www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cîte Note Sînt Acolo?


Adi M
 Share

Recommended Posts

Salutare!

 

Îmi prind urechile de ceva timp în Evisceration Plague de la Cannibal Corpse (http://www.youtube.com/watch?v=UgnEU77kcA8), care îmi place foarte mult ºi încerc sã o învãț.

 

Dar am o problemã cu urechea :) Nu-mi dau seama dacã al doilea riff (dupã intro-ul cu multe hammer on - care începe în clip pe la 0:12) are un "galop" de 3 sau 4 note. Mai precis, uitați-vã pe tab-ul pe care îl ataºez. Întrebarea e: la mãsura 5, acele 8-uri pe coada 5 sînt în cuplet de 4, sau ar trebui tot 3, ca un galop normal, cum urmeazã 11-le acela? Ascultați în melodie, cã eu nu mã prind, am dat chiar ºi mai rar în Windows Media Player ºi tot nu-mi dau seama. Probabil pt cã urmeazã acel 0 care e foarte jos. Sau am ceva cu urechea.

 

Bine, întreb ºi din alt motiv: m-am deprins cît de cît cu galop-urile obiºnuite, cu cîte 3 note, dar culmea: cîte 4 nu pot cînta! Sau, în orice caz, mult mai greu. Cîte 3 ºi 5 îmi ies, dar 4 nu! :) ªtiu cã trebuie sã învãț ºi asta, dar deocamdatã... în melodie sînt 3 sau 4 note? :)

 

Mulțumesc.

cannibal_corpse_evisceration_plague.gp5

Link to comment
Share on other sites

Nu pot deschide tab-ul că n-am GP5 dar e destul de evident că-s câte 3, te iei după toba mare.

 

Deci tu eşti sigur că sînt cîte 3, separate de una groasă? Am încercat să mă iau şi după tobă, dar parcă nu-mi place cum sună cu 2 triplete şi cu 4 apoi 3 separate de una groasă nu-mi mi iese. Aşa e în tab şi parcă sună mai bine, mai apropiat de original :)

 

Uite, dă-i cam la 0:15, deşi nu ştiu dacă ţi se pare relevant:

Edited by Adi M
Link to comment
Share on other sites

Mie-mi suna la fel cum e si in tab. E galop de 5 note, ca sa fiu consistent cu ce ai explicat tu ca intelegi prin galop. Ala de 4 note suna asa:

 

 

OK, mulţumesc. Şi mie mi se părea că sună cum e în tab, dar am vrut să mă asigur. Poate din cauză că sînt notele foarte joase mă gîndeam poate mă înşeală urechea (şi din lipsă de experienţă, desigur).

Edited by Adi M
Link to comment
Share on other sites

E un galop de 5 urmat de un galop de 3. -x-x-x-x-x--x-x-x--x--x--x--x--x--etc

 

Cand este urmat ? dapa cat timp ?Cat tine pauza ?

 

/ / / / /_ / / sunt 8 timpi egali pe o masura din care timpul 6 este pauza dupa aceasta masura vin trei masuri de cate patru timpi .Asa ca la acel "galop de trei " ultima nota este prima nota din masura urmatroare .

Link to comment
Share on other sites

Deci ce inteleg eu (si, de fapt, concluzia care ma interesa) este ca gasiti acea sectiune din tab corecta, conforma cu melodia.

 

Multumesc pentru raspunsuri!

 

Deci ce inteleg eu (si, de fapt, concluzia care ma interesa) este ca gasiti acea sectiune din tab corecta, conforma cu melodia.

 

Multumesc pentru raspunsuri!

 

Deci ce inteleg eu (si, de fapt, concluzia care ma interesa) este ca gasiti acea sectiune din tab corecta, conforma cu melodia.

 

Multumesc pentru raspunsuri!

Link to comment
Share on other sites

Cand este urmat ? dapa cat timp ?Cat tine pauza ?

 

/ / / / /_ / / sunt 8 timpi egali pe o masura din care timpul 6 este pauza dupa aceasta masura vin trei masuri de cate patru timpi .Asa ca la acel "galop de trei " ultima nota este prima nota din masura urmatroare .

 

Nu stiu unde auzi tu pauze. Eu nu aud nicio pauza.

 

Ritmul pare a fi asa:

 

|-x--x--x--x--|-x-x-x-x-x--x-x-|-x--x--x--x--|-x--x--x--x-|

 

4/4

 

EDIT

Karpi, eu cred ca masura e de 4/4 la tempo lent, judecind dupa toba bas. Sint 16 timpi egali pe o masura, nu 8, iar masura incepe cind face ala slide, deci pe prima bataie avem 4 note egale iar galopurile sint pe bataia a 2-a.

Masura nu se termina unde zici tu si nu e nicio pauza pe timpul...6?

Edited by Ironside
Link to comment
Share on other sites

Deci ce inteleg eu (si, de fapt, concluzia care ma interesa) este ca gasiti acea sectiune din tab corecta, conforma cu melodia.

Daca te referi la primul clip , ...nu prea este.

Este sextolet care se termina cu o pauza de 16-zecime (d'aia se aud numai 5 note)+ triolet de 16-zecimi + 16 zecimi simple .

La cel de al doilea clip lucrurile sunt mai complicate pt ca este vorba de o masura compusa. Dar inteleg ca primul clip este de interes .

Parerea mea ...TM

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca te referi la primul clip , ...nu prea este.

Este sextolet care se termina cu o pauza de 16-zecime (d'aia se aud numai 5 note)+ trioleti de 16-zecimi + 16 zecimi simple .

La cel de al doilea clip lucrurile sunt mai complicate pt ca este vorba de o masura compusa. Dar inteleg ca primul clip este de interes .

Parerea mea ...TM

 

Ala nu e sextolet, bag mina in foc! Sint treizecidoimi alea.

Link to comment
Share on other sites

Daca te referi la primul clip , ...nu prea este.

Este sextolet care se termina cu o pauza de 16-zecime (d'aia se aud numai 5 note)+ triolet de 16-zecimi + 16 zecimi simple .

La cel de al doilea clip lucrurile sunt mai complicate pt ca este vorba de o masura compusa. Dar inteleg ca primul clip este de interes .

Parerea mea ...TM

 

 

Am facut toba si ritmu riffului in guitar pro...

 

Mă tot frec la ochi şi la urechi, încercînd să-mi dau seama care-i concluzia. Voi vă mai contraziceţi, dar pînă la urmă i-aţi dat dreptate lui @Ironside, care a binevoit să posteze şi o mostră GuitarPro cu părerea lui.

 

Faza e: n-aţi ajuns, de fapt, la concluzia că, atît tab-ul gp5 ataşat de mine în primul post, cît şi cel gp6 din clipul YouTube sînt corecte?

 

@ggg m-a contrazis, după care au început iar polemicile, care s-au oprit cu mostra lui @Ironside care jur că mi se pare identică cu ce postasem eu: măsura în discuţie (măsura 5 din gp5-ul acela şi aceea care începe pe la 0:15 în clipul YouTube cu gp6) conţine 4 şaisprezecimi (tastele 7 pe la 9-8-7 pe mi), 4 32-imi (tasta 8 pe la), o şaisprezecime (liber pe mi), un galop format din 2 32-imi şi o şaisprezecime (tasta 11 pe la) şi 7 şaisprezecimi pe mi liber, totul în măsura 4/4.

 

 

 

Nu asta aţi zis că e, pînă la urmă, în melodia originală? Adică, echivalent, că tab-ul gp5 pe care l-am ataşat e corect (la măsura 5, cel puţin, despre care discutăm) ?

 

P.S. Fac cinste pentru asta http://www.amazon.com/Best-Cannibal-Corpse-Guitar-Editions/dp/1423475275... Dar nu cu 16$, dacă înţelegeţi ce vreau să spun :) Ea v-ar fi scutit de acest topic.

 

Mulţumesc pentru păreri şi eforturi!

Link to comment
Share on other sites

@ggg m-a contrazis, după care au început iar polemicile,

Aici nu este vorba de contraziceri. Important sa-ti rezolvi problema .

Am stat si mi-am ciulit urechile ,ceva mai mult si am ascultat si restul piesei . Gasesc destul de interesant ce se intampla cu sectia ritmica desi recunosc ca nu am nicio treaba cu genul asta de muzica.

Eu cred ca trebuie disociata bataia de drums fata de bataia de chitara pt ca piesa asta este impartita in,... doua moduri de a fi cantata. Se poate observa usor dupa drums. Drumer-ul intoarce piesa asta ca pe "piftele" si muta accentii.

Practic, piesa incepe cu ultimul timp din masura si tine 4 masuri pana la secventa care te intereseaza. Dupa partea de rif, incepe partea de voce care are metrica impartita la fel ca la inceput .Partea de rif, o consider cum arata si Karpi .

Desi scrierea notelor in Guitar Pro mi se pare un pic dificila, pun si eu aici o varianta care este ceva mai expresiva si pt a scoate in evidenta timpul 1 si nu ultimul timp din masura anterioara.

Pauzele sunt puse pt a scoate in evidenta accentii pt aceasta bataie de pana. Iar a 5-a 32-ime din primul grup de note, este Ab cu o octava mai jos

metric.gp5

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

 

Pune si tu ceva mp3 ..nu aveti convertor in programul acela "gp"?

 

Tot nu inteleg ..o masura cat tine daca mie mi-a iesit aproximativ 75 BPM cu optimi in prima masura ,total in 4 masuri rifful .

 

Ca sa fie 16-imi in prima masura ar fi cu aprox 38 BPM in total /riff doua masuri ,

 

iar 32-imi cu aprox 17 BPM tot riff-ul intr-o singura masura .

 

17 BPM nu prea e OK cand 120 BPM se ia de "baza" .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Eu tot nu inteleg unde auziti voi pauza in melodie. Si de ce complicati treaba cu sextoleti and shit? Masura e de 4/4, ritmul e ala pe care l-am postat si eu, si Adi M. Ca puteti voi sa scrieti ritmul ala cu sextoleti si sa-l incadrati in nu'sh ce masura, la nu'sh ce tempo, de acord, dar e un efort inutil.

Link to comment
Share on other sites

Eu tot nu inteleg unde auziti voi pauza in melodie. Si de ce complicati treaba cu sextoleti and shit? Masura e de 4/4, ritmul e ala pe care l-am postat si eu, si Adi M. Ca puteti voi sa scrieti ritmul ala cu sextoleti si sa-l incadrati in nu'sh ce masura, la nu'sh ce tempo, de acord, dar e un efort inutil.

 

Asa zic si eu :) si acum, sa fim sinceri, poate urechile voastre sesizeaza pauze de 32imi, 64imi sau mai stiu eu ce subdiviziuni, dar nu stiu cit de cintabil e cu asemenea pauze la 90-100bpm sau mai mult.

 

Din moment ce n-am fost multumit cum imi suna cintind cu un galop obisnuit de 2 32imi si o saisprezecime (acolo, unde e tasta 8 pe coarda la), si tab-ul mi se pare fidel, am sa incerc sa cint ca in tab, eventual postez si o mostra si auzim daca e bine sau nu. Sau daca binevoieste cineva sa mi-o ia inainte cu a o cinta, nu ma supar, ca mie cred ca o sa imi ia ceva pina iese bine.

 

(...deeeeeci...tab book anyone? :) )

Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca tu ai postat aici pt ca ai avut niste dubii asupra acelui tab . Dar ce mi-a atras atentia este termenul care s-a folosit aici, de "galop".

Acest "galop" nu are toate notele egale , nici ca intensitate si nici ca durata . Iar unitatile de durata/ timp nu sunt numai teoretice , indiferent ca sunt pauze sau note .

Tu ai cerut o parere iar cine a avut disponibilitate , a raspuns . Acum, tu faci cum vrei ca nu incearca nimeni a te convinge sa faci intr-un anumit fel.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca tu ai postat aici pt ca ai avut niste dubii asupra acelui tab . Dar ce mi-a atras atentia este termenul care s-a folosit aici, de "galop".

Acest "galop" nu are toate notele egale , nici ca intensitate si nici ca durata . Iar unitatile de durata/ timp nu sunt numai teoretice , indiferent ca sunt pauze sau note .

Tu ai cerut o parere iar cine a avut disponibilitate , a raspuns . Acum, tu faci cum vrei ca nu incearca nimeni a te convinge sa faci intr-un anumit fel.

 

Sigur, am postat pentru a obtine pareri legate de corectitudinea tabului, pe care le-am obtinut si pentru care multumesc.

 

Termenul de 'galop' pe care l-am folosit e probabil impropriu sau nepotrivit. M-am referit la ceea ce in engleza e 'triplets', adica sectiuni cu 3 note inegale, de exemplu 2 saisprezecimi si o optime (a la Iron Maiden). Dar m-am gindit ca pot extinde termenul si la alte secvente care au acelasi efect, adica suna ca un galop, ca o mitraliera sacadata, daca vreti :) Asa mi s-a parut ca e si sectiunea despre care am tot dezbatut, cu 4 32imi si o 16ime dupa, apoi 'triplets' clasic. Nu stiu daca e termenul propriu, poate am indus in eroare folosindu-l.

 

Cum ziceam, cred ca ar fi cel mai bine sa incerc sa cint piesa cu diverse variante, urmind sa accept varianta care imi pare cel mai fidela.

Link to comment
Share on other sites

Tu confunzi grav galopul asta cu triplet=triolet. N-au nicio legatura.

 

Trioletii sunt aia de intra cate trei intr-o diviziune, spre exemplu intr-o patrime intra 3 "triplet eights".

 

Practic, piesa incepe cu ultimul timp din masura si tine 4 masuri pana la secventa care te intereseaza. Dupa partea de rif, incepe partea de voce care are metrica impartita la fel ca la inceput .Partea de rif, o consider cum arata si Karpi .

 

De ce ar incepe cu ultimul timp? Mie imi suna ca incepe normal, pe prima bataie/timpul 1. Faptul ca se schimba accentii trage un pic de ureche, dar masura nu e afectata. Oricum, e clar ca "mitraliera" de 32-imi e pe bataia 2, pentru ca primul atac se suprapune pe premier.

Edited by manbearpig
Link to comment
Share on other sites

Tu confunzi grav galopul asta cu triplet=triolet. N-au nicio legatura.

 

Trioletii sunt aia de intra cate trei intr-o diviziune, spre exemplu intr-o patrime intra 3 "triplet eights".

 

Nu, nu confund si explic de unde vine chestia asta: stiu ce e trioletul, adica o treime dintr-o diviziune (cum ai zis tu, triolet de optimi=o patrime etc). De ce zic 'triplets' la galopul de 3? In lectia lui Andy James Metal Rhythm in 6 Weeks, la chiar prima saptamina introduce galopul asta format din 2 saisprezecimi urmate de o optime. El numeste chestia asta 'triplets'. Nu e vorba de trioleti, ca acolo sigur nu sint trioleti. Daca incerci sa cinti trioleti peste jamtrack-ul propus de el ca exercitiu, nu suba corect. Deci sigur se refera la galopul a la Maiden, format din 2 saisprezecimi si o optime, sa zicem.

 

 

Am folosit aici termenul 'triplets' fix din cauza lui Andy :) dar si pt ca nu stiam daca 'galop' e termenul obisnuit pt secventele acelea gen Maiden. In plus, nu stiu cum se numesc 'galopurile' cu mai mult de 3 note, cum apare aici, de exemplu sau chiar in Meshuggah pe care i-ai citat tu. Ala tot galop se cheama, doar ca precizam ca e galop de 4 note?

 

Crede-ma ca inteleg despre ce e vorba, dar am ceva probleme cu termenii tehnici potriviti. De aceea creez confuzii.

Link to comment
Share on other sites

Am inteles. Oricum, in cazul piesei de fata, e destul de clar cum se incadreaza riff-ul in masura. Si tocmai jocul kick-snare da masura, el fiind cel standard de metale cu snare pe timpii 2 si 4.

 

Acum desigur ca treaba depinde si de cat de "versata" este urechea ascultatorului in genul respectiv.

Edited by manbearpig
Link to comment
Share on other sites

Am inteles. Oricum, in cazul piesei de fata, e destul de clar cum se incadreaza riff-ul in masura. Si tocmai jocul kick-snare da masura, el fiind cel standard de metale cu snare pe timpii 2 si 4.

 

Acum desigur ca treaba depinde si de cat de "versata" este urechea ascultatorului in genul respectiv.

 

Adevărul e că genul îl ascult de mult timp, dar abia recent încerc să îl "înţeleg" ca muzician amator. Deci asemenea detalii tehnice nu le ştiam şi nu aveam, deci, de unde să le sesizez. Am să fiu mai atent acum şi sper să descopăr, încet-încet, particularităţile tehnice măcar din metalul "clasic".

 

Mulţumesc.

Link to comment
Share on other sites

Sa lamurim o treaba: trecerea de la un riff la altul iti spune si unde incepe masura. In melodia respectiva, inainte de galop e rifful ala cu pulloff, dupa care intra rifful cu galop, care incepe cu un slide. E, la slideul ala incepe si masura, pentru ca patternul se repeta in aceeasi forma (adica merge odata cu toba, nu avem anacruze sau riff de 3/4 peste toba de 4/4, chestii din astea).

 

Trioletul e trei note egale pe o bataie de metronom. Triolet e in romana, triplet e in engleza. Andy James e un chitarist bun, dar thumbs down pentru el daca a numit galopul triplet. Tripletul e triolet. Punct. Se numara: 1 tri plet 2 tri plet 3 tri plet 4 tri plet. Galop e denumirea corecta pentru formula de 2 saisprezecimi si o optime (respectiv doua treizecidoimi si o saisprezecime). Galopul poate fi de trei note, de cinci note, de sapte note, poate fi de triolet sau de sextolet...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.