www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Muzica Tine De Foame?


shedow11
 Share

Recommended Posts

Salutare lume,eu cant la chitara de vreo 3 primaveri si ceva si sunt in clasa a 8-a. In primul an am fost pe chestiile rock care le vedeam pe youtube,tipu ala funtwo,mattrach si alte trupe dinastea mai "cool" care le stiau toti.

 

Foarte bine,mi-am luat o Aria la 2 milioane si am inceput sa cant,dupa aceea am dat de tipu Andy Mckee si de o gramada de artisti de genul asta si am inceput sa invat melodii cu percutie in ele si in genu asta fingerstyle sau "modern melodic guitar".

 

modern- pentru ca foloseste tehnici moderne

 

melodic-pentru ca incorporeaza si idei melodice,nu numai tehnici care nu au nici un sunet

 

Si asa am invatat ceva drifting si inca cateva melodii de-a lu Mckey pe aia veche pana cand m-am decis intre electrica si acustica iar acustica a invins,si asa mi-am luat un Takamine la vreo 9 milioane jumate.

 

Mai toate tehnicile si chestiile le-am invatat din video-uri,workshopuri care le-or facut ei si DVD-uri piratate(ce sa faci nu-s bani).

 

De 1 mi-am zis ca ma pun calumea pe asta si mi-am luat un profesor de chitara(acuma 2 ani am fost la scoala de arte din Timisoara,praf,profu cand avea ora se uita la telenovela de la ora 4 de la ProTV). Cu tipu asta m-am apucat sa fac teoria si mai mult pe partea tehnica si s-au vazut rezultatele in mana si in cantat.

 

Am inceput sa compun si sa vad cum is melodiile si ma gandesc ca in urmatorii ani sa am ceva melodii si poate pe-undeva sa le trag pe CD,n-o sa cant melodiile altora la nesfarsit.

 

In vara vreau sa-mi iau un sistem din america pe la vreo 200-300$ care are doze si un microfon pentru partea acustica,plus ca se aude ca si calitatea de studio live,cei drept si ce are chitara in ea in momentul asta se aude decent.

 

In vara o probabil ca o sa incep cateva cantari sa vedem cine ma primeste si pe unde, mai vedem ce gasesc.

 

Acum marea mea intrebare ii unde ma indrept? Am de ales intre licee si ma gandeam la cel de muzica sau cel de engleza. Majoritatea imi spun ca sa nu merg la cel de muzica ca nu se face scoala si daca merg la aceea o sa raman un cersetor pe strada.La inceput am zis ca nu prea stiu cum ii treaba,dar acuma incep sa ma gandesc ca ii chiar adevarat dupa ce am intalnit mai multi oameni in domeniu si am discutat pe tema asta,iar la cel de engleza pot sa primesc burse afara si poate ma ajuta daca vreau sa merg la faculta afara,plus ca o sa am si cambrigeul.

 

Acum intreabarea ii: muzica si mai ales chestiile astea ce le cant eu(nu exclud sa mai intru si in ceva trupe in urmatorii ani cu electrica sau acustica) pot sa tina de foame dupa ce termin liceul,sau daca o sa merg la conservator in Romania ce poti sa faci cu el?

 

Acum stiu ca conteaza foarte mult relatiile care le faci si cantarile ca sa te cunoasca lumea,eu intreb daca peste 10 ani o sa pot sa ma intretin destul de bine din activitatile astea.

 

 

P.S: Uitati aici ce show face smecheru de andy(tipu chel si gras),la inceput pare un tip de treaba si linistit ceea ce chiar ii,dar dupaia incepe treaba :rock: .Chestiile ce le face is intradevar destul de complicate,dar si melodiei acesteia i-am dat de cap destul de mult cam ca si versiunea asta,dar aia ii chitara bariton+ ca aceea chitara ii facuta de un lutier din Canada si costa numai 15.000$.Un fleac.

Am avut cateva discutii cu el pe FB lui (tipu in iarna o deschis vreo cateva show-uri ale Dream Theaterului,si asta o sa faca si un pic acum in primavara).Tipului ii merge extrem de bine,are vreo 100-150 concerte pe an,mai mult prin Europa umbla tipu.

 

 

 

Edited by shedow11
Link to comment
Share on other sites

... tie iti place sa canti sau sa faci bani din asta?... asemenea intrebare mi-am pus si eu, insa indiferent de deznodamant (desi niciodata nu e final)... am realizat ca eu vreau sa cant mai degraba decat sa fac bani... de paine si o tigara m-oi invarti cum necum da sa ma opresc din cantat... NEVAH... hehe. Probabil ca la noi cum au mai spus multi, muzica e business si nu se mai pune accentu pe creatie si performanta... mai mult promovare, pile si bani... Sper sa nu te puna dracu sa te tenteze latura asta... Daca te pricepi, esti maleabil si ai in spate un manager cu cap si buzunar eu zic ca ai toate sansele...

Link to comment
Share on other sites

Mhm..si dragostea tine la inceput de foame. Iar cu conservatorul nu prea ai ce sa faci, doar sa faci master, si sa fugi afara. In tara ca profesor de muzica...castigi cu 100 roni mai mult daca te angajezi la palatul copiilor fata de scoala primara. In particular e alta treaba.

Si iti zic din propria experienta, cand eram mic, cursuri peste cursuri, teorii peste teorii, ultima editie de "Scoala Vedetelor", Minisong-ul lui Mihalea si alte cacaturi.

Si..am ajuns ca la venerabila varsta de ... ani, sa mai am un pic si sa ma fac mecanic pe locomotiva. :))

 

Iti doresc numai bine si cat mai multe impliniri!

Link to comment
Share on other sites

Winston... nici lui SRV, nici lui Jimi nu cred ca le-a impus casa de discuri sa cante anumite chestii si altele nu... multi artisti au devenit faimosi prin muzica lor, nu prin ideile celor care i-au cumparat... Un exemplu personal si nu la nivel mare insa destul pentru a se hrani din asta e Guitar Pete ... asta se petrece in zilele noastre iar omu pur si simplu o venit cu un album lucrat de el dupa ceva pauza ca sa fie promovat... si canta ce vrea el... si cum vrea el, si mai e si promovat. Numai la noi aud cretini care sunt innebuniti dupa chestii facute pe calculator fara sa transmita mare lucru... Iar muzica veche si buna e lasata usor usor de-oparte... poate nu m-am nascut in vremea potrivita... cert e ca la noi e si mai greu decat in alte parti, dar sa nu deviem de la subiect. Omu vrea sa stie un lucru, fiecare isi spune parerea... Nu am nevoie de avocat care sa-mi retuseze ideile...

Link to comment
Share on other sites

Nu compara nicodata cea ce esti cu cea ce faci.

Chitarist este un atribut pe care ti l dau altii...si te condunda cu scula pe care o tii in mina:)).

Tot cea ce conteaza in viata este cea ce simti si crezi tu,cea ce poti experimenta tu singur iar drumul sinuos pe care o sa il ai este bine sa fie cit mai putin influentat de pareri si impresii de la altii,cu alte cuvinte nu confunda ocupatia pe care o ai si imaginea pe care o oferi lumii...cu tine insuti.

Indiferent de ce vei face,chitara sau batut de cuie,fa o cu pasiune si cu deschidere maxima,si vei vedea ca ai din orice de cistigat,chiar si din drame si esece:)_

Link to comment
Share on other sites

Eu ma gandeam in general, stiam de ceva timp ce tine de promovare asta o sa incerc in urmatorii ani,iar de liceu vroiam mai mult sa vad pareri ce faci cu ala de muzica si daca are rost sa merg la el si dupaia cu facultatea de muzica. Eu m-as gandi sa merg afara dupa,dar asta o sa vedem,si de aia ma ajuta chiar foarte mult asta de engleza ca au relatii si burse chiar misto in elvetia,scotia si tarile astea.

 

Si in legatura cu talentul,ei bine pot sa spun ca am ceva talent(cam modest), Eu nu zic numai de Mckee si de toti cei care is in genul asta: Michael Hedges(care a murit),Don Ross,Jon Gomm,Antoine Dufour,ma rog is foarte multi in stilu asta si asta mi se pare mie ca mi-ar conveni cel mai mult.

 

Acum talentul in sensul melodiilor create nu il am pentru ca inca invat toate chestiile astea de teorie,dar a inceput sa se lege ceva de mine,eu zic nene ca pe asta mi-ar place sa fac genu asta cu o chitara care canta si ritmu si linia melodia si basu si care ii chiar foarte interesant(nici Andy nu o fost asa de bun la inceput,el canta deja de vreo 16 sau 17 ani,deja casatorit toate cele).Dar cred ca mai mult afara o sa mearga cu genu asta nu?..

 

Uitati o comparatie intre Andy 2003,mai ales partea de la 1:15 :

 

 

 

Si Andy acum (mai ales 1:35),plus un smoke on the water la 2:55 :rock: :

 

 

 

Stiu cum ii si cu calitatea chitarii,microfoanelor,bla bla,dar se vede ca si-a rafinat stilul in timp

 

 

De exemplu asta Common Ground pot sa spun ca mi-a reusit chiar foarte bine,mai am de lucrat la tehnica aia de la mijloc in care loveste chitara si in acelasi timp he strums the strings,dar stiu ca nu asta ii important.

 

P.S: Pe Andy il laud asa mult ca are chiar o gramada de chestii misto si numai uitandu-ma la video-uri live care aveau calitate buna cu programe de genu Transcribe am invatat cum ii cu toate chestiile astea smechere care le canta si cu multa vointa nu ii greu.

Edited by shedow11
Link to comment
Share on other sites

Cognek, daca nu beneficiau de un management al imaginii adecvat, nu ai fi auzit de Hendrix, nici de Skrillex, nici de Mozart.

 

bine frate, nu ma mai contrazic...mi-am luat corzi noi le-am pus si acum sunt fericit... aaa de ultimi doi nici macar nu am auzit. De mozart cat de cat ... desi nu stiu ce a fost iar de Skrillex... clueless ... Oricum don't enlighten me ca e google-u da tre sa scap de lene... Gata, am terminat!

Link to comment
Share on other sites

mah, nici eu nu stiam cine e skrillex, desi auzisem dar acum m-am lamurit si eu pe youtube

e un fel de satriani al dubstepului, ain't it? :lol:

 

 

later edit: chiar compune fain omu, chiar si pt mine care urasc muzica digitala/club/house/trance

 

astea 2 de mai jos sunt hands-down:

 

 

Edited by Riff Hudson
Link to comment
Share on other sites

Se poate trai din muzica. Daca esti si vocalist, e perfect. Ideea e ca nu tre' neaparat sa fii vedeta, ci sa fii indeajuns de bun incit sa-ti gasesti giguri pe la bodegi. Cunosc o gramada de tipi care cinta asa, vin cu backingtrackuri si cinta cu vocea si cu chitara peste ele. Si fac bani de platit intretinerea, de benzina, tigari, bere, mincare and shit like that. Deci se poate trai din muzica.

 

Daca vorbim de facut avere, atunci mai greu. Coniac viseaza.

Link to comment
Share on other sites

Winston... nici lui SRV, nici lui Jimi nu cred ca le-a impus casa de discuri sa cante anumite chestii si altele nu...

Ba din contra. Jimi voia la un moment dat sa-si mareasca formatia(prin '69) adaugand trompete si alte instrumente specifice jazz-ului. Managerul n-a fost de acord si au ramas in formatia de pana atunci.

Si in plus de asta era conditionat cu concertele(cat mai multe). Se stie ca il cam alerga managerul.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Guest kyuslauten

Eu ma gandeam in general, stiam de ceva timp ce tine de promovare asta o sa incerc in urmatorii ani,iar de liceu vroiam mai mult sa vad pareri ce faci cu ala de muzica si daca are rost sa merg la el si dupaia cu facultatea de muzica. Eu m-as gandi sa merg afara dupa,dar asta o sa vedem,si de aia ma ajuta chiar foarte mult asta de engleza ca au relatii si burse chiar misto in elvetia,scotia si tarile astea.

 

 

Intrucat am absolvit Facultatea de Muzica din Tm (in 2005) si scoala populara de arta (acum 15 ani) pot sa-ti spun ca din punct de vedere al teoriei muzicale esti foarte avantajat daca faci o facultate de muzica. In ceea ce priveste parte de tehnica instrumentala sunt doua posibilitati (daca nu se vor desfiinta pana atunci cand mergi tu), Facultatea de Muzica UVT si Facultatea de Jazz Tibiscus (cam aceeasi oameni dar in locuri diferite si cu alte abordari). (oricum, daca esti pasionat, vei invata mult mai multe lucruri singur...)(asa am facut eu)
Link to comment
Share on other sites

Cunosc o gramada de tipi care cinta asa, vin cu backingtrackuri si cinta cu vocea si cu chitara peste ele. Si fac bani de platit intretinerea, de benzina, tigari, bere, mincare and shit like that. Deci se poate trai din muzica.

 

mai corect cred ca ar fi "se poate supravietui din muzica", la modul cum ai descris situatia
Link to comment
Share on other sites

Muzica Tine De Foame?

 

Depinde , la micul dejun ceva folk , la pranz ceva muzica grea , seara ceva manele sau easy-listening ca sa nu ai cosmaruri ...

 

Daca vrei sa slabesti se consulta medicul sa-ti alega meniul ideal pt organismul tau .

 

Se mai fac cercetari ..dar nu te lasa trebuie sa incerci viitorul te asteapta ...timpul le rezolva pe toate ...

 

Time is money .

 

Timpul vindeca totul = banii vindeca totul

 

Timpul descopera toate = banul descopera toate

 

Celui care stie sa astepte timpul ii va deschide portile =.Celui care stie sa astepte banul ii va deschide portile

 

Timpul pierdut nu se mai intoarce = Banul pierdut nu se mai intoarce.

 

etc...

 

Totusi mai ai ceva timp pana esti acasa la mama ....dupa ce pleci de la mama in timpul tau personal ...nu mai ai timp si poate nici bani.

 

Peste 20 de ani poate vei fi inca la mama necunoscand inca relatia "Time is money" ..

Edited by karpi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu prea o fi tinand ea muzica de foame dar nici cu engleza nu-ti ajunge mai mult de o cutie de cereale si una de stafide.

 

Deci, bursa - pe engleza - n-ai sa vezi. cat oi trai. decat daca tu cunosti pe careva din vreo comisie... sau daca iti bati capul cu absolut toti profesorii, ca, in cazul in care se da fullbright sau alte d-alea sa pleci sa studiezi ceva... dar ce sa studiezi... ca doar n-oi studia limba engleza. daca n-ai avut timp pana la master sa studiezi limba engleza, ce rost mai are... :P

 

atestat cambridge? for what? - bullshit. nu intereseaza pe nimeni. Daca te duci la Cambridge in Anglia e alta treaba...

 

doar cu limba engleza la calificare nu prea iesi nimic, decat call centerist (dar acum se cer neaparat cate doua limbi) sau traducator.

Ambele optiuni produc cam aceeasi bani... Doar ca in corporatii cand te-or vedea cu profil de artist nu prea le place, ca vor oameni care sunt money-oriented, nu value oriented, si-o sa te puna sa stai peste program, sa te "dedici" companiei... bullshit.

ca traducator/interpret ai de concurat cu mii de alti traducatori (ca doar nu credeai ca ai fi vreun special ca stii lb engl), chiar daca sunt mai prosti ca tine, daca au ajuns la clienti inaintea ta si stiu cat sa ceara... te-au facut.

daca iti place literatura - traduceri literare - nici nu te gandi. stai doi ani pe o carte si iei cat ia un corporatist intr-o luna. pai sa nu-ti vina sa iei editura sa o arunci in pipera si sa dai foc la tot?

 

 

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Nu-s sigur dacă sunt pe felia topicului 100%, însă aş menţiona ca societatea, statul, din care facem toţi parte, are obligaţia protecţiei cetăţeanului care îi alimentează fondurile...

 

În ce sens spun asta ? Fiinţa umană are o latură aspiraţională, visătoare... De mici ne visăm vedete de cinema sau rockstar-uri sau mai ştiu io ce, însă statul, the "Big eye in the sky", ar trebui să vegheze asupra echilibrului în societate.

 

Dumnezeu pare foarte ocupat şi nu pare a avea timp de împărţirea viselor în mod echilibrat în societate, astfel încât să mai avem şi vise de sculeri-matriţeri, sudori, tipografi, brutari, măcelari, tractorişti, şoferi de TIR, diriginţi de şantier, şamd...

 

Statul cred că o cam scăpat controlul şi suntem pe cont propriu cu deciziile astea...

 

E frumos cu muzica, dar văd destui artişti valoroşi în jur care se descurcă destul de greu, iar mass-media promovează rahaturi... "And we're very pissed off !", nu ? vorba lu' ăla din "Fight Club"...

 

Mă opresc aici, pentru ca nu vreau să fiu prea demobilizator... Şi când mă gândesc ca eu, de felul meu, sunt o persoană optimistă...

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Eu ma mai gandeam la optiunea daca nu merg la liceu la muzica si merg la cel de engleza sa cant in continuare si in a 12-a sa ma hotarasc, dar nu o sa merg ca traducator sa chestii de genul probabil ca psiholog,programator sau chestii dinastea.

 

Acuma parerile le-am vazut,in Romania nu prea exista sansa de muzica,afara ce ziceti?

 

Off-topic: uitati la ce lucrez acuma,melodia nu ii asa grea dupa ce ii lucrezi ritmul,dar is o gramada de chestii mici care fac melodia sa sune ci majoritatea care fac coveruri pe youtube (si Sunghalau ala care acu are 15 ani) nu reuseste sa le faca,adica da face coveruri bune dar nu prea se uita la miciile detalii,la feeling si la cum suna melodia.

 

Are si un tuning care suna foarte smecher (de vreo jumate de an numai folosesc taburi si l-am facut dupa ureche) : C G D F A# D

 

Edited by shedow11
Link to comment
Share on other sites

Daca ai fi citit mai devreme ai fi vazut ca am zis: eu inca invat tehnici,piese,sunete si teorie acuma, am inceput sa fac ceva idei la piese si chestii de genul,dar asta cere timp. Ma gandesc ca in cativa ani o sa am ceva piese compuse de mine.

 

Pai Mckee asta face vreo 100-200 mii de dolari pe an pe putin: peste 100 de concerte pe an + ca de cateva luni a mai deschis ceva show-uri la Dream Theater,si echipamentul lui cu toate 3 chitarile ii undeva pe la vreo 50 mii de dolari. Plus vanzari de CD-uri,dvd-uri,taburi,etc.

 

http://www.andymckee.com/tour

 

Aia nu ii imitatie,aia ii melodia lui.

Edited by shedow11
Link to comment
Share on other sites

Are dreptate omu,tu nu inveti nimic ,doar reproduci.A studia presupune creativitate nu interpretare,daca intradevar vrei sa faci muzica.Cauta bakingtrackuri si cinta peste ele,dar in stilul tau nu asa cum stii ca suna originalul.E plina lumea asta de interpreti.....si de kitschuri.

Daca asculti duelul chitaristilor mai vechi de aici,poti sa vezi cum suna un van hallen interpreta diferit de oamnei diferiti...si niciunul nu seamana cu van hallen:)

Link to comment
Share on other sites

Pe partea asta aveti dreptate. Eu aratam acuma numa ce chestii incerc sa invat, cu melodiile astea invat tehnicile si ma inspira, am spus ca eu inca incerc chestii noi si pe plan creativ am la cateva saptamani un mic jam de blues cu cateva persoane,mai fac si acasa iar pe genul asta inca mai am idei si melodii dar care inca nu is finisate,inca mai lucrez la ele.

 

Eu inca invat teoria si incerc sa ma tin de ea,daca acuma 1 an ma intrebai cum fac un acord sau un solo habar n-aveam,acuma pot sa-mi dau seama cat de cat ce ii in mintea lor cand scriu melodiile si cum le compun.

Edited by shedow11
Link to comment
Share on other sites

incetati cu porcarii de genu: nu mai invata cantecele altora, invata pentatonica si ionianu si jamuieste. Bullshit. Daca-l intrebi pe govan, pe friedman, pe scofield au sa-ti spuna ca au invatat si studiat sute de cantece pana sa poata compune. Au declarat-o in toate interviurile.

e ca si cum i-ai cere unui copil in clasa a 5-a sa scrie ca Joyce. Trebuie sa-ti formezi vocabular. Si trebuie sa asculti cat mai mult. Sa ai o cultura care sa genereze mishculatii in creier, care la randul lor vor genera creativitate sofisticata si inedita, in functie de unicitatea informatiilor.

Horowitz isi trimitea toti studentii in calatorii, ii punea sa citeasca, sa nu fie prosti. Nu poti arata emotii sofisticate daca nu ai emotii sofisticate.

 

Desigur, multi, pana in varsta de 18, in general se axeaza pe cate un star, vezi cel ce a inceput topicul, e normal. Apoi te maturizezi si odata ce ai ascultat si Bach si Hendrix si Schoenberg si Hedges si Peter Finger iti dai seama ca ai prea multe in cap ca sa te rezumi la un singur idol.

 

Desigur, unii raman cu sweet alabama pe viata.... dar n-ai ce sa le ceri in general...

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

CiocanelBloodyCIocanel

 

 

Adevarat zici,asta ii si ideea mea, cu timpul vine inspiratia si in anumite momente poti sa compui sau iti vin idei. Eu is un om normal: citesc carti,ascult muzica,ma uit la filme si imi petrec timpul invatand mai mult acum(admiterea la liceu).

 

Nu ai cum sa stii cum poate sa sune o piesa sau cum poti sa faci o piesa daca nu ai stuidat multe melodii(il dau din nou pe Andy exemplu,dar asta ii probabil mai la toata lumea): el cand o fost tanar rupea electrica pana sa il descopere pe Michael Hedges si de acolo inca o gramada de chitaristi,vreo cativa ani a studiat tehnici,DVD-uri si melodii de-ale lor pana a scris el singur,deci iti trebuie timp pentru asta.

 

Nu is axat numai pe unul singur, ti-as putea da exemple de o gramada de chitaristi si trupe care imi plac,de exemplu: Tommy Emmanuel,Don Ross,Craig D'andrea si trupele de rock cele obisnuite: GnR,Metallica,Dream Theater,trupele romanesti:Phoenix(am si versiunea la chitara facuta de la "In umbra marelui Urss,de fiecare data cand o cant mai gasesc inca cateva mici variatii care sa o fac sa sune cat mai exact de original) si asa mai departe.

 

La inceput Andy a fost ca un zeu pentru mine, cu timpul am descoperit foarte multe genuri de muzica,melodii si asa mai departe si nu il mai cred pe Andy chiar zeu,dar tot ii "exemplul" meu de urmat.

Edited by shedow11
Link to comment
Share on other sites

Nimeni nu poate sti cum evolueaza lumea si ce se va asculta peste 10-20 de ani.

Personal cred ca ar fi bine sa mentii muzica la nivel de hobby si sa studiezi stiinte care iti vor aduce bani de la 25 la 65 de ani.

Este mai sigur. N-ai vrea sa iti cauti gig-uri prin localuri la 45 de ani, sa iti platesti intretinerea si medicamentele ...

Lucrurile merg din ce in ce mai rau pentru muzicieni, mai ales pentru chitaristi, si nu numai in Rromania.

Pentru un tanar artist, fara bani, este imposibil sa reuseasca ceva serios in industria muzicala din Romania.

In ziua de azi muzica se face cu clickuri de mouse, si prea putina lume mai apreciaza un meserias pe chitara. :(

Link to comment
Share on other sites

TALÉNT,talente,s. n.

Aptitudine, înclinare înnăscută într-un anumit domeniu; capacitate deosebită, înnăscută sau dobândită, într-o ramură de activitate, care favorizează o activitate creatoare

 

 

Eu is in stadiul in care imi descopar talentul,acum talentul meu ii sa pot canta melodii in fata oamenilor ori fingerstyle genu asta ori niste acorduri impreuna cu o voce. Talentul conteaza foarte mult si de aspectul pe scena si pot sa spun ca asta am invatat-o pe pielea mea. La primele iesiri in fata oamenilor eram foarte crispat cand cantam, ieseam din ritm,degetele fugeau in orice parte etc. Acum pot sa cant ceva chestii si sa nu ma autoflagerez daca am gresit si sa trec mai departe ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic.

 

Talentul cred ca o sa se arate cand o sa-mi compun melodiile si chestiile proprii si incerc sa-mi folosesc urechile pentru orice, taburi numai folosesc de vreo jumate de an(mai iau taburi la melodii cu ceva zdranganeala sau cele cu solo-uri pe electrica).

 

Eu vreau sa merg la arte ca sa-mi mai completez cunostintele care le am de la ora si la chestiile de pe net. Poate reusesc in 4 ani sa-mi dreg si voce,invat si clasica si pianu calumea,mai prind relatii pe acolo,eu stiu

Edited by shedow11
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.