viata...

 

 

 

Spor!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ca sa inchei topicu si sa vedeti ce am de zis.

 

1.Eu nu is prost de cap si nu stau toata ziua pe RGC,si nu am intrebat de liceu ci pur si simplu care ii parerea oamenilor despre traitul din muzica.

 

2.De invatat nu is asa lenes sau chestii.Am la romana 9 si la mate intre 9 si 10,media generala peste 9.50,pot sa intru la ce liceu vreau eu.Dar m-am hotarat pana la urma si o sa merg la liceul de muzica.

 

3.Legat de teorie si alte instrumente ce a zis gabriel, teoria deja incep sa o inteleg bine,sa iau piese usoare si sa le fac dupa ureche,chestii de genu.Instrumente o sa fac pian,poate tobe,chitara electrica(my first love) cand o sa merg la liceu+canto ceva.

 

4.Legat de stilul de muzica: am vorbit pana acuma de Mckee ca ar fi genul in principal,dar am invatat si melodii a lu Tommy Emmanuel in care folosea pana si degetele,melodii de clasica,ceva rock pe acustica, si multi alti artisti nu numai de acustica ci de electrica,blues,trupe,etc.

 

5.M-am hotarat ce vreau sa devin: un compozitor(asta daca o sa fie pe chitara sau si pe alte instrumente mai vedem).

 

Cam atata am avut de spus.

Edited by shedow11
Link to comment
Share on other sites

Ca sa inchei topicu si sa vedeti ce am de zis.

 

 

 

5.M-am hotarat ce vreau sa devin: un compozitor(asta daca o sa fie pe chitara sau si pe alte instrumente mai vedem).

 

 

 

Bravo Puiu' , exact asa a glasuit si marele nostru contemporan, Costi Costita, poreclit, Costi Ionita..

Edited by Pava
Link to comment
Share on other sites

Cu muzica e alta problema. Nu e bine nici sa ti-o iei in cap. trebuie sa stii sa citesti partituri, la prima vedere.

Trebuie sa ai deja o ureche. Si gandeste-te ca multi care s-apuca de chitara (si stiu) se apuca pana la varsta de 7 ani (preferabil 5 ani - pana in 5 ani - auz perfect, dupa 5 - 7 ani auz relativ... dupa... auz si potriveala - in cel mai bun caz.)

Mai sunt si exceptii... wes montgomery s-a apucat pe la 19... dar, in cateva luni a invatat toate solo-urile lui charlie parker.

 

pana la urma se revine la primul post al lui Dudu: Tu decizi, nu lua in seama pe altii.

nu stiu de unde ai scos-o ca wes a invatat solourile lui charlie parker in cateva luni nu am auzit niciodata sa fi fost chrlie parker idolul lui wes mai degraba charle christian dar nu conteaza. wes venea dintr-o familie de muzicieni s-a apucat de chitara la 19 ani dar el avea notiunile de teorie, e un lucru foarte diferit sa te apuci sa inveti un instrument la 19 ani fara sa stii nimic din muzica si alta e sa te apuci cu un bagaj de cunostinte in spate.
Link to comment
Share on other sites

nu stiu de unde ai scos-o ca wes a invatat solourile lui charlie parker in cateva luni nu am auzit niciodata sa fi fost chrlie parker idolul lui wes mai degraba charle christian dar nu conteaza. wes venea dintr-o familie de muzicieni s-a apucat de chitara la 19 ani dar el avea notiunile de teorie, e un lucru foarte diferit sa te apuci sa inveti un instrument la 19 ani fara sa stii nimic din muzica si alta e sa te apuci cu un bagaj de cunostinte in spate.

 

 

Mama,nu ma asteptam la raspunsuri de genu sau ma rog,fix pe rgc :huh: .

 

Varsta chiar nu conteaza,cu adevarat ii bine sa incepi cat mai din timp,dar nu ii neaparat asta ideea.Si urechea ti-o formezi in timp cel mai bine,lucrand melodii dupa ureche fara taburi sau altele. Am vazut un interviu cu ala de la Romanii au talent,cel cu clasica. Tipu ala altceva nu avea in cap decat "performata" si "interpretarea melodiilor vechi cat mai bine" si chestii de genu care trebe sa le faci daca meri la chitara clasica,dar totusi era prea stric si prea inchis tipu.Singurul lucru la ce se gandea era "interpretarea melodiilor clasice cat mai bine".

 

@Pava, nu inteleg de ce ma compari cu manelistu de Ionita. Ala canta ce ii pe trend,acum 10 ani or fost manele,populara si acuma ii dance si rahatu asta,lasa-l pe om in pace si nu-l adu in discutia noastra.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu de unde ai scos-o ca wes a invatat solourile lui charlie parker in cateva luni nu am auzit niciodata sa fi fost chrlie parker idolul lui wes mai degraba charle christian dar nu conteaza. wes venea dintr-o familie de muzicieni s-a apucat de chitara la 19 ani dar el avea notiunile de teorie, e un lucru foarte diferit sa te apuci sa inveti un instrument la 19 ani fara sa stii nimic din muzica si alta e sa te apuci cu un bagaj de cunostinte in spate.

 

yap, christian. my bad. se mai întâmplă. aia cu câteva luni o citisem într-o carte mică despre artiști jazz/blues (posibil să fie şi bullshit, acu zic şi io...). şi acu am aflat de familia muzicală şi că se apucase de tenor guitar de la 12.

 

cu muzica clasică - mi se pare normal. în "cealaltă muzică" se mai acceptă şi greşeli... mai ales în chestii gen rock clasic, grunge... bla bla bla...

 

Să cânţi un cover alice in chains şi să faci greşeli, ici colo, nu se strică melodia, ba chiar face parte din stil la anumite trupe (nu cârcotesc)

Dar să cânţi Bach şi să nimereşti aiurea, sau să cânţi robotic, degeaba le cânţi... omu' ăla s-a chinuit atâta să respecte (sau să încalce cu cap) regulile stricte ale contrapunctului şi tu nu te poţi chinui măcar să pui degetu' unde trebuie şi când trebuie?

 

Cât de compus... în muzica clasică rar se nimereşte câte un interpret (adică de mic a vrut să fie interpret) să îşi schimbe traseul. Şi până la urmă e la fel de greu şi să compui şi să interpretezi perfect.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Scuze de off topic dar:

On 03/04/2012 at 23:50, locdog said:

 

Si mai grav, primeste sfaturi iresponsabile gen nu conteaza ce liceu faci, poti sa inveti pe cont propriu ca sa intri dupa aia unde vrei tu. Nu e asa.

 

Ontopic, ma intreb la ce te gandesti tu cand zici de trait din muzica. La un succes rasunator gen idolul tau, care sa iti aduca intr-o perioada relativ scurta bani suficienti cat, folosindu-i judicios, sa poti trai din ei tot restul vietii la o adica? Nu cred ca poti sa te bazezi pe scenariul asta. Sau ceva de genul sa canti pana la o varsta respectabila prin cluburi sau la nunti sau ca instrumentist de sesiune? asta sunt sigur ca e fezabil, daca e ce iti doresti.

locdog ai pm.

 

Edited by focsany
Greseala
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.